Раждане вкъщи 9

  • 19 435
  • 743
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 4 753
Иначе по същия начин може да се каже, че асистираната репродукция гълта много пари (факт!) и защо, разбирате ли, някакви си лигльовци не осиновят, я колко деца има по домовете и какво значение има дали ще носят твоя генетичен материал, ами хабят парите от данъците... сигурна съм, че си го чувала това и преди.
Не се хаби да ми доказваш разликите, защото реално няма такива - по един или друг начин опира до избор и права.

Ох, Бу, това го преглъщам от една седмица да не го кажа, че като излезе от моята уста, щеше да стане страшно тук...  Hug 

# 211
  • Мнения: 4 758
Днес решавам, че ще го направя и хоп след година раждам у дома, без значение какво се е случило междувременно?

Точно поради уточних "ако сегашните условия се запазят" във въпроса си.

Но виждам, че по ти идва отвътре да филосовстваш колко е зле в болниците и какви касапи са лекарите, отколкото категорично да се откажеш от техните услуги.

# 212
  • София
  • Мнения: 1 593
След като всички са против асистираното домашно раждане да бъде разрешено и да бъде достъпно за желаещите да го ползват, какъв ви е проблемът с риска, който поемат другите жени за собственият си живот (защото едно раждане не е опасно само за бебето, нали?) и живота, който носят?

На първия въпрос - никой не е против асистираното домашно раждане, но на този етап няма как да е безплатно, защото има по-приоритетни проблеми в здравеопазването, за които не достигат пари  Tired Ако направят асистираното домашно раждане възможно, но платено, мисля, че поне жените с финансови възможности ще могат да си го позволят, което пак е много добре. Надявам се поне това да е възможно в близко време, а в по-далечно, дай Боже малко да  се позамогне здравната система, да си реши най-крещящите в момента проблеми и да може и по ЗК да се ражда асистирано у дома.

Ако беше възможно към момента асистирано домашно раждане, при безпроблемна бременност и липса на противопоказания аз бих платила, за да родя у дома. Така или иначе се плаща за избор на екип, за хубава клиника (ако не искаш държавна болница) - бих дала тези пари с удоволствие, за да си родя вкъщи, но с квалифициран човек до себе си. Под "квалифициран" разбирам с медицинско образование, не с 3000 мнения в Родилница.

На втория въпрос - никакъв проблем нямам с личния избор на някой да си рискува живота и този не бебето си, раждайки неасистирано вкъщи. Проблем имам, ако въпросният някой е бил убеден, че никакъв риск не поема. Щото... хм... не е справедливо, разбираш ли.

# 213
  • Под кленовите дървета
  • Мнения: 953
Виж сега, България няма ресурс за такова раждане, най-малкото защото той изисква реномобил, а ние имаме линейки с по една носилка вътре. Ако има домашно раждане, то такъв реномобил трябва да стои едва ли не пред къщата на родилката, за да реагира ако нещо се обърка. Това струва мноооого пари.
За да дойде гинеколог, акушерка и неонатолог ще искат минимум 900лв. Защото в болницата те ще следят 4-5 родилки и от всяка от тях взимат пари по каса.Имат операционна, апаратура и няма такъв риск като с домашното раждане.
Мога да ти кажа, че ако направят домашното раждане платено от здравна каса, това тук последните дни ще ви се стори игра, толкова хора и лекари са против. Защото докато някой умира от инфаркт, линейката няма да може да иде, щото няква лигла иска да слуша вселената и да ражда във вана! Без да ме прощавате!
Когато в България има такъв ресурс, тогава може и да се узакони безплатното домашно раждане.
Не си права.
Иначе по същия начин може да се каже, че асистираната репродукция гълта много пари (факт!) и защо, разбирате ли, някакви си лигльовци не осиновят, я колко деца има по домовете и какво значение има дали ще носят твоя генетичен материал, ами хабят парите от данъците... сигурна съм, че си го чувала това и преди.
Не се хаби да ми доказваш разликите, защото реално няма такива - по един или друг начин опира до избор и права.

Има голяма разлика, но както искаш, няма да обсъждаме тук.

Да, трябва да има възможност за избор, но в момента нямаме тази възможност. Затова по-добре вместо да се агитира за домашно раждане, първо да се прокара закон, да се установят всички права, възможности и отговорности на жените да раждат у дома и тогава да се прави агитация.

Поста ми беше предназначен най-напред, за да изясни, че това ще се счита за екстра, която ще се заплаща от родилките. Самите Мег, Роси и третата дама казаха, че ИСКАТ да е ПЛАТЕНО, и ще плащат, стига да имат право да викнат акушерка.

Уважавам работата на Естествено по ИС и други активности като кърменето. Уважам, че застанаха с позиция по въпроса.
Но според мен наистина трябва да си сменят лидерите, ако желаят да имат законова промяна. Трябват хора, които да водят диалог с лекарите, а не да ги гледат с пренебрежение.

Не си мислете, че този случай ще се забрави. Гарантирам, че няма да е така и щом тръгне да се провежда закон, първо него ще изкарат като "виждате ли какво става като не слушате лекарите".
Ако в момента Родилница излезе с изявление, че е допусната грешка със съветването на това момиче да роди неасистирано, ще бъде много по-достойно от тяхна страна и винаги ще могат да кажат "Да, ние сгрешихме, доведохме дно раждане до лош край заради нашите съвети. Дайте сега да видим как да не се случват такива нещастия повече".

# 214
  • София
  • Мнения: 3 099
   Ивонска,  Peace
   Аз правя разлика между лекарска грешка и избора на една бременна.За мен са несъпоставими.
   Едното касае професията и поетата отговорност  за другите хора.Другото касае личния живот на някой.
...   

Не съм съгласна.  Peace От 15 март 2011 бременността и изборът на Цвети за собственото и раждане е публичен въпрос, доброволно предоставен на широката публика от самата нея за да предизвика именно размисли, коментари и изводи (уви, без да се предвиди/допусне подобно развитие!)  Peace

# 215
  • Мнения: 2 761
А иначе за финансовите ти тревоги--асистираното домашно раждане е по-евтино от болничното такова и затова по цял свят жените се стимулират да раждат вкъщи, защото това пести пари на системата.

Нищо подобно.Не знам колко пъти си раждала по "света",че се изказваш така начетено.

Малко ме съмнява да мине така, макар че ми е ясно, че адски им се иска, защото родилките имат право по закон на безплатна помощ. Те са си плащали здравните застраховки, нали така?

Безплатно е само сиренето в капана за мишки!Като вземат да си плащат както на запад,тогава може системата да им го осигури,дотогава трябва да се съобразяват с ареалиите.



# 216
  • Мнения: 4 753
Ясно... Бременните, без кой знае какви финансови възможности пак ще си раждат вкъщи, ако не искат скапани болници и скапано отношение... Ето на това аз му викам геноцид... Не се тюхкайте и не се косете за техният избор и техният живот - те и без това са обречени, дали при раждането, дали след него - все едно...

# 217
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Иначе по същия начин може да се каже, че асистираната репродукция гълта много пари (факт!) и защо, разбирате ли, някакви си лигльовци не осиновят, я колко деца има по домовете и какво значение има дали ще носят твоя генетичен материал, ами хабят парите от данъците... сигурна съм, че си го чувала това и преди.
Не се хаби да ми доказваш разликите, защото реално няма такива - по един или друг начин опира до избор и права.

Ох, Бу, това го преглъщам от една седмица да не го кажа, че като излезе от моята уста, щеше да стане страшно тук...  
По една случайност имах възможността да се запозная с цифрите на асистираната репродукция отблизо, макар и по стечение на обстоятелствата да се разминах с лично. Имах мъничко, съвършено незначително участие и в дискусиите около създаване на фонд Асистирана репродукция, така че бях в час с дебатите.
Но си мисля, че ако с помощта на ФАР за една година са финансирани 3448 ин витро процедури, от които има 235 бебета на бял свят, то ще можем да преглътнем и някакви еднократно наляни пари за създаване на протоколи за домашно асистирано раждане, както и такова в родилни къщи, и едни 50-100 раждания у дома, които надали ще излязат чак пък толкова скъпо.
Освен това, точно както с инвитрото, би могло да има примерно ограничение за финансите за такъв тип раждане. Кандидатстваш (ако всичко с бременността е наред, ясно е, че ще е само за нискорискова бременност), ако те одобрят, добре; ако не, по познатата схема с теглене на кредити, взимане на заеми... точно както и иначе, за някои неща си струва човек да обмисли вариантите си, стига да ги има.
Не знам дали съм права, нито съм финансист, нито съм в тая част на здравната сфера. Просто си мисля на глас.

# 218
  • София
  • Мнения: 1 593
Иначе по същия начин може да се каже, че асистираната репродукция гълта много пари (факт!) и защо, разбирате ли, някакви си лигльовци не осиновят, я колко деца има по домовете и какво значение има дали ще носят твоя генетичен материал, ами хабят парите от данъците... сигурна съм, че си го чувала това и преди.
Не се хаби да ми доказваш разликите, защото реално няма такива - по един или друг начин опира до избор и права.

Ами Бу, не си свъесем права да ги сранвяваш тези неща. Асистирана репродукция ако не се подкрепяше от ЗК, много семесйтва просто нямаше да имат шанс да се сдобиятс детенце.

Докато домашното раждане не е единствена алтернатива - гадно, не гадно, ще се роди в болницата и това е. Ясно, че има по-добри и приятни варианти от болницата, но ЗК - както всяка обществена институция, поема минимумът, а не луксът. Под "лукс" имам предвид вариантът, който струва по-скъпо и изисква повече ресурс- уточнявам.

При асистирана репродукция не стои въпросът за по-евтина и неприятна или по-скъпа и приятна алтернатива, нещата са директно с "да" или "не" - няма репродукция, няма дете. Нормално е ЗК да финансира процедурата.

Осиновяването остави настрана, това е съвсем различна тема... Ако наистина има хора, за които асистирана репродукция и осиновяване са две взаимозаменяеми решения на един и същи проблем, то тези хора са много тъпи.

# 219
  • Мнения: 176
Бебе умира по време на неасистирано домашно раждане

Джанет Фрейзър, водещ застъпник на домашното раждане, загуби своето бебе при раждане в своя дом в Австралия.  Нейната трагедия болезнено ясно напомня, че отказът от медицинска помощ по време на раждане е рисковано мероприятие.

Фрейзър роди без присъствието на акушерка или доктор, при раждане, известно като „свободно раждане” /т.е. неасистирано раждане, бел. моя/.  Изглежда, бебето е претърпяло сърдечен арест малко след като е било родено при водно раждане на 27 март.  Повикана е линейка, но парамедиците не успели да върнат към живот новороденото.  Полицията разследва смъртта.
Фрейзър ръководи уебсайта „Joyous Birth,” посветен на неасистираното раждане, при което жени раждат в домашна обстановка, без каквато и да е медицинска помощ.  Непоклатим критик на медицинската намеса по време на раждане, тя описва цезаровото сечение и епизиотомиите като „родилно изнасилване” и осакатяване на гениталиите.  Австралийската колегия на акушерките критикува Фрейзър за „безразсъдно” промотиране на неасистираното раждане на нейния сайт.

Фрейзър направи изявление пред репортер на „Sunday Age,” което [звучи като] смразяващо кръвта предизвестие.  Вече навлязла в ранна родилна фаза, тя заяви, че възнамерява да роди своето бебе у дома и че не е направила нито един преглед при лекар по време на своята бременност, дори и предвид факта, че нейното първо дете е родено с цезарово сечение по спешност.

На въпроса дали е уведомила болнично заведение за започналото раждане тя отговори:  "Когато отивате на ски, обаждате ли се на болницата, за са им кажете:  „Отивам да се спускам по склоновете, можете ли да ми запазите място в спешното отделение?”  Не мисля.”

В дните след смъртта на бебето, сайтът „Joyous Birth” излъчи съобщение относно трагичната новина.  Но съобщението впоследствие беше махнато.  Нито Фрейзър, нито нейният партньор са отговорили на обажданията на репортери  за коментар.

Ясно е, че историята е трагична и че Фрейзър е заплатила тежка дан за своите убеждения.  Но нейното решение напълно да се откаже от медицинска помощ – дори и въпреки факта, че е имала родова дейност в продължение на седмица – е равносилно на проява на престъпна небрежност спрямо дете.

През миналия век раждането се е превърнало от единственото най-опасно събитие в живота на жената в нещо рутинно.  За това можем да благодарим на западната медицина.

Западната медицина има своите недостатъци.  По време на раждане прекалено лесно се пристъпва към мединцинска интервенция и често отношението към жените в болницата е неуважително.  Съществуват някои добри аргументи в полза на домашното раждане, като намалената медицинска намеса е един от тях.  Но да се реагира на проблема, свързан с прекалената интервенция, с отхвърляне на изобщо всякаква намеса, е абсурдно.  Позицията на Фрейзър за неасистирано раждане, което на повърхността  звучи в защита на жените, на практика е точно обратното.  Тази позиция не овластява жените да поемат контрол върху своето тяло.  Тя запраща жените и техните бебета в тъмните векове на медицинската грижа – в които жените са раждали без каквато и да е медицинска помощ и в следствие на това са се изправяли пред съвсем реалната възможност за смъртен изход.

Автор: Ронда Кейсън, 13.04.2009 г.

Оригинален текст:
http://www.momlogic.com/topics/?s=Australian+College+of+Midwives

Повече: http://www.momlogic.com/2009/04/home_birth_advocates_baby_dies.php#ixzz1Ms7803o6


Плюс още във връзка със същия случай:

"Най-малко четири новородени са починали по време на домашни раждания в Сидни през последните девет месеца, в това число дъщерята на най-изявената поддръжничка на ражданията без болнична помощ в Австралия"

Думите са на завеждащия сектор "Женско здраве" в болница "Уестмийд" д-р Андрю Пеши /дали така се произнася името му - само гадая; ако го бъркам - сори/.  Та той казва, че доколкото знае, "налице са четири смъртни случая и още четири случая на възможна мозъчна травма при новородени, родени в домашни условия от миналия юли насам." Датата на материала е април 2009 г.

Ето и пълният текст:
http://www.dailytelegraph.com.au/news/four-dead-in-home-birthing … uy9-1225697745818

И още:

More on Janet Fraser 1  и More on Janet Fraser 2

Последна редакция: пт, 20 май 2011, 22:46 от Rookie

# 220
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Нещо като дежа-вю е горният материал...

# 221
  • Под кленовите дървета
  • Мнения: 953
Иначе по същия начин може да се каже, че асистираната репродукция гълта много пари (факт!) и защо, разбирате ли, някакви си лигльовци не осиновят, я колко деца има по домовете и какво значение има дали ще носят твоя генетичен материал, ами хабят парите от данъците... сигурна съм, че си го чувала това и преди.
Не се хаби да ми доказваш разликите, защото реално няма такива - по един или друг начин опира до избор и права.

Ами Бу, не си свъесем права да ги сранвяваш тези неща. Асистирана репродукция ако не се подкрепяше от ЗК, много семесйтва просто нямаше да имат шанс да се сдобиятс детенце.

Докато домашното раждане не е единствена алтернатива - гадно, не гадно, ще се роди в болницата и това е. Ясно, че има по-добри и приятни варианти от болницата, но ЗК - както всяка обществена институция, поема минимумът, а не луксът. Под "лукс" имам предвид вариантът, който струва по-скъпо и изисква повече ресурс- уточнявам.

При асистирана репродукция не стои въпросът за по-евтина и неприятна или по-скъпа и приятна алтернатива, нещата са директно с "да" или "не" - няма репродукция, няма дете. Нормално е ЗК да финансира процедурата.

Осиновяването остави настрана, това е съвсем различна тема... Ако наистина има хора, за които асистирана репродукция и осиновяване са две взаимозаменяеми решения на един и същи проблем, то тези хора са много тъпи.


 Hug thumbsup

Права си - несравни ми са двете и сравнението не е редно, затова не влязох в такава дискусия.
Най-малкото при АРТ лекарите се слушат, нали? И когато кажат "стига, трябва почивка" или "сега това е опасно за теб" се спира.
Още повече ако кажат "живота на бебето е застрашен, ще правиш това и това", никойне казва "ми няна, то мойто тяло знае какво прави"..
Наистина не е редно да се сравняват двете неща, най-малкото от една страна имате отговорни хора, мислещи жени, направили промяна в закона, а от друга имате....нищо и никой Laughing

# 222
  • Мнения: 2 761
Забранявам ви да четете подобни текстове,щото се ровите в личния живот на хората.

# 223
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Наистина не е редно да се сравняват двете неща, най-малкото от една страна имате отговорни хора, мислещи жени, направили промяна в закона, а от друга имате....нищо и никой Laughing

Можем да дискутираме дълго по темата, но не е тук мястото.
За мен и в двата случая опира до права - човешки, граждански и родителски.
По същия начин може да се спори за възрастта за АРТ, за броя опити, за много неща. Знам, че си напълно в течение на всичките възможни варианти на тая дискусия, аз също съм.
В случая с асистираното домашно раждане пак казвам, става дума за правото да има човек избор - а че, за щастие, за разлика от АРТ, много по-малко хора ще го предпочетат, добре. Освен това, аз не съм уверена, че ако има асистирано такова раждане, няма да слушат лекарите тези хора, които го изберат. Но за целта трябва да има лекари, които да могат да дадат такава препоръка не с цел да ги закарат в болницата на всяка цена, а като избор.

# 224
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ясно... Бременните, без кой знае какви финансови възможности пак ще си раждат вкъщи, ако не искат скапани болници и скапано отношение... Ето на това аз му викам геноцид... Не се тюхкайте и не се косете за техният избор и техният живот - те и без това са обречени, дали при раждането, дали след него - все едно...
Стелт, геноцида в БГ е на много места. Едва ли, някой ще обърне внимнание точно на това, че една бременна няма пари да си плати за частна клиника или родилна къща.
Вече ти дадоха примери какво правят жените от малките населени места - търсят си подходящи болници в други градове. Знам, че това не е удобно, но за сега няма друго.

Общи условия

Активация на акаунт