Безопасен ли е добивът на шистов газ за природата - НЕ !

  • 36 334
  • 896
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
http://www.econ.bg/news86028/article201369/facebook-%D0%B3%D1%80 … D0%B3%D0%B0%D0%B7

Последна редакция: чт, 05 апр 2012, 12:49 от Mamma

# 1
  • Мнения: 25 633
Гражданино, зарежете патоса и емоциите, хан Тервел и Ванга.
Ако искате сънародниците ви да ви обърнат внимание, наблегнете на това:

Участниците са силно обезпокоени от онова, което може да се случи с природата след проучванията. Според тях методът унищожава околната среда. За да се добива шистов газ, се правят стотици сондажи, вкарва се вода под налягане, пясък и десетки химикали, от които голяма част силно отровни - за да излезе газът на повърхността.

Според участниците в групата рискът да се замърси водоносният слой е огромен. Така ще се замърсят стотици хиляди декари обработваема земя и на практика ще се заличи земеделието - отрасъл, силно развит в североизточна България.


Другото е демагогия и манипулиране. Българите не сме чак толкова прости, за да не се усетим, когато ни бъркат в джоба/дърпат килимчето изпод краката/унищожават бащинията/тровят наследството на децата ни.
Успех!  Peace

# 2
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Аз просто ще бутна темата напред! А оная, моята, заключете я!
Но моля ви бъдете малко по-активни. Аз знам, че на софиянци им е през оная работа какво точно става в Североизтока (за тях това е друга България, България, която трябва да подарим на турците). Но на нас, които живеем там трябва да ни пука! Или избираме 1 от х - смърт или... сещайте се...

# 3
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Честно казано сега научавам за това. Толкова подмолно ли е станала цялата работа?

# 4
  • Мнения: 5 370
Аз просто ще бутна темата напред! А оная, моята, заключете я!
Но моля ви бъдете малко по-активни. Аз знам, че на софиянци им е през оная работа какво точно става в Североизтока (за тях това е друга България, България, която трябва да подарим на турците). Но на нас, които живеем там трябва да ни пука! Или избираме 1 от х - смърт или... сещайте се...
Sessilly, прощавай, ама това си беше грубо.

Досега ни веднъж не съм чула за това нещо. Ама ни веднъж.
Дори не знам какво е шистов газ (ще прочета и тогава пак евентуално ще се включа

# 5
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Sorry за всички тука, но наистина грубо е!
Факт е обаче че от 2 седмици на американската компания Шеврон й се дават практически неограничени права за добив на шистов газ. Ще потърся из нета документи (в момента нета ми е нестабилен, ама утре ще намеря начин), ще ги приложа. Искам да бъда разбрана правилно - абсолютно съм ЗА прогреса, но ако той не минава определени граници. В случая смятам, че границите са минати.

Последна редакция: вт, 28 юни 2011, 08:07 от Sessilly

# 6
  • Мнения: 7 837
Сценарият винаги е един същ. Първо са виковете Drill, Baby, Drill и после Spill, baby, spill и Kill, baby, Kill.

Само че, според информациите, нещата са вече финализирани, така че, какво може да се направи оттук нататък? Изобщо, имаше ли някакъв предварителен отзвук и в медиите, защото и аз сега научавам
http://news.yahoo.com/s/afp/20110615/bs_afp/bulgariausrussiaener … on_20110615175836

Според статията, ще има и още поръчки
Цитат
Bulgaria, which has been struggling to diversify its energy sources, is preparing two more tenders for shale gas exploration in the same region in northeastern Bulgaria with offers to be submitted by end-June.

Всички ние, винаги ще сме зависими от Русия по отношение на газта, няма защо да ни хвърлят прах.

# 7
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Това е една от най-големите гадости. След перките на пътя на птиците. Но това е мнооооого по-ужасно!

# 8
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
темата е да плюем или да разсъждаваме върху технологията?

# 9
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
какво да и разсъждаваме... микровзривове, газове, под чернозем...
лошото е че май наистина е решено, тихо и гордо... пък че единственото имане - природа е закопано...

# 10
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
имаш ли понятие от геология?

# 11
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
само понятие... но пък имах нещастието да слушам едно интервю наскоро.. беше като интервю с лекар или фармацефт - очаквания, неизветсности...

Предполагам, че имаш много повече от понятие и смяташ че няма екологични последици, рискове и замърсяване. Аз не съм видяла никаква еко мисъл. Споменах ветропарковете... голяма глупост.

# 12
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Някой има ли информация за реалната дълбочина на находището?

# 13
  • Мнения: 21 455
Някой има ли информация за реалната дълбочина на находището?
Това каза  Трайчо Трайков - министър на икономиката и енергетиката:
"  - Не приемам да се играе със страха на хората, нито - за почвата говорим - почвата колко е дебела - метър, два, това, за което говори г-н Божинов, се случва на 4 километра под земята, няколко километра дори под най-дълбоките водоносни пластове, но това са общи констатации, които аз казвам да успокоя хората и да не се поддават на такива паникьорски внушения."
http://bnt.bg/bg/news/view/55575/dobiv_na_shistov_gaz_u_nas

Последна редакция: пн, 27 юни 2011, 21:40 от Дидева

# 14
  • Мнения: 7 837
Аз нямам понятие от геология, нито от добиви и дълбочини.
Но, знам, че в някои европейски страни, този процес на добив е забранен, мисля че Франция го забраниха наскоро, защото не е ясно все още какво се случва в дългосрочен план. В други се извършва, да...
И за Щатите излязоха много изследвания на квалитетни институти, че не са открити химикали във водата, но пък откриват високи стойности на газ...

Мен ме учудва, че никой не е организирал някакъв протест, извън политическата нотка. Къде са еко организациите, движенията, изобщо живущите в района.
В събота водих моите деца на плажа, за втора година се организира международно събитие Hands Across The Sand, противопоставящо се на океанския добив.


Направете така, че да ви чуят.

Общи условия

Активация на акаунт