Отговори
# 210
  • Мнения: 3 379
Леле, момичета, колко много сте изписали за 7-8 дни, докато бяхме на море. Не мога да смогна от вчера да ви изчета... Ще карам по спомен по темите и въпросите Simple Smile

МИШЕЛ, много хубави новини за Еми! Много ми хареса часовника Swatch Flik Flak, къде в София продават такива, ще ме насочиш ли?

Нем, честит първи учебен ден (прати линк със снимките на ЛС, да видя и аз хубавия ти първолак).

Маминко, честит първи учебен ден и на вас! Аз само не разбрах защо почвате от 1.09. - има ли в София такива училища  newsm78

Додо, тази книжка са я раздали във всичките първи класове. Списъкът с книги не е задължителен, спокойно  Hug Препоръчителен е, накрая пише "... и други". Нито е задължително да прочетем ние книгите на Данаилов (не че не си струва). Повечето неща в книжката са насоки и препоръки, реалните изисквания ще получим на 8.09. Simple Smile

Чоколина, прекрасна е балерината ти! какво стана с вашата учителка, ти какво реши?

Тонита, и Гого ходи в Интелект вече две години, много съм доволна. Вие в кой филиал сте? Ние сме в Борово.

Белинда, и аз много се чудя дали има родители, работещи на пълен работен ден и двамата, които да успяват да водят децата на извънкласни занимания без помощ от баби и бавачки....  newsm78 Според мен е невъзможно Simple Smile

Именно, за да имам време да водя баткото на извънкласни занимания, започнах работа на половин работен ден след майчинството и то с гъвкаво работно време, така че си правя програмата спрямо ангажиментите с децата и в работата. А и мъжът ми е с гъвкаво работно време и може да отсъства по всяко време ако се наложи, така че успяваме със заниманията. Миналата гонида примерно за английския се комбинирахме с таткото на едно приятелче от групата на Гого, и ги водеше два пъти той, два пъти аз (така му бяха смените). За тениса съм се комбинирала пък с майката на приятелка от групата и така...

Та на въпроса за извънкласните занимания сега в първи клас, смятам да продължим с английския (който е два пъти седмично - предполагам пак ще е от 17 до 18.30 ч.). На тенис също ще го водя - миналата година ходеше веднъж седмично от 16 ч, засега ще почнем пак така и ще видя мога ли да вмъкна още един час някъде. Тъй като ще има и немска занималня три пъти седмично (евентуално, ще разбера със сигурност на 8-ми), смятам засега с това да приключим. Ако има интерес, мога да го запиша и в училище на футбол или баскетбол. Но той няма да ходи на занималня и се надявам да се организираме така, че да му остава време за почивка и игри вечер поне два-три часа преди лягане.

Аз исках да попитам тези от вас, които водят децата на тренировки - какво значи "да тренира" нещо детето? Картотекирани са към някой отбор ли?

Сетих се, че се обсъждаха и подаръци за първия учебен ден. В нашето училише, заради немския, ползват немската традиция с конуса и за първия учебен ден ще посрещнат децата с конуси с лакомства, изработени от родителите. Какви и как, предполагам, ще уточним на идващата родителска среща.

Иначе лично ние не сме решили какъв подарък да му вземем. Още мисля, със сигурност ще има и нещо, изработено от мен Simple Smile (най-малкото торта някоя). Не сме мислили и за програмата след тържеството - ни обичаме тълпите и не ми се иска да попаднем на място, пълно с първолаци. Но със сигурност ще помислим за нещо специално. В училището мисля да отидем нашето си семейство и баба му, която ги гледа и няма да иска да пропусне. Надявам се да няма тълпи от други желаещи.

За емоциите ми споделих наскоро - за мен лично това затваря един период от живота на детето ми и отваря нов, а на мен ми е много мъчно и искам малкото ми момче да си остане в градинска възраст. Но не може, така че ще трябва да го преживея. Иначе той напоследък по-скоро неглижира идването на първия учебен ден, но предполагам, че това е негов си начин да се справи с настъпващата промяна.

Е, май се олях с писането, ще ме прощавате, но много имах за наваксване.

# 211
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Подвързии за тетрадки и учебници купувам абсолютно прозрачни. Всички тетрадки са достатъчно шарени, а и така детето веднага се ориентира кой учебник да извади от раницата.

# 212
  • Мнения: 2 037
Учебници и тетрадки - един с друг не са еднакви, защо купувате предварително подвързии?

# 213
  • Мнения: 2 070
Още не сме купили обувките за първи учебе ден, а той е почти на прага Grinning
И екип за физическо нямаме.От опита с баткото, знам, че всеки път горницата я прибираме нова, а долницата дори си я прокъсваме от носене.Мисля да взема два спортни клина, и разполагаме с тениски и цветни и бели.Моето дете не може да връзва връзки на обувките.Просто до сега не сме имали такива обувки.Чудя се, сега ли е момента да купя кецовете с връзки, или пък по удобните с лепки.В нашето училище ще изучават английски и испански, имат и два часа плуване седмично.Поне в първи клас, мисля да не я товаря допълнително.Моля се само, дано госпожата по занималня е толкова добра, че съумява да ги накара да си направят домашните.Иначе, аз съм на въртящи смени, баща и пък, на ненормиран работен ден, ако трябва да учим и след училище Crazy.Някога с батко и ми беше по-лесно Rolling Eyes
Госпожата ни звънна снощи, Ади има стихче поздрав за родителите, утре ще го вземем.На дванадесети пък имат пробен учебен ден Simple Smile

# 214
  • Мнения: 452
Аз малката няма да я водя на нищо извънкласно занимание, поне на етап първи клас, за по-нататък ще видим. Аз също работя от 9 до 18, но ходя в 8 и си тръгвам към 17 ч., но вече съм болничен и затова отписах малката от занималня, ще ходя до обяд на работа, че не могат без мен  Laughing и после ще си я вземам. Малко втория срок не ми се връзва с бебето живот и здраве как ще става, ама ще извикам баба вкъщи за около месец, за да мога да си вземам първолаето. Другия вариант ми е да помоля някоя комшийка да стои при бебето, докато аз прибягам до училището и така. Живот и здраве ще го мисля. Иначе, ако не бях забременяла малката щеше да си стои на занималня до 17ч. и от работа да ходя да я вземам направо. Аз също не мога да разчитам на баби и дядовци, евентуално на баща ми, защото той е до 16.30ч. на работа, но той отпада като вариант, защото вече няма занималня.
Аз подвързии взех - регулиращи от Метро  А4 формат, ама така и не мога да разбера какво им се регулира, но ако не успея да ги наглася учебниците и учебните тетрадки, ще тичам до книжарницата да ги оправяме.
За кецовете - госпожата ни предупреди, че който не може да си връзва обувките, по-добре е да се вземат с лепки, защото тя нямало да връзва, все пак каза че вече децата са на училище, а не на ДГ. Взех 2 бели тениски, защото ги имаше в списъка, но тя каза че не държи на цвят, само задължително маратонки за навън и кецове за вътре + спортен екип.

# 215
  • София
  • Мнения: 3 880
привет на всички родители на първокласници, записвам се и аз в темата.
моят Ники е първокласник в училище "Светлина" и ще имат занимания от 8.30 до 18 часа.
започнаха на 1-ви Септември и до 15-ти, когато е първия официален учебен ден ходят на училище, за да се опознаят един друг и да поиграят.

# 216
  • Мнения: 2 037
Aurora, привет! Hug

В Сандански има едно страхотно магазинче "Нели" на ул. "Осми март". Продават трикотаж, но и детски дрехи, шити в Гърция. По 10 лева имаше комплект риза с панталон. Много красиви. Бебешките са  Heart Eyes
Ако си имаме тук майки от Сандански или туристи тези дни в района, вижте ги.

# 217
  • София
  • Мнения: 18 679
Учебници и тетрадки - един с друг не са еднакви, защо купувате предварително подвързии?
То4но това ме предупреди и моя колежка и няма да купя нито една подвързия, докато не вземем у4ебниците.

# 218
  • Варна
  • Мнения: 4 295
За учебниците подвързии купувам с тях в книжарницата,меря и така. PeaceЗа тетрадките няма проблем и предварително си ги вземам.
 SZA,а какво значение има дали са картотекирани към отбор или не? Rolling EyesСпортът не е само професионален,а и за здраве и хармонично тяло. Simple Smile
Децата докато разберат наистина точно кой спорт им е на сърце сменят поне няколко.Големия ми син ходи на плуване 1ви клас,е не му хареса и го спрях,но естествено след като се научи да плува.После минахме през каратето,там 2 месеца и не му хареса също,пак го спрях.Докато не си намери Тениса,в който се влюби вече безвъзвратно .Досега не го вземах насериозно,водих го и толкоз.Но виждам,че само Тенис му е в главата и в края на годината вече ще го картотекирам и догодина да се мята в боя на турнири.
Първолака сега го водя на плуване малко насила,т.е.докато се научи и той да плува и най-вече за здраве,защото е астматик.След това вече ще го запиша на каквото пожелае и така докато и той си намери неговия спорт! Simple Smile

# 219
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Аз също не правя планове за извънкласни занимания... Нека първо да тръгнат на училище, да видим как ще е режимът, а също и какво ще предложат в училище като занимания. Много искам да тренира нещо, опитахме плуване, карате, тенис, но или малкият се дърпаше, или аз нямах време да го водя (няма кой друг да го води редовно). Обмислям да мина на половин работен ден, но се оказва, че на практика ще мога да бъда на работа само за 2-3 часа и ще трябва да работя от вкъщи... Още не съм говорила с шефа си! Искам още преди училището да пробваме някоя занималня, за да знам, че ще ходи без мрънкане... Детската градина я изкарахме трудно, с претенции, с нежелания... Ако и занималнята ще я караме така, трудно ще е.
Аз не съм купила кецове, чакам родителската среща - никой не споменава цвички, вече не се ли ползват в салоните? Спортен екип: търся нещо памучно, в Дино (Варна) ми казаха да проверя за нова стока в следващите дни... Подвързии също ще търся, след като купим всички тетрадки, помагала, видим учебниците...

# 220
  • Мнения: 3 379
Деска, питах дали са картотекирани, понеже някои майки пишат, че детето тренира, а други - че пходи на спорт. За мен тренира означава, че се занимава професионално и ходи по състезания - другото, както сазваш и ти, е спорт за здраве. Аз за моя син казвам примерно "ходи на тенис", а не тренира тенис, защото въпреки че вече година и половина се занимава, е далеч от тренирането Simple Smile

Аурора, добре дошла. Ще е интересно да споделиш впечатления от Светлина - доколкото знам е ново училище, ще ми се да са добри отзивите (от това, което прочетох ми допадна като философия).

# 221
  • Мнения: 2 755
Тонита, и Гого ходи в Интелект вече две години, много съм доволна. Вие в кой филиал сте? Ние сме в Борово. 
И ние.  Laughing
Ще ти пиша на лични.

# 222
  • София
  • Мнения: 9 860
Аз не правя разлика между "тренира" и "ходи на спорт"  Rolling Eyes. Ето вчера треньорката от балета ми се обади, да ми каже, че в четвъртък им е първата "тренировка" . Не е към спортен клуб, а към формация за балет. То според някои балета не е спорт, но това е друга тема Grinning. За мен спорта е здраве. Аз съм с наднормено тегло и много се старая децата ми да нямат този проблем. Един от начините е спортуването, движението като цяло. Да не говорим, че балета е причината малката да има една....грация да го кажа, хубава стойка. От друга страна стана доста по-самостоятелна от това, че ходят на участия в Сф и извън Сф, без аз да съм с нея. Това ми е много важно, защото децата ми никога не са гледани от баби, никога не са спали извън вкъщи без нас с баща им. А това си е проблем- ето вече е на 7г почти и само ако спомена, че ще остане дори за една вечер при баба си изпада в криза. Нито пък дава да се каже, че баба и ще дойде да я гледа вкъщи някоя вечер, а ние с баща и да излезем. Confused

# 223
  • Мнения: 2 885
Няма как да е картотекиран Стефан,т.к. няма 8 години. Сега ходи да рита под контрол на доброволци всяка събота към местен/квартален отбор. След 8 г мисля да го запиша в младшия отбор към най-желания колеж. С един куршум 2 заека....Да сме живи и здрави дотогава.... Wink
Много се набляга на спорта тук. Много.

# 224
  • Мнения: 140
Цяла тема съм изтървала, но после ще се връщам да чета.

Още на 1 сепетември отидох в училището да разбера какво става, че никой не ни е търсил цяло лято. Намерих госпожата, вече класовете са определени. Дадоха ми списък по който още нищо не съм купила. Казаха ни че ще участваме в откриването на учебната година със стихотворение, незнам кога ще го дадат. Иначе униформите ще се поръчват като започнем училище. Тоалета за първия учебен ден е взет, даже и резервен имаме.
Ние ще бъдем на училище цял ден, в една стая. Подробности незнам, май ще имаме родителска среща скоро.
За ревовете големи ще са, но не само от умиление за съжаление. Нали сме без тати.
Предполагам, че освен че ще е вълнуващо ще е и много тъжно, въпреки присъствието на многото роднини.

Общи условия

Активация на акаунт