Избор на сушилня - 2

  • 143 773
  • 747
  •   1
Отговори
# 660
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Момичета, имам въпрос към тези, които ползват сушилня над пералнята - има ли проблем да са така поставени, има ли значение каква марка са и някакъв специален модул ли се използва за такова подреждане /например видях Миеле на промоция с някаква приставка, с която се закрепват/, ако са от друга марка? Просто наистина не мога да си го представя как точно ще стане  newsm78 Аз си имам цяло перално помещение от 4м2, но така са ми направени обратните води, че няма как да ги сложа двата уреда един до друг #Cussing out
Благодаря много за съветите   bouquet

# 661
  • Пловдив
  • Мнения: 691
Може и без приставка, доста хора са ги сложили така, но  е препоръчително да се сложи приставка. Консултирайте се в магазина отностно приставката и моделите/марките, които сте харесали.

# 662
  • Мнения: 0
Какъв разход на енергия имат съответните класове и какво означава   А-10%,30%,40% ?

Маркиране на домашните сушилни за енергийна ефективност
Последните промени в стандарта за определяне на енергийната ефективност на домашните сушилни са направени, за да отчетат по-високите скорости на центрофугиране. Класовете за енергийна ефективност включват общата потребяема мощност за един цикъл в kWh за вентилационни и кондензаторни сушилни. Енергийната ефективност на електрическите домашни сушилни (Energy Level) се определя според тест стандарта EN 61121:2005 и отменя старият стандарт EN 61121:1999. Стандартът EN 61121 точка 9, определя първоначалната влага за теста като отношение спрямо сухата маса. Разликата между стандарта от 19990и 2005 година е в първоначлната влага, която е намалена от 70% на 60%. Това на практика отразява по-доброто центруфогиране на съвременните перални машини. Според доклад на OEKO Institut средната скорост на ценрофугиране на пералните машини в домакинствата е 1000 оборота в минута, което отговаря приблизително на крайно влагосъдържание около 60%.
Вентилационни срещу кондензаторни сушилни
От принципа на действие на двата типа машини, следва че вентилационните ще засмукват въздух от топлото помещение в което се намират и така ще печелят малко ефективност, която няма да се отчита в последствие при сравнение с кондензаторните сушилни. Следователно, вентилаторните ще трябва да консумират по-малко енергия в сравнение с кондензаторните ( тъй като засмукват вече затоплен въздух, а кондензаторната започва от температура на въздуха, приблизително равна на температурата на прането и по ниска от температурата на въздуха). Енергийната ефективност се дава за всеки вид машина отделно.
Енергийна ефективност за вентилационни сушилни машини
Клас А – по-малко от 0,51 kWh/kg пране
Клас B – между 0,51 и 0,59 kWh/kg пране
Клас C – между 0,59 и 0,67 kWh/kg пране
Клас D – между 0,67 и 0,75 kWh/kg пране
Клас E – между 0,75 и 0,83 kWh/kg пране
Енергийна ефективност за кондензаторни сушилни машини
Клас А – по-малко от 0,55 kWh/kg пране
Клас B – между 0,55 и 0,64 kWh/kg пране
Клас C – между 0,64 и 0,73 kWh/kg пране
Клас D – между 0,73 и 0,82 kWh/kg пране
Клас E – между 0,82 и 0,91 kWh/kg пране

Данните дадени за отделните видове машини могат да дадат общата консумация на ел. енергия, като се умножи по капацитета на прането.
По-долу е дадена максималната консумация на енергия в kWh за отделните класове.
Вентилационни сушилни машини
Пране    4,5   5    5,5   6    6,5   7   7,5 kg
Клас A   2.2   2.6   2.8   3.1   3.3   3.6   3.8 kWh
Клас B   2.7   3.0   3.2   3.5   3.8   4.1   4.4 kWh
Клас C   3.0   3.4   3.7   4.0   4.4   4.7   5.0 kWh
Клас D   3.4   3.8   4.1   4.5   4.9   5.3   5.9 kWh

Кондензаторни сушилни машини
Пране    4,5   5    5,5   6    6,5   7   7,5 kg
Клас A   2.2   2.5   2.8   3.0   3.3   3.9   4,1 kWh
Клас B   2,9   3,2   3,5   3,8   4,2   4,5   4,8 kWh
Клас C   3,3   3,7   4,0   4,4   4,7   5,1   5,5 kWh
Клас D   3,7   4,1   4,5   4,9   5,3   5,7   6,2 kWh

Етикетът за енергийна ефективност също показва капацитета на сушилнята за памук и типът на сушилнята – вентилационна или кондензаторна. Измерванията на шума се предоставят в долния край на етикета и са пожелателни. Продължителността на програмата не се показва на етикетът, което е проблем за някои институции, тъй като някои „енергийно иконимични” програми са изключително продължителни.

Определения:

Вентилационна сушилня: засмуква въздух от помещението, загрява въздуха през ел. отоплител и се подава към прането. Горещия и сух въздух отнема влагата от прането и след това се изхвъля през тръбопровод навън от помещението. Много е важно въздухът да не остава в помещениет – опасност от влага, конденз и мухъл.

Кондензаторна сушилня: използват се когато няма възможност за прекарване на тръба за отработения въздух, какъвто е случаят при вентилационните машини. В този случай, въздухът циркулира в затворен контур: загрява се през ел. нагревател и постъпва в барабана на сушилнята. Сухият горещ въздух отнема влагата от прането и след това постъпва в топлообменник, който се обдухва от околен въздух. Там влагата кондензира и въздухът отново се подава в нагревателя. Този вид сушилни не могат да работят в малки и затворени помещения, защото топлината от кондензация остава в помещението. Разновидност на кондензаторната сушилня е термопомпената сушилня. При нея вместо топлообменник има поставен термопомпа или „климатик”. Тъй като тези машини имат по-висока икономичност, а няма отделен стандарт за тях, те се маркират като класове А-10%, А-20%, А-40%, А-50% и т.н. Това означава, че сушилня с термопомпен агрегат означена с клас А-10% консумира с 10% по-малко енергия от съответната кондензаторна сушилня. Колкото по-висок клас термопомпена машина притежавате, толкова повече икономичност може да реализирате. Така например сушилня 8 kg клас А-50% консумура под 2 kWh  на циклъ, или двойно по-малко от клас А кондензаторна машина.

# 663
  • Мнения: 0
Моята сушилня е в коридора. Нямам проблеми с мухъл и кондез. Според мен също това е един незаменим уред. По въпроса с класовете, клас Б е моята и сметката за ток ми се увеличава с десетина лева зимните месеци.
Аз също не обичам да си купувам уреди втора употреба, но не защото не знам кой го е ползвал а просто обичам да ми мирише на "новичко" Simple Smile

Напълно нормална консумация на ел. енергия. Да предположим, че се ползва два пъти седмично с пълен капацитет това прави месечно около 10 цикъла. Тези 10 цикъла се умножават по средна консумация на цикъл 4,5 kWh (приемам клас B, кондензаторна машина 7 кг), това прави 45 kWh, при цена на тока около 0,20 лв, на месец е около 9 лв за сушене на дрехите.

# 664
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Два пъти седмично? Cry Cry Cry Мечтая за подобна консумация. По два пъти на нощ е по-реално за мен. Пера 10-12 пъти по 6кг перални седмично Laughing Ясно защо на мен сметката за ток ми се качва по мои сметки с 30-35лв от сушилнята.

# 665
  • Пловдив
  • Мнения: 691
Еее значи вие сте повечко хора, нормално е ако е така. Ние сме двама и я пускам 2-3 пъти , доста често и с по 3 килограма.. Simple Smile

# 666
  • в тристайна гарсониера :)
  • Мнения: 208
Моята сушилня е в коридора. Нямам проблеми с мухъл и кондез. Според мен също това е един незаменим уред. По въпроса с класовете, клас Б е моята и сметката за ток ми се увеличава с десетина лева зимните месеци.
Аз също не обичам да си купувам уреди втора употреба, но не защото не знам кой го е ползвал а просто обичам да ми мирише на "новичко" Simple Smile

Напълно нормална консумация на ел. енергия. Да предположим, че се ползва два пъти седмично с пълен капацитет това прави месечно около 10 цикъла. Тези 10 цикъла се умножават по средна консумация на цикъл 4,5 kWh (приемам клас B, кондензаторна машина 7 кг), това прави 45 kWh, при цена на тока около 0,20 лв, на месец е около 9 лв за сушене на дрехите.

Не е точно така, защото я пускам почти всяка вечер, понякога и по два пъти на вечер. Гледам да е след 22 часа. Ние сме четирима и пускам винаги пълна пералня.

# 667
  • Мнения: 9
Здравейте,
аз също съм пред дилемата каква сушилня да избера.

Изборът се свежда до GORENJE D 9864 E
http://www.techno-mix.com/product/6820/gorenje-d-9864-e

и Сушилня AEG T75470AH 
http://www.technopolis.bg/b2c/details/687362/P11100201/Sushilnya-AEG-T75470AH

В полза на Горението е това, че има впръскване на пара и това изглаждало дрехите, а и доколкото разбрах е добре за дезинфекцията на бебешките дрешки, а ние чакаме новия малък човек декември месец. АЕГ-то пък е супер икономично и марката има добро име за качество.

Много моля да ми помогнете в избора чрез мненията ви и споделения ви опит.

# 668
  • Мнения: 13 191
АЕГ. Парата няма да ти трябва. Откакто имам сушилня не гладя нищо. Всяка програма на високи градуси /памук/ изглажда и дезинфекцира дрехите.
Горение е много скъпа, а и вече не са качествени.

# 669
  • Мнения: 46 518
Момичета, имам въпрос към тези, които ползват сушилня над пералнята - има ли проблем да са така поставени, има ли значение каква марка са и някакъв специален модул ли се използва за такова подреждане /например видях Миеле на промоция с някаква приставка, с която се закрепват/, ако са от друга марка? Просто наистина не мога да си го представя как точно ще стане  newsm78 ...

Нашите са Miele и са една над друга. Няма никакъв проблем и е много удобно.
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/miele.jpg?t=1301840902

Специалният модул - преходник м/у двете си го представи като капак, който се слага на мястото на този на пералнята. Има 2 релси, в които влизат краката на сушилнята и после отпред механизъм за заключване, след като се плъзне сушилнята.
Самият преходник има и една част, която се издърпва напред, като етажерка, за да си поставиш коша и прибереш готовите дрехи, много е удобно  Peace
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/su-1.jpg

Ако са от др. марка, нямам идея дали ще съвпадне разстоянието.

Но по принцип преходниците на всяка марка са различни, така че може да има и някой универсален.

Има хора, които просто ги поставят една над друга, без допълнителен модул, но според мен е рисковано...

# 670
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Някой си е купил правоъгълен кош, хихихихи hahaha hahaha hahaha

Аз вместо преходник ползвам шкафче - просто е изграден шкаф и сушилнята е сложена върху него, защото са от различни марки.

# 671
  • Мнения: 46 518
Някой си е купил правоъгълен кош, хихихихи hahaha hahaha hahaha ...

Не са ли на мода  Mr. Green ние само правоъгълни купуваме, така приляга плътно към машините, независимо дали е перална или сушилна  Rolling Eyes

# 672
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Някой си е купил правоъгълен кош, хихихихи hahaha hahaha hahaha ...

Не са ли на мода  Mr. Green ние само правоъгълни купуваме, така приляга плътно към машините, независимо дали е перална или сушилна  Rolling Eyes
Помниш ли преди известно време кой ти даде идеята Simple Smile Хихихи Simple Smile

# 673
  • Мнения: 46 518
Помниш ли преди известно време кой ти даде идеята Simple Smile Хихихи Simple Smile

 Joy Сега се сетих  Simple Smile
Но пак всичко се изсипва в страшна бъркотия  Twisted Evil обичам си ги онези с горното зареждане и това, ама няма начин, трябва сушилнята да е отгоре  Tired

# 674
  • Мнения: 9
АЕГ. Парата няма да ти трябва. Откакто имам сушилня не гладя нищо. Всяка програма на високи градуси /памук/ изглажда и дезинфекцира дрехите.
Горение е много скъпа, а и вече не са качествени.

Много благодаря за отговора, звучи ми практично и може би наистина ще се насоча към АЕГ. Просто Горението ме привлече с многото си функции и хубавия си сайт, но нямам представа доколко са функционални и дали си заслужава, а и в качествено отношение как е. Иначе идеята да спрат безкрайните часове гладене е доста примамлива, но незнам дали ще се реализира с която и да е сушилня.

Общи условия

Активация на акаунт