Коледни пости 2011

  • 38 601
  • 537
  •   1
Отговори
# 405
  • На острова
  • Мнения: 1 275

Аз не знам точно какво е казал монаха Паисий...

Ей, мислех да пиша, но дядо хаджия ми е взел думите от устата. Направо!
А и нали вече в началото се разбрахме, че всеки си пости според своя мироглед, със соя, без соя, с мляко, без мляко.. А и аз не мисля, че соевите продукти са заместители. Тоест тофуто да е заместител на сиренето. За мен това са два съвсем различни продукта.  Hug

Ева , намерихте ли постни рулца  Mr. Green

# 406
  • Мнения: 2 545
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК на всички, които носят името на св. Николай Чудотворец! Да са живи и здрави!

Виждам, че сте коментирали соята и соевите продукти. Лично аз ги отбягвам, предвид ГМО, а и заради това, че вкусът им не ми е много любим. Чела съм, че соята е много полезна, но не е незаменима все пак. Има и други полезни продукти, които могат да ни набавят така нужните белтъчини и др. ценни вещества. 

Днес за първи път правя пълнени чушки с булгур - и съм изненадана колко вкусно се получи.  Разбира се ползвах хубавата рецепта, която някой беше посочил по-горе. Аз разбира се я видоизмених малко. В пълнените чушки, особено когато са постни (така ги обичам повече) винаги слагам и патладжан - това го знам от майка ми, та станаха великолепни. На своя глава сложих малко кимион и канела, а също и сушени череши (просто не успях да открия стафидите в шкафа Joy). Изкушена съм и на Бъдни вечер да повторя същото, но със сигурност пак ще експериментирам с продуктите, така че ще се получи нещо съвсем различно...

Много се радвам, че се включих в тази тема.
Хубавото е, че винаги можеш да научиш нещо ново от другите, да се вдъхновиш от постиженията им, а накрая дори да останеш с  усещането, че си ги надминал  Joy Joy Joy 
По простата причина, че няма кой да те опровергае.  hahaha

# 407
  • София
  • Мнения: 1 456
MiaGia, не, мъж ми беше много разочарован, затова освен туршия и печени чушки с чесън, направих и пюрето от червена леща, но този път  добавих и маслини, стана много вкусно.  Иначе основното беше пълнен шаран с ориз, гъби, орехи и стафиди.
 
Много се радвам, че се включих в тази тема.
Хубавото е, че винаги можеш да научиш нещо ново от другите, да се вдъхновиш от постиженията им, а накрая дори да останеш с  усещането, че си ги надминал  Joy Joy Joy 
По простата причина, че няма кой да те опровергае.  hahaha

Много точно казано  Peace

# 408
  • Мнения: 2 018
запис в темата, че има много добри идеи...

за протокола  Laughing снощи пръжнахме 2 шарана на шайби.
Миризмата им изчезна след 1 час стъргане, миене, сол, босилек, риган и черен пипер...  Laughing

# 409
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте,

Влизам да ви благодаря за пожеланият към моето детенце. Нека Св. Николай да ни пази и закриля всички Hug

Сега се връщам да ви изчета по - подробно и по  - късно ще се включа пак като Никола заспи Mr. Green

# 410
  • Мнения: 104
Видях, че тук и цвеклото е на почит. Обичам да го правя на салата /варено, и настъргано на ситното ренде/ в следните комбинации:
    - Цвекло и кисели краставички, подправено със сол, зехтин и лимонов сок;
    - Цвекло и ситно настъргани моркови, подправено със сол, зехтин и лимонов сок; добавянето на настъргани орехи придава много приятен вкус;
    - Цвекло, варени картофи на кубчета, кромид лук, лимон, сол и зехтин.
    Simple Smile Добър апетит!

# 411
  • В страната на бурите
  • Мнения: 960
По въпроса с червеното цвекло - ето една лесна и вкусна рецепта от книгата "100-те най-добри имуностимуланти". Рецептата е за около две-три порции.

Пикантна супа от цвекло

1 глава лук
1 скилидка чесън
2 глави цвекло
400 гр. домати от консерва
1 л. зехтин или олио
1 ч.л. чили
сол на вкус

Фурната се загрява на 200 градуса. Цвеклото се увива в алуминиево фолио и се пече около 45 мин. докато омекне. Изчаква се да изстине, обелва се и се нарязва на кубчета.
Лукът и чесънът се нарязват ситно и се задушават в зехтина на слаб огън 2-3 минути. Добавя се чилито, разбърква се и се слагат доматите. Оставя се да поври около 15-20 минути и се слага цвеклото. При сервиране може да се подправи с магданоз. (аз сложих и малко босилек, който много си отива с доматите).

Червеното цвекло е богато на желязо и манган и стимулира пречистването на кръвта. Освен това е с високо съдържание на фибри, които са полезни за сърцето. А гърците навремето са го смятали за толкова ценно, че са го предлагали като дар за боговете.

Иначе в моето меню тези дни са едни постни гювечета с тофу и карфиолът с чесън и горчица на BorislavaK. И тъкмо мислех днес да не влизам в кухнята като видях Шоколадовите топчета с овесени ядки на Надето. Изглеждат толкова лесни, че направо ме изкушиха...

# 412
  • Мнения: 343
Привет и от мен! Simple Smile

За днес съм предвидила картофи на фурна, пълени със зеленчуци и салата от мариновани чушки и кисели краставички. За десерт - вълшебния ябълков тарт.   chef

# 413
  • Мнения: 508
Здравейте!
Не съм се включвала с писане скоро, защото все не ми остава време, но когато мога ви чета Simple Smile. Ето една рецепта за много лесен и вкусен сладкиш от мен. Правя я , когато нямам много време, а ми се хапва нещо сладичко.
Размесват се в равни части 1 чаша грис, 1 чаша брашно, 1 чаша захар, 1 бакпулвер и 1 ванилия. (аз използвам чаша около 300 мл за мярка). Половината от тази суха смес се слага на дъното на тава. След това отгоре се слагат настъргани ябълки. Слоя на ябълките е с  дебелина около 1 пръст. Може да се сложат и канела и орехи по желание. Отгоре върху ябълките се слага другата половина от сухата смес. Притиска се. Върху всичко се разпределя около 1 кафена чашка олио. Пече се около 40-50 минути при 180-200 градуса. Може да се консумира и веднага, но колкото повече стои, толкова повече омеква и се овлажнява и става по-хубав. Но при нас не успява да стои дълго... Приятен апетит

# 414
  • Мнения: 784
Една идея и от мен:

Хрупкави калмари

Калмарите се почистват, измиват и се нарязват на шайби с широчина 1 пръст. Получава се много добре и с пипала от калмари. Посоляват се.
Приготвяте си смес за панировка от 1/3 царевично брашно и 2/3 бяло брашно /но и само с бяло брашно също си става много добре/ и една купичка със студена вода. Всяко парченце калмар се потапя първо в брашното, после във водата и се слага да се пържи в силно сгорещено олио. Ако обичате калмара да е с повече панировка и по-хрупкав, повтаряте процедурата - демек брашно, вода, пак брашно, вода и тогава мятате в тигана. Аз всъщност не ги пържа в тиган, а в една по-малка тефлонова тенджера, в която сипвам повечко олио - почти да се покриват парченцата. След като се изпържат, се изваждат да се оцедят от мазнината върху салфетка и после се сервират.

По желание можете да си приготвите и следния сос, който много върви с калмарите - сок от 2 лимона, 1-2 ч.л. зехтин, 1/2 ч.л. сол, копър /или магданоз, или пък без зеленилки/ и всичко това хубаво се разбива. Сервира се индивидуално в малки купички за топване, не за заливане на калмарите.

Важно: За да бъдат калмарите крехки, купувайте бели калмари /има едни по-розови, които са по-жилави/. И второ - добре е калмарите да са пресни, а не замразени, защото минат ли през фризерите и придобиват една жилавост. Такива продават например в рибните щандове на Метро.




Последна редакция: чт, 08 дек 2011, 14:28 от Царицата-майка

# 415
  • Мнения: 343
Царицата-майка, много благодаря за рецептата   bouquet Тъкмо тези дни ми се бяха прияли калмари  Simple Smile

# 416
  • Мнения: 1 840
Здравейте! Искам да ви помоля за някаква идея за постни питки с плънка - е, може и без плънка, но примерно с подправки или нещо такова.  Grinning Иска ми се да омеся нещо тази вечер. И ще направя постен зелен фасул - отдавна не сме правили.

# 417
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Да се отчета, че днес ще правя фалафелите, нямам търпение да видя как ще се получат  Grinning

# 418
  • Мнения: 784
Здравейте! Искам да ви помоля за някаква идея за постни питки с плънка - е, може и без плънка, но примерно с подправки или нещо такова.  Grinning Иска ми се да омеся нещо тази вечер. И ще направя постен зелен фасул - отдавна не сме правили.

За питките тази вечер може и да е късно, но все пак да припомня една от най-популярните рецепти в този форум - ароматните питки на Карина http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=119848.0

Chanel*, дано да ти харесат, ще докладваш после  Simple Smile

# 419
  • Мнения: 355
Царицата-майка, като потапяш калмарите във вода, не пръска ли после при пърженето?

Общи условия

Активация на акаунт