СТРАСТИ - градините в София начало на кампания 2012/2013

  • 10 119
  • 783
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 4 393
Нямаше ли и анкета по повод входящите номера да отпаднат или да се запазят за ОДЗ-та и ЦДГ-та? То е ясно, че все някой ще е недоволен, въпросът е какво е преобладаващото мнение. А преобладаващото мнение, доколкото помня, беше входящите номера да отпаднат. Вече е късно, поне за класиранията за септември.

# 646
  • София
  • Мнения: 150
А на мен ми се ще щом ще се вземат 3 т. за работещ в ДГ да е само за баща или майка, да не се включват баби и дядовци.

# 647
  • Мнения: 4 465
А на мен ми се ще щом ще се вземат 3 т. за работещ в ДГ да е само за баща или майка, да не се включват баби и дядовци.

И на мен ми се ще този критерий да важи само в случай че и двамата родители работят, но не стана. Както Саня е писала, само условието да са работили мин. 6 месеца мина. Може би защото имах под ръка един случай в Мусагеница където бабата беше работила 4 месеца и това беше "помогнало" на двете породени внучета да се запишат в яслена възраст без проблем.

Също така ми е трудно да проумея тежестта на критерия. В РГ сме говорили че точките увеличават шанса, но в този случай за 100%-ово предимство, а не шанс. И ако има много деца на социалната опашка, рискът деца със социални точки да бъдат прередени е много голям. Особено в натоварените райони. А не го смятам за справедливо.

На мен ми е любопитно докъде стигнаха с ДГ в Долни (или Горни беше) Богров и дали ако я построят няма да я включат в списъка на инвестициите, които са направени, за да се реши проблема с местата.

# 648
  • Мнения: 3 695
Случват се непредвидени неща, разбира се, но все пак планиране трябва! Нали с това се оправдаваше СО, че няма места - защото няма как да предвидят колко деца ще дойдат от провинцията и ще искат място в софийска детска градина. Като се заяви отрано това /с ЕГН на новороденото Simple Smile/, ще се знае по-точно. Не, че ще се юрнат да стороят градини, но все пак. Който се е регистрирал по-рано и кандидатствал по-рано, е заявил по-рано нуждата си от място в ДГ.
Естествено е, ако реша да се местя в друг квартал, да си понеса и рисковете и недостатъците от това и да се наредя след другите деца, които примерно от една година чакат за място там.

# 649
  • Мнения: 9 399
Случват се непредвидени неща, разбира се, но все пак планиране трябва! Нали с това се оправдаваше СО, че няма места - защото няма как да предвидят колко деца ще дойдат от провинцията и ще искат място в софийска детска градина. Като се заяви отрано това /с ЕГН на новороденото Simple Smile/, ще се знае по-точно. Не, че ще се юрнат да стороят градини, но все пак. Който се е регистрирал по-рано и кандидатствал по-рано, е заявил по-рано нуждата си от място в ДГ.
Естествено е, ако реша да се местя в друг квартал, да си понеса и рисковете и недостатъците от това и да се наредя след другите деца, които примерно от една година чакат за място там.
И какво, детето тие родено март примерно, регистрираш го веднага и си с предимство пред родените април-декември. Защо? На твоето дете повече ли му трябва ДГ, отколкото на останалите? И защо при положение, че класиранията за ОДЗ и ЦДГ, а както се видя и за СДЯ (понеже почти никоя СДА тази година не отпусна бройки за 2011 преди 27 февруари) са чак на следваща година да се регистрират хората веднага? Аз регистрирах сина си веднага като взех акта за раждане, но имах време. Сестра ми сега има проблеми с храненето на бебето си и не и до занимаване с ИСОДЗ, още повече, че те ще кандидатстват чак догодина? Трябва ли сега тя да се юрне да го регистрира, след като въобще не и трябва в момента? И откъде накъде децата кандидатстващи за ясла 1, ако не ги приемат, ще са с предимство за ясла 2 пред другите, които не са кандидатствали? Не е трябвало не са кандидатствали. Въобще даваш ли си сметка какво ще стане, ако всички изведнъж се юрнат да кандидатстват за ясла1, за да имат предимство на следващата година, класират ги, а след това масово не се запишат? Тогава тези, на които наистина им трябва ясла 1 в повечето случаи ще видят ясла през най-кривия макарон.

# 650
  • Мнения: 20
Здравейте,

Аз имам въпрос по тази прословута точка 2.2.4... Защо, след като видите ли е незаконна за детските ясли (ЗНП чл.18 и чл.21, последния обаче изписан така че нищо да не му се разбира), в ИСОДЗ фигурира колонка "то т.2.2.4" за яслените групи? Ако е сигурно че е незаконно нека махнат тази колонка, да се махне точката за яслите и да се приключи тази драма. Ако обаче е законна и регламентирана, мен не трябва да ме е срам че се опитвам да прекарам детето си по нея, тъй като то наистина страда от ХЗ и някоя ясли предлагат по-добри условия за такива деца, а други директно ни отказват да го приемат (не в прав текст, защото нямат право, но ни заявяват, че то може да яде каквото си иска и те нищо не могат да направят, което е безумие, все пак за това са там, да наблюдават децата ни).
Реално в момента сме в такава ситуация, че от всички ясли, в които получаваме 8.1 точки на първо желание, реален шанс (> 1%) имаме само в една, но след посещение при няколко директорки и сестри в заведенията в района сме набелязали друго заведение в което виждаме че детето ни ще бъде в безопасност и където наистина проявяват разбиране към ситуацията ни - майката не може да остане трета година, защото вече се налага да се върне на работа, налични баби няма, остават частните ясли към които в момента имаме някакви резерви (не финансови). За съжаление в тази градина по общата опашка нямаме никакъв шанс Sad
Сега се получава така, че в момента в който повдигна въпроса за т.2.2.4 атмосферата сякаш натежава и в отсрещната страна се забелязва едно напрежение, от което аз трябва да се чувствам неудобно при положение че нямам никаква вина. Изобщо не се коментират финансови въпроси, дарения и т.н. (не че не бихме направили дарение ако сме много доволни, но това на много по-късен етап, все пак след като наистина проявяват разбиране и ще полагат нужните усилия детето да преодолее този период, ще си го заслужават). Просто темата е табу и сигурно ще остане така до Май месец че и по-натам, което е в ущърб на хората, които наистина имат този проблем.

Извинявам се че с първият си пост започвам с провокативно мнение, но ще помоля тези, които се чудят как можело дете на 2г. да има ХЗ да замълчат, защото когато само наблюдаваш нещо такова отстрани се говори много леко, но когато ти се случи (не го пожелавам на никого) вече започваш да гледаш по друг начин на нещата. При нас проблема е от 1-вия месец и след много експерименти няма и капка съмнение че става дума за ХЗ. Сигурен съм че и много други родители имат същия проблем и за тях (и лекуващите им лекари) изобщо не стои въпроса има ли детето проблем.

Конкретен въпрос - Има ли запознати по-добре със системата относно точка 2.2.4 и дали има шанс тя да отпадне напълно за тази година, защото чувам че има и такива вероятности.
Започнах да преглеждам протоколите от заседанията на работните групи (http://kg.sofia.bg/isodz/wrk-grp) и ми прави впечатление, че от Май 2011 до сега няма протоколи. Това означава ли, че групата не заседава (съмнително), или просто не се водят протоколи? Ако има такива защо не се качват в сайта и могат ли да бъдат видяни от някъде?

И така малко дълго се получи, за което се извинявам, но темата в последно време ни е тема №1 (както предполагам и на повечето от вас) и по нея има доста за какво да се говори. Удебелил съм шрифта на въпросите, така че който не му се четат полемики да види само тях.

Благодаря предварително за евентуалните отговори. Признавам че стигнах само до 20 страница от темата, но нещата започнаха да се повтарят.... ако дублирам вече зададени въпроси се извинявам, но нямам достатъчно свободно време да прочета всичко.

Последна редакция: вт, 13 мар 2012, 08:06 от Jacket

# 651
  • Мнения: 3 695
O, не, нямах предвид с точна дата, а с датата на първото класиране - както беше досега.
Тези, на които не им трябва ясла сега, би могло да могат да кандидатстват за когато им трябва място - за ясла 2 или за ДГ - 1ва, 2ра група - когато мислят, че ще им трябва. Планиране трябва, както вече казах.
То ние ако не знаем за кога искаме детето ни да посешава ДГ, как да искаме СО да знае.
И ясно, че това едва ли ще е основния критерий, а само допълващ, който минимизира джурканията на деца на лотария.  Peace

Последна редакция: пн, 12 мар 2012, 11:57 от tini-mini

# 652
  • София
  • Мнения: 8 940
Deni-meni, според мен тук не става въпрос за предимство от едната година за следващата, а за такова за кандидатстване преди първо класиране. На мен отпадането на фактора време хич не ми харесва. Само си представям какво пренареждане и джуркане ще е първите 3, 4 класирания, когато все още ще има места. И да, донякъде родените в началото на година, би следвало да се приемат по - рано от тези в края. Но това си е мое лично мнение, тук пък не ми харесва приема изцяло основан на набори, без да се отчита разликата в месеците.

# 653
  • Мнения: 4 465
Дени-мени, не е точно така, защото всяка година датите се нулират. В ОДЗ и ЦДГ планират по набори, а СДЯ - не. Всяка година всеки получава отново своя шанс ако има дати. Ако няма дати, пак ще се нареди по-отрано, за да има повече години стаж, което за повечето хора означава по-голям шанс. Две години в системата - две генерални класирания. Три години в системата - три генерални класирания.

Никой вече не се събужда когато детето му навърши 3 години.

Когато обсъждахме въпроса с датите и аз не проумявах с какво отпадането им за ЦДГ и ОДЗ гарантира равнопоставеност, ми беше даден пример на дете, чиито родител са в чужбина и то като се върне - местата свършили. И според СО детето е в неравнопоставена позиция, защото е пропуснало генералното и следващото класиране, когато има повече места. Репликирах че и в чужбина интернет има и че е въпрос на планиране от страна на родителите, но пак имаше чуваемост равна на нула.

Датите не са съвсем безсмислени и когато имаше анкета, доколкото помня, родителите подкрепиха тяхното отпадане, но при условие че второто основно класиране (две седмици след първото) се прави на база опашките от първото, т.е. тези, които са били първи резерви, получават своя втори шанс. Ставаше въпрос и за неприети деца с братчета и сестричета, за които директорите много настояват да могат да си ги приемат когато искат. С това което предложих и на базата на резултата от анкетата се решаваше и този въпрос, но СО категорично отказаха, а директорите си замълчаха и не ме подкрепиха.

# 654
  • Мнения: 9 399
Благодаря ви на всички за отговорите. Но все пак, аз съм дете записано на градина на 4 г. май месец, защото преди 30 г. баба ми умира април. Тогава майка ми е обиколила всички ДГ в района и само на 1 място са ни взели със сестра ми и то в 4 група, защото само там е имало места. Та затова. Повечето хора, наистина планират, но понякога животът ни изненадва. В този случай всяко дете кандидатстващо по 1 или друга причина след 1 класиране и със стандартен брой точки е обречено, затова. Иначе примерът с чужбината и на мен ми е смешен, но се случват и други неща.

# 655
  • Мнения: 4 465
Благодаря ви на всички за отговорите. Но все пак, аз съм дете записано на градина на 4 г. май месец, защото преди 30 г. баба ми умира април. Тогава майка ми е обиколила всички ДГ в района и само на 1 място са ни взели със сестра ми и то в 4 група, защото само там е имало места. Та затова. Повечето хора, наистина планират, но понякога животът ни изненадва. В този случай всяко дете кандидатстващо по 1 или друга причина след 1 класиране и със стандартен брой точки е обречено, затова. Иначе примерът с чужбината и на мен ми е смешен, но се случват и други неща.

Сега има и работна група. Въпреки че при този недостиг не е ясно какво би се решило в описания от теб случай. Много хора не могат да разчитат на баби по ред причини. Те не са в по-различно положение, а и вече дори и тези, които могат да разчитат на баби, се редят на опашка, защото недостигът е огромен.

# 656
  • Мнения: 1 826
абсолютно съм съгласна с горното мнение, обаче ме направиха на две стотинки преди няколко дена за него.
И  аз съм много съгласна, за това пуснах сигнал към КЗД:
http://www.kzd-nondiscrimination.com/layout/index.php/signali-nerednosti
Ако някой има желание и време, може пак да им пише за прословутия К4, ДК5 и и този критерии за родител в столичното образование ( така и не му намерих номера на този критерий). Според мен и 3-те са дискриминационни, защото всички деца имат право на равен шанс за прием в ДЗ, независимо какво работят родителите му- с какво детето на касиерка с университет или лелка в ДЗ,  или мед. сестра, професор или каквото там било, има повече необходимост да расте с връстниците си от моето? Както и да е - убедена че това не е първият сигнал за това . Нищо- опитите продължават Simple Smile

# 657
  • Мнения: 4 465
абсолютно съм съгласна с горното мнение, обаче ме направиха на две стотинки преди няколко дена за него.
И  аз съм много съгласна, за това пуснах сигнал към КЗД:
http://www.kzd-nondiscrimination.com/layout/index.php/signali-nerednosti


За К4 ще трябва да се гледа от съда, защото СО са го аргументирали пред КЗД. Не е ясно как.

Но това е след като КЗД го определят офциално, в отговор към теб, като недискриминационен. Може след забележката на съда, да го разгледат малко по-професионално.

# 658
  • София
  • Мнения: 39 825
Нямаше ли и анкета по повод входящите номера да отпаднат или да се запазят за ОДЗ-та и ЦДГ-та? То е ясно, че все някой ще е недоволен, въпросът е какво е преобладаващото мнение. А преобладаващото мнение, доколкото помня, беше входящите номера да отпаднат. Вече е късно, поне за класиранията за септември.
https://docs.google.com/document/pub?id=1tbZ4OQNQg8iN3y391qrAZEz … ZxwYftJpLTapGFSRI

Цитат
1. Децата в гранична група да получават на всяко класиране ново случайно число   63 (42.9%)

2. Децата в гранична група да получават случайно число само веднъж за всяко отделно детско заведение, което да важи за цялата година   11 (7.5%)

3. Да отпадне датата като част от номера за класиране на децата и да се замени за гранична група със случайно число, генерирано на всяко класиране   4 (2.7%)

4. Да се запази датата като част от номера за класиране на децата   37 (25.2%)

5. В случай че отпадне датата като част от номера за класиране, второто и трето класиране да се правят на база общите опашки от чакащи, генерирани след първо класиране без да се правят размествания за този период.   32 (21.8%)

Общ брой гласове:   89

# 659
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 522
Здравейте,


Аз имам въпрос по тази прословута точка 2.2.4... Защо след като видите ли е незаконна за детските ясли (ЗНП чл.18 и чл.21, последния обаче изписан така че нищо да не му се разбира), в ИСОДЗ фигурира колонка "то т.2.2.4" за яслените групи?  Няма притеснения за неспазване на ЗНП, колонката е просто следствие
Конкретен въпрос - Има ли запознати по-добре със системата относно точка 2.2.4 и дали има шанс тя да отпадне напълно за тази година, защото чувам че има и такива вероятности. Няма такава вероятност, т.2.2.4 е от Правилата, а те се изменят от СОС
Започнах да преглеждам протоколите от заседанията на работните групи (http://kg.sofia.bg/isodz/wrk-grp) и ми прави впечатление, че от Май 2011 до сега няма протоколи. Това означава ли, че групата не заседава (съмнително), или просто не се водят протоколи? Ако има такива защо не се качват в сайта и могат ли да бъдат видяни от някъде? Част от протоколите не са подписани от всички членове на РГ, предполагам това е причината да ги няма на сайта. Те със сигурност обаче не са от м.май 2011 г. Последно в РГ се разхождаха неподписани протоколи от края на 2011 г. Въпросът с протоколите е изцяло от компетентността на дирекция "Образование", попитайте.
 

Общи условия

Активация на акаунт