Да започнем заедно да се храним здравословно

  • 57 333
  • 742
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 5 713
Ето меню от миналата седмица.

Анет, аз съм с 2 деца и работя от вкъщи. В готвенето помага активно мъжа ми, който работи и вкъщи и вън от дома. Дъщеря ми ходи на училище, а сина ми - аз си го гледам. Имам с тях и други ангажименти. Лятото пък често ходим на дълги разстояния с колела. Друг не ми помага, само двамата сме.
Менюто е за нас тримата само, той е на зелени сокове за месец. Wink

01.05
- ябълкка и круша
- шейк от една прахообразна, пълноценна, сурова и с много съставки храна (ползвам я в крайни случаи като ходенето на зъболекар преди това )
http://www.gardenoflife.com/ProductsforLife/SUPPLEMENTS/Foundati … 1893/Default.aspx
- чипс от къдраво зеле
- сурови нори рулца - за плънка настъргана и изстискана ряпа + белен слънчоглед; от зеленчуците  - авокадо, чушки, краставица, микс поници
 
02.05
- сок от кокосова вода, стръкове селъри и спанак
- ягоди (закуската на децата: "мюсли" от овесени ядки, кокосови стърготини, лешници, стафиди, спирулина, годжи бери, пчелен прашец, какаови трохи, кокосова вода)
- сурови банички Simple Smile със зелена и червена плънка ( не помня подробности, не участвам в направата им) с листа марулка за гарнитура
- децата плодове, за мен мюсли като това от сутринта
- зелена салата с маруля, зелен лук, краставица, домат, различни поници (слънчоглед, грах и един микс от други тревички) + сос от авокадо, мисо, магданоз, чесън, лимон; салатата нямаше зехтин
 
03.05
- плодове - банан, манго, ягоди, боровинки, грозде - на който каквото му харесва; сок - кокосова вода, стръкове селъри, спанак
- хумус по класическа рецепта - варен нахут, сусам, лимон, малко чесън, сол, от мен пресен кориандър (става много хубаво) с различни нарязани зеленчуци - моркови, чушки, краставица, листа маруля, чери домати
- лешници, бадеми, фурми и смокини, стафиди, годжи бери (без да се прекалява Wink ). Тук е мястото да кажа, че от няколко месеца накисваме големи количества ядки и семена (слънчоглед и сусам) и после сушим. Така нямам притеснения, когато всеки от нас иска да хапне просто малко ядки.
- зелена супа - сок от моркови и стръкове селъри, 2 шепи спанак, мисо, лук, чесън, сушен домат, авокадо, вода, лимон; в допълнение - 3-4 кедрови ядки, нарязан пресен домат, водорасли уакаме, поници люцерна, няколко зрънца варен нахут
 
04.05
- крем от млад кокос и манго; нарязани ягоди, годжи бери, какаови трохи, пчелен прашец
- зелена салата - микс млади зелени листа, краставица, зелен лук, репички, спирулина и хлорела на прах, кедрови ядки, поници грах, лимон, сол
- ябълки
- салата от варени картофи, броколи на пара, зелен лук, копър, микс млади зелени листа, марулка, лимон, сол, зехтин, поници слънчоглед, водорасли уакаме
 
05.06
- крем от млад кокос, по 2с.л. чиа и белен коноп, ягоди; за украса манго, киви, годжи бери, какаови трохи, пчелен прашец
- сурови мариновани броколи и червена чушка + листа зелена салата
- ябълки
- салата от варен черен боб (turtle bean), магданоз, копър, стар лук, домат, авокадо, сол, микс поници; няколко варени постни лозови сърмички
 
06.05
- коктейлче Simple Smile от кокосова вода, сок от портокали, около 600 гр ягоди
- марулка, стар лук, поници слънчоглед и ряпа, авокадо, киви, краставица, лимон, сол
- извън дома - зелена салата: марулка, краставица, репички, авокадо; сурови крекери, сусамово-зелено пастетче; суров солен пай; преди това билков чай; а за десерт парче сурова торта

# 181
  • Мнения: 3 367
Да си добре информиран не е толкова лесно - изобилието от най-различни теории за храненето е значително и само с времето човек може да отсее кое е правилно и кое не за него.
Хич не е лесно дори.С повече четене нещата постепенно си идват по местата,но иска време (като всичко) и приоретизиране. Бавно и полека,зорлем не става..
*
Вери,мерси за инфото.Ако би искала да споделиш=дъщеря ти какво/къде обядва?
*
Вероятно ми е зор на мен защото готвя и съм извън дома ни над 50 часа/седмично.Опитите ми да ядем всички читаво 3/ден са често не особено успешни,но усилията продължават. Друга тема е че децата растат и трябва много да се говори и обяснява защо ние така,пък Гошко онака,и пак-от яденето,през не на тв-то,та до рециклирането...

# 182
  • Мнения: 5 713
Елдата която в момета консумирам е Био и е жълтеникава.  Thinking
Много прилича от снимката на бланширана; не са писали каква е точно, предполагам сурова...
Сурова не съм готвила термично.
Но пак е хубаво да се накисва за поне 4 часа.

Слънчев лъч, няма да имам време да пиша информация за нетипични, чужди, екзотични продукти. А и съм писала вече много за тези неща. Дано някой друг го направи.  Hug

Синьо, наблягаме на суровото, но както се вижда, ядем и термично обработени храни. Simple Smile
За суровата торта не ти трябва мощен блендер. Много хора около нас се правят с "обикновени" уреди. А, сега виждам писала си подходящ блендер....да, малко зависи какви уреди имаш.

С какаово масло сме правили бонбони, шоколад, кремове на торти, разни други мини сурови десерти (главно за крема сме го използвали). Можеш да си мажеш и тялото с него.
За каквато и да е цел, го сложи да се стопи на водна баня, но и с нея внимавай, за да не го затоплиш много.

Аталанта, глутенът сам си отиде така да се каже. Simple Smile Не сме си го поставяли за цел. Много рядко ядем глутеносъдържащи храни.

Анет, дъщеря ми обядва в учлище; носи си храна от нас; каквото съм описала горе, това яде за обед. Тя е 8 годишна почти и засега се разбираме. То и за нея много съм писала. Не забранявам и не налагам.

# 183
  • Русе
  • Мнения: 530
Опитите ми да ядем всички читаво са често не особено успешни,но усилията продължават. Друга тема е че децата растат и трябва много да се говори и обяснява защо ние така,пък Гошко онака,и пак-от яденето,през не на тв-то,та до рециклирането...




Наистина много трябва да се обяснява на децата, за да си изградят правилни навици. И аз така много говоря и виждам, че има ефект, което може само да ме радва.

Днешното меню:

- амарант с червени боровинки и ръжени ядки
- кафяв ориз на фурна с пресни моркови (вместо салата)
- банани, ябълки
- кафяв ориз, леща с амарант, царевица, салата от зеле, моркови и краставици

Това е менюто за всички в семейството, с изключение на сина ми, който през деня е на градина( там, също имат що годе здравословно меню - плодове и зеленчуци три пъти на ден, само пълнозърнест хляб и т.н)



 

# 184
  • Мнения: 1 274
Вери, мойте поздравления за здравословното меню!

# 185
  • Мнения: 1 708
Здравейте и от мен!
Попаднах на темата преди няколко дни. Харесва ми, че се включват хора с различни мнения и ми е интересно да ви чета.

Дайте идея какво да правя с какаово масло. newsm78 Имам около 1/2 кг и трябва да се използва. Ако не беше толкова твърдо, сигурно щях да си го мажа на филийка.
И моето предложение е за бонбони и дори имам записани пропорции - 150 мл. какаово масло, 2 с.л. кокосово масло /ако няма кокосово мисля, че може да се пропусне/, 3-4 с.л. какао/рожков, около 3 с.л. подсладител /мед,меласа/. Маслата се разтопяват на водна баня и се смесват с останалите продукти. За оформяне на бонбоните използвах форма за лед. Оставят се в хладилника да стегнат и после с нож се отделят лесно.

Менюто ми от последните два месеца:
Закуска - топла вода с лимон, ябълка
Втора закуска - банан или ядки, понякога препечени филийки с масло и мед
Обяд -  на работа най-често зелени салати с различни добавки /маслини, царевица, репички, морков, от скоро и краставица, семена и ядки/, в почивните дни и нещо готвено - спанак/лапад с ориз и булгур, коприва с просо или с елда, варени картофи, боб, леща, киноа ...
Следобедна закуска - най-често е нещо сладко /банан, домашни сладки, понякога шоколад, сусамки/, сурови ядки
Вечеря - подобно на обяда
Макар и изключително рядко хапвам и пържени картофи /още не са излели от менюто ми  Blush/. Другото, с което прегрешавам са домашните банички, а по Великден - козунак и кифлички.

За водата - ползвам кана Брита.
За сезонните и местни храни - стремя се да консумирам сезонни храни. Предпочитам също и местните, но пък с киноата и чиата при мен си беше любов от пръв поглед  Heart Eyes, много ми допаднаха и си ги ползвам.

Да си добре информиран не е толкова лесно - изобилието от най-различни теории за храненето е значително и само с времето човек може да отсее кое е правилно и кое не за него.

Подкрепям  Simple Smile

Вери, свежо и разнообразно меню  Hug

Аз докато се включа и вече три нови отговора публикувани  Simple Smile

# 186
  • Мнения: 3 367
Beри,мерси. Нещо аз явно не разбирам,но моята 8 год дъщеря яде много повече от сурови броколи и червена чушка или хумус със зеленчуци за обяд.
Децата ми са извън дома ни от 745ам до 515пм всеки ден и макар че носят цяла кутия с храна,тип

http://www.flickr.com/groups/laptop_lunches/pool/

пак се прибират прегладнели. Ние също нищо не забраняваме и не  се налагаме,но то братче глад Mr. Green ,след у-ще взимат на бебето банана от ръцете,толкоз за изумели
С интерес бих чела където си писала за щерка си ако би споделила
*
Ефект има,да.Само че като с всичко деца-свързано се иска баланс и умение да разпознаваш докъде помагаш и откъде насетне вредиш..

# 187
  • Русе
  • Мнения: 530
Е, разбира се че трябва да има баланс и да се съобразяваме с децата- с вкусовете им, с психиката им.
Например  аз и синът ми и всяка  сутрин пием топла вода с мед. Голяма ми дъщеря не обича мед с вода и не пие (въпреки че точно тя има нужда да го приема). Четирима от пет вкъщи харесваме амарант и киноа под всякакви форми -( даже съм си направила разсад и мисля да си отгледам малко амарант).  Crazy Който не обича, не яде. Никой не кара насила. Истината е, че и вкусовете ни постоянно се менят. Когато беше малка, голямата ми дъщеря обичаше киви и домати, ягоди, сега не иска и да ги погледне. Сега обожава моркови и краставици- може да яде само таратор по цял ден. Разбира се и всички други плодове и зеленчуци. Синът ми не подбира- хапва си от всичко. Когато беше малък обожаваше елда, сега нея не я яде. Малката яде и тя предимно плодове и зеленчуци- сурови + ориз и амарант и супички. Тя отказва почти всякакви други готвени манджи- засега съм ок, защото продължавам да кърмя активно на поискване. Мъжът ми, когато се запознахме, не посягаше към плодове или зеленчуци. Сега без салата или нещо сурово на масата не сядаме. Та бавно, но сигурно фокусът се измества от това, не дали сме се наяли (с какво да е, защото е имало и такива периоди преди да се родят децата), а каква точно храна сме сложили в стомасите си и как тя ни зарежда с необходимата енергия.

# 188
  • Мнения: 5 713
Анет, кутията и за обед е около 300-350гр храна. Ако е повече на грамаж сурова храна, не я изяжда цялата, връща я. Тествала съм я. Тя ходи на училище вече 3 години и в същия диапазон от време я няма вкъщи.
Броколи + чушки - към тях имаше белен коноп и дулсе. Отделно марула.
Хумус - аз лично с него съм преяждала.  Laughing Но да кажем, че това меню беше към 400гр.
Можеш да видиш децата на онова клипче с банановия сладолед, но е от преди година. Simple Smile

За забраната и налагането е било по-скоро във връзка с коментара на Силвия, но съм недогледала.
"Друга тема е че децата растат и трябва много да се говори и обяснява защо ние така,пък Гошко онака."
По детски рождени дни и разни други мероприятия тя решава и избира какво да яде. Винаги ме пита може ли, а аз отвръщам: ти решаваш. Понякога пробва неща, които ние по принцип не купуваме и не правим.

Къде съм писала...във веганската тема, здравословно хранене на деца, "на моето си място" Simple Smile)), сигурно има и другаде. Трябва да ровя. Довечера ако ми остане време, може да хвърля едно око.

Адриана, благодаря! Simple Smile
Старая се откакто се е родила дъщеря ми.
Но хич не претендирам да съм супер здравословна. Сурово не винаги значи здравословно. Simple Smile

# 189
  • Мнения: 6 713
[
При мен със сигурност ще е нужна.Както писах сега започвам да градя някакви навици и със сигурност няма да е лесно да се откажа от старите.Отделно аз трябва да привлека за каузата и семейството си,което леко усложнява нещата. Засега успеха ми се състои в това,че успях да изолирам от храненето ни всички салами и колбаси.

Аз не твърдя, че вкъщи се храним изцяло здравословно, но горе-долу започнахме със следното:
спиране на всякакви напитки от изкуствен източник - кола,спрайтове дори не коментирам. Въобще всякакви сокове с добавена захар.
Всякакви вафли, бисквити, сникърси, баунти и какво ли още не, чипсове, солети, солени печени ядки - само и единствено по някакви събития , ако се консумират.
Никакви колбаси не се купуват, освен кренвирши за дъщеря ми, когато отказва друго кренвиршите са единственото спасение и шунка. Всъщност това се купува - от време на време кренвирши, и шунка - мъжът я обича - заради протеините най-вече.
Добре е да има и спорт някъде в ежедвението, ако ще да е ходене пеша. Трябва движение, не само диета. В миналото са били здрави, но са работели на полето от сутрин до вечер, т.е. непрекъснато движение.

# 190
  • Мнения: 3 367
Вери,мерси за времето което отдели. За нас сработва по по-малко,но разнообразно,аз не бих могла да ям само хумус за 9+ часов интервал, например.Не губи време да ровиш в стари теми,схванах идеята горе долу,мерси
*
Напълно съм съгласна със силвия че качеството е същественото и "философията" зад храната е от значение.Децата попиват,не еднакво и не непрестанно,но има файда.
*
Балансът е чудесна концепция на хартия,на яве много малко хора го владеят (пънем се да влезем в техните редици,но има много хляб Mr. Green още да ядем)

# 191
  • Мнения: 5 713
Аааа 9 + часа само на хумус и аз не бих изкарала.  Laughing Към него имаше зеленчуци (обяд). Закуска към 8-9ч. плодове и сок (самият той си засища); след това (около 4ч) ядки и сушени плодове (концентрирана храна).

Щях да пиша нещо за супер храните...
за мен те са си просто храна; храна, за която до един момент не съм знаела. Иначе супер храна са си и чесъна и шипката. Wink

# 192
  • Варна
  • Мнения: 283
Сурово не винаги значи здравословно. Simple Smile
Хващам се за това изречение, защото и аз като начинаещ (макар и от доста време вече) суровоядец се страхувам да избягам от формулата плодове, салати с кълнове, сладолед от банан и... май до там ми стига въображението Laughing Бях почнала преди тренировки да хапвам тахан с мед, но прочетох че е грешна комбинация, защото по същността си е фруктоза+много мазнини+протеини Whistling макар да е страшно вкусно. Знам, че не е много по темата, но ще ми е интересно да коментираме и нещата, които си мислим и ни изглеждат здравословни, а не са. Hug

Днешното меню:
08.00 1/2 банан
12.00 салата домати и краставици + микс от кълнове (люцерна, леща. слънчоглед) и зехтин
15.00 ябълка
19.00 салата с марулки, краставица, лук и микс от кълнове със зехтин и лимон
21.00 ябълка

# 193
  • Мнения: 899
И защо тахан с мед да не е здравословно? Ако говорим в широкия смисъл на думата чипсът и вафлите са вредни... по-скоро човек трябва да наблюдава тялото си. Например аз съм спазвала 6 месеца диетата на Дюкан, като се има предвид, че съм била вегетарианец дълги години, след това съм хапвала по малко пилешко. Въпреки че смятам този режим за вреден, той си свърши работата за целите, за които е бил нужен и всичките ми здравословни показатели се нормализираха. Е, подивях за плодове и въглехидрати, но все пак.

Според мен изключването на широк спектър изкуствени храни, които са навлезли масово в бита ни през последните 20-30 год. е много, много здравословно начинание, но и много трудно. За тази цел дали ще изберем протеинова диета или суровоядство вече е въпрос на личен избор и информираност, но сами по себе си и двата режима според мен са здравословни, защото с орязване на голям диапазон вредности се постига много.

Вери, благодаря, че сподели менюто си Simple Smile

# 194
  • Мнения: 5 713
Радост Неземна, тахан с мед мисля, че го "забраняваше д-р Гайдурков. Медът бил бързо усвоим, а таханът - бавен. Според мен ако ти се яде, яж. То зависи и колко изяждаш, де. Simple Smile
Преди и аз си хапвах тази комбинация. Сега не се сещам, децата също не са ми искали. По принцип не обичам така да ям мед - от буркана. Simple Smile
И също така внимавам с ядковите масла, тахана.
По другия въпрос - разнообразие ти трябва. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт