Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 2

  • 208 332
  • 1 064
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 1 732
Според това, което съм чела, окисляването се получава от неправилна експлоатация и най- вече съхранение. Най- важното е да го съхраняваш на сухо, добре подсушен. Да го омасляваш - особено преди употреба. Бях пускала едно клипче- нагледно се показваше как се прави. При миенето също имаше нещо- май не е задължително да се мие често основно, особено в началото преди да се е разработил; само да се забърсва.  След миене, задължително след стабилно подсушаване, се омаслява.
И с киселите храни като домати имаше нещо...
но нека този, който ползва чугун да се включи .  Peace след като свекърва ти има чугун, сигурно е свикнала и вече има натрупан добър опит. Simple Smile

Последна редакция: пн, 17 дек 2012, 12:26 от take a smile

# 421
  • София
  • Мнения: 792
 Много благодаря Heart Eyes,  клипчето кога си го пускала, да имам ориентир да се поразровя. А свекърва ми има опит, но как да зная дали го ползва правилно, длъжна съм да намеря информация..дано наиситна се включи някой, може и на лични Simple Smile За доматите малко ме притеснява, но те могат и сурови да се добавят към ястието.

# 422
  • Мнения: 1 732
*Elle* ,
тръгнах да търся къде съм поствала клипчето и се натъкнах на едно мнение на Penkailieva за чугун. Тя  пишеше активно в темата и споделяше много полезен опит и инфо.
Ето тук, мнение #835 .

Така и не си намерих линка, който съм пускала преди, но в you tube  намерих друг Simple Smile също ясен.


Надявам се английския да не ти е пречка.  Simple Smile
Оказа се, че периодично е писано тук за чугун от потребители, които имат опит с този материал.
Попаднах и на мнение на enimna - пост #950  Simple Smile

Последна редакция: пн, 17 дек 2012, 16:01 от take a smile

# 423
  • Мнения: 395
Как да върнем живот на стария чугунен тиган - http://sherylcanter.com/wordpress/2010/01/a-science-based-techni … soning-cast-iron/

# 424
  • Варна
  • Мнения: 3 943
peterky2002 , хубаво е, че имаш твърдо убеждение за себе си, но моля те, не дей да пишеш неточни неща.
Наименованието медицинска/хирургическа/ стомана, използвано в рекламирането на стоманени продукти, в частност съдове,  е некоректен рекламен трик. Нищо повече. Това е стандартната неръждаема стомана 18/10. И нека допълня, че има неръждаема стомана -специално за медицински цели, в сплавта на която никелът отсъства.
Не е вярно, че "няма нищо по- безопасно".  Simple Smile
Преди 30 години доказателствата за вредата от никела бяха малко. Сега ако се позачетеш малко, ще разбереш за рисковете, които носи той за алергии, контактен дерматит, възпаление на кожата, засилена пигментация, предизвикване на рак, мутагенни изменения и т.н.
Не случайно се предлагат все повече стомани без никел; не случайно на маркови рамки за очила, съдове за готвене, пиърсинг-изделия, бижутерия, часовници и т.н. все по- често стои обозначение  "Nickel-Free". Вече никой не се учудва, а напротив, търси подобен етикет. Peace

За керамичното покритие на Фислер - наизуст ли пишеш?  лепила?   За мен просто информацията в посочения бг-сайт се отличава от тази в официалния сайт на Фислер. Написана е не достъчно ясно Wink
Правиш ли разлика между минерално и керамично? Сачът на баба ти ако е каменна плоча, няма как да е 100 % керамика Peace
emy_emy,
Честит тиган! Дано си доволна и го ползваш дълго.  Simple Smile
внимавай да не ти прегаря - керамиката акумулира бързо и задълго топлина и след омасляване /особено ако маслото е с ниска точка на пушене/, може да се получи залепване заради прегарянето на маслото. Другото при керамиките е, че не обичат резките Т разлики и почистването със силни  препарати. Ако препаратът е например със силна основна реакция, може да се наруши незалепващото им свойство.




Много се задълбаваме ама доколкото помня от лекциите по металознание в хром никеловата стомана и трите елемента образуват единна кристална решетка и няма никакъв начин който и де е от трите да я напуска и да влияе или навлиза в храната.Твърде , твърде е спорно как и защо могат да бъдат вредни , още повече в облста на алергиите където пък нещата са съвсем мътни.
По същия начин е проблема и със желязото и въглерода в чугуна.
Пясък,глина,стъкло,керамика,минерал , камък , порцелан всичко си е все едно и също - силиций на латински - силикон.Всичко останало е въпрос на технология,примеси,оцветители и хайде да не ги наричаме лепила ,  а технологични добавки ,но все трябва да има нещо , защото няма никакъв начин без тях силиция в каквато и да е форма да се нанесе върху подложката без значение стомана или алуминий е тя.Да не говорим , че трябва и да се нагряват заедно.

# 425
  • Мнения: 1 732

Много се задълбаваме ама доколкото помня от лекциите по металознание в хром никеловата стомана и трите елемента образуват единна кристална решетка и няма никакъв начин който и де е от трите да я напуска и да влияе или навлиза в храната.
Да, съгласна съм, задълбаваме.
Само че - има начин.  Wink


По същия начин е проблема и със желязото и въглерода в чугуна.

не е по същия начин. Аз не бих ги отъждествила.  Peace


Пясък,глина,стъкло,керамика,минерал , камък , порцелан всичко си е все едно и също - силиций на латински - силикон.Всичко останало е въпрос на технология,примеси,оцветители и хайде да не ги наричаме лепила ,  а технологични добавки ,но все трябва да има нещо , защото няма никакъв начин без тях силиция в каквато и да е форма да се нанесе върху подложката без значение стомана или алуминий е тя.Да не говорим , че трябва и да се нагряват заедно.
Това, че някои от изброените от теб материали съдържат силиций, съвсем не ги прави идентични  Peace Wink
За технологията си прав. "Всичко е въпрос на технология". /бих добавила и на материали/ След като я споменаваш, сигурно ще се сетиш, че конкретно Фислер използва зол-гел технология за полагане на керамичното си покрите. Изходният материал е доведен го гел, който е придобил силни адхезионни свойства, работещи включително и върху загрята метална повърхност. Както става ясно, в случая едва ли са необходили "лепила". Simple Smile
И също така сигурно знаеш, че тази технология позволява да се понижи Т на спичане и по този начин се осъщестява съвместното нагряване успешно.
Виж, при другите процеси, използвани също за производство на съдове с керамични покрития нещата седят по- инак и затова нищо чудно да се налага добавянето на допълнителни вещества за адхезия, обикновено полимери. Тези тигани имат и по- ниска  Т резистентост.
И гаранцията им обикновено е до 2 години.

И понеже допускам, че нашата дискусия е леко досадна на останалите потребители и не съм сигурна до колко ще бъде разбрана  ще се опитам да обобщя конкретно за видовете керамични покрития изводите, до които съм стигнала в последните 2 години:

Съдове/ тигани/  с керамично покритие- видове:
 
1. по вид на  корпуса:
-щампован
-лят корпус
-алуминиев,
-стоманен
-капсулиран
-чугунен
2. по методи на поставяне на покритието:
-напръскване, (thermal spraying)
-физическо или химическо  отлагане  (physical / chemical  deposition )
-зол-гел технология. (Sol-gel)
 
3. по състав и вид на покритието / изх. вещества/  
- вид и размер на частиците: нано/ обикновени
- керамични
- керамични композити -обикновено е керамична смес с полимер-/предимно PTFE/
     (често вървят с подвеждащата реклама "керамични покрития" и  открито не се споменава за наличието на полимер. Има много предложения от този вид. Обикновено са в ниския или среден ценови клас. )
- керамична сплав- смес с метали или минерали.
- с тънък/дебел слой основа и керамично покритие
 

4. По свойства
- с висока Т резистентност
- с ниска Т резистентност
- годни за индукция/непригодни за индукция
-леки/тежки съдове

В зависимост от вида на технологията и материалите, качеството на керамичните тигани се различава. Също и гаранционният им срок.
Например, докато при тиганите с щампован алумиев корпус и покритие, поставено чрез отлагане,  гаранцията е 1 -2 години, други тигани са с гаранция 5 години, а някои дори до 25 години.  
При първите тигани по- често бързо се появяват  дефекти при употребата им- олющвания, зацапване,  залепване още след няколко ползвания, дори огъване и повреда на формата на тигана.  
Като цяло, съм на мнение, че изделията  с керамично покритие могат да вършат  работа/ лично аз съм много доволна до момента/, но не са най- дълготрайният вариант за съд за готвене.
Потребление, уви.
Навярно инфото може да се допълва, но за сега това е от мен.   Simple Smile




Последна редакция: вт, 18 дек 2012, 10:00 от take a smile

# 426
  • Мнения: 310
take a smile,посочи конкретен дълготраен тиган,дето не залепва и е качествен и безвреден.

Твоето мнение ми е ценно. HugИзброй от висок клас и по нисък.

Останах без тиган,изхвърлих Тефала,Дурадото се съсипа.

# 427
  • София
  • Мнения: 1 312
Привет! Simple Smile и аз се нареждам на опашката за качествен тиган,четох,четох и се обърках,вече не знам кой ... Sick

# 428
  • Варна
  • Мнения: 3 943
А не , всичко е силиций
както кюмюра в печката,графита в молива и диаманта са си въглерод
и вредността на всичките ви съдове едва ли е по голяма от вредността на една цигара

# 429
  • В Голямото село
  • Мнения: 560
Мисля да купувам за подарък тенджера или тиган, иска ми се да са от анодиран алуминий - имам една такава касеролка на БЕКА и направо се родих с нея, лесно се мие, нищичко не залепва и готвенето е супер лесно. Обаче точно тия тенджери на БЕКА вече не мога да ги намеря никъде и затова си търся нещо подобно, ако някой знае къде...

# 430
  • Мнения: 1 732
bellaa , сега забелязвам, че си питала и тук. Отговорих на въпроса, който си ми пратила на лични.  Simple Smile
peterky2002 , хайде, запали една цигара.  Wink Къде в доломита, кехлибара или галенита, примерно, ще намериш силиций?? Laughing
Egeria , от анодираните, Calphalon и  Circulon Infinite /тези стават за индукция/ се препоръчват също, но не знам дали и къде ги има в бг.

Последна редакция: вт, 18 дек 2012, 20:12 от take a smile

# 431
  • Мнения: 69
bellaa , сега забелязвам, че си питала и тук. Отговорих на въпроса, който си ми пратила на лични.  Simple Smile
Take a smile може ли да отговориш и тук, всички които следим темата се интересуваме от мнението ти. Аз имам и конкретно питане за Maxeo Classic, какво ти е мнението за него? Вече се обърках доста с избора на тиган, нз какво да избера в ценовия диапазон до към стотина лева.

# 432
  • Бургас
  • Мнения: 113
Изчетох цялата тема! Мога да кажа само: УФФФФФ...
Тъкмо си харесам нещо и все се намира някое негативно мнение.
Търся универсален тиган, 26 см., дълбок, с бюджет  100 - 140 лв.
Изборът ми се сведе до 3 марки/модела:

Фислер Максео Класик
http://shop.gamaelit.bg/product/tigan-maxeo-classic-s-keramichno-pokritie-l0i10zc

Силит Дурадо
http://www.pazaruvai-lesno.bg/view_product.php?pid=66143

СКК Титаниум
http://www.nvb-bg.com/read.php?see=product&prid=246&catid=208

Ще се ползва практически за всичко.
Предимно се готви с мазнина.
Помагайте в избора, че не останаха много работни дни до Коледа  chef

# 433
  • Варна
  • Мнения: 3 943
peterky2002 , хайде, запали една цигара.  Wink Къде в доломита, кехлибара или галенита, примерно, ще намериш силиций?? Laughing
Egeria , от анодираните, Calphalon и  Circulon Infinite /тези стават за индукция/ се препоръчват също, но не знам дали и къде ги има в бг.


доломита е смес от карбонати
кехлибара е смола
галенита е оловна руда
и от тях ли правят съдове???Sad
нали говорим за съдове и покрития:стъкло,порцелан,глини , разни керамични покрития
и те и чугуна и неръждаемата стомана по дефиниция и технология по принцип са изключително
химически ниско активни-нали всички те се използват за лабораторни съдове
всички изброени съдове преспокойно можете да използвате без никакви опасения


# 434
  • Варна
  • Мнения: 3 943
но нека този, който ползва чугун да се включи .  Peace след като свекърва ти има чугун, сигурно е свикнала и вече има натрупан добър опит. Simple Smile



Преди 30 год. си купих от СССР чугунен тиган за 70 копейки. Simple SmileSimple SmileSimple Smile
Тежи като тухла и е дебел на дъното поне половин сантиметър.
Не е мръднал.
Сигурно и след 300 год. ще си е същия.
Много мяза на един от френските Le Creuset

Общи условия

Активация на акаунт