В кухнята на ninfil

  • 185 592
  • 190
  •   1
Отговори
# 75
  • Бургас
  • Мнения: 103
Порк Строганоф



Това е варианта на "Бьоф Строганоф",но приготвено със свинско месо. Получи се много вкусно и вече е в тефтерите с одобрените ястия от любимите ми хора.

Продукти:
500 - 700 г. свинско, нарязано на хапки или на ивички
300 г. гъби печурка
1 голяма кофичка заквасена сметана
глава лук
олио
сол


В дълбок тиган се задушава в малко олио наситнения лук. Добавяме почистените, измити и нарязани (ако има нужда) пресни гъби. След като са се задушили и омекнали, изваждат се с решетъчна лъжица. Бульонът от гъбите се изважда също в купичка. В същия тиган слагаме нарязаното свинско месо и запържваме леко. Ако се отдели сок, също го слагаме в купичката с булцона от гъбите. С тази смес разреждаме сметаната, да се получи сос. Връщаме лука и гъбите при месото и добавяме соса. Оставяме да се готви на умерен огън. Ако е необходимо се долива още малко вода или бульон, да са покрити месото и гъбите. Накрая,когато месото е готово, сосът се сгъстява с 1-2 лъжици брашно. По желание овкусете с черен пипер и добавете сол на вкус.
Подходяща гарнитура са задушени или пържени картофи.

Източник - sladka hapka, Гответе с мен

# 76
  • Бургас
  • Мнения: 103
"Очите на ламята "





500 гр.кайма смес (75% телешко, 25% свинско)
2 яйца
2 филии стар хляб
1/2 ч.л. черен пипер
1/2 ч.л. кимион
1/2 ч.л. червен пипер
1 ч.л. универсална зеленчукова подправка
1/2 връзка магданоз
3 стръка пресен лук


5 с.л. зехтин
6 сварени яйца
галета за паниране
100 гр. кашкавал


Хлябът се накисва в студена вода, след като омекне напълно, се изстисква. Лукът и магданоза се нарязват на ситно. Заедно с другите продукти се замесва кайма, която се оставя да почине половин час. Разделя се на 6 равни части, във всяка се слага по eдно сварено и обелено яйце, оформят се на топки и се панират в галета. Нареждат се в намазана със зехтин тава или грънец. Поръсват се със останалия зехтин,налива се около 150 мл. вода и се поръсват с настърган кашкавал. Пекат се във фурна на 200 гр. до зачервяване на кашкавала.

Източник - bordovsky

# 77
  • Бургас
  • Мнения: 103
Кексчета с локум и орехи



Необходими продукти:

    1 чаена чаша кисело мляко
    1 чаена чаша захар
    2 чаени чаши брашно
    1 чаена лъжица бакпулвер (в рецептата сода за хляб)
    1/2 чаена чаша олио
    настъргана кора от портокал (по рецептата лимонова)
    локум- 1 1/2 кутийка ( по рецепта 1 кутийка)
    1 чаена чаша орехи на едро нарязани (по рецепта сусам за поръсване)
    1 ванилия

Начин на приготвяне:

Локума се нарязва на малки парченца-колкото грахчета и се разбърква заедно с орехите.Не хвърляйте нишестето, което е в кутийката на локума, а го използвайте при объркването с орехите. Това ще предотврати потъването на локума и орехите на дъното на кексчетата.Загрейте фурната на 200 градуса.
Всички продукти без локума и орехите се разбъркват с миксер. Накрая добавете смесените орехи и локум към горната смес. Разбъркайте леко. Разпределете сместа в гнездата на формата за мъфини като ги пълните 2/3 от обема им.
Отгоре можете да посипете допълнително със смлени орехи и кристална захар. Стават хрупкави и още по-вкусни.
Пекът се до порозовяване и се пробват с клечка за зъби за готовност.

Източник- Вкусно с Бети

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 103
Шоколадови мъфини с кафе



Това са едни вкусни мъфини, с много какао и с аромат на кафе. В първия момент се получиха с твърда коричка отгоре,но след леко задушаване с фолио, станаха много мекички отвън, а отвътре леко тестенички. Точно такива ги обичаме вкъщи. Да не са ронливи и сухи,а по-сочни. Ароматът на кафе допълва чарът им.

В оригинал рецептата е за шоколадов кейк ,но тъй като ме е завладяла мъфино -манията, реших да го трансформирам в малки кексчета! Рецептата е публикувана в онлайн версията на сп. Кулинарен журнал от Anito GeorgievaGicheva


1 ½ чаена чаша брашно

1/3 чаена чаша какао

1 ч.л. сода за хляб (замених я с 1 бакпулвер, тъй като не обичам миризмата на сода в кексове )

½ чаена лъжичка сол

1 чаена чаша захар

½ чаена чаша олио

1 чаена чаша студена вода или изстинало кафе
( тук съветът ми е ,ако решите да използвате кафе, да го направите по-силно. Аз постъпих малко по-предпазливо с количеството кафе, но крайния резултат позволяваше по-силен аромат. Следващият път непременно ще засиля дозата)

1 -2 ванилии

2 чаени лъжици оцет ( тази съставка също не я добавих. Не бях сигурна какъв ще е вкусът на кексчетата и реших да не рискувам да станат случайно кисели. Единствената разумна причина , която намерих за себе си, за да присъства в рецептата, ми се струва,че е за неутрализиране на хлебната сода. Но тъй като и нея избегнах, не сложих и оцета)

Приготвянето е много лесно и не се изискват много усилия. Загрейте предварително фурната на 190° С. Смесете всички сухи съставки в купа и разбъркайте. В друга купа смесете всички течни съставки БЕЗ оцета. Прибавете към сухите съставки течните и разбъркайте много добре до хомогенна смес. Прибавете оцета (ако сте решили да го използвате ) и бързо разбъркайте.

Преместете сместа веднага в намазнена тавичка или формички за мъфини и печете за около 30 минути. Пече се, докато започнат да се отлепват от стените на тавичката, а не до суха клечка, за да не станат ронливи.

Допълнение: Аз ги пекох само 20-тина минути, тъй като от предни опити с мъфини, знам че стават по-сухи отвътре. Проверих ги с клечка и бяха готови. Вероятно, ако се прави като цял кекс, 30 минути ще са необходими за изпичането им.

# 79
  • Бургас
  • Мнения: 103
Шницел от мляно месо



Когато ни омръзнат различните варианти на кюфтета, прибягвам до шницелите. Да си призная, често забравям за съществуването на тази рецепта и след всяко приготвяне си обещавам, че по-често ще ги предлагам на трапезата. Ама май не си спазвам обещанието.
Лесни са, вкусни и са по-икономични от пържените кюфтета. Излизат повече бройки и са достатъчни да нахранят освен челядта и нечаканите гости.
Тези от снимката са с гарнитура от Картофи с крем супа от гъби и куркума.


Необходими продукти:

    1 кг кайма
    1 яйце
    2 с.л. кисело мляко
    1/2 каф. лъж. сода бикарбонат
    1 каф.ч. брашно
    червен пипер
    черен пипер
    чубрица
    малко лук
    сол на вкус


Начин на приготвяне:
Овкусете каймата по ваш вкус или както аз предпочитам- с червен и черен пипер, чубрица, 1 яйце, малка главичка лук настъргана и сол на вкус. Готовата кайма смесете с 2 с.л. кисело мляко+ содата погасена в млякото. Добавете и брашното. Омесете много добре.
Сместа е малко по-рядка, но трябва да успява да се задържа на дланта. Ако е съвсем течна, добавете още малко брашно. Оформят се на дланта като им се предава форма на шницел. Не се притеснявайте от това,че сместа си остава мека и не толкова гъста,стегната. Оваляйте шницелите добре в галета и след това в яйце. Пържете в загрята мазнина до готовност от двете страни.

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 103
Лазаня Болонезе



Ще ви напиша оригиналната рецепта, с която  аз се учих. В последствие направих някои корекции в продуктите, според нашите вкусови предпочитания. Горещо ви я препоръчвам!

Оригиналната рецепта е следната:

Необходими продукти за сос Болонезе:

    1-2 глави лук
    5-6 скилидки чесън
    100 гр. бекон( аз не слагам)
    60 мл олио
    1 чаена чаша бяло вино
    300 гр. кайма
    1 кг домати
    1 с.л. червен пипер
    босилек (по-ароматно е с добавка и риган)
    магданоз
    тимиан( непозната подправка за мен и я избягвам)
    черен пипер
    сол
    щипка захар
    200 мл вода


За сос бешамел:

    50 гр. масло
    250 гр. вода
    250 гр. сметана (мляко)
    1-2 с.л. брашно
    60 гр. настърган кашкавал (пармезан)


кори за лазаня
кашкавал за настъргванеНачин на приготвяне:

Сос Болонезе: Запържете лука и скилидките чесън, предварително нарязани на ситно, в 60 мл олио. Добавете нарязания на ситно бекон. Добавете каймата, разтрошете ,задушете я малко и налейте бялото вино.Смесете с обелените и нарязани на дребно домати (може и настъргани, от консерва), подправете с червен пипер, босилек, магданоз, тимиан (нямам представа какво е това), черен пипер, сол на вкус и щипка захар. Добавете 200 мл топла вода и сгъстете на бавен огън.

За сос Бешамела: В 50 гр. масло запържете до златисто брашно. Налейте вда и сметана и варете 10 минути. Прибавете предвиденото количество кашкавал, настърган. Разбъркайте и изчакайте малко да се сгъсти.

# 81
  • Бургас
  • Мнения: 103
Убийствена мусака



Любимата мусака на цялото ми семейство.
За направата й се иска доста време и си е една голяма калорична бомба, но резултата си заслужава. Дори бих казала, че у дома сме пристрастени към нея. Отдавна не съм правила традиционната мусака, тъй като тази е с по-богат и наситен на летни зеленчуци вкус.

Рецептата е на Иван Звездев, отлежавала няколко години в стар забравен тефтер. Миналото лято я преоткрих и сега е време да заеме челни позиции и тук. Претърпяла е малки корекции според нашите предпочитания, но това не я отдалечава от оригиналния вариант.

Необходими продукти:
0.500 гр. кайма (в оригинал е 1 кг, но според мен е страшно много)
1-2 не много големи патладжана (300 гр)
2 средно големи тиквички (300 грама)
500 гр. картофи
3-4 домата
1 гл.лк
1 връзка магданоз
1/2 вр.копър
сол,черен пипер, олио за пържене


Патладжана се реже на филийки и се кисне в силно подсолена вода около 30 мин и след това се подсушава на кърпа или с домакинска хартия.
Картофите и тиквичките се режат на колелца.
В тиган се изпържват филийките картофки до полуготовност (аз ги пържа до бледо розово,малко повече от полуготовото). Подреждат се върху домак.хартия,за да се отцедят. След тях се изпържва отцедения патладжан, без брашно, също се отделя на хартия, да се отцеди. Накрая се изпържват тиквичките без брашно и тях задължително ги отцедете върху хартия.
! глава лук се реже на ситно. Задушава се в малко мазнина. Добавя се каймата като се стараете да стане на ситни трохи,не на големи бучки. Запържете я и добавете 1-2 домата нарязани на ситно към нея. Овкусете с малко сол,черен пипер и наситнен магданоз. Оставете да поври няколко минутки, да се смесят ароматите.

Подреждане:

На дъното на тавата наредете картофките като се стараете да обхванете цялото дъно. Върху тях поръсете от плънката(1/3 от нея).Втория ред е от патладжаните. Разпределете и тях равномерно навсякъде. Върху тях се слага другата третина от плънката.Третия ред е от тиквичките. Винаги предвиждам малко повече тиквички,тъй като придават по-сладникъв вкус накрая. Върху тях се наръсва ситно нарязания копър и върху него се разпределя последната част от каймата.Завършва се с колелца домати, които предварително са обелени.
Добавете една голяма чаша вода(около 200 мл) и сложете мусаката да се пече на 200 градуса до зачервяване на доматките.Готовата мусака се наръсва обилно със ситно нарязан магданоз и се сервира.

P.S. Моите предпочитания ме накараха да променя количеството на зеленчуците. А именно-тъй като не обичам прекалено тежкия вкус на патладжана,него го сведох до минимум.Пържа 1 малък патладжан, достатъчен да покрие един ред,но по-рехаво. за сметка на това компенсирвам с повече картофки за основа и повече тиквички,тъй като те се стапят при пърженето и не се усеща много вкусът им. Разбира се,това са лични предпочитания и като начало можете да се придържате към основната рецепта.

# 82
  • Бургас
  • Мнения: 103
Омлет с пържени картофи



Бързо, лесно и вкусно.

За 1 омлет :
2-3 средни картофа
3 яйца
сол на вкус

Картофите се белят, измиват и нарязват на колелца. В тиган за палачинки с малко мазнина подреждам по цялата му площ картофите. Запържвам ги от двете страни до пълна готовност. През това време разбивам в купа яйцата със щипка сол. Върху картофите изсипете яйцата и добре ги разпределете .Печете омлета до готовност.

# 83
  • Бургас
  • Мнения: 103
Пилешки дробчета по селски



Неколкократно вече приготвям тези дробчета на фурна. Идеята е на Aelis, при която винаги откривам нещо вкусно, бързо и дори мързеливо.
Дробчетата са страшно вкусни и сочни. Правила съм на фурна, но без зеленчуци и повечето пъти стават по-сухи, не така сочни като яхнийка.


Продукти:

1 кг дробчета
2 средно големи моркова
1-2 зелени чушки
150 грама доматено пюре или 3-4 настъргани пресни домати
1/2 ч.ч. олио
4 големи глави лук (ние предпочитаме с повече лук, по-сладко е)
червен пипер
черен пипер
чубрица
сол на вкус


Дробчетата се измиват, почистват ,ако има нужда. В йена се слага всичко в суров вид. Морковите нарязани на колелца, чушките на дребни парченца, лукът на полумесеци, доматите настъргани. Разбъркайте добре и овкусете с подправките по ваш вкус.
Моята йена е без капак, затова добавям 1 чаена чаша водичка. Ако е с капак (както ги приготвя авторката) не е нужно вода. Печете в силна фурна до готовност.

# 84
  • Бургас
  • Мнения: 103
Вълчите семки на Pep-4o



Горещо благодаря на Пеп-4о за прекрасната рецепта и вярвам, че и вие ще останете доволни. Опитайте! Няма да съжалявате!

Продукти:

    800 гр кайма
    100 гр кашкавал
    100 гр сирене
    1 малка глава лук
    1 филия хляб
    чаша топла вода( за накисване на хляба)


    1кг консерва домати
    2 малки глави лук
    10-на скилидки чесън
    сол, розмарин и черен пипер
    1 с л мед или захар
    4-5 с л олио/зехтин
    150-200 гр черни маслини
    1 к л лют червен пипер

    2 с л нишесте или брашно


В процеса на готвене направих леки промени и затова ще напиша моя вариант. Оригиналът може да видите в източника.

Сиренето и кашкавалът се настъргват на ситно. Аз нямах кашкавал и използвах двойно количество сирене Дунавия.
Каймата се омесва заедно със сиренето, кашкавала, ситно настъргания лук, 1 филия хляб, която се накисва във вода, отцежда се и се прибавя натрошена. Всичко се омесва добре.Оформете малки топчета, колкото орех.
В тенджера загрейте около 700-800 мл вода, подсолена и я изчакайте да заври.
Във врящата вода поставете топчетата едно по едно за кратко, колкото да се бланшират. Отнема може би минутка. Тъй като незнаех колко да ги държа, първите топчета ми бяха станали меки. Явно много бързо ги бях извадила.
Извадете топчетата с решетъчна лъжица, а бульона прецедете.
В същата тенджера или друга, сгорещете олиото. Лукът и чесънът за соса ги нарязах ситно в чопъра и ги сложих да се задушат. Прибавете 2-3 с.л. брашно да се изпържи до кафеникав цвят. Сложих настърганите домати (пресни), червен пипер и добавих бульона. Сложете маслините, захарта и кюфтенцата. Долях малко вода (около 300-400 мл, тъй като ми беше малко соса) .
Оставете ястието да поври около 30 мин, да се посгъсти. Подправете с черен пипер и сол на вкус (ако е необходимо). Аз нямам розмарин и не сложих. Лютия пипер също пропуснах.

Източник

# 85
  • Бургас
  • Мнения: 103
Филе с гъби



Продукти:
1 - 1.200 кг свинско филе без кост (може обезкостени пържоли, бут или филе)
300 грама гъби
1-2 глави кромид лук
1 водна чаша бяла вино (може и малко по малко)
няколко лъжици брашно за овалване на месото
чубрица
черен пипер- млян
черен пипер- зърна
3-4 зърна бахар
1-2 дафинови листа
сол на вкус

Обезкостете месото (ако е необходимо), почистете, измийте и го нарежете на филийки с дебелина 0.5 - 1 см. Начукайте леко месото. Всяко парче овкусете с чубрица, млян черен пипер и сол на вкус. След това оваляйте месото в брашно от двете страни. Не го изтупвайте, ако е полепнало повече.

Нарежете лука на ситно. Гъбите нарежете на филийки. Загрейте 50 мл олио и задушете първо лука, а после прибавете към него и гъбите.

На дъното на тенджера наредете един ред месо. Върху него поръсете сместа от лука и гъбите. Сложете 1 дафинов лист, 2 зрънца бахар и няколко зрънца черен пипер. Подправките слагам според предпочитанията, като не прекалявам с даф. лист и бахара. Наредете втори ред месо, пак от плънката, същите подправки и така редувате месо, смес, докато свършат. Няма значение с какво ще завършите.
Налейте виното, след това долейте с вода (около 2 литра). Ако месото е много, може да сложите още вода. Да има възможност месото да се свари и да остане сос като при тас кебапа. Посолете, ако има нужда. Варете на слаб до умерен огън до пълното сваряване на месото и добра консистенция на соса.
Подходяща гарнитура са варен ориз и пържени картофки.

# 86
  • Бургас
  • Мнения: 103
Руло Стефани



1 кг кайма смес
2 яйца
червен пипер
чубрица
черен пипер
сол на вкус, ако е необходимо

Плънка:
4-5 варени яйца
2 варени моркова
100 грама пресни гъби

Омесвам каймата с двете яйца и подправките. Ако желаете, можете да настържете 1 главичка стар кромид лук. Аз не обичам в рулото Стефани лук и не слагам. Не използвам и хляб, както при пържените кюфтета. Оставям каймата да почине 15-20 минути.
Предварително съм сварила яйцата и морковите. Гъбите ги почиствам, измивам и нарязвам на филийки.
На един голям намазнен найлон (а може и на алуминиево фолио) разстилам каймата във формата на правоъгълник. От край до край в средата подреждам половинките яйца, а покрай тях морковите, нарязани на тънки и дълги лентички. Добавям и гъбите. Заедно с найлона навивам на стегнато руло и след това го отстранявам. Дооформям рулото с намазнени ръце и го прехвърлям в тава, която предварително съм омазнила.
Тъй като излиза голямо руло, предимно го пека в тавата на фурната по диагонал. И винаги имам много свободно място покрая. Запълвам свободните пространства с картофи на по-едри кубчета, малкоовкусени с черен пипер, сол и някаква подправка по желание. Доливам малко водичка на дъното на тавата. Пека рулото на загрята фурна на 200 градуса около 50 минути.

# 87
  • Бургас
  • Мнения: 103
Запеканка



Това е една моя измишльотина по идея на една колежка. Най-общо представлява гювече, но не в глинените гювечета, а в тава, като мусака. Точни количества няма, слагах на око. Но ще се опитам да напиша някакви приблизителни.

Използвах:

1 кг картофи
2 кренвирша
150-200 грама пресни печурки
2-3 пресни домата или 1-2 супени лъжици доматено пюре, дом. сок (койкаквото има)
може малко сирене (да кажем около 100 грама)
50 мл олио
червен пипер
сол на вкус
черен пипер на вкус
чубрица
по желание магданоз или друга подправка

кашкавал за поръсване

Картофите нарязах на малко по-едри парчета от за мусака. Гъбите почистих и нарязах на филийки. Добавих ги без предварителна термична обработка. Кренвиршите нарязах на колелца, добавих сиренето (може натрошено или на плочици). Смесих с доматения сок и овкусих с подправките. Накрая налях 100-150 мл водичка,. Пекох на загрята фурна на 200 градуса. Накрая настъргах обилно кашкавал и оставих още 10-тина минути да се зачерви отгоре.

Можете спокойно да импровизирате. Можете да сложите каквото ви е останало в хладилника. Може дори отгоре да се направи със заливка като мусака.
Ако нямате много време за готвене и са ви останали варени картофи от преден ден, спокойно могат да заместят суровите картофи. Дори ще стане много по-бързо. Всичко е въпрос на вкус и въображение.

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 103
Лучено хлебче Йоли



В почти всеки блог се намират тези лучени хлебчета на Йоли. Много лесни, вкусни и страшно ефектни. Гостите ви ще останат очаровани.
Опитах да напълня голяма питка, получи се, но в сравнение с малки хлебчета, вкусът е по-различен. Да не говорим, че побира огромно количество кашкавал и все не й достига Simple Smile

Няма точно рецепта. По-скоро е идея, която си заслужава да изпробвате.

Необходими са ви :

    1 хлебче(може и повече)
    кашкавал
    стопено масло (аз използвам олио или зехтин)
    чесън на вкус
    сол и черен пипер
    мак
    сусам
    алуминиево фолио


Хлебчето се реже на филийки, но не до край. След това се реже и по дължина, да се получат квадратчета. Кашкавала се нарязва с големина, колкото са разрезите и във всеки разрез се слага парченце.
Тавата се покрива с алуминиево фолио. Подреждат се в нея хлебчетата.
Чесъна се счуква (смачква) и се смесва с разтопеното масло(олио или зехтин), сусама, солта, черния пипер и мака. С лъжичка се поръсва по процепите.
Ако желаете отгоре поръсете с мака и сусама.

# 89
  • Бургас
  • Мнения: 103
Питка по идея на Валентина Цуркан



Сигурно малко са хората из кулинарното блог-пространство, които да не са попадали на поне една снимка от Валентина Цуркан.
Не ме подмина и мен тази мания.


300 мл прясно мляко (може и с вода)
5 с.л. кисело мляко
4 с.л. олио
1 кубче мая
3 яйца
1 с.л. захар
1 с.л. сол
брашно около 1 кг

Леко се затопля прясното мляко (в никакъв случай горещо), разбърква се с маята, захарта и няколко лъжици брашно да стане на кашичка. Оставя се да втаса. В останалото пресято брашно се сипва вече втасалата мая, добавят се кис.мляко, солта, олиото, яйцата и се замесва меко еластично тесто, докато спре да лепне. Аз го меся в пекарната, а брашно слагам на око, да не маже под бъркалките. В оригиналната рецепта се бие тестото 100 пъти в масата, като козуначеното. Оставя се да втаса 15 минути. След второто втасване оформяте питката по ваше желание.

Бях се настроила за много трудно изпълнение, но се оказа, че не се искат толкова специфични умения. Тестото е разделено на 6 топки, разточени на 6 кори. Всяка е намазана с олио и са наредени една върху друга. Разрязах на 6 лъча без да се срязват в основата. В средата на всеки получен триъгълник направих разрез и се подпъхват краишата в получената дупка. Единия край се завива наляво, другия-надясно. Чака се да втаса и се пече на умерена фурна.

Общи условия

Активация на акаунт