Шестгодишен първокласник?

  • 6 801
  • 96
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Здравейте!

Бихте ли пуснали детето си в първи клас на току-що навършени шест години?
Какви биха били предимствата и недостатъците в такъв случай, според вас?

# 1
  • Мнения: 24
Зависи от детето. Ако усетя, че все още не е готово, бих изчакала още една година. Ти си познаваш детето най-добре.  Поговори с него и ще прецениш.

# 2
  • Мнения: 115
Здравей, моя син тръгна първи клас на 6 години - роден е март месец. Когато внимава се справя добре с материала. Проблема при по-малките е иманно това, да се концентрират. Другото за което трябва да помислиш е кой ще го гледа след училище, ще ходили на занималня. Тъй като е по-малък повече ще се измаря и ще му е по-трудно в занималнята.

# 3
  • Мнения: 361
предимствата- ако е готов за първокласник психически, няма да скучае още една година в детската градина /дъщеря ми тръгна на 6г., защото й беше скучно в градината/
недостатъци- засега при нас се очертава 1 недостатък- в момента е на 13г., а нейните съученички на по 14г. и имат развити бюстове, докато моята е почти плоска- може да звучи смешно, но се оказва голям проблем: купуваме сутиени с дебели подплънки и т.н. иначе в училище: проблеми никакви при справяне с материала, успешно влезе в езикова гимназия това лято. като минат тези пубертетски вълнения на тема бюстове ще се успокоя:-)

# 4
  • Мнения: 168
Аз не бих го пуснала на току-що навършени 6. Звучат ми като току-що приключили 5, а в класа ще има и на почти 8. Нека поиграе още малко, има да учи и работи цял живот после. За родените в началото на годината ми звучи по-приемливо да тръгнат, ако родителите преценят.

# 5
  • София
  • Мнения: 20 084
Моята дъщеря тръгна на 6 години на училище, защото градината й беше кошмар - скучаеше, не ядеше, не спеше ... По отношение на учебния процес не е имала никакви проблеми, но тя явно си е ученолюбива, защото сама се научи да чете и пише на 4 години. Но по отношение на социалните умения определено се усещаше разлика между нея и връстниците й. С годините това го израсна и сега разликата е само чисто физическа - тя все още изглежда като детенце, докато съученичките й са вече малки госпожички - високи, развити.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Не, не бих.

# 7
  • София
  • Мнения: 12 554
Здравейте!

Бихте ли пуснали детето си в първи клас на току-що навършени шест години?
Какви биха били предимствата и недостатъците в такъв случай, според вас?

Не, не бих и не го пуснах.
За мен няма предимства, има само недостатъци.
Не виждам причина детето ми да влиза в образователната система 1 година по-рано. По-образован няма да стане. А и за всичко си има време.

# 8
  • Мнения: X
Аз също съм се замисляла по този въпрос, защото сина ми е роден януари.
Почти съм сигурна, че с учебния материал проблем няма да има, виждам колко неща знае още от сега.
Но по време на пубертета разликата ще се усети.
Въобще не желая сина ми да е най-мъничкото и неразвито момче в класа.
Може би , ако беше момиче бих го пуснала на 6, но за момче- не.

# 9
  • Мнения: 30
При всеки е индивидуално.Има деца които по лесно запаметяват, други по трудно.Мисля,че по -добре да е на 7години.От 6 до 7 години има голяма разлика, както психически, емоционално и физически.Една година разлика в зряла възраст е нищо,но при тази крехка възраст си е много.Самите родители трябва да преценят ,дали детето му ще се справи на 6години така. Както би се справило на 7години.Решавайки това, те трябва да преценят какъв риск поемат.Подлагайки 6годишно дете на такъв стрес.

# 10
  • Мнения: 931
Не бих пуснала своето дете на училище при току що навършени 6 години точно заради стреса, на който са подложени първокласниците. Едно време тръгвахме на 7 на училище и не мисля, че бяхме ощетени с нещо. Има достатъчно време за учене стига детето да има желание няма да загуби от това, че ще постои още една година в детската градина.

# 11
  • Мнения: 4 967
Синът ми е роден март и беше на 6 и половина когато тръгна на училище. Няма проблеми с материала, не е имал и с децата засега - що се отнася до физическото развитие. Но ако сега взимах решението - нямаше да го пусна по-рано на училище. Все си представям колко по-лесно щеше да се справя с всичко, ако си учеше с набора. Peace

# 12
  • Мнения: 8 251
Аз лично станах на 6 и след 2 дни тръгнах на ДГ.
По никакъв начин това не ме депресило , стресирало или каквото и да било. Даже в ЕГ имах съученици с 2 години по-големи от мен. Аз лично не виждам кой знае каква дилема дали да тръгне едно дете на 6 или 7 години на училище.
Въпреки че сина ми който трябваше да е 1 група в ДГ го преместиха в следващата. И аз много го мислих да не се комплексира най-малкото, защото той е в края на годината и има деца по-големи от него с почти 2 години. Учителките бяха на мнение че при положение че знае целият материал за 1 група няма за какво да цикли на едно място.

# 13
  • Мнения: 11 918
Току-що навършени 6 -го разбирам, като дете ,родено през август или септември през следващата година спрямо набора, подлежащ на задължително обучение.Това означава , че в класа ще има деца, по-големи с година и осем, девет месеца.Тази разлика е сериозна в посочената възраст и то не в полза на малкото дете.

По-скоро- не.
Няма защо да се бърза, за учене има достатъчно време.

Освен как се справя с материала детето, трябва да се прецени дали е достатъчно самостоятелно да се преоблича бързо/ за час по физическо и след този час/, дали ще се сети самичко да яде/ моето често забравя и не хапва нито от безплатните закуски, нито от тези, които му слагам в раницата/, дали е по силите му да седи на чина продължително време- в ДГ все пак има по-често излизане, раздвижване.

Не на последно място- дали е готово за "порядките" с училищните тоалетни- на много места все още "странни" ,меко казано.


Учебният материал в първи клас е най-малкият проблем и само един от многобройните показатели за "първокласна зрялост"

# 14
  • Мнения: 8 251
Колко съм се отнесла:))) Станах на 6 и след два дни тръгнах първи клас.

Общи условия

Активация на акаунт