Коледен пост 2012

  • 36 153
  • 517
  •   1
Отговори
# 255
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Следващият път ще ги правя по оригиналната рецепта с цели овесени ядки. Не съм попадала на тази тема, жалко.

Купих си готова салата хумус, за да видя какъв е оригиналът, към който трябва да се стремя. За пръв път опитвам. Възхитително! Отивам да накисна нахутеното брашно.

Нахутеното брашно ?
Ще има май включване "защо не ми се получи хумуса?"  Mr. Green

# 256
  • София
  • Мнения: 7 887
Следващият път ще ги правя по оригиналната рецепта с цели овесени ядки. Не съм попадала на тази тема, жалко.

Купих си готова салата хумус, за да видя какъв е оригиналът, към който трябва да се стремя. За пръв път опитвам. Възхитително! Отивам да накисна нахутеното брашно.

Нахутеното брашно ?
Ще има май включване "защо не ми се получи хумуса?"  Mr. Green

Ами не би и трябвало да се получи. Нахутеното брашно няма вече защо да се накисва.

Нахута се накисва за да омекне и по бързо да се свари. Аз даже си играя да го беля след това.

Аз обаче правя хумуса и по съвсем друга технология - така наречения от мен „суров” хумус. При тази технология например (сега ако ме чуят от някъде арабите ще ме подгонят с тиганите) аз накисвам нахута много продължително време, като сменям няколко пъти водата. После го беля и пак го накисвам докато дойде до състояние при което като го стисна между пръстите ми буквално се смила и става на паста. Предупреждавам, че на или три пъти не се получи и явно си зависи от самия нахут - при такива случаи го пускам да се свари за няколко минути в микровълновата, пак така докато като го стисна с показалеца и палеца той се „пасира” .

След това го пасирам с много малко топла (не вряла) вода да го превърна в еднородна паста и от там нататък добавям сусамовия тахан, олиото (зехтина не е на почит у нас) и т.н. У нас този „суров” хумус се възприема много повече от другия класическия.

По тази технология но с добавка на печен патладжан, или печени  тиквички, или печени в микровълновата картофи и моркови го до обогатявам и права различни импровизации. У нас имам членове на семейството ми, които не си падат по сусамовия тахан (биело им на халва) и затова понякога търся начини да го заместя и го пропускам.

Последна редакция: нд, 25 ное 2012, 12:02 от дядо хаджия

# 257
  • Мнения: 3 550
Ама, много сте скептични, значи.  Grinning Peace
Получи се чудесен домашен нахут, с нужната гъстота. Малко прекалих с тахана, но следващия път ще се коригирам.

Целта на накисването на брашното не е да се свари по-бързо, както сме свикнали да мислим. Възприех тази техника през ерата, когато правех на моите хлапета каша от брашно на елда. Там има и допълнителна екстра - така по-лесно се усвоява желязото. В случая с останалите брашна има два ефекта:
1. До сутринта водно-брашнената смес се е утаила. Изливаме излишната вода, която е отгоре. Остатъка сваряваме и той е с нужната гъстота, а не рядка смес с неясно предназначение.
2. Брашното и водата са размесени идеално и при варенето не се получават бучки.
Ако ми се удаде случай, ще пробвам и с нахут от консерва. Наблизо нямам голям хипермаркет, а и едва ли ще мога да го разбия по-добре от брашното. Но да не ставам и аз скептик. Ще поживеем, ще видим.  Hug

Джесика, отслабвам, макар и да не търся този резултат. Да не би да се опитваш да наваксаш нуждата от белтъчини с въглехидрати? Възможно е затова да трупаш килограми.

# 258
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Джесика, бисквитената торта стана чудна, написах рецептата:
http://sweetsavorytemptations.blogspot.com/2012/11/blog-post_25.html
Шанта, благодаря Hug По-добре съм днес. То, каквото човек сам си направи... ooooh!
Аз хумус не съм опитвала досега Blush Може би сега е моментът да поправя това.
Ние днес, или поне аз Joy, дояждаме вчерашни манджи. Постните, де, останалите неща не ги броя в тази тема.

# 259
  • София
  • Мнения: 1 456
 Явно днес сме на вълна десерти. Аз направих арменските сладки, по рецептата на Пеп-чо и станаха многооооо  вкусни.

# 260
  • София
  • Мнения: 7 887
Ама, много сте скептични, значи.  Grinning Peace
Получи се чудесен домашен нахут, с нужната гъстота. Малко прекалих с тахана, но следващия път ще се коригирам.

Целта на накисването на брашното не е да се свари по-бързо, както сме свикнали да мислим. Възприех тази техника през ерата, когато правех на моите хлапета каша от брашно на елда. Там има и допълнителна екстра - така по-лесно се усвоява желязото. В случая с останалите брашна има два ефекта:
1. До сутринта водно-брашнената смес се е утаила. Изливаме излишната вода, която е отгоре. Остатъка сваряваме и той е с нужната гъстота, а не рядка смес с неясно предназначение.
2. Брашното и водата са размесени идеално и при варенето не се получават бучки.
Ако ми се удаде случай, ще пробвам и с нахут от консерва. Наблизо нямам голям хипермаркет, а и едва ли ще мога да го разбия по-добре от брашното. Но да не ставам и аз скептик. Ще поживеем, ще видим.  Hug


Ето че и аз научих нещо ново. Въпреки, че аз продължавам да не съм много наясно дали бих киснал брашното предварително. Имам известни съмнения, че някои вещества се разтварят във водата и после се изхвърлят.

Последна редакция: нд, 25 ное 2012, 18:51 от дядо хаджия

# 261
  • Мнения: 3 550
дядо хаджия, в случая с елдата това са веществата, които пречат на доброто усвояване на желязото. При нахута не знам как е, има ли ги, няма ли ги. А и там нали не търсим желязо, а белтъчини. Аз пък имах съмнение, че нахута е от газообразуващите храни и че трябва да се изхвърлят 1-2 води от варенето, но засега нямам оплаквания.  Grinning

# 262
  • София
  • Мнения: 7 887
дядо хаджия, в случая с елдата това са веществата, които пречат на доброто усвояване на желязото. При нахута не знам как е, има ли ги, няма ли ги. А и там нали не търсим желязо, а белтъчини. Аз пък имах съмнение, че нахута е от газообразуващите храни и че трябва да се изхвърлят 1-2 води от варенето, но засега нямам оплаквания.  Grinning

Така де при елдата явно е нужно това накисване (въпреки че не съм сигурен дали се кисне самата елда или брашното от нея), ама не му схващам брашното от нахут от какъв зор трябва да се кисне. То си има добра влагопоглъщаемост и никога не съм имал проблеми с него.

А иначе да нахута като всички бобови си погазва понякога рогата  Laughing. Аз затова го кисна по продължително с неколкократно сменяне на водата.

# 263
  • Мнения: X
Аз нещо не мога да си представя да ям брашнена каша вместо смлени зърна.....    Thinking

У нас вчера-
маринована кладница в соев сос, агаве сироп и зехтин
патладжани с доматен сос на фурна
Днес-
супа от френска леща
от гъбките останаха, и с една чушка на кубчета ще си направя за обяд сос за спагети от тиквички

# 264
  • София
  • Мнения: 864
[Момичета, не искам да се меся на никой, но понеже имам горчив опит с дълготрайно неядене на млечни храни и последствията от това си позволявам да дам един съвет. Пийте калции под някаква форма през постите. Особено важи за жените над 40 год, но и останалите е добре да пият. Аз пия Остеоактив форте, но има и други варианти.



Ако питате мене- наблегнете на сусама и тахана за калций. Аз лично не бих приемала синтетични витамини и минерали:)

# 265
  • Мнения: 311
Точно така си я направих  Wink С много подправки и кокосово мляко, разкош  Heart Eyes

Аз слагам къри, куркума, джинджифил, черен и бял пипер. Някой може ли да ми предложи други подходящи подправки? Миналата година в Кипър си бях намерила страхотен микс от подобни подправки, слагах си го на всичко, обожавах го, но тази година не можах да си го намеря докато бях там.


Кимион

# 266
  • Мнения: 1 110
Краси...*, имам питанка за марината на кладницата. Сиропа от агаве не е сладък? Или го ползваш като контрапункт на соевия сос.
Тая кладница нещо не мога да я приготвя като хората. Аз я харесвам, защото след кратка термична обработка (задушаване, скара) хрупка, но не всички у дома я приемат. А пък заради интересната си структура много добре се маринова и от тази гледна точка е страхотна за гарнитури.

# 267
  • Мнения: X
Сладък е.Но аз обичам сладко-солени комбинации, а и се слага малко, колкото да уравновеси вкуса.
За 3-4 часа мариноване е готова за хапване.   Simple Smile

# 268
  • Мнения: 301
Точно така си я направих  Wink С много подправки и кокосово мляко, разкош  Heart Eyes

Аз слагам къри, куркума, джинджифил, черен и бял пипер. Някой може ли да ми предложи други подходящи подправки? Миналата година в Кипър си бях намерила страхотен микс от подобни подправки, слагах си го на всичко, обожавах го, но тази година не можах да си го намеря докато бях там.


Кимион
Аз слагам само червен пипер, кимион и къри, днес ще я правя Wink

# 269
  • Мнения: 0
Здравейте,
И аз спазвам постите от началото! Това което открих тази събота са  постните блатове за пица в Била (3 блата са лев и нещо), правихме пица целия уикенд Simple Smile Иначе през ден си правя крем супа (без мляко разбира се!), пробвах да пия соево мляко и тофу, но просто не са за мен! За сладко ям черен шоколад,вафли Чайка и от едноминутните кексчета( http://trydiani.blogspot.com/2012/03/1.html ), по които полудя целия ни офис (без да постят Simple Smile ). Много ми хареса и рецептата за ябълковия кекс с грис стана чудесен! Сега издирвам рецепта за Коледни сладки-последно съм се спряла на тези-  http://www.supichka.com/2011/09/blog-post.html . Ако имате идеи за коледни сладки, моля споделете! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт