Проблемен тийнейджър - как да се справим?

  • 14 347
  • 46
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 715
Може ли някой да даде съвет как да се помогне на майка, която не знае как да се справи с момчето си. До момента е опитала всичко, за което се е сетила.
Синът й е на 17г. Допреди година не е имало никакви проблеми с него. Умен, хубав, възпитан е бил. Имали са нормални отношения, нормални разговори. Споделял е... Беше приет в много добро училище за чужди езици.
И някак изведнъж нещата се променят.
Постепенно започва да бяга от часовете, да си позволява да се държи безотговорно по отношение на задълженията си. В края на миналата година го изключиха от въпросното училище заради отсъствия и невзети изпити, а тази - мина като частен ученик в новото - пак заради отсъствия.
Прибира се все по късно - след1-2ч. Майката разбира, че в компанията му има момче, което продава наркотици.
Няма уважение към родителите си, държи се грубо, обижда Sad
Говорят с него, обещава, но лъже. Ходили са на психолог.
Момчето не е лишено от нищо. Майката помага за прехвърлянето в друго училище, интересува се, обажда се на учителите, проверява има ли необходимите учебници, но нещата стават все по-зле.
Имало е уговорка, че ако спре да учи, няма да му дават джобни. Обещавал е да си ходи на изпитите, но сега обвинява майка си, че не е проверила кога са. Това обаче е оправдание. Тя знае кога са, разпитва го готви ли се.
Снощи е станал голям проблем, защото не му е разрешила да стои цяла нощ на компютъра, а е спряла интернета.
Ежедневието му е да играе по нощите, да спи през деня, да яде, да излиза и да се прибира, когато поиска.
Без усещането за някаква отговорност към околните.
Преди време заплашвал, че няма да се прибира. Заминал за 2-3 дни и се върнал. Родителите се страхуват да го изгонят, за да не тръгне по лош път.
Омагьосан кръг Sad
Бащата често пътува за по няколко седмици. Такава му е работата. Човекът се чуди дали да си остане в БГ. В чудо са се видяли.
Колежката ми е страхотна жена и ми е мъчно да я гледам да се тормози. Не знам и какво да я посъветвам. Имам дете в детска градина и никаква идея към кого/ какво да я насоча.
През деня сме заедно. Надявам се в темата да намери подкрепа и идеи за справяне.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 300
И като са ходили на психолог - какво? В смисъл - някаква програма за работа с детето има ли? Колко пъти са ходили? Еднократно посещение едва ли би свършило работа.
А иначе ми се струва, че нещата са изпуснати много отдавна.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 715
Доста продължителни посещения при училищния психолог са били. Не знам дали е специална програма. Майката непрекъснато комуникираше със специалистката. Но резултат нямаше. Тя говореше с момчето, съветваше...
Може би корените са някъде назад, но това сега няма значение. Не е имало индикации за каквито и да е проблеми допреди година. И оттогава всичко стана проблем.

# 3
  • дълбоката провинция
  • Мнения: 578
Индикации не е имало, но проблем е имало и той се задълбочава. И разбира се, че това има значение, огромно значение (не се лекуват симптомите, а болестта).

На детето нещо му липсва и липсата не е от материален характер, може би бащата му липсва или топлите семейни отношения. Това, че някой е добър човек не го прави автоматично добър родител.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 715
Не казвам, че причините нямат значение, а че въпросът е какво да се направи Peace
Ако се прибере бащата, дали това ще промени нещо? А и финансите не са без значение.
Родителите имат здрава връзка помежду си, много хубави отношения.
Просто се чудят какво да предприемат още.
Ще са полза основно мнения на хора с опит.

# 5
  • Мнения: 278
След като няма то4но определение за идеален родител, но вси4ки, които оби4аме децата си и се грижим за тях сме добри родители!
Никой не е застрахован от подобно нещо. Аз имам син на 7 със много сложен характер и доста съм мислила за какво ще стане като попорасне.
А вси4ко в къщи и в семейството върви за него.
Та не сме лоши родители.
Към авторката. С някои прояви на детето, които не ми харесват съм се справяла като вместо да го заплашвам и обяснявам му разказвам/показвам слу4ки . Колкото и драсти4но да е в тукашната клиника за белодробни в която много са с рак има програма за у4еници против тютюнопушене, като ги водят известно време в клиниката . Организирани групи. Запознаването ли4но тези у4еници с болестта и с безнадеждно болни от нея хора     ... и им обясняват тогава статистиките.

Също така аз не пропускам като минем покрай някой просяк или бездомник да обясня на детето защо то4но трябва да у4и и защо трябва да слуша и да си гледа задълженоята. С нагледен пример какво става ако не се справяш ...

Може би ще се намерят в нета или на джд достатъ4но реалисти4ни филми за вредата от наркотиците и подобни . Съ9о да 4ете книги. Сещам се за една Мементо ... има и други.
 Нямаше ли един филм за едни добри мом4ета , които се увлякоха в игра, убиха един 4овек с една коли4ка и после ги сложиха в изправителен дом ... където се оказаха без абсолютно всяка закрила срещу  маниаци.
Имаше също наскоро излязъл филм (по истински слу4ай също скорошен) за единин затвор за малолетни , където ги бяха оставили да стигнат до невероятни ексцесии и в крайна сметка група мом4ета го бяха убили особено жестотко.

Според мен ще има по-голям успех от "мама ще се сърди" и "тати се тревожи"  ...

# 6
  • Мнения: 278
Друг проблем според мен е - мом4ето да не вижда "смисъла" на нещата, които прави, да няма идеи за реализацията си и за бъдещето си. според мен това води до проблеми у доста.
Понякога 4овек не може сам да види вси4ко и е като в задънена улица. Не вижда смисъла.
Особено в България, където по4ти всяка втора дума на всеки е ... колко е лошо вси4ко, как няма смисъл ни9о, как само престъпниците имат пари, как .... и все в този дух .
Не е зле да се раз4упят рамиките и да се запо4не отново с анализ .

# 7
  • Мнения: 8 567
Тест за наркотици правили ли са му?

# 8
  • Мнения: 24 467
На тази възраст дори не е вече тийнейджър, почти пълнолетен е.
Не можем да разсъждаваме при липса на "история на заболяването". Или има причини в миналото му и подобно държание или наистина може да има намесени наркотици сега.
Такива прояви от днес за утре не стават.
Ако няма наркотици, то нещо възпитателно куца. При всички случаи един почти възрастен човек не може да кеси на компютъра по цял ден. Като не му се учи- да върви да работи, вече има 16 години. Поголовното изпълняване на прищевки често също има такива последици. Джобни на човек, който нито работи, нито ходи на училище за излизане по цял ден не смятам, че се дължат, напротив.
Но ние няма как да знаем истината тук.
Определени мерки се вземат на определена възраст. Когато се изтърват нещата понякога става и късно. Не знам за случая как е.

# 9
  • дълбоката провинция
  • Мнения: 578
Simantro, няма готова рецепта. Същественото е, че не може да се каже "каквото било, било, да видим какво ще правим от тук нататък", напротив, трябва да се заровят в проблема, трябва да се разговаря и да се търси разковничето на проблема. Много е вероятно и самото момче да не е наясно защо постъпва именно така, затова трябва да му се помогне да си отговори на доста въпроси.

И не казвам, че бащата трябва да се върне, а че липсата му може да е причина, когато се разбере каква е тя, тогава ще се намерят аргументи и средства, с които да се въздейства.

# 10
  • Мнения: 278
Може би не е добра идеята бащата да стои в къщи и да го бави, ами ако има възможност бащата да го взима на някои пътувания със себе си?
Мом4ето е ве4е голямо и може денем, докато бащата работи да разглежда ноколо , да 4ете книги или да се занимава по друг на4ин - не само да стои на компютър.
Или да го запишат на някакъв спорт?

# 11
  • Мнения: 861
Цитат
Тест за наркотици правили ли са му?

Според мен от тук трябва да започнат.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 2 268

Преди време заплашвал, че няма да се прибира. Заминал за 2-3 дни и се върнал.

Ахаааа, върнал се значи!? И що се върнал?  Mr. Green

Може да ви прозвучи по макаренковски, но откакто моята голяма дъщеря е започнала да ме плаши, че щяла да избяга от къщи  моята реакция е била неизменно от сорта на: "Ок, давай, да те видим докъде ще я докараш!" Simple Smile Даже миналото лято след безобразно отношение от нейна страна (доста е цапната в устата) лично я оставих от външната страна на вратата. Лошото беше, че се трябваше да излизам, а тя не си беше взела ключ, та все пак се наложи да я викна обратно.
За мен нещата са прости- има правила и те трябва да се следват, на който не му изнася да си търси решение.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 6 026
Интересно ще ми е и на мен да чуя мнения по въпроса.
"За" съм крутите мерки, но не знам докога ще действат.
И моята дъщеря е в тийнейджърска възраст, засега не си позволява много, като изключим разни пропуски по домашните задължения и ужасния отвратителен тон, който ми държи понякога.
Лекувам я Северина   Laughing със заключване, обаче от вътрешната страна на вратата. Така след една разправия поседя вкъщи два дни подред, след което беше готова да направи всичко, само и само да излезе. Засега още държи влага наказанието.
Но в тази възраст е като на война - всеки ден трябва да се мислят нови тактики, защото старите вече са разучени и не дават резултат.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Но в тази възраст е като на война - всеки ден трябва да се мислят нови тактики, защото старите вече са разучени и не дават резултат.
Нали?  Laughing
Или те или ние!?!! Отговорът мисля е ясен.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт