Пости 2013 - 2 тема

  • 66 223
  • 740
  •   1
Отговори
# 150
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
А пък аз консумирах соево мляко  Rolling Eyes Уж четох съдържанието.На опаковката пише 100 процента растително.Пак ще хвърля едно око на етикета в магазина

# 151
  • Мнения: 2 545
В менюто за утре съм предвидила супа от коприва с домашен ръжено-пшеничен хляб. Хлябът ми този път беше обогатен с брашно от лимец, ленено брашно, овесени трици, слънчогледово и тиквено семе, както и маслини.
И салата - този път от морков, целина и цвекло Hug.

Дядо хаджия, да те питам - какво правиш със закваската, която ти остава.
Знам, че за да я съхраниш трябва да се подхранва през няколко дни с брашно и малко вода.
Чудя се дали мога да я "замразя" за известно време в хладилника?
В противен случай пак ще се изкуша да правя  катми Laughing. Много хубави се получават със закваска (не че съм правила друг вариант досега), а и закваската е една такава хубава, сякаш иска да каже: "Направи нещо с мен, направи нещо с мен" Joy.

# 152
  • София
  • Мнения: 7 876
...
Не бързай да се успокояваш  Mr. Green, натриевият казеинат Е животински продукт. Казеинът е основния млечен белтък и ако млякото се дехидратира и обезмасли 80% от това, което остава, е казеин. Мисля, че има и други Е-та, които се произвеждат от животински продукти.


И после как го правят на натриев.  newsm12

Дали казеинатът е натриев, калиев или някакъв друг зависи от химичната реакция, която се използва за очистването на млечния протеин. Казеинът не е извлечен и после да го правят на натриев, а използват натрия, за да извлекат казеина, да се свърже с него и да може да се ползва самостоятелно.


Според мен този вид казеин си е чиста химия и не знам колко животинско е останало от него въобще.

# 153
  • Мнения: 508
Цитат
Milena___
Вмъкни Цитат
А пък аз консумирах соево мляко   Уж четох съдържанието.На опаковката пише 100 процента растително.Пак ще хвърля едно око на етикета в магазина
Аз се извинявам, че пуснах тази "бомба" с този казеин. Не съм искала да внасям смут. Не всички соеви млека имат казеин. Има и такива постни. Аз за себе си го приемам като "блажен", то ясно, че си е чиста химия, ама щом знам, че го има предпочитам да не го ям това соево мляко.

# 154
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Днес направих една невероятно вкусна тайландска супа със скариди, кокосово мляко и джинджифил - леко пикантна и доста насищаща , утре ще сложа снимка.
Направо сложи и рецепта  Laughing

# 155
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Аз не съм яла соево мляко /въпреки, че си купих/, но и да бях, нямаше да се облажа много точно от натриевия казеин...Все пак, когато изпадна в тотална крайност ще го имам предвид Mr. Green
Сега искам да ви споделя две рецепти, които приготвих последните дни и станаха много сполучливи.



Едното е винен кебап с гъби http://www.zajenata.bg/%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0% … -recepta5254.html, а другото е макарони със зеленчуци на фурна http://kulinar.bg/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0% … _l.r_i.19751.html

А преди няколко дни се заговори кой какво чете през постите. Аз с удоволствие чета Псалтира и Акатиста на Св. Богородица. Както е писал и дядо Хаджия, имам и любими молитви от Молитвеника, които сега прочитам ежедневно извън обичайните ми дневни и вечерни Thinking
Днес с моето семейство се причестихме. Аз за втори път, а останалите за първи. Децата ги причестявам по - често, но мъжо успя и този пост да го направи, което ме прави много щастлива! Praynig

# 156
  • София
  • Мнения: 7 876
В менюто за утре съм предвидила супа от коприва с домашен ръжено-пшеничен хляб. Хлябът ми този път беше обогатен с брашно от лимец, ленено брашно, овесени трици, слънчогледово и тиквено семе, както и маслини.
И салата - този път от морков, целина и цвекло Hug.

Дядо хаджия, да те питам - какво правиш със закваската, която ти остава.
Знам, че за да я съхраниш трябва да се подхранва през няколко дни с брашно и малко вода.
Чудя се дали мога да я "замразя" за известно време в хладилника?
В противен случай пак ще се изкуша да правя  катми Laughing. Много хубави се получават със закваска (не че съм правила друг вариант досега), а и закваската е една такава хубава, сякаш иска да каже: "Направи нещо с мен, направи нещо с мен" Joy.


Значи спрях да я пазя и я изхвърлих. Иначе до пет-шест дни в хладилника. После вадиш аклиматизираш пак подхранваш, оставяш да се наяде и размножи и аре пак в хладилника. Карах така месец и нещо и ми писна. То това си е работа за хора дето само с нея ще месят.

Я ти ми метни на лични по кой начин правиш закваската.

# 157
  • Мнения: 2 545
Я ти ми метни на лични по кой начин правиш закваската.

За който се интересува - закваска приготвям от 2-3 суп. л. ръжено-пшенично пълнозърнесто брашно и малко вода - толкова, че да се получи гъстотата на боза. И чакам, като всеки ден добавям по 1 суп. л. от брашното и малко вода, за да се захранват дрождите. Прави ми впечатление, че малко след като я захраня започва още по-силно да шупти. До 3-я ден е готова.

Лесно и бързо се захваща, особено сега, когато времето става все по-топло. Така че спокойно може да се хвърля излишното и да се приготвя нова закваска, още повече, че и аз не меся хляб всеки ден.



# 158
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
Вкусно и постно!

Коприва с булгур


домати с авокадо


родопски картофки


и тайландската супа

рецепта:
Скрит текст:
5см обелен джинджифил с една малка глава лук и една червена чушка се смилат в блендер почти на пюре; задушават се в зехтин за 5мин.; добавят се около 400г пюрирани домати (може и от консерва) и се вари още 10мин.; посолява се и се добавят шепа обелени скариди, ври още 5мин. и се долива с консерва кокосово мляко; още 2-3 мин и готово!

# 159
  • Мнения: 303
Без да ми се смеете или упреквате  Praynig

Как се получава причастие и постът с причастие ли завършва?

# 160
  • Мнения: 1 806
Ееех с хумуса ще ме запомните. Направих го. На мен си ми хареса- ама много ми се поду коремът от него
Скрит текст:
и с извинение едни газове Embarassed
- от нахутът е сигурно. Киснах го 14 часа и го варих час и половина в тенджера под налягане..

# 161
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Как се получава причастие и постът с причастие ли завършва?

Хубаво е да завърши с причастие,да.Като може да се вземе причастие и по време на поста.За да вземеш причастие трябва да се изповядаш пред свещеник.Има хубави книжки как да си направиш изповедта,какво представлява изповедта .Продават ги по църквите.Също преди причастието се пости без олио и всякаква друга мазнина.На нас свещеникът ни е благословил 2 дни /Ако неделя ще се причастяваме,без олио постим петък и събота/.Попитай свещеника колко дни без олио да постиш.

ПП и трябва да си кръстена,за да вземаш причастие.Ти предполагам си,но са ме питали хора,които не са кръстени и са изпуснали момента,че трябва да са,за да се възползват от тези тайнства

Tari Tasartir ,покапах клавиатурата  Hug

Последна редакция: пн, 15 апр 2013, 10:56 от Milena___

# 162
  • София
  • Мнения: 795
Аз вилнях в кухнята тази седмица (принципно не готвя всеки ден, а предимно събота, неделя и сряда).

Супе от гъби/моркови с фиде
ориз със гъби, тиквички и спанак
Паста със запечени на плоча гъби + маслини

За закуска препечени филийки с песто от черни маслини

# 163
  • Мнения: 784
............
Сега искам да ви споделя две рецепти, които приготвих последните дни и станаха много сполучливи.
Едното е винен кебап с гъби http://www.zajenata.bg/%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0% … -recepta5254.html

А, ама това е мойта рецепта  Shocked - малко редактирана и префасонирана, но си личи, че е същата, аз лично съм си я измислила. Не че се изисква кой знае какво въображение, за да се сетиш да сготвиш такова нещо, може и на някой друг да му дойде идеята, ама количествата, дозите и технологията са съвсем същите, не може да има чак такова съвпадение....
Винен кебап с гъби - Царицата-майка

# 164
  • София
  • Мнения: 795
Много грозно и жалко! Поне да напишат името на автора, като крадят...

Общи условия

Активация на акаунт