Пости 2013 - 2 тема

  • 66 229
  • 740
  •   1
Отговори
# 510
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Вид леща май беше

# 511
  • Sofia
  • Мнения: 4 576

Фава е гръцкия еквивалент на хумуса, прави се с нахут и зеленчуци.
Не съм чувала да е отделна култура, но знам ли...

# 512
  • Мнения: 2 545
Да уважа и аз темата с менюто ми за днес:
Любимият ми постен "пататник" - от тиквички и картофи в съотношение 1:1, подправени със сол, магданоз и малко счукан чесън за аромат.
Салатката - краставички с копър и зелен лук.

И аз съжалявам, че няма да има Петров пост Sad.
С удоволствие прочетох статията на тази тема в сайта "Православен свят" и искам да споделя, че този сайт много ми харесва - всичко е поднесено много премерено и без крайности. Ще го следя редовно Peace.

# 513
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
A какво пречи да си постите и без, така да се кажа, "официално" разрешение?

# 514
  • София
  • Мнения: 478

Фава е гръцкия еквивалент на хумуса, прави се с нахут и зеленчуци.
Не съм чувала да е отделна култура, но знам ли...

Отделна култура е, прилича на жълтата леща. На вкус обаче е различна. За мен е нещо средно между червената леща и грах. Оригиналната фава е от остров Санторини. Аз я купувам от Гърция, но и тук я има по специфичните магазини, но не съм я пробвала да видя как е като качество.

Приготвя се обикновено по сходен начин - http://brazilka.blogspot.com/2012/03/blog-post.html

Сервира се със зехтин и червен лук. Както съответната рецепта, е подходяща и за дните на строг пост без олио, като се пропусне зехтина.

# 515
  • Мнения: 1 110
Отчетче - днес и аз на тиквено-оризено-черешово-краставичен режим (не в обща каша Laughing).

Замислих се обаче дали не е по-добре да си нося храната от къщи за постните дни. Днес ядох ориз с тиквички, не ми замириса на химия (типичната тежка миризма на онези универсални подправки), но се опасявам, че ръсят и от тях. А са отрови, не ги искам.

# 516
  • Мнения: 2 545
Абонирах се за една "консервена" тема във форума и ми дойде на ум, че тук можем да си споделяме и какви постни консерви приготвяме - за Рождественския и Великия пост.

# 517
  • София
  • Мнения: 565
Благодаря за отговорите. Simple Smile
Ние не приготвяме много консерви вкъщи. Сега направихме малко компоти от ягоди. Планирам и сладко. На есен- сурова туршийка, зеленце и това е.  Laughing

# 518
  • Мнения: 2 545
И аз не консервирам особено много, но от време на време попадам на хубави рецепти, а за време на пост (особено през зимата и ранна пролет) те се оказват много ценни Laughing.

Тази зима налагах кисело зеле на два пъти и съм много доволна. Дори и сега имам още няколко буркана в хладилника. Киселото зеле е много полезно за храносмилането и богато на витамин "С", затова си заслужава уважението от наша страна. Рецептата съм взела от този сайт. Пробвайте и вие - винаги прекрасен резултат. А има и други интересни и диетични рецепти. Не всички са постни, но заслужават внимание.

Интересни идеи за консервиране открих и в този сайт. Много обичам патладжан, а тук открих интересна рецепта за маринован суров патладжан. Само дето продуктът не се консервира в истинския смисъл на думата, а има ограничен период на ползване.

А тази свежа лятна туршия смятам да пробвам в най-близко време (стига да се появи бамя на пазара).

Последна редакция: сб, 08 юни 2013, 14:40 от simpatikonia

# 519
  • София
  • Мнения: 478
Аз също не затварям консерви, зимнината ми е предимно във фризера. Пека патладжани, беля ги, отцеждам и в пликчета за по едно ядене. По време на пост ги размразявам и ги приготвям с тахан или печени чушки, в гювеч и т.н. Печените чушки също ги слагам в пликчета и във фризера. Копривата преди я сушах, но в последно време гледам да се улесня максимално като я варя за кратко, пасирам и после ми е готова направо за каша или с ориз. Спанакът го слагам в кубчета за лед.

Друго, което замразявам е бамя, малини, къпини, боровинки и чушки за пълнене.

За всичко останало разчитам на свекърва ми. Тя ни приготвя една подправка от моркови, домати, чушки и т.н.  

Рядко правя и сладко, но в малки количества от килограм - два плодове. Наскоро напраивх сладко от ягоди 7 бурканчета Laughing

В сезона на босилека приготвям и песто без сирене. Слагам повече зехтин и съхранявам в хлаидлника, издържа много.

# 520
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Привет, снощи напълних чушки с ориз и картофи - получи се прекрасна вечеря  Peace

По отношение на консервите, ние само на есен затваряме моркови, карфиол, чушки и също си правим кисело зеле  Grinning

simpatikonia Благодаря за линковете   bouquet

# 521
  • София
  • Мнения: 478
В сряда правих скумрия на фурна и салата, а днес за обяд - картофена крем супа, за вечеря - жълт зелен фасул.

# 522
  • Мнения: 2 545
В сряда бях на гости и там хапнах пържени картофки и вкусни тиквички на фурна.

За днес собственоръчно приготвих пъстърва на тиган (задушавам я под капак с малко олио и сол) и тиквички с копър и чесън задушени също в тигана(отделно).
Изядох половината (и се наядох), та ми останаха и за вечеря Laughing.

Явно е дошло вече време да премина на лятно, полу-постно меню.
Във всеки случай все по-често се улавям да надничам в сайтовете за суровоядство.
Обещала съм си, че като се върна от отпуск, ще си направя няколко постни летни туршии.
На първо време съм набелязала тези:
Обещавам ви като ги дегустирам да споделя впечатления.
Досега съм правила само патладжана и мога да гарантирам, че става невероятен Hug
Като наближи есента мисля да пробвам и това - "Кисело зеле по унгарски".
Голям любител съм на киселото зеле, та докато стане нашето ще се утешавам с това Laughing.

Надявам се да споделите ваши интересни предложения за консерви и рецепти, които сте изпробвали Hug.

# 523
  • Мнения: 2 545
Днес не е постен ден, но си приготвих за закуско-вечеря любимото ми постно-аламинутно изкушение Laughing - домашна юфка (от пълнозърнесто брашно), сварена 2-3 минути с малко олио. Добавям й захар и я хапвам с гарнитура от маслинки Laughing.

# 524
  • Мнения: 9 991

Фава е гръцкия еквивалент на хумуса, прави се с нахут и зеленчуци.
Не съм чувала да е отделна култура, но знам ли...

Отделна култура е, прилича на жълтата леща. На вкус обаче е различна. За мен е нещо средно между червената леща и грах. Оригиналната фава е от остров Санторини. Аз я купувам от Гърция, но и тук я има по специфичните магазини, но не съм я пробвала да видя как е като качество.

Приготвя се обикновено по сходен начин - http://brazilka.blogspot.com/2012/03/blog-post.html

Сервира се със зехтин и червен лук. Както съответната рецепта, е подходяща и за дните на строг пост без олио, като се пропусне зехтина.

Много , много обичам фава . Така и не разбрах от къде тук в България мога да си го купя. Как го кръщават по специфичните магазини ,моля. ?

Начина на приготвяне който аз знам е, вари се да омекне , после се притрива да стане на пюре. Сервира се топла полята с малко зехтин . Знам че е нещо като жълта леща, така и не го намерих на вид да ми прилича в диетичните магазини.


brazilka моля те да ми споделиш как си го правиш пестото . Веднъж и аз пробвах , но май не ми се получи много.

Общи условия

Активация на акаунт