Пости 2013 - 2 тема

  • 66 220
  • 740
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 110
Аз - много джоджен  Laughing.

# 691
  • София
  • Мнения: 478
Честит празник и от мен!

Аз на грах слагам копър Peace

Тези дни няма с какво да се похваля откъм постно меню. Бяхме при свекърите и те се грижеха за менюто - риба, картофи, салати и т.н. Днес пък сме на имен ден и домакините са се погрижили за постното хапване. На обяд си направих една салата и прилючих Laughing С две думи - пълноценно мързелуване Embarassed

# 692
  • Мнения: 1 274
И аз слагам копър, това с джоджена не го бях чувала.

# 693
  • Мнения: 2 545
Джодженът присъства почти във всичките ми манджи  Laughing

Между другото пробвайте да поръсите с него пържените картофки - стават фантастични. Откакто ме посъветваха да ги опитам с джоджен, ги правя само по този начин. Peace

# 694
  • Мнения: 1 274
Джодженът присъства почти във всичките ми манджи  Laughing

Между другото пробвайте да поръсите с него пържените картофки - стават фантастични. Откакто ме посъветваха да ги опитам с джоджен, ги правя само по този начин. Peace
Аз слагам джоджен в ориза докато се вари. Придава му изключителен аромат.

# 695
  • Мнения: 33
Честит празник!  bouquet
BiankaD, големи красоти! Иска ми се и аз някой ден да мога така Simple Smile. Поздравления!

Извинявам се за глуповатия въпрос Embarassed, но дали ще можете да ми обясните защо е установено днес да бъде постен ден? Много харесвам празника, но не разбирам защо на него се пости. Другите пости, които са през годината, обикновено са преди някой празник newsm78.

# 696
  • тук
  • Мнения: 510
Според мен, защото Кръста предполага лишения и мъки, четох се даже се нарича "говеене за кръста". Не се яде и нищо червено, освен строгия пост - домати, червен пипер, нищо...

На грах винаги слагам магданоз. Това за джоджена е интересно. Иначе на пържени картофи - риган Simple Smile

# 697
  • Мнения: 2 603
Честит празник и от мен  bouquet За днес приготвих леща и тиквеник, но малко по-различен, сложих и малко настъргани ябълки.

# 698
  • Мнения: 1 418

iliqnka, благодаря ти!
Серафима и аз в ориза слагам джоджен, а понякога и мента.
simpatikonia, благодаря за радушната покана.Радвам се, че ви допадат моите предложения. Simple Smile
Аз в граха най-често слагам много копър, понякога и магданоз-например в яхния, а със сос бешамел и черен пипер, освен копър. Направих зеления хумус скоро, като подправих с мента и също ни хареса.

# 699
  • Мнения: 1 110
Пържените картофи у дома се ядат с всичко, ще взема да ръсна следващия път малко с джоджен и малко с риган, да видим как ще стане. Благодаря за идеите Simple Smile! И на граха копър ще метна в яхния (ама пусто като не мисля - за гарнитура го варя, докато е горещ го обърквам с малко масло и ръсвам точно копър отгоре ...).

Аз влизам да споделя как направих ароматен ориз със зеленчуци вчера.
Задуших малко ситно нарязан лук, 1 ситно нарязана скилидка чесън, малък морков. Добавих ориза в олиото и го оставих да се "остъкли". Залях с три части (към озира) вряла вода, добавих сол, две пънчета карамфил, 1 бахарче и оставих да къкри на бавен огън. След готовност го оставих да изстине без да бъркам. Добавих по малко сварени грах и царевица. За първи път у нас ориза се омете още на обяда. Никой не му е особен фен, но този път стана точно по наш вкус.
Дано ви хареса и на вас  Simple Smile!

# 700
  • Мнения: 2 545
Благодаря за идеите, Жени!

Аз също много обичам ориз със зеленчуци и изобщо бързите манджи Laughing
Обичам да приготвям микс от замразени китайски зеленчуци и ориз, но по-често ги правя с макарони или т. нар. арпа (макарони с формата на ориз).

Да споделя с вас една лесна и бърза постна манджа, която търпи много  импровизации.
Арпа с доматен сок:
Приготвя се лесно и бързо - само за 10 минути, но е много вкусна.
За първи път я ядох в Гърция. Бяхме отседнали в един скромен манастир и за вечеря ни бяха приготвили арпа с доматен сок и много зехтин. Предполагам, че по ваш вкус можете да импровизирате като добавите и други продукти и подправки. Сещам се за лук или праз, босилек и други подправки. Много често я добавям и като гарнитура, когато приготвям напр. пилешко с хрупкави зеленчуци.
Дано ви допадне и на вас Peace.

# 701
  • Мнения: 1 274
simpatikonia, и аз ползвам китайски зеленчуци и други замразени, най-вече от Лидл. Когато знам, че нямам време да купувам и чистя зеленчуци, минавам на замразени, по-добре някакви, отколкото никакви зеленчуци.

Тези дни преминах на нещо като гаспачо, но слагам в блендера каквото намеря у дома - домати, краставици, чушки, лук, чесън, целина. Особеното е, че го правя с тахан, вместо зехтин. Добавям сол и кимион като подправки.

Мисля и да направя нектар от праскови. Не знам какво ми става, но ако не си правя тези течни плодове и зеленчуци, няма да ги хапвам.

Жени, оризът направо го варя с граха или царевицата или микс, както си направила в случая. Испанците пък пряват ориз като запържат много накълцан на филийки чесън със зехтин, след което добавят водата и ориза + сол.

BiankaD
, оризът и с босилек става много добре, майка ми му слагаше и масло. Аз уж все съм на диета и не го правя, но иначе като вкус става отлично, особено ако оризът е по-стегнат - 1 ч. ориз: 1,5 ч. вода, като оризът е предварително изплакнат (мокър).

# 702
  • Мнения: 1 418
Жени, много ароматен ориз си приготвила! Peace
Серафима, аз обичам и босилек, много. И него го ръся в картофи, понякога и в ориз.За разнообразие слагам различни подправки.
И аз обичам зрънцата да се отделят  Wink

А от едната ми баба знам едно ястие, съвсем обикновено, но с децата ми много обичаме да го хапваме. Сварявам ориз, добавям яйца/яйца, натрошено саламурено сирене и много сушен джоджен, а понякога и мента. Изсипвам в подмазана с олио тавичка и пека до зачервяване. Колкото е по-тънко растлано, толкова повече ни харесва. - Примерно 10 см слой. Обичаме го по-хрупкаво. Може да ви хареса, като свършат постите. Simple Smile

Зеленчукова супа



Кокосов крамбъл с къпини и касис-без глутен, веган



Хубава и успешна седмица, момичета!

# 703
  • The point of no return
  • Мнения: 822
BiankaD - този крамбъл е поредното сладко изкушение, което ще трябва да се пробва bouquet
Аз най-накрая се наканих да направя твоите двойни шоколадови къпкейкс и исках да те попитам с количествата в рецептата колко кексчета стават  newsm78  Също, нямам тава за мъфини, ще стане ли да се напълнят хартиените кошнички и опекат в обикновена тава  Thinking  

Благодаря предварително!  Peace

# 704
  • Мнения: 4 097
BiankaD , благодаря за споделената рецепта за крамбъл, задължително ще я направя, защото изглежда много вкусно  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт