Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 22

  • 56 934
  • 743
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 738
Селма,
не съм срещала някаква статистика, какъв е поотделно процентът на хората от спектъра, които страдат от запек и разстройство. Двете неща изглеждат като ези/тура при някои случаи на колит, а при други преобладава едното или другото. При нашето момче преди три години беше само разслабване (3-4 изхождания дневно) и несмилане, може да е имало кандида, според описанието, което намерих наскоро, но не бях се замисляла. Това премина за около година и половина, може да се каже напълно и след това закрепваме резултата.

Далеч съм от мисълта, че кефирът е панацея за колита, но при нас предполагам се нормализира чревната флора. За да стане това, когато има разслабеност се ползва "лагерувал" кефир - най-добре 24 часов престой след приготвянето в хладилник. При нас това е обикновено 12-18 часа. А пресният, току що приготвен, разхлабва. Може би такъв е в рецептата, за която си чувала. А на купешкия, мисля, че не може да се разчита. Виждала съм в Туркменистан такъв в кофички, с бомбирали капачки, което е естествено заради ферментацията. Четох някъде, че и у нас преди доста години е имало начало на производство и са се отказали поради този проблем.

# 76
  • Мнения: 7 418
........Виждала съм в Туркменистан такъв в кофички, с бомбирали капачки, което е естествено заради ферментацията. ...
  Смея да предположа ,че е било някаква нередност в производството или в съхранението . Не е нормално да се продава кефир с бомбирали капачки .

    Чудесно , че кефирът действа толкова добре на вашето дете .  Hug

Последна редакция: сб, 18 май 2013, 13:18 от Селма

# 77
  • Мнения: 13 819
Виждала съм в Туркменистан такъв в кофички, с бомбирали капачки, което е естествено заради ферментацията. Четох някъде, че и у нас преди доста години е имало начало на производство и са се отказали поради този проблем.

Ами то и в моите детски години в събота сутринта като ме изпратят на пазарлък (и за кисело мляко прясно мляко освен другите) и като е топло докато мина през всички магазини и пограя час  приятелчетата до вкъщо вече млякото е вкиснало а киселото мляко надуло капачката. Което никога не се случва сега нито с едното нито с другото. Да не кажа че от хора които си приготвят сами кисело  мляко съм чувала че трудно с намира купешко мляко което да се изпозлва като закваска (А прясното може да стои месец в хладилника и нищо да не му стане), та това което пием и ядем е тебешир с извинение и с никакви дрожди.

# 78
  • Мнения: 1 738
re_ge,
преди да се захвана по-сериозно с кефира квасех мляко. Получаваше ми се идеално с мляко "Елби". Една майка тук в темата каза, че продават закваска на "Женския пазар" в София, но сигурно и в други градове.
Знам от колежка, която се занимава с контрол на млеката, че наличието на "цвик" (суроватка) показва, че има или е имало живи бацили. За съжаление, броят им бързо намалява с всеки изминал ден след производството и срокът на годност не е указание, че ги има.

Мисля, че проблемът за домашното производство е повече в прясното мляко с добавените консерванти. Затова и по-рано, когато квасех и сега за гъбата гледам да купувам по-малотрайно мляко (не тези с 3-6 месеца срок на годност). Но гъбата ми е своего рода биологичен тест за млеката, към които има добавено сухо мляко. Реагира ми с пресичане и силно кисел вкус. За такива случаи си имам запазена във фризера и я заменям. Simple Smile

# 79
  • Мнения: 19
Здравейтейте!Искам да попитам какво представлява въртенето в кръг при аутичните деца-имам в предвид много често ли е,продължително.Видях моето бебе да се върти на няколко пъти-единия път беше като видя от друго дете.Завърта се няколко пъти и спира-не знам дали е игра?Иначе да ви се похваля редим няколко пъзела вече.Взема частите мисли и ги слага на точното място.Сега мн.ме притеснява това въртене.

# 80
  • Мнения: 7 418
   Мириам . Моят син се въртеше така , като си изкривяваше очите силно настрани .

   Една близка споделя за дъщеря си ,че като малка е обичала да се върти до падане , но нямаше това изкривяване на очите ..... Момичето е в пълна норма .

   Констанца , с коя марка мляко правиш кефир ?
   Аз така и не се справих да го правя в домашни условия ....Пробвала съм с Верея и Пършевица ...
 

# 81
  • Мнения: 2 140
   Мириам . Моят син се въртеше така , като си изкривяваше очите силно настрани .
И Хриси се въртеше по същия начин, когато бе на 2 годинки.Когато я видя й забранявам така да прави и й предлагам нещо друго.Отвличам вниманието й. Peace

# 82
  • Мнения: 1 738
 miriam88
Във виртуалната библиотека в началото на темата има хубав материал за СИД (превод на Любознателна). Там ще намериш отговор на този и други въпроси. Мисля, че при децата с аутизъм въртенето е комбинация между стимулиране на вестибуларния апарат и проприоцептивна адаптация. Но и децата в норма обичат да се въртят до припадане поради удоволствието от провокацията към вестибуларните усещания. При някои аутистични деца деца може да има намеса и на стереотипност.  Simple Smile

n_alex76,
Предполагам, че ти е неприятно да гледаш как Хриси се върти, защото ти се струва, че като аутистичен симптом въртенето й е крачка назад от постигнатото.  Аз поне съм се чувствала така. Нашето момче се въртеше доста между 4 и 5 годишна възраст. И аз се стараех да му отвлека вниманието, въпреки че осъзнавах, че му е необходимо. Така че, мисля, че не трябва да се караш, а да й позволяваш от време на време по мъничко, а през останалото - да й отвличаш вниманието. Simple Smile

Ето още два материала за това, как се обясняват различните странни прояви при децата от спектъра. Единият е от майки. http://theautismblog.seattlechildrens.org/why-do-kids-with-autism-do-that/
http://www.autism.com/index.php/symptoms_sensory_overview

Селма, "Ханско" мляко не ми създава проблеми. Отрекла съм "Горна Малина" поради казаното вече. Изборът не е голям. Simple Smile

# 83
  • Мнения: 96
Здравейте, пуснах една тема за аутизма и ADHD, но сега виждам, че за аутизма си има специализиране тема и си премествам постинга тука:

Моят син, който е на 10 години има PPD-NOS (лека форма на аутизъм) и ADHD (синдромът на свръхвъзбудимите и разсеяните деца). Има ли други родители във форума с деца с подобни отклонения (нарочно избягвам думата заболяване, защото те не са такива).

Искам да ви попитам какви проблемите срещате при децата си и как се справяте. При моят син ми е най-трудно да се справям с променливостта на настроенията му или както психолозите го наричат с емоционалния му дисбаланс.  Дребни поводи могат да го ядосат и да му развалят настроението и после ми е много трудно да му обясня, че не си заслужава да се ядосва за подобно нещо и трябва  да може да не обръща внимание на подобни дребни премеждия в ежедневието си и да продължи нататък. Тази ригидност в емоционалната сфера му коства много енергия и време, а и на мене също. 
Вие как се справяте? Научилили сте от практиката или книгите някакви трикчета как да се справяме с такива моменти?

# 84
  • Мнения: 96
Освен това ви пускам линк към едно филмче от туба.  Аз направо се смаях като го гледах.

http://www.youtube.com/watch?v=BVaT-VkCs0k


Гледайте го и после ще коментираме.

Последна редакция: нд, 19 май 2013, 20:29 от julian22

# 85
  • Мнения: 616
Освен това ви пускам линк към едно филмче от туба.  Аз направо се смаях като го гледах.

http://www.youtube.com/watch?v=BVaT-VkCs0k

Гледайте го и после ще коментираме.

Предпочитам биомед подхода и да възстановя детето отколкото да го разглеждат в даден момент като някакво чудо на чудесата за това че може да пише но не може да говори.

За хиперактивност - риган и силни пробиотици.

Тук ще напиша нещо и за Дорка. Сина ми толерира витамините на Thorn Research в комбинация с риган и пробиотици. Т.е това от което полудява(става много хиперактивен) като ги пие е някаква бактерия в червата. Пием по 2 на ден без никакъв проблем.

# 86
  • Мнения: 96
Тука има и още едно за същото момиче, вече пораснало:

http://www.youtube.com/watch?v=ZBpLGE_Rl1w&NR=1&feature=fvwp

От нея може да се научи много за това как аутистите (в по-тежките форми) възпримат света. Много интелигентно момиче.

# 87
  • Мнения: 7 418
  Констанца , благодаря .  Simple Smile

  Попаднах на тази статия , коментар под нея и съответно и този сайт .

    Последният е за ММС , но ... ме  подтикна да питам майките тук , дали са се опитвали да дават на децата си противопаразитни медикаменти (от аптечните) ?
     Сякаш сме говорили за това преди , но нещо не мога да се сетя до какво бяхме стигнали ....
     Ние , да ви кажа ,се пробвахме със Зентел . Но така и не разбрах , дали сме уморили нещо .Обаче у детето са се появили някои положителни моменти в поведението .

# 88
  • Мнения: 1 738
Селма,
ами обсъждахме паразитите и ММС доста бурно ето тук и още малко по-нататък http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=694311.msg23968309#msg23968309  newsm78 newsm78

# 89
  • Мнения: 7 418
   Констанца , благодаря !

   Като става много бурно , се дърпам , и явно пропускам някои не толкова излишни ( за мене си ) неща .

    Всъщност , май точно тогава изобщо не бях влизала с темата .......

Последна редакция: нд, 19 май 2013, 23:08 от Селма

Общи условия

Активация на акаунт