Майчинството счетоводно-55

  • 28 138
  • 756
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 2
Извинявам се ,че тук задавам въпроса си в този дамски форум ,но спешно се нуждая от мнение и знам ,че тук има компетентни хора.
Въпросът ми е как мога да напусна по чл.68 ал.1 т.3 до завръщане на титуляра,какво предизвестие е необходимо?
Благодаря предварително !

# 526
  • Мнения: 6
Имам едно запитване към вас:
В момента съм бременна и се оказа, че работодателя ми не ме е осигурявал.
Ако сега започна работа ще мога ли да взимам майчинство.
И ако вземам, колко ще е и за какъв период ще е.

# 527
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Извинявам се ,че тук задавам въпроса си в този дамски форум ,но спешно се нуждая от мнение и знам ,че тук има компетентни хора.
Въпросът ми е как мога да напусна по чл.68 ал.1 т.3 до завръщане на титуляра,какво предизвестие е необходимо?
Благодаря предварително !

От казаното разбирам че си на срочен д-р по заместване.Ако е така, трябва да пуснеш писмено предизвестие, което при срочните договори е маааалко дълго.

КТ 2013
чл.326 ал.2
(Изм. и доп., бр. 108 от 2008 г.) Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. В колективен трудов договор срокът на предизвестието при уволнение по чл. 328, ал. 1, т. 1-4 и т. 11 може да бъде поставен в зависимост от продължителността на трудовия стаж на работника или служителя при същия работодател. Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.

Ако все пак работодателя е съгласен с напускането ти, може да стане по взаимно съгласие още от следващия ден.И все пак си прочети точно твоя трудов договор, може да пише че предизвестието ти е 1 месец.


Имам едно запитване към вас:
В момента съм бременна и се оказа, че работодателя ми не ме е осигурявал.
Ако сега започна работа ще мога ли да взимам майчинство.
И ако вземам, колко ще е и за какъв период ще е.

Ако имаш общо през живота ти 12 месеца осигурителен стаж, не е проблем сега да започнеш осигуряване и да си получаваш нормалното майчинство от 2 години.Не знам в какъв период не си осигурявана предполагам ще е минимално 310лв двете години...

Последна редакция: пн, 01 юли 2013, 01:54 от Botten Mary

# 528
  • Мнения: 2


КТ 2013
чл.326 ал.2
(Изм. и доп., бр. 108 от 2008 г.) Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. В колективен трудов договор срокът на предизвестието при уволнение по чл. 328, ал. 1, т. 1-4 и т. 11 може да бъде поставен в зависимост от продължителността на трудовия стаж на работника или служителя при същия работодател. Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.


Ако все пак работодателя е съгласен с напускането ти, може да стане по взаимно съгласие още от следващия ден.И все пак си прочети точно твоя трудов договор, може да пише че предизвестието ти е 1 месец
Благодаря много!

# 529
  • Мнения: 2
Здравейте,детенцето ми е на 1г.10м. и скоро майчинството ми приключва.Смятам да изляза в неплатена отпуска за отглеждане на дете от 2-8г(детето ми не посещава детско заведение).Доколкото разбрах имам право на 6м. неплатена отпуска,но искам и съпругът ми да ми прехвърли неговите 6м.неплатена отпуска(аз съм на постоянен трудов договор,а мъжът ми е на служебно - право отношение - държавен служител)Какви документи трябва да подам(ако може някакви образци) и как става прехвърлянето на 6м.неплатена отпуска?Работодателят ми само здравни осигуровки ли плаща през тази отпуска?Може ли да бъда съкратена когато съм в неплатена отпуска за отглеждане на дете от 2 - 8г?Може ли работодателя да ми откаже този вид отпуска?Когато ползвам 6м.неплатена отпуска прехвърлени от съпругът ми,кой работодател(дали моя или неговия) плаща осигуровките?

Последна редакция: пн, 01 юли 2013, 09:49 от fdiqnova

# 530
  • София
  • Мнения: 21
здравейте, въпросът ми е следният - на 5 юли ми изтича третият болничен и от счетоводството на фирмата ми казаха, че са подготвили всичко и не трябва с нищо да се занимавам като документи, обаче на мен нещо не ми се връзват нещата. Това Приложение № 2 - Заявление - декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни (в сила от 1 май 2013 г.) , не трябва ли аз да си го подам към нои?

# 531
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
здравейте, въпросът ми е следният - на 5 юли ми изтича третият болничен и от счетоводството на фирмата ми казаха, че са подготвили всичко и не трябва с нищо да се занимавам като документи, обаче на мен нещо не ми се връзват нещата. Това Приложение № 2 - Заявление - декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни (в сила от 1 май 2013 г.) , не трябва ли аз да си го подам към нои?
Това приложение го подаваш до работодателя, той в НОИ.

# 532
  • София
  • Мнения: 21
Благодаря, Ала Бала.
Явно от работата са ми го попълнили и са го подали към НОИ

# 533
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Благодаря, Ала Бала.
Явно от работата са ми го попълнили и са го подали към НОИ
И са те разписали, браво на тях Simple Smile Няма как да са го подали, при положение че периодът 135-410 ти започва от 5 юли.

# 534
  • София
  • Мнения: 21
Абе то разписването едно на ръка  Simple Smile Опасявам се, да не би само молбата до шефа да са ми попълнили, че нещо ме съмнява всичко да е толкова лесно, че и приятно даже  Thinking

# 535
  • Мнения: 3 978
Здравейте,

Аз бях писала съвсем наскоро за моята сага с болничните. Накратко: родих на 26.05, терминът ми беше на 18.05. Моя грешка - отнесох на работодателя ми болничен от родилното преди този за разликата 18-26.05 - дните, в които съм преносила и респективно от НОИ го върнаха. В последствие предадох този за разликата и работодателят ми беше достатъчно коректен да го отнесе в НОИ веднага. Днес видях, че този за 18-26 вече е изплатен, но другият - 26.05-07.07 си седи със статус - "обработва се", както си беше и преди. Какво мога да направя в случая?

# 536
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Здравейте,

Аз бях писала съвсем наскоро за моята сага с болничните. Накратко: родих на 26.05, терминът ми беше на 18.05. Моя грешка - отнесох на работодателя ми болничен от родилното преди този за разликата 18-26.05 - дните, в които съм преносила и респективно от НОИ го върнаха. В последствие предадох този за разликата и работодателят ми беше достатъчно коректен да го отнесе в НОИ веднага. Днес видях, че този за 18-26 вече е изплатен, но другият - 26.05-07.07 си седи със статус - "обработва се", както си беше и преди. Какво мога да направя в случая?
Провери дали все пак не са преведени парите за периода 26-31.05, ако ли не предполагам че сега в началото на юли ще си получиш парите за май и юни накуп.

# 537
  • Мнения: 3 978
Проверявах го, само 18-26ти е изплатен. Притеснява ме, че на този върнатия, в третата колонка все още стои "Изпратено писмо за отстраняване на нередностите", а не мога да си спомня, когато се появи този надпис, статусът му пак ли беше "обработва се" или някакъв друг.

# 538
  • Мнения: 1 569
Здравейте! Знам, че е дъвкано, но не откривам къде точно. За изчисляването на майчинството. Четох 10 пъти линка от първа страница, но пак не вдявам. Конкретният ми въпрос е ако преди 45-дневния болничен се ползва друг, седмица или 3 месеца, прекъснат или не, получената за конкретните периоди по-малка сума взима ли се при усредняването на дохода за последните 18 месеца?

# 539
  • Мнения: 462
Момичета, не веднъж сте ми помагали. Сега пак да ви питам. Детето ми стана на една година преди месец. Попълних за счетоводството прил. 3. Сега трябва да прекъсна отпуска по майчинство и да се върна на работа. Казаха ми от офиса, че АЗ трябвало да ходя в НОИ за да подам Прил. 12. А те щели да подадат прил. 4. Така ли е?
И още: Полага ли ми се 50% от тези 310 лв. при положение, че детето ще посещава от септември ясла? На този въпрос не можаха да ми отговорят  newsm78, казаха да питам в НОИ!

Общи условия

Активация на акаунт