Майчинството счетоводно-55

  • 28 113
  • 756
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

И ако обичате нека темата да не се пълни със ЗАПИС! Благодаря за разбирането!!!!!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34, Тема 35, Тема 36, Тема 37, Тема 38, Тема 39, Тема 40, Тема 41, Тема 42, Тема 43, Тема 44, Тема 45, Тема 46, Тема 47, Тема 48,Тема 49,Тема 50,Тема 51,Тема 52, Тема 53,url=http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=707431.0]Тема 54[/url]
 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; Стики; jakinik; Viva 123


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Прил 12 http://www.fisconsult.bg/dokumenti/obrazci-i-dokumenti/item/obra … stoiatelstva.html
Прил 4 http://www.bgstuff.net/formi-i-dokumenti/deklaracii/1299-pril-4- … nie-chl-54-ot-kso


Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Документи за ползване на обезщетение за бременност и раждане,и отпуск за гледане на дете до 2 г

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 360
Здр-те и благодаря за темичката   bouquet
Въпросът ми е-работодателят не е внасял здравните ми осигуровки за 2010г до месец септември,сега аз за да си ги въстановя ме карат да попълня декларация 7,но аз не съм била безработна,а на трудов договор,фирмата вече не съществува-та въпросът ми е-какво мога да направя в този случай,не искам да декларирам,че съм била безработна-тъй като не е така и съм получавала майчинство от този работодател
В ЗЗО пише:
(4) Когато задължението за внасяне на осигурителните вноски е на работодателя или на друго лице, невнасянето на осигурителни вноски не лишава осигуреното лице от здравноосигурителни права.

# 2
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Здр-те и благодаря за темичката   bouquet
Въпросът ми е-работодателят не е внасял здравните ми осигуровки за 2010г до месец септември,сега аз за да си ги въстановя ме карат да попълня декларация 7,но аз не съм била безработна,а на трудов договор,фирмата вече не съществува-та въпросът ми е-какво мога да направя в този случай,не искам да декларирам,че съм била безработна-тъй като не е така и съм получавала майчинство от този работодател
В ЗЗО пише:
(4) Когато задължението за внасяне на осигурителните вноски е на работодателя или на друго лице, невнасянето на осигурителни вноски не лишава осигуреното лице от здравноосигурителни права.

Права си. Но вероятно работодателят не е подавал и данни в НАП за теб и затова стои, че си здравно неосигурена. Предполагам, че трябва да отидеш на място и с трудовата книжка да докажеш, че си осигурена. А имаш ли Уведомление, с което ти е деклариран сключения трудовият договор?

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 360
не,нямам Sad
имам си справката в интернет за социалното осигуряване,лошото е,че и трудовата книжка съм я запиляла.
Днес им написах едно писмо,за да ми кажат какво да правя
Притеснява ме,че след 3м ще ми останат само 2 вноски-но те няма да ми ги възстановят,докато не ги платя и так се затврям в един кръг

# 4
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
не,нямам Sad
имам си справката в интернет за социалното осигуряване,лошото е,че и трудовата книжка съм я запиляла.
Днес им написах едно писмо,за да ми кажат какво да правя
Притеснява ме,че след 3м ще ми останат само 2 вноски-но те няма да ми ги възстановят,докато не ги платя и так се затврям в един кръг

Чакай сега - имаш социално осигуряване в НОИ за този същия период ли?
Как тогава нямаш здравно за същия?

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 360
еми и аз това питам,в НАП казват,че НОИ били "заличили" данните-каквото и да означава,да имам си социално осигуряване,майчинство си получавах и това прекъсване на правата ми е от около месец насам

# 6
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
еми и аз това питам,в НАП казват,че НОИ били "заличили" данните-каквото и да означава,да имам си социално осигуряване,майчинство си получавах и това прекъсване на правата ми е от около месец насам

Заличили си означава, че ги няма, т.е. ти не си осигурена нито социално, нито здравно за този период. Затова са ти прекъснати и здравните права. Трябва да провериш в НОИ защо са заличени. За стари периоди това става само по Предписание на органи на НОИ/НАП, а не самоволно от работодателя.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 360
УЖАС
Ами благодаря,ще видя какво мога да направя

# 8
  • Мнения: 38
Цитат на: renka_123
 
Здравейте! На 09.06.13 синът ми става на 2 г.! По принцип съм на трудов договор, но фиктивно. Има ли вариянт, по който да ме съкратят и да изляза на борсата на базата на трудовия стаж, всмисъл да не е на минималното, а да се изчислява на базата на дохода. Знам, че ако напусна по свое желание, имам право на 4 месеца и ще взимам нещо минимално, към 7 лв/ден мисля...Споменаха ми за Закриване на щата, но не съм сигурна как точно се процедира, а и моята счетоводителка не беше чувала, каза ми, че до 3 г няма как да ме съкрати! Ако знаете някоя вратичка, ще съм ви много благодарна SmileНалага ми се няколко месеца, но тия 140 лв ми се виждат ужасно малко!

В моята работа съкратиха доста майки преди 3-та година по чл. 331

# 9
  • Мнения: 1
Здравейте!
Бременна съм в края на пети месец и от ок. месец и половина съм в болнични. Във фирмата, в която съм в момента, съм назначена на ТД от юли 2012 г. Преди това 6 месеца получавах обезщетение за безработица, тъй като бях съкратена на предишната си работа. Интересува ме до каква степен болничните ми (вероятно до края на бременността) ще повлияят размера на обезщетението ми, когато изляза в майчинство.
Знам, че за изчисляването на болничните се взема осигурителния доход през последните 18 месеца. Но за периода, когато съм била безработна, каква е базата за изчисление? Мин. работна заплата?

Съответно за майчинството, когато се гледа осигурит. доход през последните месеци, когато съм била в болнични, едва ли ще се смята 90 % от брутното възнаграждение, а предполагам ще се вземе осигурителния доход, върху който са изчислени болничните?

Надявам се въпросите ми да са ясни и благодаря предварително за отзивчивостта!

# 10
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте!
Бременна съм в края на пети месец и от ок. месец и половина съм в болнични. Във фирмата, в която съм в момента, съм назначена на ТД от юли 2012 г. Преди това 6 месеца получавах обезщетение за безработица, тъй като бях съкратена на предишната си работа. Интересува ме до каква степен болничните ми (вероятно до края на бременността) ще повлияят размера на обезщетението ми, когато изляза в майчинство.
Знам, че за изчисляването на болничните се взема осигурителния доход през последните 18 месеца. Но за периода, когато съм била безработна, каква е базата за изчисление? Мин. работна заплата? Да, МРЗ за периода

Съответно за майчинството, когато се гледа осигурит. доход през последните месеци, когато съм била в болнични, едва ли ще се смята 90 % от брутното възнаграждение, а предполагам ще се вземе осигурителния доход, върху който са изчислени болничните?  Да, правилно предполагаш

Надявам се въпросите ми да са ясни и благодаря предварително за отзивчивостта!

 Опитай да сметнеш с калкулатора на Кик инфо колко ще ти е майчинството.

# 11
# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Това са предизборните обещания на комунягите.А дали ще станат факт,сама знаеш  Wink

# 13
  • Мнения: 1 705

Това са предизборните обещания на комунягите.А дали ще станат факт,сама знаеш  Wink

Разбрах. Сега го казаха и по новините.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 483
Пак съм аз. Обработват ми се болничните, но номерът на актуалната сметка, която излиза е номер на сметка, която съм закрила преди половин година. Занесох документ за новата банкова сметка и попълних съответното приложение. Ходих и до работата да видя какво става, но работя в голяма фирма и документите се пращат в София. Не ми се е обадила още нашата счетоводителка. Да ида пак да я тормозя да звъни в София или не са си актуализирали информацията в НОИ? Не знам вече... ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт