За консервирането...или как да си приготвим зимнина! 4-та Тема

  • 98 965
  • 732
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: X
Всяка година се чудя какъв оцет да купя за зимнините. Въпросът ми е дали има такъв оцет, който не става за целта? Купих някакъв оцет на фирма ЕКОЦЕТ, Велико Търново. Ще го ползвам за краставички с аспирин и по-късно за пуканата туршия от чушки, които се затварят веднага със сол, захар, оцет и олио (после не се стерилизира).

Повечето не стават. Аз ползвам на Винпром В. Търново, от 2,40 литъра, друг не признавам изобщо.
Всичко, което е около и под лев, е боя и киселина, и си разваляш зимнината.


Искаш да кажеш, че слагат лимонтозу или друга киселина? Така си и мислех, че отдавна не се продава оцет, а нещо друго кисело, на което слагат етикет оцет. Успокоителното е, че досега не ми се е разваляла зимнина. Може би, защото не разчитам само на оцета...

# 151
  • Мнения: 5
    Моля,споделете изпитани рецепти  за  консервиране на патладжан  Praynig Hug
Аз правих по рецептата от блога на пеп-4o,само намалих малко захарта,че не обичаме да е сладко и стана фантазия  Heart Eyes
http://pep-4o.blogspot.com/2010/08/blog-post_09.html   това е рецептата и пак големи благодарности на пеп-4o за споделената рецепта   bouquet

# 152
  • Мнения: 240
Много интересна тема. Записвам се да ви следя.

За сега съм направила само няколко сладка - къпини, ананас, боровинки. Утре ще меля домати.
Определено се зарибих по "Десятката" и ще я направя!

# 153
  • Sofia
  • Мнения: 155
Направих пробна доза от кетчупа на пеп-4о. Половинката одобри, но каза да намаля захарта наполовина. Другата седмица ще се прави основната доза Simple Smile

# 154
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
Предлагам ви една изпитана рецепта , даже съм приготвила продуктите и в събота ще я правя. Нямам снимки и не се сещам колко буркана излизат, но в събота ще снимам и ще допълвам.
Гръцка салата /зимнина/
5 кг. патладжан - изпечен, обелен и нарязан на кубчета с големина по желание
2 кг. чушки /зелени, червени по желание/ - изпечени, обелени и нарязани
1 кг. зелени/кисели/ ябълки - обелени и нарязани на кубчета 1-2 см.

150 гр. олио
1 чаена чаша оцет/ или на вкус/
1 чаена чаша захар/ или на вкус/
1/2 чаена чаша сол / или на вкус/

В зехтина се запържват ябълките до омекване. Добавят се патладжана , чушките и останалите подправки - сол, захар и оцет. Разбърква се хубаво докато се разтопи захарта/5-10 минути/. По желание се добавя нарязан магданоз и зърна черен пипер.
Напълва се в буркани и се заварява за 20-30 минути.
Много е вкусна с добавка от счукан чесън , а аз я ползвам и за обогатяване вкуса на домашната пица.

Последна редакция: вт, 24 сеп 2013, 08:22 от canu6a

# 155
  • Мнения: 137
Предлагам ви една изпитана рецепта , даже съм приготвила продуктите и в събота ще я правя. Нямам снимки и не се сещам колко буркана излизат, но в събота ще снимам и ще допълвам.
Гръцка салата /зимнина/
5 кг. патладжан - изпечен, обелен и нарязан на кубчета с големина по желание
2 кг. чушки /зелени, червени по желание/ - изпечени, обелени и нарязани
1 кг. зелени/кисели/ ябълки - обелени и нарязани на кубчета 1-2 см.

150 гр. олио
1 чаена чаша оцет
1 чаена чаша захар
1/2 чаена чаша сол / или на вкус/

В зехтина се запържват ябълките до омекване. Добавят се патладжана , чушките и останалите подправки - сол, захар и оцет. Разбърква се хубаво докато се разтопи захарта/5-10 минути/. По желание се добавя нарязан магданоз и зърна черен пипер.
Напълва се в буркани и се заварява за 20-30 минути.
Много е вкусна с добавка от счукан чесън , а аз я ползвам и за обогатяване вкуса на домашната пица.



Ох, това маминка ми го прави всяка година и адски вкусно..............

# 156
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
canu6a, звучи като някаква разновидност на кьопоолуто.Много обичам такива патладжанено-пиперени истории, а комбинацията с ябълки ми допада в много ястия, така че записвам си рецептичката. Благодаря. Hug

# 157
  • Пловдив
  • Мнения: 503
И от мен благодарности към Джемма.   bouquet  bouquet  bouquet Вчера благополучно направих "Десятката". Получи се супер на вкус. Само ми се развариха патладжаните, вероятно защото ги варих на малко по-силен котлон. Но е чудесна. Снощи я сефтосахме под формата на миш-маш - уникално!!!

# 158
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Може ли да ми препоръчате рецепта за апетитка с домашни пиперки  Embarassed

# 159
# 160
  • Мнения: 85
Може ли да ми препоръчате рецепта за апетитка с домашни пиперки  Embarassed
[/quote]
Ето и моята рецепта:
5 кг. червена капия /изпечете и  обелелете/,
7 кг. домати /смлени през машинката без семките/, сгъстени
1,500 кг. чорбаджийски чушки
Марината: 3 ч.ч. оцет, 3 ч.ч. олио,  1 ч.ч. захар, 6 ч.л. сол.
Загрява се маринатата и се слагат чушките и 15 мин. се варят.След това се прибавя пипера нарязан на ленти и сгъстените домати.Доваряваш до сгъстяване + 2 връзки магданоз.Затваряш в бурканчета и стерилизираш за капачките.

# 161
  • Мнения: 874
canu6a,благодаря за споделената рецепта  Hug

А  да ви се похваля,че направих "Десятката" на Джемма,обаче и аз я пасирах както по-напред сподели някое от момичетата  Simple Smile   и стана чудна лютеничка  Heart Eyes

# 162
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Благодаря момичета. Пепчо твоята си я записах още онзи ден, редовно ползвам твои рецепти в кухнята   bouquet

# 163
  • Мнения: 9 108
 Flutter благодаря за доверието. 
А апетитка май на различните места на различни продукции казват, защото една приятелка пък на маринованите чорбаджийски казва "апетитка"

# 164
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Тъй, речено-сторено,връщам се от пазара с продуктите за гръцката салата. Ще се прави! Peace

Общи условия

Активация на акаунт