ДОМАШНИТЕ МЕЗЕТА

  • 173 449
  • 740
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 1 078
Kira, благодаря за подробните указания. Казваш, че по средата на кисненето опитвате и правите нова саламура. Извинявам се за може би тъпия въпрос, но как опитвате и евентуално как преценявате налага ли се нова саламура ? Питам, защото сме съвсем "боси в мръвкоправенето", а миналата година първият ни опит станаха много солени, втория пък обратното и като цяло не бяхме доволни от резултата.

# 301
  • Мнения: 712
Kira, благодаря за подробните указания. Казваш, че по средата на кисненето опитвате и правите нова саламура. Извинявам се за може би тъпия въпрос, но как опитвате и евентуално как преценявате налага ли се нова саламура ? Питам, защото сме съвсем "боси в мръвкоправенето", а миналата година първият ни опит станаха много солени, втория пък обратното и като цяло не бяхме доволни от резултата.
Отрязваме малко от крайчето на някое парче и го изяждаме Simple Smile Тъй като месото се е изпекло много яко от седенето в солта не е страшно (пък и още мърдаме). Ако ни се стори много солено варим още една саламура, понеже старата вече се е осолила доста и колкото и да седи в нея ефект няма да има. Ако е ОК го оставяме така.
Малко е нож с две остриета, защото с втората саламура може да се обезсоли много месото и пак няма да е хубаво, но може да се накисне само за няколко часа, вместо за цяло денонощие. Въпрос на преценка. И нашите стават различни всеки път, но до сега не са били толкова гадни, че да не ги изядем Mr. Green
Между другото бяхме пробвали и през лятото да правим и ги сушихме върху един гевгир в хладилника. Станаха супер  chef

# 302
# 303
  • Мнения: 712
Blush ама моля Simple Smile

# 304
  • Великобритания
  • Мнения: 1 974
Някой беше направил пастърма от пилешко филе ..я бързо да казва рецептата , че се чудя колко часа да го кисна в солената вода  newsm78

# 305
  • София
  • Мнения: 1 395
Аз съм правила от пуешко, но заривам с морска сол, а не в саламура и оставям за около 12ч.
Ако приемем, че течността е по-слабо солена, то мисля че 14-16 часа ще му стигне на пилешкото.

# 306
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
Искам да се запиша в темата,т.к. вкъщи сме месоядни всичките.И най вече мезерлии яко.Правила съм сланина,правила съм кървавица.А сега съм навита да правя контрафиленца на сушинка на балкона Mr. Green
Всяка година баба ми действа със пъстърмата и мезетата -тази година мисля аз на терасата без селски въздух Mr. Green

# 307
  • Мнения: 6 333
Ето едно лесно и бързо мезе от вчера. По стара бабина рецепта е.
Около 1 кг свинско месо, в случая врат без кост не нарязан. Може и с друго месо без кост.  Вари се в тенджера под налягане в сок от зеле,
така че сока да покрие месото. На дъното на тенджерата слагам решетка, да не залепва.
В сока добавям още 1 супена лъж сол, 3-4 зърна бахар, 3-4 зърна черен пипер и 2 дафинови листа. Варя го на тих огън около 45 мин.
Като го извадя се отцежда върху скаричка и леко се охлажда. След което го слагам в купа и поръсвам на вкус със сол ако има нужда, червен пипер сладък, чер пипер и чубрица. Може и други подправки на вкус, но тези са автентичните.
После го оставям още да изстине и го слагам покрито с фолио в камерата за 10 мин. След това стои в хладилник на най-горното ниво докато се стегне хубаво. Преди консумация го режа на филийки и така студено се хапва. Ако има дребни парченца, можете да ги използвате за кавърма.

http://prikachi.com/images.php?images/241/7726241a.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/245/7726245F.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/237/7726237r.jpg

# 308
  • Мнения: 45
Дочакахме захлаждането , уряяяяя !
Веднагически , днес, придобих ( както е установено в темата - мИсото расте в хладилна витрина) около 5,3 кг. телешки ( или "телешки") шол и около 3,7 кг. свински врат.
Та започваме стартовата серия за новият сезон , а също и лекциите в "СуЖушкия университет" , де .

# 309
  • Мнения: 1 754
Ето едно лесно и бързо мезе от вчера. По стара бабина рецепта е.
Около 1 кг свинско месо, в случая врат без кост не нарязан. Може и с друго месо без кост.  Вари се в тенджера под налягане в сок от зеле,
така че сока да покрие месото. На дъното на тенджерата слагам решетка, да не залепва.


може ли да не е в тенджера под налягане и колко време ври?

# 310
  • Мнения: 874
    Привет!  Simple Smile

  Имам цели два въпроса към вас и ще се радвам някой да ми отговори:
1.Нужно ли е температурата на вън да е  -,за да предприема правенето на пастърма?
2.Бих искала месото да е по-близо до вкуса на кайзер,отколкото на филе Елена или пъстърма-на какво трябва да обърна внимание в технологията или подправките за да се получи точно този вкус на кайзер?

# 311
  • Мнения: 6 333
Ето едно лесно и бързо мезе от вчера. По стара бабина рецепта е.
Около 1 кг свинско месо, в случая врат без кост не нарязан. Може и с друго месо без кост.  Вари се в тенджера под налягане в сок от зеле,
така че сока да покрие месото. На дъното на тенджерата слагам решетка, да не залепва.


може ли да не е в тенджера под налягане и колко време ври?
Може и в обикновена тенджера. Времетраенето на варенето е според вида месо. Ако е телешко ще отнеме повече време, ако е свинско от бут също, при рибица или свински врат, както беше в моя случай, е по-малко. Зависи и от големината на цялото парче месо. При такова варене ще го пробваш с вилица, като започне да се къса лесно и на вкус като се опита да е крехко, то значи е готово. Предполагам, че около 2 часа ще са му достатъчни. Лошото обаче при този метод е, че трябва да му доливаш течност допълнително, за може месото да е покрито непрекъснато. При това положение, ако се долива вода ще се обезсоли, ако пък доливаш зелев сок може да го пресолиш. Затова е по-лесно в тенджера под налягане, там течността не се изпарява така бързо и времето за варене е по-кратко.

# 312
  • Мнения: 2 152
да покажа моята домашна саздърмица - от хубаво овнешко и малко телешко

# 313
  • Мнения: 2 152
    Привет!  Simple Smile

  Имам цели два въпроса към вас и ще се радвам някой да ми отговори:
1.Нужно ли е температурата на вън да е  -,за да предприема правенето на пастърма?
2.Бих искала месото да е по-близо до вкуса на кайзер,отколкото на филе Елена или пъстърма-на какво трябва да обърна внимание в технологията или подправките за да се получи точно този вкус на кайзер?


Малко късно видях въпросите ти?
Ще се опитам да отговоря:
Не е необходимо да са минусови температурите - достатъчно е да захладнее. Може да се суши и в хладилник и закрито, но проветриво помещение (на темп. около 4 С.

За разликата между кайзер пастърмата и филе Елена се водят спорове, но за кайзера е типичен като подправка чимена и се прави предимно от телешко (овче, козе) месо, докато филе Елена - от свинско и няма чимен в подправките.
Иначе технологията на осоляване е почти еднаква ...
Не се чуди, вече достатъчно захладня и може да се прави

# 314
  • Мнения: 874
 Батето,благодаря за включването  Simple Smile  bouquet

  Ще ми се да обсъдим и още един момент обаче  Blush-чимена. Има ли разновидности тази подправка,и ако да-кое точно е най-доброто? Питам,защото наскоро мои познати бяха получили пратка от Армения с въпросния чимен,и коментираха,че това е оригинален чимен за пастърма,а това,което е по магазините тук е някакво подобие  Rolling Eyes
Та,какво точно трябва да търся за да се получат добре нещата?

Общи условия

Активация на акаунт