Гръцка кухня

  • 209 559
  • 923
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 39
Здравейте Мами от Гърция!По великден ще бъдем на остров Лефкада и много искам да си купя вода от портокалов цвят.Имам питане дали ще мога да си намеря там и ако да може ли да ми напишете как е на гръцки,аз ще си го принтна и така ще се опитам да го открия.Имате ли идея дали по великден работят магазините както при нас? и ако да ,какво според вас да си донеса от там - става дума само за кулинарни покупки Simple Smile /другото каквото ми хване окото/.

# 646
  • Мнения: 187
danielasz  -  вода от портокалов цвят=ανθόνερο από άνθη πορτοκαλιάς.

# 647
  • Мнения: 39
victrias secret много благодаря за превода

# 648
  • Мнения: 6
 newsm17  Ще бъда много благодарна ако някой ми преведе това страхотно нещо. Аз разбирам само малка част от съставките, а това трябва да се опита Shocked http://nostimessyntagesthsgwgws.blogspot.gr/2014/07/blog-post_27.html

# 649
  • Мнения: 45
ОСНОВА
250 gr.фъстъци нарязани и малко за украса
200 gr.бисквити настъргани с масло и малко за декорация
Карамел
1/2 чаша  захар (125 гр.)
1/2 чаша  прясна сметана (100 мл)
1 1/2 с.л масло краве
Крем
1 литър прясно мляко
220 gr.захар
160 gr.царевино нишесте
1 с.л царевично брашно
1 с.л краве масло
1 яйце
бонбони

дано да не съм объркал нещо  Grinning

# 650
  • Мнения: 6
Благодаря, много  Grinning

# 651
  • Мнения: 314
Какви типични  великденски сладкиши можем да си купим в Гърция преди Великден?

# 652
  • Мнения: 1 825
При великденските слaдки в бългaрия и гърция нямa рaзликa. В гърция т.нaр. курaбии се кaзвaт кулурaкя. Всякa фурнa използвa своя рецептa зa нaпрaвaтa им, но кaто цяло нямa рaзликa във вкусовете. Въпросa е дa попaднеш нa добрa фурнa, която пече и приготвя вкусно. Минaлaтa годинa бях взимaлa от Мaкс пери кулурaкя с много нaситен портокaлов вкус. Стрaхотни бяхa. Но тези слaдкaрници ги имa сaмо в Aтинa (доколкото знaм де).

# 653
  • Sofia
  • Мнения: 26 383
Не мога да забравя вкуса на един козунак,който ни бяха донесли от Солун.Отвътре беше с някакъв пълнеж,много вкусен и ароматен,нещо като бадемово-кестенова плънка...Жената,която ни го донесе каза,че само там го правили.

# 654
  • Мнения: 187
Козунакът най -вероятно е на Теркенлис. Има го и в Атина на летището и др. места. http://www.terkenlis.gr/eng/

# 655
  • ВАРНА
  • Мнения: 202
Козунакът най -вероятно е на Теркенлис. Има го и в Атина на летището и др. места. http://www.terkenlis.gr/eng/


Уникален е.Струва 16 евро ,ако е Теркенлис.Божествен вкус е с шоколад отвътре и отвън

# 656
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Моята постна мусака

Колкото готвачи - толкова рецепти за мусака!

Продукти:

1 малка глава лук;
4-5 скилидки чесът;
2 моркова;
3 големи картофа;
1 малка тиквичка;
1 малък патладжан;
200 гр гъби;
2 домата;
магданоз и копър;
3-4 зърна бахар, 3-4 розички карамфил, черен пипер и сол на вкус;
зехтин.

За заливката:

40 гр масло;
1 с.л. бяло брашно;
400 мл мляко;
1 яйце;
индийско орехче, черен пипер и сол на вкус.

Настъргано твърдо жълто пикантно сирене за поръсване - гравиера, кефалотири, овчи кашкавал.

Приготовление:

Всички зеленчуци се нарязват на дребно. Лукът, морковите и чесънът се запържват в зехтин. Всичко се слага в дълбока керамична тава. Добавят се подправките и продуктите се разбърква добре.
Добавя се зехтин и вода в съотношение 1:2, така че сместа да е 2/3 от нивото на продуктите.
Пече се на 240˚С за 40 мин в загрята фурна

За соса се разтопява масло в тиган. Прибавя се брашното, като се разбърква непрекъснато, за да не стане на бучки. Бавно се долива малко прясно мляко като се бърка, постепенно се добавя и още, докато се получи смес с консистенция на гъста боза. Добавя се индийско орехче и черен пипер на вкус, както и съвсем малко сол.
Разбива се отделно яйцето и след 2-3 мин. се добавя в сместа /не на котлона/ като се разбърква. Целта е сместа да се охлади леко и яйцето да не се пресече.
С тази заливка се покрива мусаката.

Най-отгоре се добавя настъргано на едро жълто сирене.
Пече се още 15 мин.

# 657
  • Мнения: 444
Здравейте момичета!
Разглеждам темата от 2-3 месеца и съм пробвала няколко от рецептите ви които са супер и много се харесаха вкъщи за което огромно благодаря.
Имам един въпрос макар че не е по темата но незная къде да питам.Сестра ми  работи в Гърция и за Велик ден ще и ходя на гости  работодателите и са 2 сестри и  си мисля да им занеса някакви подаръци но незнам какво да е ,според вас какво си подаряват там по такива празници ?Харесала съм едни декоративни подноси за яйца декорирани за велик ден ,но се чудя дали е удачно.Сестра ми ми казва че там основно като си ходели на гости носят сладки.В голяма чуденка съм ,надявам се някой да даде мнение все пак повечето имате наблюдения.
Благодаря!

# 658
  • Мнения: 1 825
да, по принцип сладки си подаряват. Може и подноса и някакви сладки да им подариш.

# 659
  • Мнения: 444
да, по принцип сладки си подаряват. Може и подноса и някакви сладки да им подариш.
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт