За консервирането, или как да си приготвим зимнина! 5-та Тема

  • 82 563
  • 750
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 2 208
  bouquet, здравейте!
Правих пелте от дюли , стана страхотно Hug. Още да кажа и за туршията , която правих и която е перфектна , а е много лесна . Всичко е хрупкаво и свежо.

Последна редакция: пт, 22 ное 2013, 19:12 от sisitons

# 136
  • Мнения: 5 228
Здравейте!
Днес намерих в една кошница забравени дюли.
Няма нищо гнило по тях и видимо излеждат добре, но като резнах една, вътре месото на плода е доста тъмен(кафяв).
Дали ще са годни за консумация или да ги хвърлям!?

Не знам дали вече си ги направила на нещо, но горещо препоръчвам рецептата на Супичка за желе от дюли - дори да са потъмнели, пак са подходящи, защото плодът само се вари, а след това се изхвърля. Рецептата е тук:

http://www.supichka.com/2012/01/blog-post_18.html

# 137
  • Мнения: 4 668
Аз направих една серия трушия ... и вече половината я унищожихме ...  Laughing
Не знам дали вече не е безкрайно късно , за да купя още зеленчуци ... примерно камби , май отдавна няма  Rolling Eyes
Много ми хареса един вид трушия с мед - дали може да споделите подобна рецепта ?  Hug

# 138
  • Мнения: 2 545
Камби има, но цената им варира между 3.00 - 3.50 (преди час ги видях на пазара).
Зелени домати също има все още... Моркови и карфиол, колкото искаш Grinning

Туршия с мед правих и аз, но тя май е от типа "бърза туршия", т.е. не е много трайна.
Иначе е хубава и наистина се изяжда много бързо.
Рецептата е на първа страница, но ето ти и линк за по-лесно Hug

# 139
  • Мнения: 4 668
Много ти благодаря за трушията с мед   bouquet
Аз на Красно село не видях камби , но ще потърся пак ... нищо , че са скъпи , бих взела малко  Simple Smile

# 140
  • Мнения: 364
Аз направих една серия трушия ... и вече половината я унищожихме ...  Laughing
Не знам дали вече не е безкрайно късно , за да купя още зеленчуци ... примерно камби , май отдавна няма  Rolling Eyes
Много ми хареса един вид трушия с мед - дали може да споделите подобна рецепта ?  Hug

Аз правя тази туршия и става страхотна
3 кг. камби се нарязват и се заливат със саламура: 100 гр. сол, 100гр. захар, 300гр. олио, 300гр. оцет, 3с. л. мед, 13 аспирина.(или на килограм камби 1гр. Салицил ). Престояват 12 часа нарязват се 2 глави целина с листата  и моркови на колелца. Пълни се в буркан без варене. За по -голямя доза си увеличаваш всичко.

# 141
  • DE
  • Мнения: 971
Здравейте!
Днес намерих в една кошница забравени дюли.
Няма нищо гнило по тях и видимо излеждат добре, но като резнах една, вътре месото на плода е доста тъмен(кафяв).
Дали ще са годни за консумация или да ги хвърлям!?

Не знам дали вече си ги направила на нещо, но горещо препоръчвам рецептата на Супичка за желе от дюли - дори да са потъмнели, пак са подходящи, защото плодът само се вари, а след това се изхвърля. Рецептата е тук:

http://www.supichka.com/2012/01/blog-post_18.html

Извинявам се- сега видях отговора ти. Благодаря!
Между другото, дюлите още си стоят в кошницата и видимо започват да потъмняват.
За желе не са подходящи-не се желират Cry
---------------------------------
Гледах скоро в едно предаване по немската телевизия като приготвяха "дюлев хляб"
Дюлите нарязани и сварени, добавя се захар и се пасират.
Сместа се разтила в тава върху хартия и се суши на слаба фурна.
Нарязва се на малки парчета- приличаше на лимонови резенки Mr. Green
Някой от вас правил ли е нещо подобно?

Последна редакция: пт, 06 дек 2013, 02:28 от matze

# 142
  • Sofia
  • Мнения: 155
Аз правя нещо подобно и му казвам дюлеви бонбони. След пасирането хубаво ги сварявам - да станат на гъст мармалад и след това ги суша и режа. Подарявала съм и за Коледа и хората много ги харесаха. Имам 2 дюли и мисля да пробвам и твоя вариант. Даже мисля да го направя като плодова кожа - в голяма тава на тънък слой и след това да ги нарежа на ленти и да ги завия на фитилче...

# 143
  • София
  • Мнения: 247
Как може дюли да не се желират-някой знае ли причината?

# 144
  • Мнения: 364
Здравейте!
Днес намерих в една кошница забравени дюли.
Няма нищо гнило по тях и видимо излеждат добре, но като резнах една, вътре месото на плода е доста тъмен(кафяв).
Дали ще са годни за консумация или да ги хвърлям!?

Не знам дали вече си ги направила на нещо, но горещо препоръчвам рецептата на Супичка за желе от дюли - дори да са потъмнели, пак са подходящи, защото плодът само се вари, а след това се изхвърля. Рецептата е тук:

http://www.supichka.com/2012/01/blog-post_18.html

Извинявам се- сега видях отговора ти. Благодаря!
Между другото, дюлите още си стоят в кошницата и видимо започват да потъмняват.
За желе не са подходящи-не се желират Cry
---------------------------------
Гледах скоро в едно предаване по немската телевизия като приготвяха "дюлев хляб"
Дюлите нарязани и сварени, добавя се захар и се пасират.
Сместа се разтила в тава върху хартия и се суши на слаба фурна.
Нарязва се на малки парчета- приличаше на лимонови резенки Mr. Green
Някой от вас правил ли е нещо подобно?
http://www.supichka.com/2013/11/bonboni-ot-diuli.html

# 145
  • Sofia
  • Мнения: 155
lluna, да не си ги изчистила от семките?

# 146
  • DE
  • Мнения: 971
Аз имам две дръвчета-ябълковидна и крушовидна дюля.
И двата сорта не се желират Sad
Пеп-4о, ми беше дала рецепта за пелте и доста се мъчих, но нищо не се получи.
мистерия , да,да. Точно така изглеждаха-като лимонови резенки Mr. Green
Много ми допадна идеята, затова попитах дали някой от вас е правил.
Показаха, че сместа може да се суши няколко дни в топла стая.
Floran , кожички е добра идейка. Може би за гарниране на разни благинки.

Аз докато се наканя да ги оползотворя- съвсем ще почернеят ooooh!

# 147
  • Мнения: 2 208
Няма как да не се желират. Колкото сок от варенето  толкова  захар . Малко е била захарта иначе няма какво друго, то си е на принципа гъст сироп Peace

# 148
  • Мнения: 9 108
и изваряване  Peace

# 149
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Здравейте!
Искам да си направя туршия-моркови, камби, карфиол и т.н, че тук е една гадна по магазините. Нямам буркани, а и не искам да е за зимнина, а нещо което мога да правя на 2-3 седмици примерно, тоест не е нужно да издържа дълго, ще свършва бързо. Laughing
Мога ли да мина без аспирин и стерилизация? Имам един пластмасов 5л. буркан, и смятам там да слагам. И горе-долу какви пропорции на оцет, захар, сол? Предпочитам да се солено-кисела, не сладка. И да са хрупкави зеленчуците. Ще се радвам на всякакви идеи.
Предварително благодаря! Hug

Общи условия

Активация на акаунт