Коледа 2013 - тема 2

  • 55 390
  • 756
  •   1
Отговори
# 645
  • София
  • Мнения: 11 116
Джема, направих твоите меденки, една доза за проба.
Станаха супер, едва ги опазвам от изяждане.  Laughing

Скрит текст:

Последна редакция: сб, 30 ное 2013, 16:44 от жгмъц

# 646
  • Варна
  • Мнения: 239
Момичета, аз мисля другата седмица да правя щолен, само 1/2 доза, че като не съм правила досега и се притеснявам. Обаче, сега като ви чета, ми хрумват няколко въпроса. Бадемите сурови ли трябва да са или бланширани и обелени? В рецептата са само бадеми, аз ли не виждам орехи или вие импровизирате?
Джемма, ти слагала ли си марципан в щолена? Ако реша да сложа, трябва ли да намаля количеството на другите добавки? И накрая да питам, понеже ще го правя във форма, колко тесто да сложа във формата? На половината обем или само 1/3 да заема, за да може да втаса и после при печенето да се надуе още малко?

# 647
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте, коледни феи Simple Smile
Мисля тези дни да правя меденки, та да се допитам все пак и до вас. Меденките на Джемма стават ли за къщички и други подобни, т.е. крехки ли са много? Аз правих къщичките от Меденките на Джули, по рецепта на Наталина, но те пък са доста твърди и ми се иска да пробвам и други.

  bouquet


Не знам как ви стават твърди тези меденки...  Rolling EyesСигурно не си спазила съветите, които давам, ама тогава каквито и да направиш, пак ще са твърди. Peace

Аз току що изпекох около 10 тави меденки и части за свещници. Tired

# 648
  • Пловдив
  • Мнения: 333
тези Бостънски сладки , къде им е рецептата или снимка, пропуснала съм ги нещо а не ги намирам на стр 1?


http://hihonas.blogspot.com/2011/12/blog-post_20.html

# 649
  • София
  • Мнения: 6 269
Момичета, аз мисля другата седмица да правя щолен, само 1/2 доза, че като не съм правила досега и се притеснявам. Обаче, сега като ви чета, ми хрумват няколко въпроса. Бадемите сурови ли трябва да са или бланширани и обелени? В рецептата са само бадеми, аз ли не виждам орехи или вие импровизирате?
Джемма, ти слагала ли си марципан в щолена? Ако реша да сложа, трябва ли да намаля количеството на другите добавки? И накрая да питам, понеже ще го правя във форма, колко тесто да сложа във формата? На половината обем или само 1/3 да заема, за да може да втаса и после при печенето да се надуе още малко?

Аз сложих сурови небелени бадеми, една част ги начуках на едро (в плик го направих), а другата част ги минах в блендера, но не на много ситно. По рецепта са смао бадеми, момичетата импровизират с орехите и лешниците.
Аз сложих марциопан в 2 от големите щолена, не съм махала никаква част от съставките, просто при оформянето направих марципана на фитил и го сложих посредата и го захлюпих.
За формата не мога да помогна.

Меденките на Джули про мен стават сравнително меки, докато тези на Джема твърди.

# 650
  • БГ
  • Мнения: 735
Мерси Only Hug ще ги пробвам . Аз ще замеся едни внаилени кравайчета 2на доза днес и ще украсявам елха. детето мисли, че така ще дойде Дядо Коледа по-бързо.
Меденки -правя на Джули по рецепта на Наталина, не са ми твърди на мен. На Джема нещо претърпях провал първия път, втория се поправих и също са вкуснички.  Peace

# 651
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
katrin, сурови бадеми слагам. Тази година експерементирам,сложих 1/3 бадеми. 1/3 орехи и 1/3 лешници.

Аз марципан не слагам, не го обичаме много. Иначе го слагай при оформянето на щолена, така че да остане в средата.

Жгмъц, нали, едвам се откъсваш отт ях преди да си довършила тавата. Grinning

Меденките  по моята рецепта също остават сравнително мекички, ако не се препичат.

# 652
  • София
  • Мнения: 11 116
Ммм направо са разкош.  Heart Eyes
Как ще изкарат до Коледа ?!

# 653
  • Мнения: 1 080


Аз току що изпекох около 10 тави меденки и части за свещници. Tired

 Shocked браво на теб!


Мислех да правя Коледната къщичка от 2-ри, но сега си викам: Къде ще я сложа? Дребния ще опустуши бонбоните  Laughing до Коледа и помен няма да има от украса  Crazy

# 654
  • Мнения: 40
Здравейте сладки Коледни вълшебници  Heart Eyes,
от утре и аз отварям Коледната работилничка за сладкишо-майсторене Simple Smile
Започвам със шотландските бисквити на Алиаа. Четох, на по-предната страница, че някои ги правят във формички, но аз винаги съм ги правила като плочка от домино (както е в нейния блог). Затова ако може някой да ми каже ако ползвам формички дали няма да ми се разлеят и обезформят?
След това продължавам с меденките на Джема - тук имам 2 въпроса:
- реших да си направя и използвам подправката за меденки - в какви съотношения се слагат смлените подправки? Джема ти слагаш ли в меденките и карамфил?
- ако украся меденките с айсинг или фондан около 13/12 , до Коледа ще станат ли много твърди?
Коледният списък продължава със коледни снежинки, звездички с капучино, шприц сладки. бадемови сладки и соленки  Grinning
Тази година ще изпращам родно производство сладки в чужбина, дано да ми се получат  Praynig

# 655
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Джема ти слагаш ли в меденките и карамфил?

В моята рецепта няма карамфил. Naughty

# 656
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 420
Здравейте, момичета! Гледам, подготовката кипи с пълна сила!
В миналата тема бях пуснала едни сладки и получих няколко запитвания за рецептата и превод. И ето, има-няма месец, сколасах  Laughing
 


Chocolate Turtle Cookies
2 1/2 dozen cookies
Recipe from America's Test Kitchen Holiday Cookies 2010 Special Issue
Ingredients
•   1 cup all-purpose flour
•   1/3 cup cocoa powder
•   1/4 teaspoon salt
•   8 tablespoons (1 stick) unsalted butter, softened
•   2/3 cup sugar
•   1 large egg, separated, plus 1 egg white
•   2 tablespoons milk
•   1 teaspoon vanilla extract
•   1 1/4 cups pecans, chopped fine
•   14 soft caramel candies
•   3 tablespoons heavy cream
Instructions
1.   Combine flour, cocoa, and salt in bowl. With electric mixer on medium-high speed, beat butter and sugar until light and fluffy, 2 minutes. Add egg yolk, milk, and vanilla and mix until incorporated. Reduce speed to low and add flour mixture until just combined. Wrap dough in plastic wrap and refrigerate until firm, 1 hour.
2.   Adjust oven rack to upper-middle and lower-middle positions and heat oven to 350 degrees F. Line 2 baking sheets with parchment paper. Whisk egg whites in bowl until frothy. Place pecans in another bowl. Roll dough into 1-inch balls, dip in egg whites, then roll in pecans. Place balls 2 inches apart on prepared baking sheets. Using 1/2-teaspoon measure, make indentation in center of each ball. Bake until set, about 12 minutes, switching and rotating sheets halfway through baking.
3.   Microwave caramels and cream in bowl, stirring occasionally, until smooth, 1 to 2 minutes. Once cookies are removed from oven, gently re-press existing indentations. Fill each with 1/2 teaspoon caramel mixture. Cool 10 minutes, then transfer to wire rack to cool completely. Try not to devour them all at once.

Сладки с карамел и пекан
(Ползвам мерителна чаша 235 мл)
•   1 ч/ брашно
•   1/3 ч. Какао
•   ¼ ч.л. сол
•   Едно пакетче масло (тук са по 112 гр)
•   2/3 ч. Захар
•   1 голямо яйце (белтъкът и жълтъкът разделени) плюс един белтък
•   2 с.л. мляко
•   1 ч.л. ванилов екстракт
•   1 ¼ ч. счукани пеканови ядки (според мен и с лешници ще стане супер)
•   14 меки карамелени бонбони
•   3 с.л. готварска сметана
1.   Смесете брашното, какаото и захарта в купа. С електрически миксер на средна скорост разбийте маслото със захарта, докато стане пухкаво, около 2 мин. Прибавете жълтъка, млякото и ванилията и разбийте. Намалете скоростта на миксера и прибавете брашняната смес, без да бъркате много, докато се смесят добре. Увийте в пластмасово фолио и приберете в хладилника за около час, докато се стегне.
2.   Загрейте фурната до 175 С. Постелете 2 тавиччки с хартия за печене. Разбийте белтъците, докато станат на пяна. Сложете пеканите в отделна купичка. Оформете тестото на топчета с диаметър около 2.5 см, потопете в белтъка и оваляйте в ядките. Сложете в ттавичките на около 5 см. Едно от друго. С мерителна лъжичка от ½ ч.л. направете вдлъбнатинки по средата. Ако печете на 2 нива, разменете мястото на тавите по средата на печенето.
3.   В микровълновата разтопете карамела със сметаната, до получаването на гладка смес, за 1-2 мин. Когато извадите сладките от фурната, внимателно натиснете отново вдлъбнатинките с лъжичката. Напълнете всяка с ½ л. карамел. След 10 мин. Преместете на решетка за охлаждане. Гледайте да не излапате всичко наведнъж! (Трудна работа...)

# 657
  • София
  • Мнения: 12 231
  Да се включа и аз в тамичката. Утре мисля да опитам с меденките  Simple Smile

# 658
  • БГ
  • Мнения: 735
шотландските бисквити на Алиаа- не се обезгормят но фигурките трябва да са по-заоблени. Сполучливи са ми с форма на цвете, звезда, мечо пух, ботуша на Дядо Коледа, елхички. Правих и едно снежинки много заострени но се изпичат по-бързо от другите и мисля да направя една цяла
тава с тях . Сега замесих една доза и 2 дози ванилени кравайчета . Утре ще ги пека и ми се иска някои нови да направя.

# 659
  • София
  • Мнения: 2 658
Изпекох и прибрах една доза от меденките на Джули, утре ще направя и двойна доза меденки от моето детство. Днес си купих големи, пластмасови кутии от Икеа и сега съм спокойна, че ще има място за сладките ми! Следващите седмици лека-полека ще декорирам двата вида меденки и ще показвам!
Другият уикенд ми е заделен за три вида маслени бели сладки. Щолен бисквитки, портокаловите сладки на Бети и линцери с бадеми.  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт