Ново от 2014 г, майчинството се изчислява 18 месеца назад-2

  • 51 346
  • 378
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
КСО
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5

Старата тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=619329.0

# 1
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Да не ви изпусна  Grinning

# 2
Да попитам нещо-понеже сменям работодател и имам два месеца прекъсване между договорите,от къде мога да взема справка за тези 18 месеца назад,предполагам че стар работодател не дава служебни бележки.Питам ,че не съм никак наясно с тези неща а април ми е термина.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
от къде мога да взема справка за тези 18 месеца назад

За какво ти е тази справка  newsm78

# 4
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Да попитам нещо-понеже сменям работодател и имам два месеца прекъсване между договорите,от къде мога да взема справка за тези 18 месеца назад,предполагам че стар работодател не дава служебни бележки.Питам ,че не съм никак наясно с тези неща а април ми е термина.

Ако ти трябва служебна бележка за детските си я вземаш от стария работодател.Ако искаш просто да си смяташ майчинството си вземи ПИК от НОИ и си виж сумите...

# 5
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Да попитам нещо-понеже сменям работодател и имам два месеца прекъсване между договорите,от къде мога да взема справка за тези 18 месеца назад,предполагам че стар работодател не дава служебни бележки.Питам ,че не съм никак наясно с тези неща а април ми е термина.

За бъдещото обезщетение НОИ има информация по служебен път - не ти е нужна служебна бележка.

# 6
  • Мнения: 14
Да, аз имам 12 месечен трудов стаж. Мисълта ми е някой може ли да ме посъветва, как ще е най-добре, за да взимам и по-високо майчинство от МРЗ ?

# 7
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Да, аз имам 12 месечен трудов стаж. Мисълта ми е някой може ли да ме посъветва, как ще е най-добре, за да взимам и по-високо майчинство от МРЗ ?

Доколкото разбрах сега си на борса.Дори при намаляне на изчисляването на 18 месеца не виждам смисъл да се наливат пари за осигуровки, за да се получава по-високо майчинство първата година.Парите, които ще дадеш за осигуровки, ще са повече, отколкото ще получиш после...

# 8
  • Мнения: 7 118
и аз идвам с питанка - от трети месец на бременността съм в болнични и ме интересува сега за майчинството кой период се взема като база за изчисление - 18 месеца преди да изляза в болничните или тези 6 месеца, в които съм била в болнични + още 12 назад. Не е прекъсван болничният, пропуснах да отбележа. Благодаря предварително!

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
и аз идвам с питанка - от трети месец на бременността съм в болнични и ме интересува сега за майчинството кой период се взема като база за изчисление - 18 месеца преди да изляза в болничните или тези 6 месеца, в които съм била в болнични + още 12 назад. Не е прекъсван болничният, пропуснах да отбележа. Благодаря предварително!

И сега,и преди се взимат месеците преди 45 дневния ти болничен,а не преди болничния ти за общо заболяване.Така че месеците в болничен по време на бременността ти влизат в базата

# 10
  • Мнения: 7 118
благодаря   bouquet

# 11
DA POPITAM NESO MAYCINSTVOTO ZA VTORATA GODINA KOITO SA ZAVARENO POLOJENIE OSTAVA SISOTO I DALI SE IMA UVELICENIE  S 30 LV ZA TYAH

# 12
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
DA POPITAM NESO MAYCINSTVOTO ZA VTORATA GODINA KOITO SA ZAVARENO POLOJENIE OSTAVA SISOTO I DALI SE IMA UVELICENIE  S 30 LV ZA TYAH

За всички става 340лв.

# 13
Здравейте! Имам въпрос и ще се радвам,ако ми поясните ... Бременна съм с термин 5.08.2014г. Сега съм в майчинство с първото ми детенце до 1.05.2014г ... Получава се месец и 20дни разлика / като не смятам 45-дневмия болничен/,които ще бъда в отпуск. Тъй като база за майчинството са месеци в които съм била в майчинство трябва ли да приспадам 80% или 90% или да ги смятам чисти? Предварително благодаря!!!  ooooh!

# 14
  • Мнения: 2 003
Здравейте!
Имам въпрос и предварително се извинявам, ако е разискван.
От август2012г до август2013г бях в една фирма, по програма от борсата. След като ми изтече договора се записах на борсата, получавам обещетение /последен месец/ и се разписвам там. Но ми предстой ИнВитро и в същото време ми предлагат да ме назначат на нова работа, и се чудя добре ли ще е да приема това предложение, при евентуално майчинство, или да остана на борсата. Така или иначе това, което ми предлагат е на мин осигуровки и на 4 или 6ч работен ден. Ако забременея и успоредно с това съм назначена, какво би ми коствало при евентуални болнични поради бременността, и другото ... ако не приема работат, това, което ме чака е мин социални, нали?

Общи условия

Активация на акаунт