JAKE GYLLENHAAL и поколението на 30-годишните момчета, които винаги ще обичаме

  • 32 451
  • 746
  •   1
Отговори
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493


Джейкъб Бенджамин Джиленхол е роден на 19 декември 1980 г. в Лос Анжелис, Калифорния. Баща му Стивън Джиленхол е режисьор, майка му Наоми Фонър е продуцент и сценарист, a сестра му Маги е актриса (двамата имат и съвместно участие на голям екран, култовият Donnie Darko).

Джейк дебютира на 11 години във филма „Градски каубои” (1991), където играе сина на Били Кристъл. Седем години по-късно се снима във филма на баща си Homegrown (1998), заедно с Били Боб Торнтън, Ханк Азария, Кели Линч, Джон Бон Джоуви и др. През 1999 г. получава първата си главна роля в October Sky, режисиран от Джо Джонстън. Това е разказ за триумфа на Хоумър Хикман Мл. (Джиленхол), талантлив ученик от селскостопански район на Западна Вирджиния, който изглежда обречен да повтори тежкия живот на баща си като работник в скаменовъглените мини, но вместо това обръща поглед към небето.

Следващата година Джиленхол играe и в романтичната комедия на Walt Disney Bubble Boy, а година по-късно се снима в Donnie Darko (2001). За превъплъщението си в неуравновесения Дони актьорът получава отлични отзиви и филмът за кратко време придобива висок рейтинг. Джиленхол е удостоен и с номинация на Independent Spirit за най-добър актьор. В любимия филм на публиката на фестивала Сънданс- комбинация от елементи от мистика, научна фантастика и романтика, режисьорски дебют на Ричард Кели, участват още Дрю Баримор, Джена Малоун и Ноа Уайли.



Джиленхол играе и в друг отлично приет в Сънданс филм през 2002, The Good Girl. В черната комедия той е в ролята на млад мъж, който се влюбва и преживява пламенна връзка с омъжена жена (Дженифър Анистън).  Същата година се снима още в Highways на Джеймс Кокс и в Moonlight Mile. Поставена в Нова Англия в началото на 70-те години, тази необичайна любовна история се върти около млад мъж, който остава да живее в дома на родителите на годеницата си след нейната ненавременна смърт. Докато тъгува заедно с тях (в ролите Дъстин Хофман и Сюзан Сарандън), той се влюбва в друга жена (Елън Помпео), въпреки че това е последното, което иска.

Друг проект на Джиленхол е продукцията на Lions Gate Fims Lovely&Amazing, комедия с Катрин Кийнър и Бренда Блетнин. Филмът е показан на филмовия фестивал в Торонто през 2001. Джиленхол може да бъде гледан и в Highway, история за себеоткриването, в която участват още Джаред Лето и Селма Блеър в ролите на двама най-добри приятели, които пътуват за Сиатъл след смъртта на Кърт Кобейн, за да избягат от безцелното си съществуване в Лас Вегас.



През 2004-та Джейк прави първата си сериозна стъпка към холивудска слава, ставайки част от каста на блокбастъра на Роланд Емерих The Day After Tomorrow с Денис Куейд. По същото време прави и театралния си дебют като Кенет Лонерган в "This Is Our Youth". Пиесата, предизвикала сензация на Бродуей, вървя осем седмици в лондонския Уест Енд с Джиленхол в ролята на богаташкия син, който прекарва упадъчен уикенд в кражби и консумация на наркотици заедно с Хайдън Кристенсен и Ана Пакуин. За играта си Джиленхол получава театралната награда на Evening Standard в категорията "Изключителен нов актьор".

През 2005-та се снима в чувствения филм на Анг Лий Brokeback Mountain, а за ролята на Джак Туист получава наградата BAFTA и номинации за Оскар и Златен глобус. По време на филма завързва близко приятелство с Хийт Леджър и става кръстник на дъщеря му от Мишел Уилямс- Мелинда Роуз.

След участие редом с Антъни Хопкинс и Гуинет Полтроу в Proof, до края на 2005-та Джейк се снима и в Jarhead с Джейми Фокс. Там играе жесток пехотинец по време на войната в Залива, който в същото време е чувствителен и уязвим.  Ролята получава широко признание, както от критиката, така и от зрителите.



През 2007 участва в криминалния Zodiac на Дейвид Финчър. На следващата година се снима с Натали Портман и Тоби Магуайър в Brothers, римейк на едноименния датски филм на Сузане Биер. След Prince of Persia: The Sands of Time (2010), Love and Other Drugs (2010) на Едуард Зуик, се снима в Source Code, нетипичен футуристичен трилър, който обаче не постига очаквания касов успех.

2012 е отбелязана с едно заглавие, End of Watch- реалистична и докосваща полицейска драма, получила добри отзиви от критиката, но незначителен касов успех.

Следващият филм на Джейк обаче, ]Prisoners, е касоразбивач, предизвикал сензация през есента на 2013-та. Широко акламираният дует Джиленхол-Джакман се разминава с номинации за Оскар, но бетонира реномето и на двамата като едновременно сериозни и доходоносни актьори.

Верен на себе си, Джейк избира внимателно проектите си, и в следващите години има планирани само две заглавия, и двете за 2014-та- ] Nightcrawler и ]Everest.

В личния си живот Джейк е олицетворение на холивудската звезда - сменя едно след друго гаджета-знаменитости (Кирстен Дънст, Рийз Уидърспун, последно супермодела Алиса Милър), в списъка с най-добрите му приятели са Матю Макконъхи и Ланс Армстронг, чест гост е на светски партита. Едновременно с това е сладък, забавен, непосредствен, със стокаратова усмивка - истински американски идеал.




Ето още няколко факти за Джейк:

*Феновете му се наричат "джиленхолици".

*Пълното му име е Джайкъб Бенджамин Джиленхол и е от шведски произход.

*Получил е първия си урок по шофиране от Пол Нюман.

*В един момент е бил определен да играе Питър Паркър в “Спайдър-мен 2” (2004) (заради проблеми с Тоби Магуайър) и вече се е подготвял за ролята, когато Магуайър все пак се съгласява да се върне.

Натали Портман са близки приятели.

*Любимата му книга е “Да убиеш присмехулник” и има куче кръстено Атикус – на името на главния герой.

*Явявал се е на кастинг за ролята на Батман/Брус Уейн за "Batman Begins" (2005)



Джой както винаги ентусиазирано ни представя един от своите любимци.

*Сега следва стандартното интро, което е единствената причина аз да се „вклиня” в уводната публикация.

За тези, които не знаят откъде и защо започна всичко, ето ги първите теми:
1) RYAN GOSLING и поколението на 30-годишните, които завземат Холивуд
2) JOSEPH GORDON-LEVITT и поколението на 30-годишните, които чупят STARmeter-а
3) JAMES McAVOY и поколението на 30-годишните, които все повече харесваме
4) TOM HARDY и поколението 30-годишни красавци, дето не се страхуват от грозни роли
5) MICHAEL FASSBENDER и поколението на 30-годишните "и красиви, и талантливи"


За някой "новопокръстен" те ще са полезни - да разбере причините да харесваме това поколение актьори; и следствията от това харесване, които понякога задават тона на темата.  
Също така напомням за новодошлите - анкетите в старите теми са активни! В тях все още може да се гласува. Възползвайте се от тази възможност. Винаги можете тук да ни разкажете какво и защо сте харесали във филмите на предните титуляри. Ще се радваме да разберем вашите пристрастия, макар и със задна дата.
Аз ще подготвя един специален преглед на промяната на резултатите в анкетите от старите теми, за да покажа на всички, че оценяваме техния интерес и тези допълнителни гласове не остават незабелязани, а напротив – за нас те са интересни и ценни!

И пак ще повторя, че темата е посветена на Джиленхол, но (както и досега) можем и ще пишем за всички.
Понякога може да изглежда като неуважение към конкретния титуляр, но наистина темите са ЗА ВСИЧКИ. Защото такава е изначалната идея на този проект – че тези момчета са в най-активния етап на кариерата си, работят по много и качествено. И ние ги харесваме!
Затова и нашата поредица ще продължава.



Следващата тема ще посветим на Том Хидълстън, защото интересът към него осезаемо нарастна напоследък, така че Злата да се стяга - тя сама се афишира като най-влюбената в момента.  Wink

Сега давам думата на Джой.  Hug
Да ни покаже своя поглед към Джейк и филмите му.  

# 1
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Позиция на фена, на вашето внимание Grinning
Защо харесвам Джейк, или по-добре- защо обичам Джейк Heart Eyes: защото е млад, талантлив, харизматичен. Защото е олицетворение на изтърканото, но така привлекателно клише "Златно момче"- има от всичко по много и успява да бъде незабравим, дори когато е незабележим. Преди почти осем години гледах "Планината Броукбек" и буквално за минути се влюбих в меланхолното момче с огромни теменужени очи. Тази любов е неизменна до днес, ще бъде неизменна и в бъдеще. Джейк успява във всяка своя роля да вкара същата тази меланхолна нотка, онова неописуемо очарование на тъжните момчета, които ни се иска да накараме да се усмихнат- и аз обичам всичките му герои. Той е единственият от всички наши титуляри, който никога, никога не ме е разочаровал. Може да ви се струва пресилено, но откак порасна, Джейк няма ни една слаба роля и участва само във хубави филми. Гледайте и ще се убедите Hug.

# 2
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Идва ред и на кратката (ама наистина кратка, старах се да не прекалявам със словоизлиянията Laughing) разходка из филмографията на новия ни титуляр:

City Slickers- от 1991
Скрит текст:

Дебют на нашето момче, вижте му само синдикрофърдската бенка Joy. Филма е гледала Злата, ако и се споделя- цялата съм в слух Wink.

A Dangerous Woman- от 1993
Скрит текст:

Вдясно на колелото, убийствена прическа Mr. Green.

Josh and S.A.M.- от 1993
Скрит текст:
Простете, тук и снимка не намерих Rolling Eyes.

Homegrown- от 1998
Скрит текст:

Отново само снимка, филмът е неоткриваем.

October Sky- от 1999
Скрит текст:

Първата значима роля на нашето момче. Гледала съм го отдавна, имам много приятен спомен от самия филм и мисля да го гледам отново.

Donnie Darko- от 2001
Скрит текст:

Кой не помни Дони Дарко? И заека Mr. Green? Култова роля в култов филм, и както често в американската приказка- холивудският възход започва в Сънданс...

Bubble Boy- от 2001
Скрит текст:

Мяч казва, че филмът е отврат. Аз и вярвам и само добавям снимка Mr. Green

Lovely & Amazing- от 2001
Скрит текст:

Сладък, типично американски семеен филм, а Джейк тук за пръв път влиза в ролята на смотания, но очарователен тийнейджър, който докарва главоболия на какичката със слаб ангел (разширена версия очаквайте в следващия анонс Laughing)

The Good Girl- от 2002
Скрит текст:

Прекрасен филм, а химията между Джейк и Джен е забележителна Heart Eyes. Макар и млад, тук той показва завидна актьорска рутина и и помага да изгради една от малкото сериозни роли в кариерата си.
Извънекранно- двамата са много добри приятели и до днес.

Highway- от 2002
Скрит текст:

Това влиза в графата "хормонални заглавия"- и Джейк, и Джаред са във вихъра си smile3544. Особено препоръчвам на фенките на Лето- има няколко много горещи сцени тук.

Moonlight Mile- от 2002
Скрит текст:

Страхотен каст, страхотен филм! Само Елън Помпео ми стоеше странно в него- не съм свикнала да я гледам извън "Анатомията" и все чаках да надене бялата престилка Joy.

The Day After Tomorrow- от 2004
Скрит текст:

Първият блокбастър в кариерата на Джейк. Кажи-речи всички сме го гледали, подробности надали са нужни Grinning.

Brokeback Mountain- от 2005
Скрит текст:

И веднага след първия блокбастър- първият шедьовър. Невероятен филм, една от най-красивите любовни истории на голям екран- заслужава си всяка награда и всяко следващо гледане Heart Eyes.

Proof- от 2005
Скрит текст:

Рамо до рамо със сър Антъни- Джейк вече е с реноме на сериозен актьор и е дорасъл до партньорство с най-големите. С Гуинет изграждат красива екранна двойка, а филмът определено си заслужава.

Jarhead- от 2005
Скрит текст:

Една от най-сериозните роли на Джейк. Ако сте пропуснали- гледайте!

Zodiac- от 2007
Скрит текст:

Финчър!!!- нямам какво повече да кажа Party

Rendition- от 2007
Скрит текст:

Добър трилър, поредната добра роля. Но сякаш друго си заслужава отбелязване тук- от тази снимачна площадка тръгва най-сериозната до момента романтична връзка на Джейк, тази с Рийз Уидърспун. Двамата се разделиха току пред заветното "Да".

Brothers- от 2009
Скрит текст:

Прекрасен филм! Красива и тъжна история, и поредната роля на Джейк, която бива подмината от академии и гилдии разни.

Prince of Persia: The Sands of Time- от 2010
Скрит текст:

Много критика отнесе този филм, пък на мен ми хареса- чудесно забавление, а и кой не иска да бъде отвлечен от принца на Персия за поне два часа Heart Eyes

Love & Other Drugs- от 2010
Скрит текст:

Любимата ми романтична комедия в последните години, заедно с 500 Days Of Summer. Свежа, непринудена, секси- идеална Party

Source Code- от 2011
Скрит текст:

Оригинален футуристичен трилър. Синът на Зиги Стардъст е наследил таланта му.

End of Watch- от 2012
Скрит текст:

Друга от ролите-фаворити в анкетата за мен. End of Watch е един от най-реалистичните полицейски филми, които съм гледала, а суровият му натурализъм никак не ограбва от емоционалното му въздействие.

Prisoners- от 2013
Скрит текст:

Този ни е най-пресен на всички Wink. Хубав, изпипан, типично американски трилър- можеше и по-добре в някои аспекти, но изпълнението на Джейк не е сред тях. Нямаше да се разсърдя, ако го бяха забелязали в наградния сезон, но явно той все минава извън големия шум.

Enemy- от 2013
Скрит текст:

Вторият филм, който Джейк  направи тази година с канадеца Денис Вилньов. Не се очертава да стигне до нас до края на тази тема, а изглежда доста интересен (поне на хартия)

За следващите години Джейк има официално планувани два филма:
* Nightcrawler (2014)- в период на пост-продукция
и
*Everest (2014)- един от постоянно говорените и постоянно сменящи каста си хималайски проекти. Да видим дали този ще получи реализация, след като другият (с Том Харди) вече е зачеркнат.

# 3
  • срещу двата комина :)))
  • Мнения: 3 340
май аз ще съм първата писала тук  Hug благодаря за темата, а както се оказа съм била по-запозната с филмите на Джейк, отколкото си мислех  ooooh! Първо го гледах в The day after tomorow и си спомням, че филма ми хареса. Най-запомнящата му роля, за мен, е в Планината Броубек ... така ме разчуства този филм, така съм ревала ... не е за обяснение  Rolling Eyes Чакам с нетърпение да изгледам и другите филми и дали някоя друга роля ще се пребори за вота ми  Wink

# 4
  • Мнения: 1 686
А, ето я значи Simple Smile Да се запишем тогаз.
Леле, откак актьорите взеха да са все по-млади от мен усещам колко одъртях. 80-ти набор? Егати.  Laughing

# 5
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
Запазвам си публикация #5 за да мога довечера тук да публикувам обещаните сравнителни резултати от старите анкети.

По-късно ще кажа и за досегашните ми впечаления от Джейк и ролите, които съм гледала. А те хич не са много...

# 6
  • Мнения: 1 992
Благодаря на Джой и Мяч за темата.

Джейк съм го гледала в Brokeback Mountain, който съм забравила и мислех да си припомня скоро, ето че дойде и неговото време. Освен това наскоро открих, че участва в The Day After Tomorrow, където няма кой знае какво да се каже за ролята му - стандартна за апокалиптичен филм. В Zodiac, един от любимите ми филми, някак отново ми е убягнало участието му, струва си и него да преговоря.
Оказа се, че имам сериозна работа за вършене, в комбинация с незигледаните Оскарови заглавия, се очертава натоварена кино-програма. Laughing

В анкетата на Zodiac е изпусната последната буква.

# 7
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Крис бе hahaha, в "Зодиак" му е главна ролята Joy.
В анкетата моля Мяч да оправи името и на "Братя"- в множествено число.

И ще гласувам, с опция да изгледам трите си фаворита отново и да си сменя гласа.

# 8
  • Мнения: 1 992
Такава съм, имам невероятната дарба да забравям филми, дори и любими такива. Laughing От Зодиак помня само физиономията на John Carroll Lynch. Ни Робърт Дауни, ни Марк Ръфало.

# 9
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Значи сегашната тема е идеален повод да си го припомниш Wink. На теб конкретно препоръчвам и Jarhead, мисля, че ще ти хареса.

# 10
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
Еххаааа, как се радвам на тази тема Party
Благодарности на Мячик и Джой, че са я сътворили за нас, хем да обсъдим този прекрасен актьор, хем да му се насладим на външността Heart Eyes smile3544
Ох,ах, ох - много го харесвам Flutter
Планината Броубек е страхотен филм, а неговото участие там е не запомнящо се, а запечатващо се в съзнанието за винаги!
И, бързам веднага да наредя Любовта е опиат - където отново прави изключителна роля. Хем има забавни моменти/както във филма, така и в персонажа му/, хем историята е от онези, които те карат да въздъхнеш тежко и да ти се стече сълза в края на окото....
Който не го е гледал, да го почва - на моя отговорност! Peace

Сега ще се насладя на първите постове, и информацията там.

Много са ми сладки и смятам, че много им се получи химията Peace


До после Hug

Последна редакция: пт, 24 яну 2014, 16:12 от Hushpuppy

# 11
  • Мнения: 10 690
Записвам се в темата  Simple Smile
Благодаря за систематизираното представяне на филмографията на Джейк
Ще изгледам филмите - някои съм гледала наскоро /"Затворници", "Любовта е опиат"/, други /"Планината Броукбек"  Heart Eyes/- отдавна, трети - не съм гледала  Blush - и ще гласувам   bouquet

# 12
  • Мнения: 2 040
Благодарности на Джо и Мяч за поредната чудесна тема.   bouquet

Май аз ще се окажа с доста гледани филми на Джейк, ама то е защото много го харесвам момчето.

City Slickers - сносна комедия е, става за гледане. Джейк е много сладко лапе там.
The Day After Tomorrow - Това е първият филм, в който го забелязах. Много ми хареса там Джейк, затова и го запомних.
Brokeback Mountain - И аз ревах като магарица на него.
Jarhead - много хубав, време е да си го припомня покрай темата
Zodiac - скоро го гледах за втори път по някаква телевизия. Аз пък само Джейк помнех, силно се изненадах като видях Дауни Джъ.  Laughing
Prince of Persia: The Sands of Time - и на мен много ми хареса. Чудесна приказка е.
Love & Other Drugs - един от любимите ми романтични филми
Source Code - страхотен филм! Направо ми отвя главата като го гледах за първи път.
Prisoners - Поредният чудесен филм.

Ще трябва да изгледам по-ранните му филми преди да гласувам.


# 13
  • В Космоса
  • Мнения: 9 880
Благодаря ви за темата и труда, момичета!  bouquet


Аз забелязах Джейк в "Дони Дарко" и от тогава като се сетя за него винаги ми изниква този образ... И филмът е много по мой вкус.
В "Денят след утре" не си го спомням, обаче, що така.
"Планината Броукбек" - чудесен Джил, чудесен филм.
"Зодиак" - добър Джейк, сносен филм.
"Принцът на Персия" - красив Джейк, красив филм.
"Краят на смяната" - много добър Джейк, много добър филм.
"Затворници" - много добър Джейк, добър филм.

Хм, трудна работа ще е. Май навсякъде еднакво го харесвам. Открояващ ми е в Дони Дарко, но беше толкова отдавна. Пак ще го прегледам на сегашно положение.

# 14
  • Мнения: 2 040
Май само аз не съм го гледала този "Дони Дарко".


Ще се върна малко към предните титуляри. Излезе нов тийзър на "Х-men" - http://variety.com/2014/film/news/x-men-teaser-trailer-1201069717/



И една клюкина за Майкъл, в Италия е бил с моделката

Явно ще се окаже негов тип жена - хем мургавка, хем си пада по бързите коли.

Общи условия

Активация на акаунт