ИСТАНБУЛ и лалетата [тема 30]

  • 61 169
  • 738
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 4 571
Еми, невероятен пост!  newsm20
И за първи път ти разбрах абсолютно всичко!  Laughing Hug Heart Eyes

Утре ще пътуват 11 автобуса само на Караджъ?!!! Малеееейййййййййй.......... Лудница. Има да си висите по границата  Mr. Green.

Лек път и приятно изкарване на всички! Peace

# 211
  • Wolwedans
  • Мнения: 396
Ally_t, преди 2-3 страници отново се коментираше, че не е завършен ремонтът на железницата до Флоря. Това личи и на картата на транспорта, поместена в изключително полезния първи пост на темата. Затова по-сигурно е да отидете дотам с автобуси BN1 и BN2, които имат спирка под Лалели, на бул. Кенеди. При всички случаи, и това също казахме тия дни, разстоянието от сп. Лалели до сп. Йеникапъ (ако там искате да правите връзка с друг вид транспорт) е кратко и е безсмислено да ползвате метрото. Минава се пеша за няколко минути, в зависимост от разположението на хотела ви.


Ами в такъв случай ме е заблудил поста, който се цитираше в тема 9, стр.43. Чинно изчетах цялата последна тема преди да си задам въпроса. Въпросната дама в тема 9 описва как стига с наземна железница (наземно метро) до спирка Флория (13-тата по нейно описание от Sirkeci).
Mного благодаря, че се включи. Това напълно променя плановете за пътуване до мола. Иначе и аз си мислех, че може и пеша, но не бях сигурна дали са 200 метра или 2 километра, според мащаба на картата не мога да се ориентирам, а все пак сме с 2 деца, едното от които е на 4 и гледах начин да си спестя носенето на малкия.

# 212
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Ally_t, този пост е от 2012 година и за тогава е бил коректен и много полезен. Транспортната мрежа в Истанбул, обаче, подлежи на непрекъснато обновяване и модернизиране, което е и причината за този ремонт, а той, всъщност, е факт от поне година. Миналия април вече не можеше да се ползва железницата... Затова картата в първия пост се обновява постоянно, а за аквариума пише да се попита в темата. И преди няколко дни, по повод този цитат, ето какво е написала dobrudjanka:

http://www.istanbulakvaryum.com/tr/istanbul-akvaryum
Намерих  сайта на аквариума ,който споменахте обаче нещо не мога да се ориентирам къде се намира newsm78 Малко помощ как се стига от Лалели до въпросния аквариум???  bouquet
Сега се разрових по темите. Обсъждано е ходенето до новия аквариум във Флоря през 2012г. Истанбул 9 е темата, стр.43. Има влак и метробус до там.

Не знам в момента дали ходи влака до там, но през април 2013г. не ходеше и се коментираше тогава, че ремонта ще е доста продължителен. Ние ходихме с автобус BN 2, качихме се от Еминюню, а Мимии беше ходила с безплатните автобуси.

tyntyrymyntyry
Simple Smile писали сме заедно, BN 1 също става.


Надявам се да не те подведа с написаното за разстоянието до Йеникапъ, но наистина някои от хотелите са по-далеч от спирката на метрото в Лалели, отколкото до Йеникапъ. Ще се ориентирате на място, съобразявайки се със ситуацията. Спирката на BN1 и BN2 е малко по-встрани от спирката на метрото Йеникапъ.

Какво имаш предвид, обаче, пишейки, че това променя плановете ти за ходене до МОЛ-а? Искаш да съчетаеш аквариума с някой МОЛ ли?

Последна редакция: ср, 02 апр 2014, 18:10 от beljata

# 213
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 581
От вчера Голяма градска община стартира предлагането на безплатен WI-FI интернет на главните обществени места. Чрез SMS ще се получава код за достъп до услугата.

И какъв е смисъла от това? Ким Чен Луд забрани половината интернет пък сега ни го предлага безплатно, ама за какво ни е...да си седим пред Света София и да си четем в Уикипедия за Ференц Лист, мащерката и Ной...ми, не мерси!

# 214
  • Мнения: 222
Има ли някъде в Лалели (около трамвайната спирка) автомат за зареждане на Истанбулкарт? Силно се съмнявам,че в 7 сутринта ще намерим работеща бутка да заредим картата.
Нали не е проблем използването на една карта от 4 човека?

# 215
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Nikolija Joy Joy Joy Ама си права, напълно!

hubavoto_f-4e, не знам да има, поне аз не съм видяла... Будките, обаче, отварят рано... е, може би не в 7, ама... Може би на Беязид има... newsm78
Не, не е проблем ползването от 4-ма, ние го упражнихме миналата година... тази може би пак ще се наложи.

# 216
  • Мнения: 3 371
Има ли някъде в Лалели (около трамвайната спирка) автомат за зареждане на Истанбулкарт? Силно се съмнявам,че в 7 сутринта ще намерим работеща бутка да заредим картата.
Нали не е проблем използването на една карта от 4 човека?

Има работеща будка на спирката на Лалели университет и работи от много рано до много късно. Peace
Не е проблем използването от 4 човека, първите трима ще ги таксува с намаление, четвъртия - отначало. Peace

# 217
  • София
  • Мнения: 627
Юхууу , привет от мен . Завърнах се днес благополучно .
Влизам само да ви пусна албумчето със снимки , по късно или утре ще разказвам  Crazy

https://www.facebook.com/koricimu/media_set?set=a.10201494028784 … 685718&type=1

# 218
  • София
  • Мнения: 413
Юхууу , привет от мен . Завърнах се днес благополучно .
Влизам само да ви пусна албумчето със снимки , по късно или утре ще разказвам  Crazy

https://www.facebook.com/koricimu/media_set?set=a.10201494028784 … 685718&type=1

koricimu Благодаря за споделените страхотни снимки.   bouquet
Никога не ми омръзва разглеждането на снимки от Истанбул, странна работа, а от други места помти не повтарям.
Ще очаквам и разказчето. Peace

# 219
  • Wolwedans
  • Мнения: 396

Какво имаш предвид, обаче, пишейки, че това променя плановете ти за ходене до МОЛ-а? Искаш да съчетаеш аквариума с някой МОЛ ли?
A, нищо нямах впредвид, нали аквариума е в Аква Флория Мол Истанбул, та използвах тази дума, или и това не съм разбрала правилно newsm78
Много благодаря, beljata, за отделенето време и простете ако съм досадила с въпросите. Ходила съм 2 пъти в Истанбул, но от последния минаха 8 години и всичко съм забравила.
Приятно изкарване на всички заминаващи утре! Ще се видим с някои от вас сред тълпите Hug

# 220
  • Мнения: 4 571
Има ли някъде в Лалели (около трамвайната спирка) автомат за зареждане на Истанбулкарт? Силно се съмнявам,че в 7 сутринта ще намерим работеща бутка да заредим картата.
Нали не е проблем използването на една карта от 4 човека?

F-4e имаше машини за зареждане на спирката при Капалъчаршъ. Аз поне там зареждах, май  newsm78.
Няма проблем 4-ма с 1 карта.

# 221
  • София
  • Мнения: 13 150
Ally_t, Аквариумът е самостоятелна сграда. Когато бяхме, още нямаше мол. След това го направиха, но мисля, че е залепен за аквариума. Не е като Тюркоазу - част от мола.

На бариерите на влизане в Истанбул мисля, че е невъзможно да се спира, а и не видях място за закупуване. Движението беше убийствено. Шест ленти и плътно с коли. Има аварийна лента отсрани са за линейки и полиция.


Постройката е преди бариерите и е точно с тази цел - да спрат хората и да си заредят или купят карта. Затова е и от тази страна. Не е редно да се пресича магистралата както ние направихме миналата година без да знаем за тази възможност. Ако човек знае предварително се престроява в най-дясната лента. Дори 77-годишния ми чичо се справи без проблем с купуването на карта от там.  Wink

Иначе задръстванията са въпрос на късмет и вие сте изтеглили късата клечка.  Wink Винаги в Истанбул пристигаме около 17-19 часа и досега не сме попадали на задръстване в буквалния смисъл на думата. Е, има повече коли, но е нормално за такъв голям град. На Цариградско шосе след празници се чака повече, за да се влезе в града.  Wink 

А ако само сте отишли до Истанбул и сте се върнали, в картата са ви останали доста пари. Взимат се по 5,80 на посока. Тази сума се вижда на екрана, а не остатъка. Ако сте заредили за 40 лири, 5 от тях са за картата, похарчили сте 11,60 и имате за още 2 разходки до Истанбул.  Grinning И следващия път няма да попаднете на задръстване.  Mr. Green

koricimu, чудесни снимки!  Hug

# 222
  • Варна
  • Мнения: 495
Да попитам, тези които са пътували с автомобил, как се заплаща таксата на магистралата, там където има едни бариерки. Предният път, определено не се справихме и нищо не платихме(ако изобщо трябва да се заплаща) и голямо чудене падна, как се вдигна бариерата за да минем newsm78

Дано бъркам, но е много вероятно да ви чака някоя глоба. Със същата кола ли ще бъдете? Не е лошо да проучиш въпроса.

Вече бариери няма (от началото на 2013 година). Има само ограничение от 30-40 км/час, за да имат време да ви снимат. Wink Картата HGS е от две части - карта, която служи само за зареждане (на вид като банкова карта) и чип, който се залепя от вътрешната страна на стъклото и безконтактно обменя информация на тол пунктовете. Картата(чипът) е на името на колата и не може да се използва и от други коли (старата карта я давахме на приятели). След преминаване на магистралата има 1-седмичен срок за погасяване на задължението. След това има глоба и то не малка. Картата се купува в пощенските станции (Ptt), на някои бензиностанции (мисля, че Шел беше от тях) и в една банка (не помня името ѝ). До всяка "бариера" са осигурили пощенска станция от страната на излизащите от магистралата. Можете да я закупите още на Одрин, но трябва да пресечете магистралата, което не е удобно. Освен това там купуват най-вече българи и използват незнанието ни на езика, за да продават по-скъпи карти. Най-добре е да се премине без карта. Ще светне нещо предупредително, но това не е нарушение. До пункта пред Истанбул, точно преди "бариерите" в дясно има ниска бяла сграда. Купете картата от там. Най-ниската цена мисля, че е 35 лири - 30 за харчене и 5 за самата карта. Не се учудвайте ако пак светне аларма. Картата не се задейства толкова бързо. Ако по някаква причина не успеете да купите от там, имате срок от 1 седмица да го направите - било някъде в Истанбул, било на тръгване на пункта до Одрин (ако сте за по-малко от седмица). Картата важи и за преминаване на мостовете над Босфора в посока Европа - Азия. Връщането е безплатно. Таксата Одрин - Истанбул последния път беше 5,80 лири. До момента не сме намерили начин да проверим колко пари остават в картата. При преминаване през пунктовете, на екраните се изписва само таксата, която се взима, но не и остатък в картата.

п.п. Добавям, че карта може да се купи и веднага след границата. Но и там, както и на пункта при Одрин ни казаха, че най-малката сума е 50 лири, а не 35.

 https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/register.jsf

Таня, тук може да се провери колко пари имате във винетката си. Най-отгоре се въвежда номера на паспорта с който е регистриран стикера. Като се регистрираш отдясно има едно нещо като антенка натискаш и виждаш кога,къде си минавал и колко те е таксувала системата. Линка го взех от групата приятели на Анталия във Фейсбук.

# 223
  • Мнения: 134
Момичета, в Истанбул съм!!! Големи задръствания, много нещо, препотих се и бях много нахална  и аз, че то иначе няма начин. Ноооо...голяма красота е през пролетта (все есента съм идвала). Утре сме в Емиргян, очаквам чудеса Grinning

# 224

Общи условия

Активация на акаунт