Рецепти за домашни пюрета и каши

  • 670 316
  • 1 374
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 1 449
А колко месо трябва да има в едно пюре от 190 гр. примерно?

Около 10-12% са достатъчни или 20-25 грама (за възраст 8-9 м.)
Това е грамажът при по-често предлагане на месо, например всеки ден или пет-шест пъти седмично. Готовите пюрета са разчетени за такъв прием и затова месото в тях не е малко, както често се коментира.

Ако месото се дава през ден и се редува с чисто зеленчуково пюре както е по българските схеми, тогава грамажът на месото в цялото пюре може да е малко повече.

# 571
  • Мнения: 344
привееет Flutter


...да ви кажа какво сготвих вчера за вечеря:

задуших съвсем за кратко лук/1бр/, патладжан/1бр. малък/, морков, чушка /по половин зелена и червена/ нарязани на малки кубчета
долях вода и сложих една шепа нахут
като се свари нахута, сложих 2/3 пакет червена леща
джоджен, кимион и кориандър на око и мъъъничко сол


отделно бях покълнала слънчоглед и си го поръсихме в/у всяка порция(без на бебо)
стана супер вкусно и много добре си пасна с кълновете
малкия днес това обядва. даже и му замразих две порции Grinning на всички много им хареса, даже и на големия ми син, а той е доста труден Wink

в тази връзка имам въпрос: от кога може кълнове на бебета??

# 572
  • Мнения: 3 869
Оо, Софи, страшна манджа! Ще си копна рецептата   bouquet

в тази връзка имам въпрос: от кога може кълнове на бебета??

Бих казала - зависи от кълновете. Кълновете от люцерна, броколи, цвекло - сед. 10 м. примерно, понеже са съвсем леки, меки, крехки зелени тревички (е, цвеклото е червено Wink) - разбара се смлени, понеже иначе ще му се плетат по устата. Кълнове на зърнени култури - киноа, пшеница, ръж, овес, ечемик, амарант, елда - пак от тази възраст и пак смлени, обаче ако имаш търпение да чакаш пшеницата да пусне трева и от тревата да направиш сок - това може и по-рано да се дава и най-богият източник на нехемово желязо!
С ядките е малко по-сложно - смлени след 1 г.

# 573
  • Мнения: 344
тенкю вери мач   bouquet
изчерпателна, както винаги!

едит: а как се прави тоя сок от пшеница? и вкусен ли е?? Blush аз съм много боса в кълнообразуването Joy та ще ме прощаваш за глупавите въпроси Rolling Eyes

# 574
  • Мнения: 3 869
едит: а как се прави тоя сок от пшеница? и вкусен ли е?? Blush

пшеницата се покълва и се оставя да прорасне трева около 10 см., реже се ниско и от тази трева се прави сох в сокоизтисквачка. За вкуса... въпрос на вкус е  Mr. Green Има бебета, които много харесват сок от магданоз, а аз не мога да го понасям...Мисълта ми е, че на бебето може да му хареса или да не му хареса съвсем отделно от твоя и моя вкус.

# 575
  • Мнения: 344
ш'те черпя бира като дойдеш към варна Hug

# 576
  • Мнения: 1 633
Момичета за соковете ми е питането. Аз до сега правих нещо като нектар в един шейкър и бях доволна. Исках да направя сок от грозде и го направих в една сокоизтисквачка на филипс/ за първи път правя с нея/ . Там обелките се отделят но стях ми се струва че и плътната част от плода заминава в боклука, така ли е според вас?? Много ми идва трудоемно сокоправенето с нея мия по 3 чарка после...... не съм доволна имате ли идея сок от грозде в шейкъра какво ще стане а после през цедка   newsm78 обаче пък и за друго се замислих покрай изтисквачката, мисля зимата да давам сок от цитруси а ако го правя на оная врътка класическата има и парченца и незнам дали щ еминава през биберона??  И още се чудя /леле кво ми трябваше да я вадя тая истисквачка  ooooh! 100 въпроса породи/ към нейната каничка има сепаратор за пяна, аз до сега пяна не съм отделяла вредно ли е било че му я давах Rolling Eyes

# 577
  • Мнения: 1 449
мисля зимата да давам сок от цитруси а ако го правя на оная врътка класическата има и парченца и незнам дали щ еминава през биберона??

Няма да има парченца, остава съвсем гладък сок.
Освен това с нея е най-бързо и най-лесно.
След 1 год. може спокойно да даваш сок с чашка или шише с накрайник.

Гроздето в сокоизстисквачка наистина не пуска много сок, противно на очакванията.

# 578
  • Мнения: 256
Момичета имам едно питане!Някой замразявал ли е круши и ако да как?

# 579
Момичета, може ли някой да ми каже, при приготвянето на месни пюре на на бебенцата ви, как съхранявате месото , което остане.  Embarassed В рецептите пише напр. 1с.л. месо, ами какво да направя с остатъка. Във фризера ли съхранявате свареното месо или в хладилника? Благодаря ви

# 580
  • Мнения: 3 869
Малко по-напред в темата беше коментирано именно съхранението на месо за пюрета:
- пасираш месото
- изсипваш във форма за лед и замразяваш
- за удобство след като замръзне, можеш да пренесеш кубчетата в плик и пак да оставиш във фризера
- ползваш по 1-2 кубчета в зависимост от възрастта и големината на кубчетата - 15-20-30-40 гр.
Провери и на предната страница на темата - там трябва да са коментирите.

# 581
  • Мнения: 45
Момичета кажете какво да правя със замразената кърма при положение,че си имам достатъчно за да изхранвам бебка?Мога ли да и приготвя нещо като каша или кремче? newsm78Не ми се ще да я хвърлям.Дайте някоя рецепта. Hug

# 582
  • Мнения: 2 784
Откога дюли?

# 583
  • Мнения: 280
От Косе Босе   bouquet

Дюля
- 6-10 м. (пюре, желе или стерилизирана)
- може от 6 м. (основно срещу диария, има и пюрета за захранване), иначе след 7-9 м. (за разнообразие и хранителна ценност)
- не е мъхест плод
- не е типичен алерген (от семейството на ябълката, крушите, черешите - при кръстосани алергии)
- бедна на витамини и минерали освен витамин С и малко желязо, високо съдържание на натрий
- добро съдържание на пектин (благоприятно въздействие върху стомаха, но не и при чувствително стомахче)
- запичащ ефект (да се комбинира с круша, слива и др.)

# 584
  • Мнения: 2 784
Мерси!!!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт