ИСТАНБУЛ и лалетата [тема 31]

  • 62 207
  • 790
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 6 031
Здравейте, планираме през лятото да ходим до Истамбул и тъй като ще ни е за първи път и ще е неорганизирано нещо не мога много да се ориентирам, та затова пиша, за да помагате.
Ще бъдем с детето, за около 4 дни, като планираме да ходим на Виаленд, аквариумите и зоопарка, Св. София, джамии . Ще пътуваме с автобус най-вероятно.
Търся приличен хотел, който да е в близост поне до Виаленд и аквариумите, и съответно да е в близост и до метро, тъй като ще ползваме градски транспорт. В кой квартал да го търся?
За градски транспорт има ли някакви карти, които са за няколко дни или се плаща при всяко ползване?

Малко трябва да попрочетете, за да можете поне да се ориентирате в мащабите и посоките на Истанбул.
Близо до Виаленд не минава метро, нито има богат избор от хотели.
Аквариумите в Истанбул са два и са доста отдалечени един от друг.
Зоопарка е ... меко казано далечен. До него се пътува с влак и още нещо...
Ето карта, на която се опитах да отбележа Виаленд, двата аквариума и Зоопарка(дано го посочих вярно):
https://www.google.bg/maps/dir/Turkuazoo+%C4%B0stanbul+Akvaryum/ … .785024!3e0?hl=bg
Няма да стане работата без да прочетеш и се запознаеш с местонахождението на желаните обекти.  Grinning

# 541
  • София
  • Мнения: 1 020
Планувам да пътувам до Истанбул през м. август.Засега съм намерила единствено оферта от Караджъ турс. Не съм пътувала до сега с тази агенция. Някой има ли впечатления от нея?
Ако може да ми препоръчате и други агенции от София.
Ние пътувахме с Караджа Турс и сме доволни. Обаче не им ползвахме техните екскурзии в Истанбул, сами си ги организирахме. Когато направих обаче преглед на други фирми - Емералд например, ми стана ясно, че при тях пакета е по-скъп за 2-дневно пътуване, но пък местните екскурзии бяха или с няколко евро по-евтини или на цената на Караджата, но с повече неща включени в самата екскурзия. Така, че трябва си ровене и все пак да знаете какво точно искате да видите от мегаполиса.

# 542
  • Мнения: 0
Благодаря, nonich. Ще се разровя за нещата, които искаме да посетим. Тяхната оферта ми допадна най- много.

Поздрави и благодаря!

# 543
  • Мнения: 167
Здравейте, планираме през лятото да ходим до Истамбул и тъй като ще ни е за първи път и ще е неорганизирано нещо не мога много да се ориентирам, та затова пиша, за да помагате.
Ще бъдем с детето, за около 4 дни, като планираме да ходим на Виаленд, аквариумите и зоопарка, Св. София, джамии . Ще пътуваме с автобус най-вероятно.
Търся приличен хотел, който да е в близост поне до Виаленд и аквариумите, и съответно да е в близост и до метро, тъй като ще ползваме градски транспорт. В кой квартал да го търся?
За градски транспорт има ли някакви карти, които са за няколко дни или се плаща при всяко ползване?

Малко трябва да попрочетете, за да можете поне да се ориентирате в мащабите и посоките на Истанбул.
Близо до Виаленд не минава метро, нито има богат избор от хотели.
Аквариумите в Истанбул са два и са доста отдалечени един от друг.
Зоопарка е ... меко казано далечен. До него се пътува с влак и още нещо...
Ето карта, на която се опитах да отбележа Виаленд, двата аквариума и Зоопарка(дано го посочих вярно):
https://www.google.bg/maps/dir/Turkuazoo+%C4%B0stanbul+Akvaryum/ … .785024!3e0?hl=bg
Няма да стане работата без да прочетеш и се запознаеш с местонахождението на желаните обекти.  Grinning


Здравейте! Тъй като аз също се интересувам от Виаленд , виждам, че Вие сте доста запозната ще Ви помоля ако все пак знаете някой хотел в близост да ми кажете. Аз поисках съдействие от агенцията, с която ще пътуваме на почивка до Куашадасъ да ни организират една нощувка в хотел , който е близо до парка, но за съжаление никой не ми отговори. Така че явно сами ще трябва да се оправяме, а за първи път ще сме в Турция.... Rolling Eyes

# 544
  • Мнения: 471
Здравейте, планираме през лятото да ходим до Истамбул и тъй като ще ни е за първи път и ще е неорганизирано нещо не мога много да се ориентирам, та затова пиша, за да помагате.
Ще бъдем с детето, за около 4 дни, като планираме да ходим на Виаленд, аквариумите и зоопарка, Св. София, джамии . Ще пътуваме с автобус най-вероятно.
Търся приличен хотел, който да е в близост поне до Виаленд и аквариумите, и съответно да е в близост и до метро, тъй като ще ползваме градски транспорт. В кой квартал да го търся?
За градски транспорт има ли някакви карти, които са за няколко дни или се плаща при всяко ползване?

Малко трябва да попрочетете, за да можете поне да се ориентирате в мащабите и посоките на Истанбул.
Близо до Виаленд не минава метро, нито има богат избор от хотели.
Аквариумите в Истанбул са два и са доста отдалечени един от друг.
Зоопарка е ... меко казано далечен. До него се пътува с влак и още нещо...
Ето карта, на която се опитах да отбележа Виаленд, двата аквариума и Зоопарка(дано го посочих вярно):
https://www.google.bg/maps/dir/Turkuazoo+%C4%B0stanbul+Akvaryum/ … .785024!3e0?hl=bg
Няма да стане работата без да прочетеш и се запознаеш с местонахождението на желаните обекти.  Grinning

Спомням си, че през 1992 година като ходехме на пикник в Гюлхане парк там имаше и животни. Интересно какво ли стана с тези животни след закриването на зоопарка в Гюлхане?

Даръджа наистина е много много далече.

# 545
  • Мнения: 6 031
...
Здравейте! Тъй като аз също се интересувам от Виаленд , виждам, че Вие сте доста запозната ще Ви помоля ако все пак знаете някой хотел в близост да ми кажете. Аз поисках съдействие от агенцията, с която ще пътуваме на почивка до Куашадасъ да ни организират една нощувка в хотел , който е близо до парка, но за съжаление никой не ми отговори. Така че явно сами ще трябва да се оправяме, а за първи път ще сме в Турция.... Rolling Eyes


Сега погледах в сайта на Виаленд и видях, че там също предлагат настаняване, но сайта работи само на турски и не мога да помогна с подробности. http://www.vialand.com/otel/vialandPalace
Дано bialk се включи по този въпрос.

Съвсем близо до Виаленд не намирам хотели.
Виждам на поне 2-3 километра от там:
Ето един: http://gumuspalas.com/en/index.html
Ето и още един: http://www.turquhouse.com/index2.asp
И двата са на повече от два километра от Виаленд...

Аз лично не бих търсила хотел в плизост до Виаленд, а с удобен транспорт до там.

# 546
  • Мнения: 471
Здравейте! Тъй като аз също се интересувам от Виаленд , виждам, че Вие сте доста запозната ще Ви помоля ако все пак знаете някой хотел в близост да ми кажете. Аз поисках съдействие от агенцията, с която ще пътуваме на почивка до Куашадасъ да ни организират една нощувка в хотел , който е близо до парка, но за съжаление никой не ми отговори. Така че явно сами ще трябва да се оправяме, а за първи път ще сме в Турция.... Rolling Eyes


В самия парк има хотел, но не мога да кажа дали вече функционира:

http://www.vialand.com.tr/otel/vialandPalace

Gumus palas е хубав хотел, който се намира сравнително близо до парка, но за да стигнете до самия парк ще ви трябва такси.

# 547
  • Мнения: 167
Здравейте! Тъй като аз също се интересувам от Виаленд , виждам, че Вие сте доста запозната ще Ви помоля ако все пак знаете някой хотел в близост да ми кажете. Аз поисках съдействие от агенцията, с която ще пътуваме на почивка до Куашадасъ да ни организират една нощувка в хотел , който е близо до парка, но за съжаление никой не ми отговори. Така че явно сами ще трябва да се оправяме, а за първи път ще сме в Турция.... Rolling Eyes


В самия парк има хотел, но не мога да кажа дали вече функционира:

http://www.vialand.com.tr/otel/vialandPalace

Gumus palas е хубав хотел, който се намира сравнително близо до парка, но за да стигнете до самия парк ще ви трябва такси.


Благодаря за отговорите Hug Няколко километра не са проблем - ние сме с кола, а четох че парка предлага паркинг... Утре ще им пусна един мейл да видим какво ще отговорят за настаняването при тях....
И понеже вие определено сте по-запознати от мен -как смятате дали GPS-a ще ни е достатъчен да се оправим в Истанбул като за първи път....  Thinking

# 548
  • Мнения: 1 893
Освен ако не планирате да сте от сутрин до вечер в парка, по-добре изберете друго място за спане. Кварталът е отдалечен от центъра и наоколо няма нищо и поне ние не открихме някой, който да говори друг език, освен турски. Ако все пак държите да сте близо до някоя от изброените атракции, изберете Тюркоазу в МОЛ Форум- там поне има метро.
Моят GPS се включваше избирателно и въпреки, че обнових картите точно преди тръгване, имаше доста несъответствия.

# 549
  • Мнения: 2 037
Относно навигацията - за по-сигурно си въведи обектите още тук. Аз по адрес така и не се справих, виж по име на обект. Или по координати, така стана най-точно. Гугъл мапс дава точни GPS координати.

Искам да внеса уточнение по описаниета за плащането на магистралата, не на всеки изход има каса за плащане. Ние изобщо не отивахме в центъра, където явно има. Край Одрин човекът на пътя ни каза да платим, когато стигнем, но не стана точно така.

# 550
  • Мнения: 471
Никъде по магистралите и мостовете в Турция не се плаща. Гишетата за плащане в кеш отдавна са в историята. В момента в Турция има две действащи системи за безкасово плащане и преминаване без спиране на магистралите и мостовете:

1. OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) - Автоматична система за преминаване на автомобилите
2. HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) - Система за бързо преминаване на автомобилите. Това е най-новата система, която трябва да замени OGS.




HGS e безконтактно предавателно устройство, което се монтира на предното стъкло (под огледалото). Когато автомобилът, притежаващ това устройство, премине през някое от гишетата на HGS при вход на магистралата, той се записва в системата, като на излизане от магистралата се отчита сумата за пребиваване в платения участък. Ако автомобилът не е регистриран на влизане в зеления участък (HGS), на излизане се таксува с възможно най-високата сума за съответната магистрала. Ако на излизане през лента на HGS автомобилът не притежава HGS устройство, системата отчита нарушението, камерите снимат автомобила и се налага глоба равна на максималния размер за преминаване през магистрата + 10 кратно увеличение.

HGS може да се закупи от пощенските станции в Турция, от гишетата по магистралите и от бензиностанции Шел. Самото устройство струва 5-6 лири, а минималната сума за първоначално зареждане на лек автомобил  (1. Sınıf) е 30 лири. При закупуването на HGS се изисква талона на колата и личната карта на собственика (шофьора). Презареждането се извърша на местата от където се купува HGS, от пощенски автомати, както и онлайн. Балансът по сметката на HGS се следи на лентите на HGS на излизане от магистралите или в интернет.

Ако сте преминавали по магистрала с автомобил без HGS, можете да проверите дали имате наложена глоба на този сайт:

https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/violation.jsf


Справка с размера на таксите за преминаване на Европейската магистрала Е80.

Справка за таксите на мостовете над Босфора.

Последна редакция: пт, 16 май 2014, 08:46 от bialk

# 551
  • Мнения: 2 037
Купихме HGS карта от града (15+30 лири), но не ни дадоха стикер за стъклото, а обясниха, че номерът на автомобила се вписва автоматично в системата. Работа ни свърши местен човек, иначе не знам как щяхме да се справим. В първото PTT изобщо не продаваха HGS.
Дали са ни отчели или не, се опитвам да проверя от няколко дни на сайта, даден в стар пост на таня 67, но не успявам. В същия пост четох, че на някои изходи явно има как си купи човек винета или както му е името.
bialk, твоят хубав пост според мен трябва да е на първа страница.

П.С. Пробвам да въведа номера на колата в твоя линк, но нищо не става.

Последна редакция: пт, 16 май 2014, 08:21 от Люлин

# 552
  • София
  • Мнения: 11 116
Интересно е тук.  Wink

# 553
  • Мнения: 471
Ако изписва това:

"Girdiğiniz plaka numarasına ait geçiş ihlal kaydı bulunmamaktadır"

Означава, че на автомобила с въведения в търсачката номер няма наложена глоба.


Таня, балансът по HGS може да се проверява от сайта в интернет, но само от турски граждани. Проблемът е, че за първоначална регистрация в сайта се изисква номер на лична карта - kimlik. Ти опита ли да въведеш на това място номера на HGS, както те посъветва ninoto?

# 554
  • Мнения: 2 037
Това изписва.
Благодаря ти за успокоението.   bouquet

С другия линк пробвахме многократно, но на гугъл транслейтър хич не му е силата в турския език.
Впрочем, след посещението ни там, имам голямо желание да започна да уча езика.
Следващ път ако успеем и нещо туристическо да посетим, ще разказвам и аз.

Общи условия

Активация на акаунт