Умеете ли да използвате ескалатор??

  • 27 756
  • 1 193
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 12 060
Стигнах до извода, че няма значение от коя страна ще се държиш.
Ескалаторите са за возене, не за тичане.

Ако някой наистина бърза и иска да ме изпревари, не виждам какъв е проблема учтиво да ме помоли да се разминем.


А какъв е проблемът да не се налага изобщо молене, а бързащият да има шанса да мине покрай вас без затруднения?

# 136
  • София
  • Мнения: 10 825
И като осмислихте този текст стигнахте ли до извода, че действително е по-добре да стоиш на ескалатора само вдясно , а не - един се хванал за левия парапет, друг за десния, трети си поклаща главата само напред, държейки и за двата парапета.....
Абе, хора никой ли от вас не е излизал в чужбината и да се е возил по ескалатори....
удивен съм, изумен съм....
Аз продължавам да твърдя, че има разлика между ескалатор и пътека.
И в чужбините, в които аз съм ходила и съм се возила на ескалатор това правило е по-скоро пожелателно, а не задължително.
По-рано в темата дадох и линк към една статия на BBC, прочетия я  Peace

# 137
  • София
  • Мнения: 11 613
Стигнах до извода, че няма значение от коя страна ще се държиш.
Ескалаторите са за возене, не за тичане.

Ако някой наистина бърза и иска да ме изпревари, не виждам какъв е проблема учтиво да ме помоли да се разминем.

И като са 20 такива като вас на един ескалатор, а ние сме двама бързащи, да речем, гласът ни ще падне падне от молби... чак самия Господ Бог ще ви завиди на вас....

# 138
  • София
  • Мнения: 2 817
...

П.П. Спасявала съм падащо от количката си бебе на ескалатор. Самата аз НИКОГА не бих си позволила такъв екстремен спорт с малко бебе. Чакането за асансьор "половин час" си е бял кахър.

Не винаги мога да си позволя да чакам да се случи чудо и да дойде асансьор, който да е достатъчно празен. Защото ако съм на някой от средните етажи в, да речем, мола на Цариградско шосе в София, шансовете ми да са кача с количка в асансьора (освен ако не съм отишла в някакво "мъртво" за моловете време) клони към нула. Като изчакам 10-тина минути и видя, че няма да го бъде, логично, се насочвам към ескалаторите. И, не, няма вариант да изтърва количката - държа я достатъчно здраво с едната ръка, а с другата се държа за перилата на ескалатора.

# 139
  • Мнения: 2 285
Стигнах до извода, че няма значение от коя страна ще се държиш.
Ескалаторите са за возене, не за тичане.

Ако някой наистина бърза и иска да ме изпревари, не виждам какъв е проблема учтиво да ме помоли да се разминем.


А какъв е проблемът да не се налага изобщо молене, а бързащият да има шанса да мине покрай вас без затруднения?

Проблемите са 2, в общи линии :
1. Ескалаторите са доста тесни в повечето случаи.
2. Вече го споменах, основно са пригодени за возене, не за алпинизъм.

Менианте, точно в същия мол чинно съм си изчаквала асансьор всеки път. Не е невъзможно, да ти кажа. Придвижването с количка по ескалатор, Освен че е изключително опасно, е и забранено. Нали много се интересувате от правилата ...

# 140
  • Мнения: 14 478
Стигнах до извода, че няма значение от коя страна ще се държиш.
Ескалаторите са за возене, не за тичане.

Ако някой наистина бърза и иска да ме изпревари, не виждам какъв е проблема учтиво да ме помоли да се разминем.

П.П. Културата не е еднозначна и неизменна единица в и извън "милата ни рОдина".
На определени места по света и в метрото ще те натикат със сила, ама от добрина, даже и от куртоазия към личната ти персона. На мен нещо не ми допада, обаче, това правило.
Айде познай как бих реагирала утре, ако дойдеш при мен и ме наречеш "тъпа селянка", само защото отказвам да я възприема и следвам и аз таз чужбинска "хубавина". Whistling




И аз така. Значи има един вид ескалаторобегачи, които бързат за някъде си и смятат че тъпото народонаселение ако е строено вдясно ще им спести ценните 10 секунди..
И за нагледно обучение пускат снимки от метрото в москва.
Ми ходете в москва и бягайте бе...препускайте по ескалаторите да му се не види..
В милата ни рОдина културата е малко по-различна или всички трябва да са равнисс-мирно по някакви си там чужбински правила, дето не са и задължителни?

# 141
  • Мнения: 14 478
Стигнах до извода, че няма значение от коя страна ще се държиш.
Ескалаторите са за возене, не за тичане.

Ако някой наистина бърза и иска да ме изпревари, не виждам какъв е проблема учтиво да ме помоли да се разминем.

И като са 20 такива като вас на един ескалатор, а ние сме двама бързащи, да речем, гласът ни ще падне падне от молби... чак самия Господ Бог ще ви завиди на вас....

И какъв е проблема да се изчака? Ще ви изгорят бушоните ли? Или стълбата е много далече та трябва точно по ескалатора да се препуска?

# 142
  • София
  • Мнения: 15 519
 Единствените "спешни" ескалатори са на централна гара, но те пък  никога не са работили. Grinning Не виждам какво може да е спешно в мола, освен ако човека не е от спешна помощ?

# 143
  • Мнения: 14 478
Единствените "спешни" ескалатори са на централна гара, но те пък  никога не са работили. Grinning Не виждам какво може да е спешно в мола, освен ако човека не е от спешна помощ?
И аз тва мислех да питам.
Точно пък в Мола за какво се препуска? Някое намаление ли изтървахте?

# 144
  • София
  • Мнения: 2 817
Тайна, случвало ми се е да търча из мола като гламава, избирайки подарък за рожден ден в обедната почивка, просто защото след работа няма да имам време за това. Сигурно хората са ме гледали доста странно.  Joy

# 145
  • София
  • Мнения: 5 884
А какъв е проблемът да бързате по стълбите, които примерно в метрото са точно до ескалатора? Thinking

Тва пък с бебешката количка е пълна простотия, има си залепен забранителен знак на всеки ескалатор.

# 146
  • София
  • Мнения: 11 613
Стигнах до извода, че няма значение от коя страна ще се държиш.
Ескалаторите са за возене, не за тичане.

Ако някой наистина бърза и иска да ме изпревари, не виждам какъв е проблема учтиво да ме помоли да се разминем.

И като са 20 такива като вас на един ескалатор, а ние сме двама бързащи, да речем, гласът ни ще падне падне от молби... чак самия Господ Бог ще ви завиди на вас....

И какъв е проблема да се изчака? Ще ви изгорят бушоните ли? Или стълбата е много далече та трябва точно по ескалатора да се препуска?
Привет,
Обясних на предишната страница какви са възможните проблеми. Няма как да знаеш защо бърза някой, разбираш ли ме? Никога няма как да знаеш. И докато в главита ти има само филми от сорта "глей го тоя алпинист", хората могат да имат причина/причини, поради които да бързат. Второ, след като е ясно, има и ТАБЕЛИ, къде трябва да се Стои на ескалатора, защо аджеба ще държиш сметка кой за къде бърза? Хората си упражняват правото да слизат/качват по ескалатора, ходейки, а не стойки, и за да се избегне неудобството да се местиш и някой да ти шепти (в добрия случай) във врата да се отместиш - просто стоиш вдясно. Елементарно е........

# 147
  • Мнения: 2 241
Някоя от компетентните четящи как ще коментира това
Снимах го преди 5 минути в метрото.

Едит:
Много зле е излязла снимката след ъплоуда.
Цитирам:
На ескалаторите/ подвижните пътеки:
-да се стои от дясната страна, с лице по направление на движението, като се придържа за парапета;
-да се преминава от лявата страна, като се придържа за парапета
-да се повдигат личните багажи при качване и слизане
-да се държат малките деца за ръка или на ръце
-да се следят децата, да не допират с ръце неподвижните части

http://www.sofiametroguide.com/rules.html

Последна редакция: вт, 12 авг 2014, 18:19 от Диамантче

# 148
  • София
  • Мнения: 1 849
Там пише да се държат малките деца за ръце. Как държиш две деца за ръце и стоиш отдясно?

# 149
  • София
  • Мнения: 11 613
Там пише да се държат малките деца за ръце. Как държиш две деца за ръце и стоиш отдясно?
Елементарно - както вчера държах моето - на стъпалото пред мен, за ръчичка, и НЕ, не му отмаля ръката. Елементарно...
Ако е толкова малко - и това са ти написали хората - на ръце.
А като са 5 броя на по 1 годинка -в асансьора!!

Общи условия

Активация на акаунт