Коледа 2014 - тема 1

  • 125 065
  • 738
  •   1
Отговори
# 30
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Добро утро, момичета!

Ето обещаната рецепта за линцерите, които омекват веднага:

Бързи линцери

210гр. брашно
140гр. масло
70гр пудра захар
2 жълтъка
ванилия или лимонова кора за аромат


В купа изсипваме брашното, върху него нарязваме размекнатото масло, прибавяме захарта и жълтъците и омесваме гладко тесто. Ако месите с робот, маслото оставете студено - замесва се по-добре.Слагаме в хладилника да се стегне поне 3-4 часа, най-добре една нощ. Работим с малки количества тесто, на добре посипана с брашно дъска (останалото остава в хладилника до използване), защото лесно се размеква. Тестото може да се съхранява в хладилника до една седмица. Разточва се кора, около 0,5 - 0,7мм и се изрязват формички по желание.  Печем в не намаслена тава или върху хартия за печене 10-15 мин. на около 160-170 градуса. Изваждат се след като порозовеят леко. След изпичане, докато са още топли са много крехки, затова оставете да поизстинат и тогава отделяйте от тавата внимателно. Могат да се слепят веднага с мармалад, марципан или маслен крем с орехи - за няколко часа са готови. Най-добре е да се съхраняват на хладно място. Поръсват се преди поднасяне с пудра захар.  Може да замените около 50гр. брашно с качествено, чисто какао и да направите какаови линцери.

Дозата е малка (аз обикновено правя по 4 дози наведнъж) и от нея излизат около 2 тави не слепени сладки.

Последна редакция: пт, 26 сеп 2014, 09:45 от natalyna

# 31
  • Мнения: 1 313
Моята дребосъчка чака дядо Коледа от преди 3 седмици... Не знам как се сети, вече май разбра, че дълго ще чака и не говори всеки ден за него Laughing По този повод обаче правихме шарени маслени бисквити и тя ги похапва с удоволствие.

По темата мога да споделя, че тази година успешно замествам краве маслото в маслените бисквити с тахан - сусамов, слънчогледов, орехов... все става вкусно, но количеството брашно трябва да се намали чувствително.
Другото, което мога да споделя е, че въпреки че избягвам да купувам формички за сладки, кексчета и други дреболии, Икеа ме изкушиха и купих комплект от 6 формички, в които имаше поне една коледна - еленче. Аз ги купих заради охлюва, таралежа и катеричката... Не си спомням още какво имаше, но бяха 3 лв. На сайта им не ги намирам.

# 32
  • гр.София
  • Мнения: 2 757
Скрит текст:
Добро утро, момичета!

Ето обещаната рецепта за линцерите, които омекват веднага:

Бързи линцери

210гр. брашно
140гр. масло
70гр пудра захар
2 жълтъка
ванилия или лимонова кора за аромат


В купа изсипваме брашното, върху него нарязваме размекнатото масло, прибавяме захарта и жълтъците и омесваме гладко тесто. Ако месите с робот, маслото оставете студено - замесва се по-добре.Слагаме в хладилника да се стегне поне 3-4 часа, най-добре една нощ. Работим с малки количества тесто (останалото остава в хладилника до използване), защото лесно се размеква. Тестото може да се съхранява в хладилника до една седмица. Разточва се кора, около 0,5 - 0,7мм и се изрязват формички по желание.  Печем в не намаслена тава или върху хартия за печене 10-15 мин. на около 160-170 градуса. Изваждат се след като порозовеят леко. След изпичане, докато са още топли са много крехки, затова оставете да поизстинат и тогава отделяйте от тавата внимателно. Могат да се слепят веднага с мармалад, марципан или маслен крем с орехи - за няколко часа са готови. Най-добре е да се съхраняват на хладно място. Поръсват се преди поднасяне с пудра захар.

Дозата е малка (аз обикновено правя по 4 дози наведнъж) и от нея излизат около 2 тави не слепени сладки.
Благодаря за рецептата  Hug
още довечера ще ги замеся и утре ще печем с децата  Crazy
Мисля тази година и аз да се пробвам с щолен, надявам се да се справя  Grinning

# 33
  • Мнения: X
Няма как да пропусна темата.ДАже закъснях със записа ....     Laughing
Подготвила съм продуктите за АКК и другата седмица мисля да го направя.
Хареса ми идеята да заменя маслото в сладките с тахан, у дома винаги има поне 2-3 вида- орехов, лешников, сусамов .....
Тези дни препрочитам "Шоколад" и подкокоросана от нея, май ми се върти в главата идеята да направя коледната къщичка шоколадова.Ама да видим!    Grinning

# 34
  • Мнения: 2 819
Рано ми е още за Коледа, но се записвам да черпя идеи от вас.
Отказвам се от правенето на АКК и щолен, но от другите сладки ще правя. Хареса ми идеята за заместване на маслото с тахан и ще пробвам  Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 990
   И аз тук да правим сладки с децата за тази Коледа.  Heart Eyes А тахана от къде го купувате, има ли марка или нещо, което трябва да гледам (не съм използвала до сега и изобщо не ми е ясно, но искам да опитам)   bouquet

# 36
  • Мнения: 721
Да се запиша и аз в темата  Simple Smile Коледа е любим празник у дома, но последните две години е още по чакана и желана. Децата учат в други градове/държави и тогава се събираме всички заедно след 3 месечна раздяла, затова полагам особено старание в приготовленията за да е още по прекрасен и вълшебен празника. Ще следя темата с интерес за да събирам нови идейки от вас.
Ето албумчето от миналогодишните ми творения  Grinning

https://www.facebook.com/zlate.georgieva/media_set?set=a.7747967 … 904311&type=3

# 37
  • Мнения: 112
Благодаря за темичката  bouquet определено ми е коледно вече Grinning
Споделям миналогодишното попадение за мен - Минищолени от Йоли
Правих ги няколко пъти и винаги успешно Peace
Ето и рецептата:
http://yoli-www.blogspot.com/2013/12/blog-post_6.html

# 38
  • София
  • Мнения: 6 248
   И аз тук да правим сладки с децата за тази Коледа.  Heart Eyes А тахана от къде го купувате, има ли марка или нещо, което трябва да гледам (не съм използвала до сега и изобщо не ми е ясно, но искам да опитам)   bouquet

Тахан има във всеки голям хранителен магазин, обикновено на здравословние и био щандове. Има и на будките за печени и сурови ядки и сушени плодове. Аз лично съм вземала само на Балчо.

Да ви споделя една рецепта за коледен сладкиш, нещо като кейк и щолен, мои приятели го правиха миналата година, много ми хареса и мисля да го направя тази година. Вчера ги помолих за рецептата.

Коледен сладкиш/кекс
Продукти:
200 гр. масло
200 гр. захар
3 яйца
1 ванилия
1/2 пакетче бакпулвер
щипка сол
около 300 гр. брашно
нарязани сушени плодове (кайсии, сливи и боровинки)

Приготвяне: маслото и захарта се разбиват. Прибавят се 1 след друго и се разбъркват яйцата, брашното, бакпулвера, ванилията, солта и нарязаните плодове. (Разтворът става много гъст). Пече се на 160 градуса, вентилатор за 1 час.
Глазура: На водна баня - 1 белтък, пудра захар на око и масло около 30 гр.Оставя се малко да изстине и се изсипва върху охладения кекс. Може да се държи в хладилник.



# 39
  • Мнения: 1 209
Да благодаря и аз за новата темичка и да се запиша с един АКК със стара снимка   bouquet

# 40
  • София
  • Мнения: 2 671
sophiemmaspencer, и аз за това се замислих, че ще се плъзгат надолу резенчетата. Хрумва ми, че могат да се сложат стафидки под всяко резенче, за да служат като подпора. За колбасите и зеленчуците - може би твърди парченца кашкавал- пармезан?

# 41
  • Мнения: 6 612
Благодаря за новата тема.   bouquet
Да не ви изпусна сега, после ще пиша повече.  Simple Smile

# 42
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
Ехааа, чак на трета страница се разписвам. Grinning
Наталина, и аз ще пробвам линцерите и то още сега, че сме им фенове. Елхичката с краставицата много ми харесва, много уютно зимно стои, ще я пробвам. За нея се сещам, че за да не се плъзват надолу кръгчетата, може между всеки ред да се бодва миниатюрно парченце кашкавал, който хем да ги слепва, хем да задържа. newsm78
Ето и моите миналогодишни творения. Понеже бяхме на тема пъстра Коледа, сладките бяха от различни държави (няколко италиански, немски, австрийски, испански, финландски, шведски..., та даже се преборих с прословутия английски коледен пудинг, който се оказа голяма врътня наистина - само варенето отиде към 8 часа, а на следващия ден се доваряваше още 2 или 3, вече забравих Crazy).
От тази снимка нататък.
http://lulumba.snimka.bg/cooking/kulinariya.308926.32276608
И обещаната стара търновска рецепта за меденки, която тази година ще включа, понеже ни е по темата.
Меденки с пълнеж по стара търновска рецепта
Продукти:
2 яйца
1 чаена чаша захар (може да се направят без захар, тогава се слага около 400 грама мед)
100-200 гр. мед
1 чаена чаша олио
2 чаени лъжици сода бикарбонат
2 чаени лъжици канела
брашно, колкото поеме
1 чаша прясно мляко
1 чаша счукани орехи
малко чисто масло
Разбиват се яйцата, прибавят се захарта, олиото, медът, содата, канелата и брашно, колкото е необходимо за да се получи меко тесто. От тестото се правят топчета, които трябва да са големи, колкото малки орехчета. Топчетата се нареждат в намазана предварително тава с олио на 2 пръста разстояние едно от друго. Пекат се. След изпичането се издълбават в средата. Към трохите се прибавят една чаша прясно мляко, една чаша счукани орехи, малко чисто масло и се прави крем. Меденките се пълнят с крема и се слепват една с друга.

# 43
  • Мнения: 31
Здравейте и от мен! Като свърши лятото, само мисълта за Коледа ме крепи!  Wink

Благодаря за любимата ми тема! Много ми хареса идеята старите сладки да са заедно в линк, а новите да са изброени. Мерси Руми!

# 44
  • Мнения: 5 272
Благодаря за уютната и вкусно ухаеща темичка. Понеже след последния Великден миксерът ми се скапа, послучай наближаващата Коледа реших да се зарадвам с ето това: http://bilder.bmf-versand.de/ADB/KM383CB.pdf.. Въпреки, че тестата за коледни сладки не изискват миксер, у дома много се тачи торта селска френска - и то точно покрай коледно новогодишните празници, когато яденето на торта не е грях  Embarassed
Ако някоя от вас ползва подобна машинка, нека сподели впечатленията си - аз досега съм ползвала обикновен миксер с въртяща се купа, високооборотен ще ползвам за първи път, и то признавам си -  по препоръка на момичето чиято рецепта за великденски козунак правя - Венета.

Общи условия

Активация на акаунт