Детската градина- всичко, което ни вълнува-10

  • 28 046
  • 741
  •   1
Отговори
# 1
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 352

Понеже се заформи доста голям спор и да доизясня.
Това че сте информирани и съгласни как избягва предполагаемите травми от лепене на тиксо?
От вчера следобед ми повтаря само - на мен ми лепиха лепенки на дупето. Питам кой, децата ли - не, госпожата ли - не. Пак питам кой - онази леличка която седи там. питам - на двора ли - не. Това цяла вечер вчера. Изпадам в недоумение, оглеждам го внимателно снощи - не виждам да му има нещо. Решавам, че си измисля. Тази сутрин като тръгваме за градината се почва същото. Пристигаме там, сестрата му поглежда гърлото. Той ме дърпа настрани и ми казва - трябва да ти кажа нещо, тя ми лепи лепенки. Питам сестрата за какви лепенки става въпрос от вчера за това говори, ударил ли се е нещо, какво... Тя ми се усмихва - ами тест за паразити. Е, Тонка и Rallichka, според вас това е нормално, така ли? Ами нямам нищо против изследването, но ако имах информация щях поне да му кажа какво ще правят, а не да се притеснява. За мен това, пак казвам, не е нормално и съм бясна. А оплакването се състои в устен разговор днес със госпожата - Тонка и Rallichka, това ви се струва пресилено ли? Аз не съм си подарила детето на детската градина и ако това се повтори определено няма да мина само с усно оплакване.

Извинявай, ама ти за първи път ли чуваш за изследване с лепенки на дупето? Щото и моята щерка онзи ден ме посрещна с тази новина, но не се чудих изобщо за какво говори... Щеше да се чуди кака й, например, но все пак сме минавали през това и няма как да не разбера за какво говори детето  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 588
На нас ни дадоха лепенката ,  шишенце за акото, за да си вземем пробите вкъщи!И на другият ден да ги занесем в градината!

# 3
  • Мнения: 1 572
Мен ме помолиха да занеса лабораторни резултати. Не съм чувала за практика в нашето одз да лепят лепенки.
По слухове предна година са им вземали гърлен секрет, но другото ми дете тогава си беше вече болно и в къщи.  Така че не знам дали са го правили и как са предупреждавали родителите.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 103
  Миналата година и на нашите лепиха от тия лепенки. Разбрах случайно от децата. Не бяхме информирани нито за изследването, нито за резултата. Честно казано ми стана много неприятно, но не съм правила проблем най-вече защото не изглеждаха стресирани. И все пак тези манипулации трябва да бъдат съгласувани с родителя. Замислям се и аз за тази декларация. Едно време на нас в училище и ваксини са ни били под строй без да знаят родителите и направо настръхвам като си представя такава вероятност.

# 5
  • Мнения: 9 776
Синът ми тези дни спомена, че са им лепили лепенки. Не е за сефте, даже бях забравила, но сега като споменахте и се сетих. Очаквам скоро да ми пратят и контейнерче за другото. Не съм помисляла досега, че мога да имам против. newsm78
Това вместо запис.

# 6
  • София
  • Мнения: 9 517
Декларацията едва ли ще свърши работа... подадох декларация в училището на сина ми за всичко - че не съм съгласна да му се правят обследвания, събеседвания, медицински процедури и т.н. и т.н. без моето изрично писмено съгласие - юрист ми я изготви. Точно след 4 месеца го заведоха на кастинга без мое съгласие и без да съм уведомена. Какво да казвам...

# 7
  • София
  • Мнения: 1 103
  Това с кастинга си е било чисто изнудване. Доста неприятен и агресивен маркетинг. Дано не се разпространи и се вземат мерки, че може да се приложи за всички видове изкуства, че и за спортовете също.

Последна редакция: пт, 10 окт 2014, 21:29 от miramar

# 8
  • Мнения: 3 993
Тарталета, благодаря за новата тема!

Гледам, дискусията за информираното съгласие се е развихрила, нямате изчитане. Само протоколно мога да добавя още едно "мероприятие", което правят без да информират родителите, поне в нашата градина и в четвърта група - външни посещения от заинтересовани училища, набиращи първокласници. Вчера на нашата родителска среща това беше най-интересната тема. Директорката го поднесе като факт от рутинното ежедневие: "Да знаете, че тази година еди-кои-си училища ще идват тук и ще ухажват вашите деца. Един вид събеседване, но неофициално. Учителките понякога водят своите четвъртокласници и тези срещи са много интересни и за тях, и за нашите деца".
Ние се опулихме. Веднага една майка попита как и кога родителите ще бъдат информирани за тези посещения, щото нали е важно родителите да се срещнат с представителите на съответното училище. Да, ама не, не били важни родителите, а децата  Laughing! Директорката отговори кратко: "Ще бъдете информирани от вашите деца, които ще ви разкажат подробно за впечатленията си, коя учителка са харесали, как е била облечена, какво им е казала и т.н. Както сигурно знаете, училищата правят дни на отворени врати за първокласниците, можете да си зададете въпросите там".
Присъстващите на този разговор бяхме толкова изненадани, че никой не успя да реагира адекватно, а директорката побърза да си тръгне. Естествено, не ни попита дали сме съгласни на тези събеседвания, нито какво мислим за тях  Simple Smile. Аз съм съгласна по принцип, но смятам, че тези срещи ще са много по-полезни и за двете страни, ако уведомяват родителите предварително така че и ние да участваме. Директорката така и не успя да ни обясни ползата от "събеседването" между училищата и децата ни.
С две думи, образованието в България е чист бизнес, а всички ние сме част от него  Laughing.  

# 9
  • Мнения: 29 407
Благодаря за темата. Hug  bouquet

Да питам каква е практиката при 1-ва група - има ли тържества по случай празниците? Или е различно за всяка градина?  newsm78

# 10
  • UK
  • Мнения: 4 308
Благодаря за темата. В яслата имахме нещо като тържество - Дядо Коледа идва, донесе подаръци, събрали децата в една обща огромна зала, дали им подаръците и толкоз. Стихчета, рецитали и песнички, не ми се вярва все още, ако питаш за такъв тип тържество.

# 11
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 352
В ДГ на голямата никога не е имало коледно тържество с родителите. В първа група на малката също беше така, предполагам и в тази градина практиката е такава. Събират децата на тържество, имат някакво актьорско присъствие, посрещат Стареца, прибират си подаръците и това е.

# 12
  • София
  • Мнения: 18 706
Мерси за новата тема.  bouquet

# 13
  • Мнения: 1 572
При голямото ми дете (вече е ученик) бяха ходили от козметична фирма да им рекламират ШАМПОАНИ! Имало е 10мин театър за "мръсното момиченце" и после са им раздали мостри, с които поръчали децата да се измият в къщи! Дъщеря ми седмици настояваше да и измия косата с точно този шампоан, защото така са им поръчали и ще ги питат  Sick Много нагло, но в тази градина беше най-малката ми грижа пред къде по-сериозни нарушения.
Не бих позволила медицински дейности. От Варна миналата година се дочу, че в някой одз-та са им давали витамини! Разбира се без знание и позволение на родителите. Пак по рекламна кампания.
Затова е важно да осъзнаваме правата си и да ги изискваме.
Никой не може да ми гарантира, че не се тестват експериментални препарати, щото в 1 мостра или 1 "витаминче" може да се сложи какво ли не. Нито мога да съм убедена, че мед.сестрата си е измила ръцете между 2 поредни дупета като я чакат по 25 в група. В лабораторията жената се измива пред мен и слага еднократни  ръкавици.

# 14
  • Обетованата земя
  • Мнения: 459
И аз искам за всичко да съм информирана поне предния ден, а не да го разбера като свършен факт от детето.
А по колко тържества на учебна година имате във вашите градини? Ние първа група имахме две-едно с родителите в стаята на групата, и едно в спортната зала, по случай годишнина на градината. Отделно викаха дядо Коледа по Коледа - раздаде подаръци и се снимаха с него.

Общи условия

Активация на акаунт