Сдруженията на панелните входове - равноправие или "скрита лимонка"?

  • 87 546
  • 1 526
  •   1
Отговори
  • По-близо до звездите
  • Мнения: 274
Преди няколко дни министър Павлова каза, че има отпуснати 1 млрд лева заем, с който всички българи да получат равни права за саниране на остарелите панелки.
Тази сутрин, по бТВ, госпожа Ташева хвърли новината за "идеологически заговор и противоречие" от Световната банка, защото за нея - банката - било непонятно как толкова българи, бедни, пък и с ниски доходи, имат собствени жилища?!
Та, целта на Световната банка била, тихомълком да направи входовете сдружения с търговска цел, които после да бъдат доведени - по един или друг начин - до фалит и така да бъдат взети жилищата на хората.
Ние винаги сме склонни да виждаме конспирация, но, оставяйки настрани тази идея, аз - все пак - се питам (защото и на нашето общо събрание снощи са взели подобно решение и дори включили мъжа ми) какъв е смисълът на това сдружение, регистрирано в Сметната палата и каква би била ролята и функцията му след това саниране? И не се ли коренят нещата на уж безплатната услуга в предстоящи финансови задължения с една "лека" поправка в закона?
Все пак, касае се за саниране, не за закупуване на имоти или някакви юридически сделки?
Малко ми е неясна тази история...
Вие ще участвате ли?

# 1
  • Мнения: 4 215
Ще следя темата с интерес и дано се включи някой запознат с нещата.
Имаме апартамент в панелен блок и снощи разбрахме, че е взето някакво решение. Обадиха се на мъжа ми да го помолят да иде да се подпише. Какво обаче трябва да се подпише и какво е взетото решение ще разберем евентуално до края на седмицата, когато намери време ММ да отиде да види.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 616
 Хмм, ще следя. При нас обаче никой не говори за сдружение - наема се фирма, която да напарви технически паспорт на сградата и с този паспорт да се кандидатства за въпросното саниране

# 3
  • По-близо до звездите
  • Мнения: 274
Ето информация, която намерих в нета :
http://www.vsekiden.com/164973
Но това не дава отговор на въпроса ми защо са необходими тези сдружения, ако ролята им се изчерпва само с предстоящото (евентуално) саниране?
Скрит текст:
Малко ми звучи като: "Ето ти подарък за рождения ден т.е. без пари, но ми напиши една разписка!"

# 4
  • Мнения: 1 747
Не бих влязла в подобно Сдружение! Оттам нататък който и да предяви претенции за нещо ще касае Сдружението!

# 5
  • Мнения: 10 752
Не зная доколко съм права, но мисля, че при такива Сдружения всички отговарят солидарно за сметки към Топлофикация, Софийска вода и т.н.
Ако един не плаща, другите трябва да поемат сметките му.
Нож с две остриета е.
Аз не бих влязла в подобно Сдружение.

# 6
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 146
Предполагам, че има изискване средствата да се отпускат на юридическо лице.
За съжаление това е единственият вариант да се кандидатства по тази програма Rolling Eyes
Но си влече такси по регистрация, такси за данъчни декларации, глоби, задължения и к"во ли не ooooh!

# 7
  • Мнения: 14 478
Не съм вътре в материята, но когато се санира една обща собственост, то е нужно всички собственици да участват като възложители. Ако въпросните възложители вземат кредит от банка, то може би затова служи въпросното сдружение.

Как ще се случи паспортизация и саниране без организация на собствениците? Все пак в един панелен блок живее цяло село, даже две села...

И стига с тези глупости как Световната банка щяла да ви вземе панелите. Притрябвали са и вашите панели...Просто е крайно време да се почне малко по малко тези блокове да се санират и където трябва да се укрепват-очевидно е че още дълго време ще се живее в тях.

Последна редакция: чт, 15 яну 2015, 10:17 от Герри

# 8
  • Мнения: 54 887
И кой направи генералното заключение, че тези сдружения ще се създадат с цел да се отнемат жилищата на хората? Crazy
Много им работи фантазията на някои! Naughty

# 9
  • София
  • Мнения: 14 826
Мисия невъзможна ще е това саниране - изисква се да се регистрира етажна собственост на целия блок, а не на отделни входове - как точно ще стане, има блокове с 7-8 входа?
Като искат толкова да ни подпомогнат да се подписва с всеки апартамент поотделно, и без това поне 50 % са вече санирани и с нова дограма. Тях какво ще ги правят, ще им платят ремонта ли?

Отделно обследването и заздравяването на панелните връзки, къде ще отидат хората, докато се ремонтира апартамента им и и кой ще плати за ремонта след къртенето - това нямало да се поема от програмата.

Заем уж няма да се взима, всичко ще е без пари - ама май няма да се окаже баш безплатно. Mr. Green

# 10
  • Мнения: 1 747
И кой направи генералното заключение, че тези сдружения ще се създадат с цел да се отнемат жилищата на хората? Crazy
Много им работи фантазията на някои! Naughty

Участваш с жилището си, не можеш да покриеш някакви задължения на Сдружението и какво правиш? Интересна фантазия се получава.

# 11
  • Мнения: 10 752
И кой направи генералното заключение, че тези сдружения ще се създадат с цел да се отнемат жилищата на хората? Crazy
Много им работи фантазията на някои! Naughty

Реално това може да се случи.

П.П. MIK е писала вече  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 1 373
Това сдружение ще се формира с определена цел и би трябвало да има нещо като договор, с който всички участници ще бъдат съгласни. Не би трябвало да е задължително участниците в сдружението да отговарят солидарно към трети лица, които нямат отношение към целта, с която е формирана тази организация, т.е. за топлофикация, ВиК и т.н. всеки си има индивидуален договор и си отговаря по него сам.
Основно трябва да се види какви са изискванията към ЮЛ, за да може да се осъществи санирането. Говори се, че санирането ще е безплатно за собствениците на панелните имоти, но реално как ще бъде не ми става ясно. Аз бих се консултирала задължително с адвокат преди подписването на такъв договор.

# 13
  • Мнения: 54 887
И кой направи генералното заключение, че тези сдружения ще се създадат с цел да се отнемат жилищата на хората? Crazy
Много им работи фантазията на някои! Naughty

Участваш с жилището си, не можеш да покриеш някакви задължения на Сдружението и какво правиш? Интересна фантазия се получава.

Участваш като собственик от сградата, но собствеността си е твоя, не става обща за сградата.

# 14
  • Мнения: 14 478

Отделно обследването и заздравяването на панелните връзки, къде ще отидат хората, докато се ремонтира апартамента им и и кой ще плати за ремонта след къртенето - това нямало да се поема от програмата.

то това е най-скъпото-укрепването
Едно е да  уредят фирмичките на нашите хора да позалепят малко стиропор и да сменят дограмицата на гърба на държавни пари (сладко, добре платено и безотговорно), друго е укрепване на панели!!

И кой направи генералното заключение, че тези сдружения ще се създадат с цел да се отнемат жилищата на хората? Crazy
Много им работи фантазията на някои! Naughty

Участваш с жилището си, не можеш да покриеш някакви задължения на Сдружението и какво правиш? Интересна фантазия се получава.
Ами недейте участва. Едва ли въпросните сдружения са задължителни. Никой не може да ви отнеме собственост, когато не сте поемали финансови задължения , които не можете да покриете. Световната банка няма да ви насочи пистолет в главата и да ви кара да подписвате заеми все пак.

Общи условия

Активация на акаунт