Екскурзоводи

  • 10 777
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 123
Здравейте, момичета!  Simple Smile Имаме си теми за туристическите агенции.  Пускам тази тема обаче, защото мисля, че екскурзоводите са от голямо значение (могат да превърнат екскурзията ни в песен или в ад), особено при организирани групови екскурзии извън България. Нека разнищим от какво сте доволни и/или от какво не сте (изцяло от към екскурзоводска програма). За улеснение и в полза на тези които им предстои пътуване би било добре да споделите и към коя агенция работи дадения екскурзовод. Нека споделим дестинацията,година на пътуване и продължителност на екскурзията/почивката, оформление на програмата, представяне на местата, дали е бил на ваше разположение, помогна ли ви ако имахте нужда, как се отнасяше с останалите екскурзианти, помагаше ли на тези които не знаят език и въобще всичко, което смятате за необходимо да споделите. Надявам се темата да бъди интересна и полезна за вас! Peace

# 1
  • Мнения: 642
Намирам темата за супер, защото вчера се върнах от организирана екскурзия до Румъния и още се чудех в коя група да публикувам мнението за агенцията - реално не съм доволна от екскурзоводката, което обаче не означава, че агенцията не е добра. Пътувахме за празниците с Bulcomtour по програма Букурещ - двореца Пелеш, замъка Бран, Синя, Брашов и накрая пак Букурещ. Екскурзоводката беше младо момиче, Ромина, но въпреки, че беше мила, не беше особено добра в организационната част. Първият ден пристигнахме в Букурещ по обед, оставиха ни на етнографския музей, където имахме свободно време, после пътувахме до Предеал, курорт до Синая за две нощувки. По време на пътуването екскурзоводката даваше информация и за градовете в България, през които минахме, и за историята на Румъния, но като цяло много монотонно, повтаряше се, имаше и някои неточности. Вторият ден отидохме до двореца Пелеш, като самата екскурзоводка ни предупреди, че ще има много хора и е добре да отидем по-рано. Пристигнахме малко преди 9, преди нас имаше само 1-2 групи, но Ромина по някакви причини не ни остави да чакаме на опашката, а отстрани, при което пред нас се наредиха 5-6 други групи и ние влезнахме в двореца чак в 10.30 (дори не желая да описвам какво блъскане настана, но за вина това имат и румънците, които не отвориха двата входа на двореца, а само единия, въпреки многото групи). Явно момичето не беше толкова нахално като другите екскурзоводи, но би трябвало да е наясно как стоят нещата, при положение, че пътува по тази програма от няколко години, още повече, че ние бяхме рано, а всички ни прередиха. Съответно имахме по-малко време за останалите неща този ден, в замъка на Дракула изобщо не успяхме да влезем, заради това забавяне. Това, което лично мен ме подразни, беше липсата на цялостна информация от нея за това как се случват нещата в Румъния, а те се случват бавно - от опашката за музея до обслужването в ресторанта. Ако аз познавам една страна добре, ще кажа на групата какво да очаква, за да не го разбира по трудния начин. В Синая и Брашов имахме свободно време, ние по принцип предпочитахме да се движим сами, а не с групата, но по-възрастните хора бяха доволни от нея, защото тя все пак се разхождаше с тях. Последният ден посетихме парламента в Букурещ организирано, а после ни дадоха свободно време. С една дума, екскурзоводката Ромина ни остави с впечатлението, че върши тази работа, за да си изкарва прехраната, а не защото толкова много я харесва, нямаше ентусиазъм в нея, не се справяше добре и в по-сложни ситуации, като тази в Пелеш, което според мен е много важно, ако работиш в сферата на туризма.

# 2
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Здравейте!

Познавате ли екскурзовод за Венеция за мен и моето семейство за 2 дни.
Търся координати..Може и на лични

# 3
  • София
  • Мнения: 2 855
Ще се радвам да чета мненията ви! Работих като екскурзовод на чужди туристи. Като за начало, ще си позволя да коментирам екскурзията до Румъния от предходния пост - не очаквайте да ви предупреждава екскурзовода за негативите по екскурзията, първо, защото не е професионално и второ, защото не бива да ви настройва негативно предварително.

# 4
  • Мнения: 642
mamasvetla Ок, обаче така не стана по-добре, ако знаехме, че обслужването по заведенията там е толкова зле, просто нямаше да си губим времето, така екскурзоводката със сигурност не ми стана по-симпатична, въпреки, че вината не е нейна...

# 5
  • Мнения: 914
Здравейте!

Познавате ли екскурзовод за Венеция за мен и моето семейство за 2 дни.
Търся координати..Може и на лични

Ако ви трябва лицензиран екскурзовод на български език, единствената е Лаура Бумбалова. Координати има на страницата на лицензираните екскурзоводи за областта, както и на страницата на лицензираните българоговорящи екскурзоводи в Италия
http://italiagid.jimdo.com/%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%81/

# 6
  • Асеновград
  • Мнения: 3 067
Здравейте!

Познавате ли екскурзовод за Венеция за мен и моето семейство за 2 дни.
Търся координати..Може и на лични
http://guidesbg.com/
асоциация на екскурзоводите в България
Там можете да намерите всички членуващи в организацията екскурзоводи работещи в България и по света.Освен нея има и сдружение на екскурзоводите но в момента няма как да дам линка към него, там също има търсене по език и дестинация.

# 7
  • Асеновград
  • Мнения: 3 067
http://guidesbg.com/moralen-kodeks-na-ekskurzovoda/
И в тази връзка към един по горен пост за неточностите в беседата.Не всичко писано в интернет което прочитаме преди пътуване е чиста монета.Всеки от нас изчита колкото може повече преди да тръгне на някъде.Екскурзовода се придържа само към известната достоверна информация,в някои случаи дори това ни изглежда като съвсем кратка сбита и суха материя, но не винаги достоверната информация е много.Останалото легенди, предания и др. винаги се добавят като се уточнява,че това е информация която е недоказана.

# 8
  • Мнения: 361
mamasvetla Ок, обаче така не стана по-добре, ако знаехме, че обслужването по заведенията там е толкова зле, просто нямаше да си губим времето, така екскурзоводката със сигурност не ми стана по-симпатична, въпреки, че вината не е нейна...

То нейната работа не е точно да е симпатична на някого. А и като цяло на по-възрастните определено им е била симпатична, понеже те обичат по-ниско темпо. Това е и една от трудностите при екскурзоводската професия - да напаснеш екскурзията на много различни типове хора в автобуса ти. Може да прозвучи грубо, но единственият начин е да си избереш една (по-възможност най-голямата) група и да напаснеш темпото на нея. Просто никой не е измислил по-добър вариант досега. Аз не съм (вече) екскурзовод, но ако някой измисли начин как 50 напълно различни човека в един автобус да са доволни, мога да го направя милионер Simple Smile

# 9
  • Мнения: 642
Niki1982 Нашата група беше от 30 човека и да, ако искаш да работиш в сферата на туризма трябва да си симпатичен и на млади, и на стари Wink

# 10
  • Асеновград
  • Мнения: 3 067
Niki1982 Нашата група беше от 30 човека и да, ако искаш да работиш в сферата на туризма трябва да си симпатичен и на млади, и на стари Wink
Няма такъв вариант, независимо колко е голяма групата винаги има някой на който нещо не му пасва съвсем.

# 11
  • Асеновград
  • Мнения: 3 067
http://guidesbg.com/proekt-na-naredba-za-obrazovanieto-praktiche … yata-ekskurzovod/
Това е последната новост по професия екскурзовод.

# 12
  • Мнения: 15
Да ми препоръчате екскурзовод в Лондон?

# 13
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Харесвам туристически агенции, в които след всяко мероприятие/екскурзия има анкетен лист с въпроси, свързани с организирането и реализацията им, вкл. и обслужването в офиса при закупуването на пакета, включително и работата на екскурзовода, който е с групата, както и на местните (ако има и такива).
Подобна тема не мисля, че е от полза на някого, защото ако една агенция е добра, тя ще има и добри екскурзоводи, ще държи на техните качества, умения, знания и т.н.

Преди две години в Кападокия местният екскурзовод за 1 ден успя да скапе настроението на цялата група. Благодарение на екскурзоводката, която беше тръгнала с нас от БГ, той беше сменен в движение, групата беше успокоена и приключихме обиколката из Турция доволни и щастливи - т.е., има синхрон между екскурзовод и агенция.

# 14
  • Мнения: 1
Намирам темата за супер, защото вчера се върнах от организирана екскурзия до Румъния и още се чудех в коя група да публикувам мнението за агенцията - реално не съм доволна от екскурзоводката, което обаче не означава, че агенцията не е добра. Пътувахме за празниците с Bulcomtour по програма Букурещ - двореца Пелеш, замъка Бран, Синя, Брашов и накрая пак Букурещ. Екскурзоводката беше младо момиче, Ромина, но въпреки, че беше мила, не беше особено добра в организационната част. Първият ден пристигнахме в Букурещ по обед, оставиха ни на етнографския музей, където имахме свободно време, после пътувахме до Предеал, курорт до Синая за две нощувки. По време на пътуването екскурзоводката даваше информация и за градовете в България, през които минахме, и за историята на Румъния, но като цяло много монотонно, повтаряше се, имаше и някои неточности. Вторият ден отидохме до двореца Пелеш, като самата екскурзоводка ни предупреди, че ще има много хора и е добре да отидем по-рано. Пристигнахме малко преди 9, преди нас имаше само 1-2 групи, но Ромина по някакви причини не ни остави да чакаме на опашката, а отстрани, при което пред нас се наредиха 5-6 други групи и ние влезнахме в двореца чак в 10.30 (дори не желая да описвам какво блъскане настана, но за вина това имат и румънците, които не отвориха двата входа на двореца, а само единия, въпреки многото групи). Явно момичето не беше толкова нахално като другите екскурзоводи, но би трябвало да е наясно как стоят нещата, при положение, че пътува по тази програма от няколко години, още повече, че ние бяхме рано, а всички ни прередиха. Съответно имахме по-малко време за останалите неща този ден, в замъка на Дракула изобщо не успяхме да влезем, заради това забавяне. Това, което лично мен ме подразни, беше липсата на цялостна информация от нея за това как се случват нещата в Румъния, а те се случват бавно - от опашката за музея до обслужването в ресторанта. Ако аз познавам една страна добре, ще кажа на групата какво да очаква, за да не го разбира по трудния начин. В Синая и Брашов имахме свободно време, ние по принцип предпочитахме да се движим сами, а не с групата, но по-възрастните хора бяха доволни от нея, защото тя все пак се разхождаше с тях. Последният ден посетихме парламента в Букурещ организирано, а после ни дадоха свободно време. С една дума, екскурзоводката Ромина ни остави с впечатлението, че върши тази работа, за да си изкарва прехраната, а не защото толкова много я харесва, нямаше ентусиазъм в нея, не се справяше добре и в по-сложни ситуации, като тази в Пелеш, което според мен е много важно, ако работиш в сферата на туризма.

Здравейте, темата е супер, наистина! Аз съм Ромина Simple Smile И се радвам, че изписвате името ми правилно. Излишно е да казвам, че ...... не ви помня Simple Smile От думите Ви разбирам, че единственото нещо, което не сте харесали в екскурзията е (меко казано) блъсканицата в Пелеш и....мен Simple Smile Благодаря за коментарите на господина (по- долу), който добре Ви обяснява, че няма как всички да се харесваме Simple Smile  Няколко години упражнявах тази професия, като едновременно работех на пълен работен ден (дори ПРЕпълен) в туристическа агенция. И признавам, бях изморена от поредния път, в който ще споделя празниците не със семейството си, а с непознати, вечно недоволни, мрънкащи и закъсняващи хора.  Моля не се обиждайте, не визирам конкретно Вас, а туристите в около 90 % от тях.
Не сте доволни, защото съм Ви дала информация за градовете в България и историята на Румъния?! Вие сте първата Simple Smile Simple Smile Е, интонацията и гласовете не си ги избираме, съжалявам Simple Smile Явно Вие знаете повече, защо не се пробвате в тази професия? Може би няма да има "неточности" при Вас Simple Smile И няма да се повтаряте, докато се опитвате да изнесете смислена беседа, да следите времето и да казвате на шофьора накъде да кара, защото той не знае и постоянно ви гледа с недоумяващ поглед Simple Smile Или по- лошо - не зна къде се намира, но кара! И после отнесени в приказки и даване на информация, вие разбирате, че ще се изгубите заради него и всички ще мрънкат, че не знаете къде ги водите! Simple Smile Любимото ми Heart В такива ситуации се налага да спреш да говориш на микрофона и да обясниш на шофьора къде да кара и после пак да продължиш откъдето си стигнал, което понякога налага някои повторения.
Не сте доволна от организацията Simple Smile И аз не съм доволна от случката на Пелеш и не мисля, че има някой, който е доволен от това. Но Вие ясно сте видели, че нямаше къде да се хвърли игла дори. Бутаница, викане, псувни, припаднали хора, самите румънци като видяха какво става не искаха нарочно да ни пуснат.... Беше ужасно и гнусно преживяване и дори не искам да си спомням. Ясно съм ВИ казала, че ще има много хора, но пропоческите ми възможности не са добре развити и няма как да знам точно какво ще се случи Simple Smile Може би и за това трябва да се извиня Simple Smile
Имайте предвид, че Румъния последната година- две стана много популярна дестинация и всички агенции решиха да изпълняват програмата с все по- ниски цени, гадни хотели, безумни маршрути (които адекватните екскурзоводи биха отказали да изпълнят) и тн... И така, Румъния от прекрасна, спокойна и не толкова известна (в което й беше чара)  дестинация се напълни с безумно много бъллгарски туристи, които достойно носят тази титла. Въпрос на време е и румънците да кажат, че не ни искат там. Да чухте някой китаец, японец, ангичанин да вика, да се бута разярен, изпотен и зачервен (в повечето пъти и миризлив)? Аз не, а мисля, че съм била повече пъти от Вас в Пелеш Simple Smile  Но това е друга тема и няма да коментирам.
И да, аз не съм нахален човек Simple Smile И за това се извинявам, но няма да се бия заради туристическа група. Това определено не ми е в задълженията. Мястото, където Ви казах да се наредите е мястото, на което се редят туристите Simple Smile Simple Smile Simple Smile Това, че останалите групи и водачи/ екскурзоводи са озлобени, нахални, невъзпитани и не уважават хората около себе си, колегите си и мястото, на което се намират- един уникален дворец с толкова история, съчетал по уникален начин следите на времето и няколко архитектурни стила, не е мой проблем. Това е просто показателно как не трябва да се държим, ако претендираме, че сме в съзнание.
Видели сте какво става на Пелеш и сте очаквали да бъдете обслужени бързо на другите места?! Simple Smile Simple Smile Simple Smile Извинявам се и за това, може би трябваше да вхана таблата и черпака и да готвя и сервирам едновременно Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Уникален е начинът, по който хората (туристите) умеят да изказват недоволството си за простите и ясни неща като лошото време и големите опашки. Винаги се забавлявам с това Simple Smile
Явно е трябвало да Ви кажа "Пригответе се за бой, блъскане, чакане и, изобщо, един ужасен уикенд". Това няма как да го знам, извинявам се и за това. При толкова много хора, как очаквате да се случват нещата?!
Отговорно казвам, че това ми се случи само и единствено тогава....и беше ужасно! Исках да избягам.... Просто късмет или в случая липсата му Simple Smile

В заключение ще разкрия една огромна тайна на скъпите туристи- на екскурзоводите им се плаща, така си изкарват прехраната Simple Smile Те са метеоролози, водачи, екскурзоводи, възпитатели, надзиратели, пророци, касиери, секретарки и звероукротители и какво ли още не Simple Smile Единственото, което не са е доброволци Simple Smile

Моля Ви, не се засягайте пряко, целта ми не е да обиждам, а да опиша жалката действителност и, надявам се, да накарам всички туристи да опитат да пречупват една ситуация през няколко призми.  Нима в ежедневието ни и на работното място не се сблъскваме с хора, които не са ни приятни по една или друга причина? И какво правите на работа, че ми е интересно? Пишете по форуми Simple Smile Simple Smile Simple Smile Не, разбира се, не. Приемате нещата, съобразявате се и се държите възпитано и си гледате живота, работата и собствения кеф.

Странен е  и фактът, че след екскурзия се чудите къде да пишете мнения (в повечето случаи отрицателни), вместо да разглеждате снимки с усмивка и да разказвате на познати и близки къде сте били, колко е било красиво и различно.

Но, за съжаление, много измамни агенции има и хората ги е страх вече, озлобени и предубедени са....жалко е.

Всички можем да се оплакваме и да сме дребнави, моля ви, покажете, че може да се радвате и да сте доволни. Полезно и здравословно е Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт