Истанбул Летен и Вдъхновяващ [тема 37]

  • 71 984
  • 730
  •   1
Отговори
# 60
  • Кукуландия
  • Мнения: 106
Добър вечер!
Аз почти съм готова с маршрута, но изникна още едно питане. Планирам следното:
Бейлербей - парка Гьозтепе – Чамлъджа -заведението с възглавничките/девичата кула – мол Форум (аквариума) – Сапфир
Но не мога да се оправя с превозните средства, с които да стигна до целта... ако може да ми помогнете как да осъществя за един ден горното. Тръгваме с Т1 от Султанахмет, а след това...

# 61
  • София
  • Мнения: 13 149
Добър вечер!
Аз почти съм готова с маршрута, но изникна още едно питане. Планирам следното:
Бейлербей - парка Гьозтепе – Чамлъджа -заведението с възглавничките/девичата кула – мол Форум (аквариума) – Сапфир
Но не мога да се оправя с превозните средства, с които да стигна до целта... ако може да ми помогнете как да осъществя за един ден горното. Тръгваме с Т1 от Султанахмет, а след това...


Ако пропуснеш Гьозтепе, може и да се получи. След трамвая на ферибот от Еминьоню до Юскюдар. Може и с Мармарай, но по-добре се насладете на разходката по море с ферибота. След това с някой автобус по крайбрежната до Бейлербей. Говоря за много автобуси, повечето с номер 15 и различни комбинации от букви, тръгващи пред голямата джамия на пристанището (може и нея да я видите). На табелката трябва някъде да е споменат Бейлербей. След това се качвате на 15С до спирка F.MAH.YENI CAMI и се изкачвате до Чамладжъ. Може и да си направите разходка в квартал Бейлербей (там е къщата от Листопад и други стари и красиви къщи) до последната спирка на 14F и с него да отидете до Чамладжъ (слиза се на сп.Курал). След гледката се спускате надолу и ще стигнете до сп.Чамладжъ или сп.Чамладжъ туристик. Тук вече имате 3 варианта:

1. Качвате се на автобус, на който пише Юскюдар и отивате на пристанището.
2. Качвате се на автобус, на който пише Кадъкьой, за да отидете до Гьозтепе. Не го препоръчвам, защото ще загубите прекалено много време. За парка трябва да се хване автобус 16 или 16М от пристанището в Кадъкьой .
3. Ако искате можете да вмъкнете Женската джамия. На табелката трябва да фигурира "Зейнеп". След джамията или се хваща автобус за Юскюдар, или се тръгва пеша към крайбрежието и кафенето с възглавниците.

От Юскюдар до кафенето с възглавниците се стига пеша по крайбрежието. След това се връщате пак на Юскюдар и хващате Мармарай до Йеникапъ. Там прехвърляте на метро М1 (към летището) и слизате на спирка Картал тепе/Коча тепе. От влака се вижда мол Форум. После пак с метрото до Йеникапъ и се качвате на другото метро М2 (към Таксим) и слизате на спирка 4Левент (да не се бърка с Левент). Влиза се направо в Сапфир.

# 62
  • Мнения: 471
Времето за заминаване почти дойде-20,05 чука на вратата. Горе долу съм намислила програмата с вашата неоценима помощ.
Единственото,което не срещнах в подробности беше-къде са има магазините на тези хора.В един турски сайт mymerhaba.com намерих и Карфур, Мигрос и още поне 10 вериги,но адресите не ми говорят нищо. В Лалели и района около Таксим дали има нещо подобно?
Смятам,че там цените на разните сладки неща ще са по-приемливи.
Ако можете да помогнете   bouquet

В Лялели - минавате подлеза с магазините до императорската джамия Pertevniyal Valide Sultan в Аксарай (задължително я посетете!), в посока Йеникапъ на около 100 метра вляво се намира магазин от веригата BIM market. По-евтино от БИМ няма да намерите в Истанбул (вода 0,25 лири, хляб 75 куруша, пишмание 2-3 лири). Но в тях не съм срещал да се продава баклава.

http://www.bim.com.tr/Categories/104/magazalar.aspx?CityKey=34&CountyKey=1327

# 63
  • Мнения: 155
Има ли някой посещавал İstanbul Halı Müzesi  - музея на килимите , изглежда впечатляващо по картинките https://www.facebook.com/pages/Hal%C4%B1-Muzesi/1435795383302689

и ако не се лъжа входа му е срещу Топ Капъ . newsm78

# 64
  • Мнения: 82
Здравейте,
върнахме се в неделя,пътувахме от В.Търново с Караджъ турс-водача Иван е номер едно.
Невероятно беше и екскурзоводите и пътуването,страшно впечатлена съм от тоди град,изживяването беше върховно.
Ядохме какви ли не вкусотии-едно парче торта в Мадо на Истикляр  го хапвахме  трима човека -страшно сладичко  Grinning./а мислех ,че сама ще си го ям-дойде ми множко/.
Отседнахме в Лалели -хотела приличен 3 звезди,имахме вечеря в друг четиризвезден хотел наблизо-мммммммммммммм вкусно и красиво, даже имаше и певица-пееше много нежни руски и турски песни ,но пък толкова вкусни салатки ,та ударихме по една малка йени ракъ по май беше около 15-16 лири.
Намерихме си близо до хотела заведение за хапване което беше доста приятно с фонтанче вътре и хубава храна -управителя знаеше български пих и биричка Ефес 11 лири плюс пилешки шиш с гарнитура за 16 лири,има супички по 5 лири.
Екскурзиите си ги заплатих от България и не съжелявам-излиза по-евтино ,всичко беше организирано страхотно-невероятно точни са от фирмата-екскурзоводите много добри,имат един май Исмет се казваше изселник от България освен сухите факти и доста ни разсмиваше..
Въпреки супер натоварената ни програма-бях им спретнала на групата яко екскурзийки,имаше време и за шопинг  Grinning.Пазарувах и от улицата ,вечер под хотела става битак и накупих на детето тениски по 5 лири/съжелявам ,че не взех още  Grinning/ тя ги хреса повече от тези които взех от Мол-форум на любимете и Монстър хай по 25 лири парчето,
чанти,обувки ,на мъжо къси панталонки/реплики/ по 10 лири -имитацийки от подлеза където хапнахме Балък екмек и продължихме към Египетския пазар.Оправях се с моя българо-английско-руски.Пак ще отида ,надявам се  Crazy
Хубав весел ден

Последна редакция: чт, 14 май 2015, 09:56 от pisanka-sladuranka

# 65
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 716
Писанка, Исмет е голям образ. Не се забравя лесно. Особено в Света София като разказва за дупката, в която си мушкате пръста и въртите. Mr. Green
Иван е младеж, нали? С кестенява коса, висок и набит? А другият ви водач кой беше?

# 66
  • Мнения: 2
Здравейте на всички, които пишат с толкова любов и страст за красивия Истанбул. С мъжът ми доста дълго отлагахме ходенето си до Турция – Истанбул и то предимно защото не можехме да се спрем на туристическа агенция с която да пътуваме, а и все още нямахме извадени международни паспорти. За агенциите разбира се коментари всякакви, едни доволни, други не. Това е напълно разбираемо – хора различни, идеали също. Е, в крайна сметка тази година се решихме. Спряхме се на Караджъ турс, като си казахме цените са им ОК, и дори да има нещо, което да не ни хареса поне няма да сме дали една шапка пари  Simple Smile. За съжаление или не нямаме личен транспорт, за да се организираме сами, но и след като прочетох голяма част от коментарите в темите назад ми се стори голяма хамалогия. А и за цените на офертите от които избирахме определено ми се стори излишно след като има кой да го свърши вместо теб  Laughing Laughing Laughing. Както и да е тръгнахме от София вечерта и сутринта бяхме в Истанбул. Мога да кажа, че пътувахме много добре и не ни е било неудобно. За наш късмет ни настаниха малко след като пристигнахме в хотела. Бяхме в хотел Eyfel 3*, останахме много доволни от обслужването в хотела. Разходихме се надлъж и на шир (поне колкото ни позволяваше времето за престой от 2 дни и половина в града) и останахме много впечатлени. Не сме ходили по ресторантите за които се организираха групите, защото искахме да се насладим на истинския Истанбул. Но пък се разходихме с корабче по Босфора, видяхме двореца Долмабахче (много ни хареса), посетихме Капълъ Чаршъ, двореца Топ Капъ, църквата Света София, Синята Джамия. Абе с две думи прекарахме си страхотно. Определено цялата организация беше на ниво. Следващото ни посещение ще бъде отново с тази агенция, но ни се иска да посетим Кападокия. Благодаря на всички за „заразните емоции“ които предавате, чрез форума.

# 67
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 262
Добър вечер!
Аз почти съм готова с маршрута, но изникна още едно питане. Планирам следното:
Бейлербей - парка Гьозтепе – Чамлъджа -заведението с възглавничките/девичата кула – мол Форум (аквариума) – Сапфир
Но не мога да се оправя с превозните средства, с които да стигна до целта... ако може да ми помогнете как да осъществя за един ден горното. Тръгваме с Т1 от Султанахмет, а след това...


Ако пропуснеш Гьозтепе, може и да се получи. След трамвая на ферибот от Еминьоню до Юскюдар. Може и с Мармарай, но по-добре се насладете на разходката по море с ферибота. След това с някой автобус по крайбрежната до Бейлербей. Говоря за много автобуси, повечето с номер 15 и различни комбинации от букви, тръгващи пред голямата джамия на пристанището (може и нея да я видите). На табелката трябва някъде да е споменат Бейлербей. След това се качвате на 15С до спирка F.MAH.YENI CAMI и се изкачвате до Чамладжъ. Може и да си направите разходка в квартал Бейлербей (там е къщата от Листопад и други стари и красиви къщи) до последната спирка на 14F и с него да отидете до Чамладжъ (слиза се на сп.Курал). След гледката се спускате надолу и ще стигнете до сп.Чамладжъ или сп.Чамладжъ туристик. Тук вече имате 3 варианта:

1. Качвате се на автобус, на който пише Юскюдар и отивате на пристанището.
2. Качвате се на автобус, на който пише Кадъкьой, за да отидете до Гьозтепе. Не го препоръчвам, защото ще загубите прекалено много време. За парка трябва да се хване автобус 16 или 16М от пристанището в Кадъкьой .
3. Ако искате можете да вмъкнете Женската джамия. На табелката трябва да фигурира "Зейнеп". След джамията или се хваща автобус за Юскюдар, или се тръгва пеша към крайбрежието и кафенето с възглавниците.

От Юскюдар до кафенето с възглавниците се стига пеша по крайбрежието. След това се връщате пак на Юскюдар и хващате Мармарай до Йеникапъ. Там прехвърляте на метро М1 (към летището) и слизате на спирка Картал тепе/Коча тепе. От влака се вижда мол Форум. После пак с метрото до Йеникапъ и се качвате на другото метро М2 (към Таксим) и слизате на спирка 4Левент (да не се бърка с Левент). Влиза се направо в Сапфир.

Ако не държите точно на аквариума в Мол Форум, по-добре посетете другия във Флоря  Peace
Казват, че бил по-хубав, а и ще ви е по-близо...

# 68
  • Кукуландия
  • Мнения: 106
Благодаря ви за отговорите и ориентацията!
Не държа на Гьозтепе, просто го видях някъде и реших да го включа  Laughing

Май съм объркала моловете... Флоря ли беше, Форум ли... приличат си имената  Rolling Eyes В кой ходят повечето съфорумци, Флоря ли? Значи той ще да е... в него има и тропическа гора... объркала съм името... а къде се намира и как да го включа с транспорта на мястото на Форум?

Ще отседнем в Esra Sultan Petrol Hotel, до който е спирката Султанахмет. Наоколо има ли будка, от която да си купим Истанбулкарт?

Ето и програмата, която съм замислила към момента:

Понеделник – 18ти
Света София - Синята джамия Султанахмет – Топкапъ - Водохранилището Йеребатан – Хиподрума - Парка Гюлхане - Вечеря в Ортаклар
Вторник – 19ти
Долмабахче - Румели Хисар – Пиер Лоти (как? – с 25Е до Кабаташ, от там Т1 до Еминьоню, от там за Еюп с ферибот)
Сряда – 20ти
Бейлербей – Чамлъджа -заведението с възглавничките/девичата кула – мол Форум/Флоря? (аквариума) – Сапфир – Т1
Четвъртък – 21ви
От хотела към Таксим – Истиклял –миди, EhliTat Lokantasi – кула Галата – пеша през моста Галата (преди моста спирка Каракьой - Selamet bufe ) –– Капалъ чаршъ след 19:00
Петък – 22ри
Египетския пазар (магазина за кафе на Мехмед Ефенди) – Капалъ чаршъ

Изпълнима ли е тази програма? На мен ми се вижда доста реална Simple Smile Петък съм го оставила за пазарите и ако нещо друго не успеем да видим предните дни. Приемам и съвети за разместване, наместване, добавяне Simple Smile
В събота си тръгваме и мисля да се отбием в Одрин, където още идея си нямам какво ще правим Grinning

Оу, мидите в коя пресечка на Истиклял да ги търсим? По спомен имаше и пазар там, но може и да греша... Обещала съм на моя мъж миди, най-хубавите миди... преди месеци още  Laughing

И надявам се последен въпрос, да не ме отлъчите от толкова питане  Mr. Green - да сте попадали на хубава морска храна на добри цени? Говоря за скариди, октоподи, калмари, раци, такива неща  Grinning

Последна редакция: чт, 14 май 2015, 14:31 от Uinen

# 69
  • Мнения: 246
В Лялели - минавате подлеза с магазините до императорската джамия Pertevniyal Valide Sultan в Аксарай (задължително я посетете!), в посока Йеникапъ на около 100 метра вляво се намира магазин от веригата BIM market. По-евтино от БИМ няма да намерите в Истанбул (вода 0,25 лири, хляб 75 куруша, пишмание 2-3 лири). Но в тях не съм срещал да се продава баклава.

http://www.bim.com.tr/Categories/104/magazalar.aspx?CityKey=34&CountyKey=1327
[/quote]
Безкрайно Благодаря на всички отговорили. Идеята ми не беше да влача баклава и локум/не ги ям/,ами просто да видя нещо различно. А и да купя бира за мъжката част и вода за нас с детето.По-ще ми е интересно/и сега проучвам/ пазарите на Истанбул. Била съм на такъв в Кушадасъ и ми беше доста забавно.Сливаш се с местните и усещаш бита им. Намерила съм 3 пазара,които ми вършат работа като дни: Бешикташ/събота/,Uluspazari/четвъртък/ и Кадъкьой-петък.Извадих от един английски сайт транспорта до там ,дано да е верен.
Как ще сместя всичко в тези 3 дни-не знам,но колкото успеем.
Мислех да стигна и до Румели Хисар,но явно ще е следващия път.Да сме живи  и здрави!

# 70
  • Мнения: 82
Писанка, Исмет е голям образ. Не се забравя лесно. Особено в Света София като разказва за дупката, в която си мушкате пръста и въртите. Mr. Green
Иван е младеж, нали? С кестенява коса, висок и набит? А другият ви водач кой беше?

да разсмя ме за Исмет,Иван е от В.Т. ,младеж на около 38-39г.и той ни водеше групата от БГ до Истанбул и там ни придружаваше на някои от екскурзиите,на вечерите,също много забавен,чак висок не е,няма много коса ,но е кестеняв  Grinning.
Другата екскурзоводка от Турция беше Назифе или нещо такова /изселничка от Асеновград/-тя също много ми хареса ,тя ни води на Истикляр и после Долма бахче,за съжеление Исмет ни го взеха много важни клечки от МВР -цели 6 човека засякохме ги в двореца  Sunglasses

# 71
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 716
Писанка, Исмет е голям образ. Не се забравя лесно. Особено в Света София като разказва за дупката, в която си мушкате пръста и въртите. Mr. Green
Иван е младеж, нали? С кестенява коса, висок и набит? А другият ви водач кой беше?

да разсмя ме за Исмет,Иван е от В.Т. ,младеж на около 38-39г.и той ни водеше групата от БГ до Истанбул и там ни придружаваше на някои от екскурзиите,на вечерите,също много забавен,чак висок не е,няма много коса ,но е кестеняв  Grinning.
Другата екскурзоводка от Турция беше Назифе или нещо такова /изселничка от Асеновград/-тя също много ми хареса ,тя ни води на Истикляр и после Долма бахче,за съжеление Исмет ни го взеха много важни клечки от МВР -цели 6 човека засякохме ги в двореца  Sunglasses

Не помня името на жената, която ни развежда из Долмабахче, но сигурно е била тя. На средна възраст с червеникава коса ли беше, че съм я забравила нея... Blush

# 72
  • Мнения: 539
Благодаря ви за отговорите и ориентацията!
Не държа на Гьозтепе, просто го видях някъде и реших да го включа  Laughing

Май съм объркала моловете... Флоря ли беше, Форум ли... приличат си имената  Rolling Eyes В кой ходят повечето съфорумци, Флоря ли? Значи той ще да е... в него има и тропическа гора... объркала съм името... а къде се намира и как да го включа с транспорта на мястото на Форум?

Ще отседнем в Esra Sultan Petrol Hotel, до който е спирката Султанахмет. Наоколо има ли будка, от която да си купим Истанбулкарт?

Ето и програмата, която съм замислила към момента:

Понеделник – 18ти
Света София - Синята джамия Султанахмет – Топкапъ - Водохранилището Йеребатан – Хиподрума - Парка Гюлхане - Вечеря в Ортаклар
Вторник – 19ти
Долмабахче - Румели Хисар – Пиер Лоти (как? – с 25Е до Кабаташ, от там Т1 до Еминьоню, от там за Еюп с ферибот)
Сряда – 20ти
Бейлербей – Чамлъджа -заведението с възглавничките/девичата кула – мол Форум/Флоря? (аквариума) – Сапфир – Т1
Четвъртък – 21ви
От хотела към Таксим – Истиклял –миди, EhliTat Lokantasi – кула Галата – пеша през моста Галата (преди моста спирка Каракьой - Selamet bufe ) –– Капалъ чаршъ след 19:00
Петък – 22ри
Египетския пазар (магазина за кафе на Мехмед Ефенди) – Капалъ чаршъ

Изпълнима ли е тази програма? На мен ми се вижда доста реална Simple Smile Петък съм го оставила за пазарите и ако нещо друго не успеем да видим предните дни. Приемам и съвети за разместване, наместване, добавяне Simple Smile
В събота си тръгваме и мисля да се отбием в Одрин, където още идея си нямам какво ще правим Grinning

Оу, мидите в коя пресечка на Истиклял да ги търсим? По спомен имаше и пазар там, но може и да греша... Обещала съм на моя мъж миди, най-хубавите миди... преди месеци още  Laughing

И надявам се последен въпрос, да не ме отлъчите от толкова питане  Mr. Green - да сте попадали на хубава морска храна на добри цени? Говоря за скариди, октоподи, калмари, раци, такива неща  Grinning



За мен всичко което сте изброили като обекти в сряда е неосъществимо. За аквариума във Флора си отделете поне 4 часа.За да стигнете до там хващате автобуси BN1 или BN2 от Еминьоню.

# 73
  • София
  • Мнения: 13 149
За мен всичко което сте изброили като обекти в сряда е неосъществимо. За аквариума във Флора си отделете поне 4 часа.За да стигнете до там хващате автобуси BN1 или BN2 от Еминьоню.

Съгласна съм. Няма как в този ден да се отиде до Флоря. Само пътят в една посока е около 1 час. Ние го разгледахме за 2,5 часа, но спокойно можехме да стоим още час. Дори 4-те часа на Теди ми се виждат малко.  Wink Иначе автобусите минават по крайбрежния булевард Кенеди и могат да се хванат и там, но е под въпрос сядането, а аз не бих пътувала права 1 час. Би трябвало и около Йеникапъ да има спирка.

До Форум може да се отиде за около 1/2 час, а за разглеждането стига 1- 1,5 часа, т.е. 2,5-3 часа са достатъчни (стига да не се захласнете по магазините в мола  Laughing).

Щом сте с кола, защо не оставите Флоря за деня, в който тръгвате? Стига се лесно, посоката е почти към България и има паркинг, на който ще оставите колата. Така ще си спестите доста лашкане по автобусите.  Wink

Цитат
Капалъ чаршъ след 19:00

Египетския пазар затваря в 19 часа. Предполагам, че и Капалъто е дотолкова, а може и по-рано да затваря.

# 74
  • Мнения: 487
Има ли някой посещавал İstanbul Halı Müzesi  - музея на килимите , изглежда впечатляващо по картинките https://www.facebook.com/pages/Hal%C4%B1-Muzesi/1435795383302689

и ако не се лъжа входа му е срещу Топ Капъ . newsm78

Аз съм влизала там миналия юни, макар и за много бързо.Входът му е веднага вдясно като се излезе от Топкапъ, на ъгъла на уличката Соукчешме.Входът е безплатен. На мен ми беше интересно - до всеки килим има табелка, където се обяснява от кой район на Турция е и какво означават фигурите - дали е тъкан за чеиз и т.н...Някой път пак ще отида да прочета всичко на спокойствие...Ако имате време - влезте, но ако сте за първи път - има много по - хубави места.Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт