Да преправим старите мебели с любов - тема 29

  • 147 868
  • 737
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 456
Момичета, страхотни сте!
Имам нужда от съвет. Имам маса за хранене, разтегателна, кръгла, от тези дето всички ги имат, със стругованите крака и дето беше супер лукс да я притежаваш по време на соц-а. Лакът вече се е поолющил и ми се иска да я боядисам в млечно жълто. Как трябва да процедирам, някой правил ли е това? Как да сваля стария лак и как да я боядисам, с каква боя. Искам да с лъскава и гладка, и да мога спокойно да оставя чаша, без да се притеснявам.

# 136
  • Бистрица
  • Мнения: 50
Момичета, страхотни сте!
Имам нужда от съвет. Имам маса за хранене, разтегателна, кръгла, от тези дето всички ги имат, със стругованите крака и дето беше супер лукс да я притежаваш по време на соц-а. Лакът вече се е поолющил и ми се иска да я боядисам в млечно жълто. Как трябва да процедирам, някой правил ли е това? Как да сваля стария лак и как да я боядисам, с каква боя. Искам да с лъскава и гладка, и да мога спокойно да оставя чаша, без да се притеснявам.
Здравей, @Veselushka.

Това мисля, че ще ти свърши работа: ЦЪК
Почти имаш без лимитни възможности, единствено ти е необходимо малко търпение и желание да се занимаваш.
Успех

# 137
  • Мнения: 1 780
Момичета, страхотни сте!
Имам нужда от съвет. Имам маса за хранене, разтегателна, кръгла, от тези дето всички ги имат, със стругованите крака и дето беше супер лукс да я притежаваш по време на соц-а. Лакът вече се е поолющил и ми се иска да я боядисам в млечно жълто. Как трябва да процедирам, някой правил ли е това? Как да сваля стария лак и как да я боядисам, с каква боя. Искам да с лъскава и гладка, и да мога спокойно да оставя чаша, без да се притеснявам.

На първа страница има табличка със синтезирана информация.

# 138
  • Мнения: 7 106
Здравейте момичета!
Предстои ни циклене на дъбов паркет в хола и ми се иска да постигна подобен ефект :

http://mebeli.info/uploads/_img.php?src=7c570e621c6f3d5de5ba53e2 … 7b0.jpg&w=600

или



тоест да е в бяло, но да прозира шарката. От прочетеното в темата разбрах че този ефект може да се постигне с Осмо, обаче не съм сигурна дали е подходящо за паркет. Понеже следя темата от време на време, мисля че съм мяркала подобна снимка на някоя от вас и за да не задавам глупави въпроси, цял след обед ровя в старите теми, и не мога да намеря каквото търся  Sad. Повечето ползвате осмото за мебели, но съм сигурна, че някой беше показал и снимка на паркет с бяло Осмо  Praynig.
Така че ще ви бъда благодарна някой да се изкаже по моят въпрос, а ако пък има и снимка /може и на лични/ ще бъде супер.

# 139
  • София
  • Мнения: 6 095
Май паркетът беше на Янтра и тя беше много доволна.

# 140
  • София
  • Мнения: 282
Привет, и аз имам нужда от помощ.  Реших да освежа две стари холни около четиридесет годишни масички. Изшкурих ги, но станаха много светли, искам да възвърна старият им цвят, наподобяваше дъб, от дъб е и паркета и някои мебели в стаята. Не искам да ги лакирам с цветен лазурен лак, защото ще станат гланцови. Масло Осмо в момента е скъп вариант за мен. На снимката горните две са преди, а долните две след шкуренето.

http://media.snimka.bg/s1/4812/035867603-big.jpg?r=0

# 141
  • На брега
  • Мнения: 1 482
Привет, и аз имам нужда от помощ.  Реших да освежа две стари холни около четиридесет годишни масички. Изшкурих ги, но станаха много светли, искам да възвърна старият им цвят, наподобяваше дъб, от дъб е и паркета и някои мебели в стаята. Не искам да ги лакирам с цветен лазурен лак, защото ще станат гланцови. Масло Осмо в момента е скъп вариант за мен. На снимката горните две са преди, а долните две след шкуренето.

http://media.snimka.bg/s1/4812/035867603-big.jpg?r=0
Бюджетен вариант е с байц на водна основа-Дъб + българско масло. За около 10лв са материалите и ще ти останат и за още много мебели. Разхода е съсем малък. На тези вратички умишлено съм състарявала дървото, като съм структовирала с четкане и нанасяла допълнителен черен байц в драскотините, но ти можеж да ги байцваш само в основен цвят.

И аз съм в очакване на информация и впечатления за белия паркет и за изсветляване на дърво Crazy
Скрит текст:
...интересувам живо от това. Зори, коментирахме в друга тема с момичетата, че когато се нанася оцветено масло върху паркет, при надраскване, отдолу ще излиза оригиналния цвят на дървото... При мен е проблем, защото там се ходи с обувки и е натоварена зона. Сега проучвам вариантите да се оцвети самия паркет с бял байц, а после да се нанесе покритието отгоре (било масло, било лак на водна основа-не съм решила още). Вчера взех байц за паркет Избелен дъб и пробвах върху една паркетинка, а до края на седмицата имам среща с консултант и проба на друг бял байц за да видя дали и кое ще ми допадне. Ще снимам и ще кача резултата.

# 142
  • Бургас
  • Мнения: 754
Привет, и аз имам нужда от помощ.  Реших да освежа две стари холни около четиридесет годишни масички. Изшкурих ги, но станаха много светли, искам да възвърна старият им цвят, наподобяваше дъб, от дъб е и паркета и някои мебели в стаята. Не искам да ги лакирам с цветен лазурен лак, защото ще станат гланцови. Масло Осмо в момента е скъп вариант за мен. На снимката горните две са преди, а долните две след шкуренето.

http://media.snimka.bg/s1/4812/035867603-big.jpg?r=0





По магазините има други марки масло за дърво, момичета които са ползвали бяха доволни.

Маслото се полага върху дърво, не се слага байц.
Зори маслото е подходящо за всякакви дървени повърхности дори и за кухненски плот, някой беше казал че на 6-8 месеца минава една ръка масло /става въпрос за кух. плот или маса/

# 143
  • На брега
  • Мнения: 1 482
О, да! Не е задължително да се байцва. Споменавам го като вариант, ако искаш да промениш нюанса/цвета на дървото или ако дървения материал на е дъб, а се окаже, че розовее, жълтее... Laughing Така, както си изшкурила - дървото светлее, защото не е третирано и не можеш да му прецениш цвета след омасляване. Избърши с влажна кърпа и виж какъв цвят се показва. Навлажненото/намокрено дърво се доближава по изглед на това, как ще изглежда след омасляването. Ако те устройва цвета и не се бие с паркета направо омаслявай. Peace

# 144
  • София
  • Мнения: 282
NovaTema, Хриси9092, благодаря за бързите отговори Hug. Ще пробвам с мокро на скрито място и след това ще реша как да ги третирам. Ще се върна назад в темите да видя какви са тези по-евтини масла и дали са безцветни или цвят дъб, защото трябва да докарам цвета с байц или с цветно масло. Бързам с инфото, защото ще нося компа на ремонт, а ми е трудно да пиша от телефон.

# 145
  • Варна
  • Мнения: 1 571
В Броколаж можеш да намериш маслото на Лакпром, то е безцветно, т.е. дървото само леко потъмнява (като намокрено наистина). Там има и от тези продукти http://gubra-bg.com/7-retush-i-poddrzhka.
С байц + безцветно масло ще се получи, но внимавай и с байца. Аз съм ползвала орех върху чам и се получи много тъмно кафяво, почти черно, за да смекча цвета го разреждах 1 към 2 с вода  Peace

# 146
  • На брега
  • Мнения: 1 482
Внимавай с байца не само поради тази причина! Благодаря на Ментолка и Хриси, че го споменаха за да акцентирам. И аз говоря и приложих пример с евтините, български продукти...

Правило при повечето марки хубав, скъп байц, дори и на водна основа е, че след байц не може да се омаслява! Маслото действало, като основа, щяло да взаимодейства с химията на байца и да се вдигне. Вчера и днес обиколих 2 представители на продукти за дърво (лак, байц, масла) и на двете места ми казаха правилото - след байц не се омаслява, което пък беше в противоречие с моят евтин експеримент baby_neutral.
Днес им скъсах нервите с въпроси, докато консултанта не изпусна ключовото: "С нашите продукти не се омаслява след байц!"
Скрит текст:
Това ми беше достатъчно да се ориентирам накъде духа вятъра и да хукна да досаждам с въпроси на клиент на магазина-майстор мебелист, работещ с масивно дърво с опит. Той ми каза, че с евтините, български байцове мога да правя всичко, защото били, като "боички за яйца" Mr. Green.

Показах байцвана и омаслена вратичка с български продукти, а преди два месеца оцветих и омаслих и една дворна масичка от ужасно проядено и изгнило рециклирано дюшеме. Оцветих я с окислената смес на Самурайка (сещате се-оцет с домакинско телче), а след, като не ми съвпадна цвета на плота с този на основата, промених нюанца с байц отгоре. Двете покрития се оказаха съвместими, а отгоре понесоха и омасляване с въпросната марка българско масло.
За да решиш как и с какво да работиш си прецени колко ти е скъп продукта, който обработваш. Аз обработвах рециклирани материали с ниска себестойност и беше безсмислено да инвестирам в скъп, качествен продукт. Вратичките са на стари кухненски шкафчета, които само освежавам за да издържат няколко месеца, докато направим новата кухня, а масичката я ползваме само по време на ремонта, да си оставим бирата и ще подменя плота с по-качествен още напролет.

Факт е, че байца и маслото не се вдигнаха/пресякоха.
Факт също така е, че не мога да споделя дългосрочни впечатления и как ще се държи във времето това съвместно съжителство.

Сега за новият паркет, който поставям съм доста по-претенциозна, защото искам да си защитя инвестицията дългосрочно.
Лошото е, че нямаме дългосрочни традиции в използването на масла за под и почти никой не споделя впечатленията си от пода след 5 годишна употреба примерно...
Лошото е, че и консултантите не са обучени добре, какъв точно продукт продават и не могат да ми отговорят на въпросите.
Имам вече резултати за използването на бял байц и бяло масло. При не толкова остра светлина ще снимам паркетинките мостри и ще обяснявам, ако на някой му се чете, какво са ми казали.

# 147
  • Мнения: 7 106
Момичета, благодаря на всички, които се включиха по моя въпрос с паркета   bouquet. Ще имам време да го мисля до началото на септември, та в тази връзка NovaTema, споделяй всичките си опити и експерименти, със сигурност ще бъдат от полза за много хора. За съжаление консултантите /особено пък в провинцията  ooooh!/ никакви ги няма и всичко е проба-грешка.
Аз преди 5-6 години циклих и омаслявах паркета в хола, но за съжаление не помня с какво. Това е и причината да го цикля сега пак. Има вече леко протриване на вратата и под холната масичка където най-често се седи. Пък и ми се ще кардинално да сменя цвета.

Ето това е цвета в момента :



Ето как се е протрило при вратата :



# 148
  • Бургас
  • Мнения: 754
Нова тема голям си образ да знаеш! Що побъркваш хората... Бих препоръчала да прочетете как действа / в слячая / маслото и байца, байца е като покритие /може и да бъркам/, а маслото попива в дървото, полагат се няколко ръце и така предпазва, то е масло направо си представете олио... Нова тема хубаво правиш като тестваш, ще кажеш след време как се държат материалите.

# 149
  • София
  • Мнения: 90
Момичета, имам нужда от съвет за следното нещо. Имам 3 дървени стола, покрити с тъмно червен лак. Свалих лака на единия. Падна изцяло, но отдолу стои червеникаво.Изтърках го с шкурка. Червенината си стои. На места прозира светло дърво. На мен така ми харесва, но бих искала да го покрия с нещо прозрачно със сив отенък. Отдолу да се вижда дървото с остатъка от боята. Какво ще ме посъветвате да използвам за покритие: лак, байц или разредена боя? Кае от трите ще даде лек нюанс и ще е подходящо в дадения случай?
Ето го стола / с не съвсем свален лак все още/:
Скрит текст:



На последната снимка се вижда счупена част. Бихте ли ми подсказали как да я "ремонтирам"?
Благодаря предварително.

Общи условия

Активация на акаунт