Математически турнири - 35

  • 105 121
  • 740
  •   1
Отговори
  • Мнения: X


Математически турнири -34

К А Л Е Н Д А Р Е Н    П Л А Н
на състезанията по математика, информатика, информационни технологии и
математическа лингвистика през учебната 2015/2016 година


Библиотека със задачи от национални и международни състезания

Математика за всеки - задачи от математически състезания

Информация за състезания и олимпиади по математика

Да учим математика

Задачи от популярни математически състезания

Българският сайт за математика

И още задачи...

Математически турнир " Черноризец Храбър"

Математически турнир " Иван Салабашев"

Математическо състезание " Хитър Петър" - Габрово

Математически турнир " Академик Кирил Попов" - Шумен

Съюз на математиците в България

МОН - олимпиади и състезания

Съвети за състезатели по математика на всякаква възраст:

-Не решавайте трудни задачи в деня преди състезанието;

- Ако задачата ви се стори позната, бъдете особено внимателни, за да не се подведете по повърхностни аналогии;

- Номерата на задачите не винаги съответстват на трудността. Решавайте първо лесните задачи;

- Ако правилата разрешават, задължително излезте в почивка (до тоалетната) поне веднъж, дори да сте готови с всичко. Когато се върнете, прочетете пак условието и решението на всяка задача;

- Стойте до края. Борете се за всяка точка. Записвайте на беловата дори и частични постижения и отговори;

- Някои задачи ще ви се удадат веднага, а може би някои не (тях ще наричаме "трудни"). Именно трудните задачи ще ви помогнат да победите тези, които се отказват, когато не намерят сигурен подход. Упорствайте и намерете решението. По това победителите се отличават от масата.

- Ако дадена задача не ви се удава, прочетете пак условието. Представяйте си нещата образно. Помислете малко дали не сте срещали някъде подобна задача. Не отделяйте повече от 40 минути на дадена задача. Опитайте друга. Хапнете шоколад. Ако дълго време нямате напредък, отидете до тоалетната. Освежете се. Много решения са измислени след разходка до тоалетната (естествено това не значи да стоите в тоалетната в очакване на решение)

Добре дошли!

# 1
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 146
Регламент за прием МГ-Варна 5-ти клас
http://mgberon.com/html/spage.php?p=after4

# 2
  • Мнения: 2 687
според мен тези състезания в детската академия за малки дечица са много готини всъщност: точно така дъщеря ми се зариби, когато спечели златен медал там: бяхме си говорили за математика от малка, знаеше повече отколкото за пг, съвсем случайно разбрах за това състезание, порешава малко тестове от 1ви клас и това е. за такива малки деца не се предполага да ги нарамиш с всички тестове за 1ви клас от всички години, да решават всеки уикенд и т.н., а просто да се пробват, да участват, да се радват  Peace очакванията и вложеният труд нарастват с годините. според мен. има и родители, които например година решават редовно всичко, не само математика, за прием в 1ви клас примерно в италианския лицей.

Последна редакция: пн, 23 ное 2015, 15:23 от arino

# 3
  • Мнения: 1 057
като гледам май само за яслите още няма състезания по математика... ама като има родители-касички с болни амбиции защо ли пък не; иначе да се занимават допълнително с математика децата преди да са станали 3-4 клас едва ли има много смисъл, както и да се говори за постижения и медали преди 6-7 клас...

# 4
  • Мнения: 2 687
касички newsm78 ако визираш таксата, намирам я съвсем приемлива. в академията не помня колко е, но сега ИС, ЧХ, КМС са около 6-8 лв. ако искаш да си ходи детето така тук-там, не виждам начин да е безплатно  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 10 825
Благодаря за темата  bouquet

Вече има информация за награждаването на първенците на СМТ , както и на медалистите от Математика без граници - проведеното в ДАНИС

# 6
  • Мнения: 1 057
касички newsm78 ако визираш таксата, намирам я съвсем приемлива. в академията не помня колко е, но сега ИС, ЧХ, КМС са около 6-8 лв. ако искаш да си ходи детето така тук-там, не виждам начин да е безплатно  Peace

имам предвид непрекъснатото сваляне на възрастта за участниците; преди 10-15г. нямаше май състезания за 1-ви и 2-ри клас да речем... това, че вече има не е защото е смислено да има, а защото има интерес от родителите и организаторите се възползват... и като се погледнат участниците по възраст - обикновено 1ви, 2ри клас най-много, т.е. когато е и най-безсмислено участието... а кои реално стават за математици се очертава чак 5-6 клас, тогава и броя участници в състезания рязко намалява, както и болните родителските амбиции...

# 7
  • Мнения: 4 204
Дидева, благодаря за темата.

Мине-немине  се разискват състезанията за 1-2 класници. Очаквам долната граница да пада още.

# 8
  • Мнения: 5 160
Тя падна, вече от година-две...
Има за 5-7 годишни състезания ... Догодина може и за яслена, както някой писа.

# 9
  • София
  • Мнения: 530
касички newsm78 ако визираш таксата, намирам я съвсем приемлива. в академията не помня колко е, но сега ИС, ЧХ, КМС са около 6-8 лв. ако искаш да си ходи детето така тук-там, не виждам начин да е безплатно  Peace

имам предвид непрекъснатото сваляне на възрастта за участниците; преди 10-15г. нямаше май състезания за 1-ви и 2-ри клас да речем... това, че вече има не е защото е смислено да има, а защото има интерес от родителите и организаторите се възползват... и като се погледнат участниците по възраст - обикновено 1ви, 2ри клас най-много, т.е. когато е и най-безсмислено участието... а кои реално стават за математици се очертава чак 5-6 клас, тогава и броя участници в състезания рязко намалява, както и болните родителските амбиции...

А какво лошо има в това? Знаем, че стабилно се намалява възрастта, в която малчуганите започват да се "забавляват" с електронни игри. Вместо да седят пред телезивора, видеото, лаптопите или да натискат бутоните / екрана на таблетите и телефоните, стреляйки въображаеми врагове и/или изживявайки емоциите си във виртуален свят, в хиляди пъти е по-полезно за интелектуалното развитие на мъниците да решават математически задачки /или да играят шахмат/.

Дори 99% от децата, които ходят на математически състезания от ранна възраст, после да не станат математици, инвестирането на времето и усилията, прекарани в търсене на решения на задачи, ще даде своя принос рано или късно. Това за мен е инвестиция в бъдещето, дори не само в бъдещето на конкретните деца, а и в бъдещето на елита на нацията.

Преди 10-15 г. децата на тази възраст все още играеха на двора, комуникираха помежду си вербално и четяха детски книжки. А може да се окаже, че липсата на организирани математически състезания за най-малките по онова време е било грешно решение.

# 10
  • Мнения: 1 057
"работата" на най-малките е да играят, а не да решават задачи... ако за някои родители най-лесното е да си оставят детето пред телевизора/ел. игра, то това си е проблем на тези родители... и точно тези родители едва ли ще занимават и децата си с математика... а иначе едно дете 4 клас примерно за 2-3 месеца с лекота ще навакса това, което дете 1-ви или 2-ри клас две години се е мъчило да решава... ваши са си децата, тормозете ги колкото искате, практиката е доказала, че е безсмислено... и сега си обяснявам огромната празнота в мен - ами цял живот ще ми липсва, че не съм ходил на състезания по математика в 1-ви и 2-ри клас... болните амбиции на някои родители наистина нямат мярка...

# 11
  • София
  • Мнения: 530
Всеки гледа от неговата камбанария. Никой не говори за лишаване на децата от игра или за замяна на играта с уроци / занимания с математика!


Явно Ви е чужда мисълта, че решаването на задачи може да бъде съзнателен избор и удоволствие за децата... Странна логика и подход на родител, който търси смисъл в решаването на задачи и се разграничава от

болните амбиции на някои родители

П.С. Иронията не Ви приляга. Чела съм Ваши постинги и смея да твърдя, че оставят впечатление, че са на умен и интелигентен мъж. Но може да не съм чела достатъчно внимателно...

# 12
  • София
  • Мнения: 3 508
Малко мои разсъждения. Детето ми не е с блестящ резултат от СМТ и е първи клас.
Харесва математиката и се забавлява със задачки откакто се помни. Той поиска да отиде на състезанието и затова го записах. Решил е задачите, на които е разбрал условията.

Но забелязах друго. Сред родителите на деца от първи клас има паника. Защо децата им не са сред наградените. Тук няма майка, която да ме убеди, че детето й може да изброи триъгълниците и правоъгълниците. Това може да стане само ако преди това е решавало много подобна задача. А как дете в първи клас ще се досети за симетрията... също не мога да си го представя. 90% от децата могат да нарисуват симетричните фигури, но малко са се досетили сами.

Според мен в 145 СОУ и в онази академия децата са решавали такива задачи преди състезанието. Не искам да си мисля, че са знаели задачите предварително, но не мога да си представя как са се досетили.

И сега да попитам: трябва ли според вас да си пратя детето на уроци във въпросната академия, само за да получи висок резултат. И какъв е смисълът да ходи на състезание, на което задачите са му дадени и решени предния ден.
А за състезанието, което академията организира на 12.12... ако някой иска да си прати детето на състезание с деца, които са решавали задачите от състезанието на предишното платено занятие... да го направи, но аз не бих го препоръчала.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 266
Миналата година на коледното математическо състезание петата задача беше точно с прерисуване симетрично в мрежа на фигура за първи клас. Ако родителите искат и са подготвяли децата за това състезание не е трудно те да са запознати с този тип задачи. И да има много деца, които наистина се подготвят специално за състезанията и то от тази възраст и са запознати с различните типовете задачи. Както и е нормално децата в Академията да са решавали подобни задачи преди това, предвид че типовете задачи за тази възраст не са много голям брой, а симетричното прерисуване го вкараха ако не се лъжа от миналата година като нещо ново.

Последна редакция: пн, 23 ное 2015, 18:55 от Aila

# 14
  • София
  • Мнения: 4 031
Децата може да са решавали такива задачи и вкъщи, има предостатъчно материално и в нета, и в книжарниците.  Моето мнение е следното - ако детето харесва да решава задачки бих му предложила да си решава от време на време вкъщи, а на състезание да отиде 2-3 пъти в 1 клас. Ходейки на състезание , освен да покаже знания, детето трябва да тренира концентрация, съсредоточаване, последователност. А едно хлапе на 7-8 години не би могло да го прави всяка седмица това упражнение, и не е и нужно.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт