Фентъзи и фантастика - Тема 8

  • 43 162
  • 757
  •   1
Отговори
# 1
  • София
  • Мнения: 3 581
1. Коя е поредицата или романът, която/който ме запали по жанра?

2. Коя врата бихте отворили и защо?

# 2
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Една от първите книги, която изобщо ме приобщи към фантастиката беше "Резерватът на таласъмите" на Клифърд Саймък. Бих казала, че той е уникален автор. Тук не включвам книгите на Жул Верн, които обожавах като дете. С много удоволствие препрочитам негови книги. Може би първата ми фентъзи поредици беше "Хрониките на Амбър".

С удоволствие бих влязла през вратата на Хогуортс, защото си мисля, че би било чудесно да има училище за магически надарени хора. Вътре в себе си вярвам, че точно тези способности човек е пренебрегнал и затова те са закърнели, да се надяваме не завинаги.

# 3
  • Мнения: 36 669
Бих отворила вратата към Хогуортс, защото харесвам света на Хари Потър  Simple Smile

Не си спомням кой точно роман ме запали по фантастиката и фентъзито... Всъщност, що се отнася до фантастиката, мисля, че ме запали Стар Трек (Следващото поколение) - спомням си, че гледах серии като много малка и ги обожавах. Освен това, като съвсем малка (т.е. от преди да мога да чета, дори от преди да разбирам какво гледам), гледах някакви документални филми за Междузвездни войни и бях като омагьосана от тях.
Що се отнася до фентъзито - харесвам доста неща, но "Светът на Диска" е любимата ми поредица. Обичам много и книгите за Хари Потър, както споменах. Те категорично не са първите фентъзита, които съм чела, но накараха много други да избледнеят в съзнанието ми. Когато излязоха на българския пазар бях на около 18 - определено не съм отраснала с тях и никога не съм ги възприемала като детска поредица - просто книги, които са ми изключително интересни.  Heart Eyes
П.п. кое е първото фентъзи, което ме спечели - честно казано, не знам, но обичах приказките с фантастични елементи (четяха ми много и разнообразни приказки, не като днешните родители, които просто пускат едни и същи филмчета на децата си отново и отново) - колкото повече магия имаше в тях, толкова повече ми харесваха. Когато започнах да чета, първите "фентъзита", които обикнах май бяха митовете и легендите - първо гръцките, а после - каквито други успявах да намеря.

Последна редакция: нд, 11 сеп 2016, 20:06 от Petia Ivailova

# 4
  • Мнения: 5 754
В ранните ми младежки години прочетох "Чоки", "Денят на трифидите" на Джон Уиндъм и "Добре охранявани мъже" на Робер Мерл, а от след това "Властелинът" и от тогава този жанр ми е любим.Това предполага и през коя врата бих влязла нали? С удоволствие бих отишла на гости на Билбо. Grinning

# 5
  • Мнения: 532
По фентъзито ме запалиха Джон Картър и Конан.
Бих влязла при вестеросците.

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 1 679
И по двата жанра ме запали библиотека "Галактика" с любезното съдействие на баща ми. По фантастиката - "Аелита" на Алексей Толстой, а по фентъзито - "Магьосникът от Землемория" на Урсула ЛеГуин.

Бих влязла през вратата към Камелот. Подозирам обаче, че представите ми са крайно романтични.

# 7
  • Мнения: 18 398
 Бих се затруднил доста между Вестеросците,  Средната земя и Камелот. Обичам рицарската тематика, един от първите ми романи бе Конан следван от Хобит и Властелинът. В тези земи ще потърся по-неизследвани територии - ако вляза през врататата на Вестерос ще попътувам до Спорните земи или Сотьорос, а ако вляза в Средната земя- до Железните хълмове на изток от царството на Смог или до Умбар на юг от Мордор.

Алиса ми е скучна, хогуортс - тъп, а Нарния ми идва твърде библейска. Неверленд пък е прекалено детински.

# 8
  • София
  • Мнения: 44 253
хъм...интересен въпрос... на около 10 години бях когато се запознах с Тери Брукс и Шанара... вероятно той е бил естествено продължение на приказките, митовете и легендите за мен и идеален мост към фентъзито Simple Smile
От тези врати никоя не води към наистина любим свят, но да кажем  средната земя най се доближава, така де - поне има елфи Simple Smile

 bouquet Благодарности за темата Нели bouquet

Последна редакция: нд, 11 сеп 2016, 20:53 от Angel_Dust

# 9
  • Майничка
  • Мнения: 12 633
Никакъв спомен нямам кое ме е запалило по фантастиката, но определено бих се засилила към Средната земя. Laughing

# 10
  • Мнения: 48 052
Средната земя, разбира се, ще живея с Виго Мортенсен в някоя хобитска дупка   Heart Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 3 581
Средната земя, разбира се, ще живея с Виго Мортенсен в някоя хобитска дупка   Heart Eyes

За нас с Кили има ли място? Laughing Макар че аз ще отворя вратата на Хогуортс, идеята за магическо училище ме вдъхновява.

# 12
  • Мнения: 48 052
Да, взимай Кили и идвай...тия елфкини всички мъже отмъкнаха   Joy
Както чета Тъмната кула, само врати сами в главата
4 книга-скуууукаааа, иде ми да натупам Сюзан

# 13
  • Мнения: 5 754
Средната земя, разбира се, ще живея с Виго Мортенсен в някоя хобитска дупка   Heart Eyes

Ох, Виго като Арагорн  Heart Eyes И Боромир, ах Боромир Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 48 052
Докато пиша,вдигам поглед и гледам-Самознай Майтапер в коледен филм по Нова, повишен в елф явно  Joy

Общи условия

Активация на акаунт