Фентъзи и фантастика - Тема 8

  • 43 186
  • 757
  •   1
Отговори
# 30
  • addicted
  • Мнения: 1 085
Имах леко колебание, Камелот винаги ще го виждам както в Мъглите на авалон, който ми е много любим. Но в крайна сметка предпочетох вратата за Средната земя.

Първата фентъзи книга, която прочетох беше Магия за кинжал на Катрин Кер. Следващите книги се намираха много трудно на български, но така или иначе по това време излезе първият филм по Властелина, така че от нея директно минах на Толкин. Последва бойно кръщене с тухлите на Колелото на времето - от тогава никоя поредица не ме плаши. Simple Smile

# 31
  • Мнения: 5 785
Голяма навалица стана в Средната земя. Hug

# 32
  • addicted
  • Мнения: 1 085
Simple Smile Какво да се прави, четейки описанията на хобитите, винаги съм била убедена, че ако се бях родила там щях да съм си точно хобит. Идилийка.

# 33
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 420
Ами хобит, всички щяхме да сме прелестни елфки и разни хорица и джуджета щяха да ни обожават Joy.

# 34
  • Мнения: 532
Ами хобит, всички щяхме да сме прелестни елфки и разни хорица и джуджета щяха да ни обожават Joy.

Баш джудже ще се радва на елфка при Толкин. Те там се препъват едно друго, кой да успее първи да препсува русите гадове.  Mr. Green
Между другото Властелинът ме изврати на младини. През цялото време виках за орките.

# 35
  • Мнения: 18 931
 не си била единствена Лайсийн. Аз лично все се надявах Саруман да надвие над Гандалф и  компания ама нъц. #Cussing out Или пък какво би станало ако пръстената бе попаднал в Смог? летящ невидим дракон, ааааах не е истина!

и така и не разбрах щом орлите можеха да минат и да метнат пръстена  в ДУУМ кому бе нужно да се предприема това опасно пътешествие?

А този Саурон - много загубен - до последния момент не разбра какво смятат враговете му да правят с Пръстена. Човек да не повярва че е същият Саурон, който някога е бил дясната ръка на Мелкор и е нямал равен по хитрост. Joy Joy Joy

Аз в Средната земя бих поскитал към малко известни земи - например бих обследвал Мория  - обичам джуджета ей 0 или бих се качил нагоре по пещерите на Мъгливите планини да ги картографирам, или бих тръгнал на изток от Железните хълмове и Еребор да видя какви чудовища има там или на юг от  Мордор към Умбар...

Много бих искал да се порадвам на гостоприемството на Бьорн или на това на Том Бомбадил с надежда да събера интересни сведения.

П.С. между другото много ме дразнят елфите с тяхното високомерие и с това че като са дълголетни не се множат нормално. Джуджетата са много-близки до хората и по-ги възприемам някак си. Викове, сръдни, ругатни, битки, после пиене на потна бира и пеене на песни за героиства.

П.П.С. и аз имах леки колебания но именно защото Камелот го виждам и аз най-вече през очите на "Мъглите на Авалон" и "Артур" и много по-малко през "Моргана" - избрах Средната Земя, просто Артур ми изглежда старшно безпринципен крал и не ми допада като персонаж виж Моргана я харесвам, но пък тя губи войната.

Последна редакция: пн, 12 сеп 2016, 20:06 от Джон Сняг

# 36
  • Мнения: 532
Джон, сигурно знаеш, че за някои от въпросите ти отговорите се крият в Силмарилион и Недовършени Предания. Иначе в книгата ми се струва, че Саруман всъщност надви Гандалф. Все пак цялото Графство си взе, а и в пряк сблъсък двамата така и не се изправят. Та Саруман си е скритата лимонка до самия финал... или пак помня грешно.

Но да, елфите са най-зле, милите. И едно от нещата, които филмите определено оправят. Особено пък в Хобита Леголас и баща му са ултра куулнес.

# 37
  • Мнения: 6 577
Отдавна не съм я чела, но все си мисля, че щях да си спомням ако Саруман беше надвил Гандалф newsm78

# 38
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 420
Прекрасният народ са, има защо да са високомерни пък Heart Eyes.

# 39
  • Мнения: 18 931
 как да не се изправят като се изправят? Саруман надделява над Гандалф Сивия и го затваря в Кулата!
По късно вече когато Гандалф се бе Аватаризирал, а саруман загуби доста от Силите си Гандалф счупи жезъла на Саруман, но саруман запази ума си и успя да превземе Графството. като цяло той е по-печеният от двамата и като ум и като магия, представям си ако беше овладял Пръстена какво щеше да стане.

П.С. няма защо да са  високомерни - именно  елфите са виновни за Падението, са това че се е проляла първата кръв, често са воювали срещу съюзниците си -хора и джуджета. Елве Тингол например прави всичко възможно да провали брака на дъщеря си с Берен, който е истински герой, после пък не иска да даде платата на джуджетата и това става причина за убийството му. От всички елфи Елронд е един от малкото нормални, обаче той е Полуелф и не го слагам в сметките. По-древните елфи са отвратителни създания често водят братоубийствени войни единствено от високомерие, дори Маедрос и брат му загубват два от Силамарилите, защото продължават да настояват на правото си на Първородни след като отдавна са загубили това право.

# 40
  • Мнения: 48 194
Саруман не е завземал графството,това беше видение в бъдещето само.

# 41
  • Мнения: 532
Саруман не е завземал графството,това беше видение в бъдещето само.

Специално кечът за Графството е една от най-дългите глави в последната книга, където зад цялата простотия стоят Саруман (преобразен като някакъв галош) и Грима Hug

# 42
  • Мнения: 6 577
Да, споням си, че накрая се наложи като се завърнаха Фродо и компания да освобождават Графството, но не помня от кого.
Както и да е, под "надвил" аз имах предвид убил, надделял над магьосническите му сили или физически, или и двете, а щом Гандалф му е счупил жезъла за мен по-скоро е обратното. Нищо, че не е успял да го унищожи докрай.
За съжаление тази част от книгата ми е мътна и се обърквам с филма.

# 43
  • Мнения: 48 194
Може, не помня вече, беше преди години...
Като цяло Саруман беше доста лукав, да, но жанра все пак не предполага да надвие, не ме кефят съвременните тенденции да има "изненади" и "излизане от клишето "

# 44
  • Мнения: 18 931
Гандалф, който счупи жезъла на саруман вече не беше онзи Гандалф с който Саруман се би в Кулата - той се бе обожествил/аватаризирал след възкресението си, след като умря от  Балрога. Освен това Саруман загуби голяма част от Силите си след като беше победен от Саурон, в самото начало на битката Саруман е несравнима по-могъщ от Гандалф и неслучайно след битката между двамата Саруман е този който чупи жезъла на Гандалф и го заточва в Кулата. по това време Саруман е водач на  Ордена и дори Гандалф го признава за по-силен и по-мъдър. След Падението саруман губи голяма част от силите си - след схватката си със Саурон, а на Гандалф са му отпуснати свише нови сили от Манве и компания, но дори тогава Саруман запазва  своя ум и сладкодумието си, както и познанията си и е безкрайно опасен.

името под което Саруман завладява Графството е Шарки - Стареца. Така го наричаше и Гандалф- Стария, Стареца, така че Фродо и компания бяха много ядосани не са се сетили кой е този Шарки, който им е подготвил тези беди. самият гандалф имаше усещане за надвиснала беда като прогонва Саруман, но някак си нещата му се изплъзнаха от контрол този път.

Във филма "Властелинът" не всичко е предадено точно според книгата само първия филм следва оригинала - с едно -две дребни вмешателства. А в "Хобит" пък е мазало всичко е направено на битки. Особено третата част. да не говорим че Хобит са се постарали да го направят като прелюдия към "Властелина", а то няма почти нищо общо освен самия край където джуджетата се заселват в Мория и Билбо се завръща в къщи и почва да пръсак пари за племенници. Цялата основна част на Хобит обаче е съпоставима по-скоро с Мечо Пух или Малкия Принц, отколкото с Властелинът.

Във "Властелинът"  - книгата - единственият от "добрите" който умира е Боромир, пък и той залита по Пръстена, а в Хобит - Торин, обаче той пък е обладан от манията да притежава  камъка Аркен. в този смисъл няма как пък точно Олорин/Гандалф/Митрандир, добрият дух пратен от Явана да помага на Първородните и Хората да умре. това не ти е Мартин или П.Брет - да избива главните герои.

Идеята за Камъка Аркен мисля че е бил нещо като ранна версия на изгубения Силмарил от Елве Тингол за който се бият джуджета и елфи.

Общи условия

Активация на акаунт