Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 20

  • 67 258
  • 746
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 11
Svinia, фантазиите са хубаво нещо, но ще ви върна в реалността и в умението да се чете.  Къде в изказването ми пише, че ваксините нямат връзка с аутизма? Пиша, че са без тимеросал.  Никъде няма и дума за Омега 3 и подобни.
Говоря за реални деца, и ДАН протоколи.                                                                                                                           
А има ли хора на които е помогнато - да има. Типичен пример е Темпъл Грандин, но да сте срещнали терапевтите и да се бият в гърдите и броят излекуваните от тях?
В България също има добри професионалисти, но човек работи с тях ако е готов и разбира.

# 421
  • Мнения: 1 738

„Има няколко урока за научаване: 1) Шарлатаните никога не спят; 2) Повечето хора не гледат на шарлатанството като на сериозна заплаха; 3) Повечето професионалисти са твърде заети (или твърде опасяващи се от атаки), за да участват [в разобличаването му] и 4) За съжаление, интернет дава възможност на всеки да публикува невярна информация. "


За съжаление, интернет дава възможност и на хората с копролалия да заливат темите с тази материя Не съм чела повече скверности за всичко и всички, повече персонални обиди към другояче мислещите, отколкото в български коментари към новини и някои теми през последните няколко години.  Sick Sick Sick

# 422
  • Мнения: 126

„Има няколко урока за научаване: 1) Шарлатаните никога не спят; 2) Повечето хора не гледат на шарлатанството като на сериозна заплаха; 3) Повечето професионалисти са твърде заети (или твърде опасяващи се от атаки), за да участват [в разобличаването му] и 4) За съжаление, интернет дава възможност на всеки да публикува невярна информация. "


За съжаление, интернет дава възможност и на хората с копролалия да заливат темите с тази материя Не съм чела повече скверности за всичко и всички, повече персонални обиди към другояче мислещите, отколкото в български коментари към новини и някои теми през последните няколко години.  Sick Sick Sick

Да, последния линк на DoctorAl е с невярна информация.

 Outta Joint

Този линк - http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080228091459AA4MOE9
е скверност, но на DoctorAl, не му дреме особено, той е воден от "неща, които го интересуват"
и симпатии, а би трябвало да е воден от здравия разум  ... но това е нещо, което е дефицитно
в наше време, особено при някои специалисти, които "разбират аутизма".

Много добро описание си дала на себе си Констанца - персонални обиди - обичаш този
спорт Outta Joint Е, има и други, които могат да участват в масовия спорт и това те дрази,
значи имаш двоен стандарт и съдиш себе си по-меко ...





Последна редакция: пн, 21 яну 2013, 08:48 от svinia007

# 423
  • Мнения: 1 738
Коментарът ми не е за написаното от докторАл. Опитвам се да не нагазвам в излиянията на дорка14/свиня007.  На нея периодично й е нужна мишена, а какво по-добро от това мишената да е доктор?! Важното е да има враг, когато е на полюса, на който е в момента. Cry

# 424
  • Мнения: 7 420
   Чудя се ,къде гледат модераторите !
   Това е недопустимо направо !
   

# 425
  • Мнения: 549
Май никой не гледа.. Нещата не са нито толкова бели, нито толкова черни.. Аз през цялото време на дискусията се опитвам да намеря полза и май успях..   newsm78  Сигурно никога нямаше да се разтърся и да проверя какво означава думата 'копролагия"..  Сега се чувствам по-обогатена ....  Laughing

Момичета хайде да се "самосезираме" и да не се влагат толкова страсти. Всичко вече е ясно. Разбрахме позицията и на едните и на другите. Оставете "бедните заблудени родители" да решат сами съдбата на децата си , защото тук каквото и да се изпише не влияе особено на четящите , а още по-малко на не четящите, които са мнооооого повече.

# 426
  • Мнения: leet
И аз като Катина, лично за себе си и на база на всичката информация, с която разполагам през годините, съм  повече "за", ако се говори за неврологично разстройство.
Но лекарите от Дирекция "Детско здраве" в Министерство на образованието казаха, че не е неврологично разстройство, а на психичното развитие и за да сме максимално точни и за да постигнем консенсус как да се говори, че да е максимално добре за нашите деца и нас, го оставихме така и така говорихме с Мина.

В епикризата на сина ми от началото е написано "ГРР"- генерализирано разстройство на развитието, което беше уплашило до смът зам. директорката и класната в годината, когато детето започна да остава през цялото учебно време в училище и се наложи да заведа психолог от Св. Никола, за да ги успокои, че не значи, че е генерализирано разстроен и може да им се случи нещо страшно, а че възприема и преработва информацията по различен начин и понякога се нуждае от повече обяснение и по- специална подкрепа.

Понеже на друго дете в епикризата пишело "Аутизъм", на тях ГРР им звучало по- страшно, че нещо е генерализирано и безвъзвратно разстроено.

Ами, да ви кажа, мисля, че е важно, че няма да се говори като за най- тежкото психиатрично заболяване, а от там нататък- нали всеки път се обяснява и то е- трудности в комуникацията и социализацията, които се преодоляват с внимание , добронамереност и терапевтични грижи.

Д- р Божанова,
ще се радвам, ако се свържете с мен на invisible.bulgarian.children@gmail.com

Да, Светослав Стаматов категорично отказа да участва с диспут, тъй като не е лекар и няма да може да се защити.

Изглежда обаче почти невъзможно да се намери защитник на Master Mineral Solution , който да се съгласи да участва в диспут, заради теорията със Световната Конспирация:)
защото такова "раздвижване" само щяло да раздвижи нещата и най- вероятно да се забрани и тук.

Което красноречиво говори...

Но според нашето Министерство на здравеопазването няма как да се забрани нещо, което не е разрешено:)

Най- много да излезе със становище, ако получи сигнал.

Последна редакция: пн, 21 яну 2013, 10:30 от Kezaja

# 427
  • Мнения: leet
И може би,, когато говорим за разстройство на психичното развитие, да се уточнява, че разстройството засяга психиката и затова се препоръчва работа с психолог за преодоляване на разстройството, а не е психиатрично заболяване, което се лекува или поддържа с медикаменти.

Костанца,

защо ми благодариш, след като това какво и как се говори за детето ми, ме засяга пряко не по- малко отколкото засяга всеки друг родител.

И това, че бабите или по- точно- обществото в по- голямата си цялост ( без професионалисти и специалисти) чуват сещо като "психо", не може да се избегне, няма как да не се говори и затова се обяснява, но дори и да не се говори, те, същите баби и общество, когато срещат децата ни питат какво му е или се питат и помежду си дават някакви характериситики като "луд".., каквото и да правим или да не правим, това е част от тежестта на кръста ни и няма как да го прескочим...

За мене и моето дете мога да споделя, че дето толкова позитивно говоря и обяснявам, и в повечето случаи е успешно, това лято бяхме на заведение близо до вкъщи с приятели и детето естествено е може да седи на масата през цялото време , и се поразтича, като от време на време прави плясканията с ръце и на съседната маса чух разговор между съседка, която мислех, че не е незапозната и друга жена, която попита какво му е на детето, а съседката каза "Остави, то не е добре това дете"

Та, ние каквото и да праивм или да не правим, не можем да избегнем никога да не ни се случва да чуваме или да знаем, че се говори така за децата ни..
Въпроса е, да е все по- рядко и колкотоможе повече хора, особено, които са в контакт с детето, да са по- информирани и по- добронамерени и позитивни, с по- добър подход и да го представят пред останалите максимални позитивно, откъм силните му страни.

# 428
  • Мнения: leet
А те хората не правят разлика между психични разстройства, психиатрично заболяване..., да, така е- за тях всичко е: "На тези хора детето нещо не е добре" " На еди кой си сестрата е нещо луда, с нещо психическо"..., знаете как говорят хората, за тях всичко извън нормата, е нещо "психическо" или дори "психично", което за хората е едно и също...

Чест му прави на Вицепремиера наскоро, когато в едно предаване, във връзка с една скорошна трагедия. Люба Колезич го попита "В семейството и двете момчета били с психични отклонения. Значи ли , че у нас лудите се умножават и няма никаква грижа за тях"- Вицепремиера призова към толерантост, да не се използват термини като "луди" и каза "Знаете ли тези родители на какво психично натоварване са били подложени през всичките тези години." и продължи в смиъсл, че никой от нас не знае кога ще му прегърми "бушона" и до къде може да издържи....

# 429
  • Мнения: 1 738
Кезая и останалите мами,
Имах намерение да напиша нещо за предстоящите промени в класификацията на разстройствата от аутистичния спектър в DSM-5, който ще влезе в сила през м.май на настоящата година, но се отказах. Може би по-нататък.  Hug

Но на този линк ще намерите 10-те върхови достижения в областта на спектъра
според научния съвет на "Autism speaks"
http://www.autismspeaks.org/science/science-news/top-ten-autism- … rch-advances-2012

1. CDC Revises Estimate of Autism Prevalence: 1 in 88 … p. 3
2. Field Trials Suggest New Criteria for Diagnosing Autism ‘Reliable’ … p. 5
3. Deeper Understanding of Link between Chemical Pollutants and Autism … p. 8
4. Hundreds of Tiny Mutations Linked to Autism … p. 11
5. Insights into Immune Changes & Autism … p. 14
6. Discovery of Pre-symptom Marker of Autism … p. 16
7. Early Intervention Program Alters Brain Activity in Children with Autism … p. 18
8. Peer Training Outperforms Traditional Autism Interventions … p. 21
9. Arbaclofen Shows Promise for Treating Core Symptoms of Autism … p. 24
10. Mounting Evidence of Critical Need for Adults Transition Support … p. 27

Писах ви нещо за арбаклофена (#9), но мисля, че и ## 7 и 8 са важни.  Simple Smile Simple Smile

# 430
  • Мнения: leet
В общи линии, ще се създаде  една обща категория “Нарушение от аутистичния спектър”, в която влизат класическият аутизъм, синдромът на Аспергер, детско дезинтегративно разстройство, ГРР и неопределени развитийни разстройства.

Може би е добре, че степента на социална адаптация ще оказва по- съществено влияние върху диагнозата, като интелекта и интелектуалните възможности ще имат по- малка роля при оценката на тежестта на разстройството.

Има вероятност най- адаптираните социално да изпаднат от спектъра, без особено значение интелекта.

Ще трябва да са изпълнени критериите накуп:

 
-   Дефицит в социалното общуване, не произтичащ от общо изоставане в развитието, който се изразява  в:

1.     Дефицити в социално-емоционалната реципрочност;
2.     Дефицити в невербалните прояви на общуване;
3.     Дефицити в развитието и поддържането на взаимоотношения ;

-  Ограничени, репетитивни поведенески прояви, интереси или дейности,  с поне две от следните:  
1.     Стереотипни или репетитивни реч, движения или използване на предмети ;
2.     Прекомерно придържане към рутини и ритуали;
3.     Силно ограничени, фиксирани интереси;
4.     Хипо- или хиререактивност  към сензорни дразнения ;

- Симптомите трябва да са факт в ранното развитие на детето;

- Важно е да се извърши оценка, че всички тези симтоми заедно затрудняват функционирането на детето в ежедневието;  

# 431
  • Мнения: 2 140
констанца, благодаря за линка!  bouquet
Дано все повече хора осъзнаят ролята на детската градина/ училище за подобряване състоянието на децата ни. Praynig

# 432
  • Мнения: 1 738
Кезая,
Имах предвид нещо друго, но ми се стори, че ще е полезно, ако пусна част от нещо, което съм превела и пуснала в тема 17. Извинявам се, ако има припокриване с част от твоя постинг.  Simple Smile

30.01.2002г.
...DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Диагностичен и статистически наръчник на психичните нарушения) е запазена марка на АРА (Американската психиатрична асоциация). Това се отнася и за действащата DSM-ІV, и за DSM-V, която трябва да влезе в сила през май 2013г. В САЩ този справочник се използва от клиницистите за поставяне на диагноза на пкихичните нарушения. Болниците, клиниките и застрахователните институции също изискват диагнозата да бъде поставена при използване на заложените в наръчника критерии. Тези критерии се използват и за включване на пациентите в проучвания.

ICD (International Classification of Disease, Международната класификация на болестите) пък е наръчник на СЗО, който всяка страна има правото да приеме или не. САЩ са изразили готовност да го приемат през 2009г., но са отложили това за ноември 2013г. В момента действа ICD-10, приета през 1992г. и осъвременена за четвърти път през 2010г.)  Можете да я намерите наwww.who.int/whosis/icd10/

Психиатри от 66 страни са сравнили използването на двата наръчника и са установили, че ICD-10 се използва по-често за диагностични цели, а DSM-IV за изследователски.

31.01.2012г.
Мами, това е последната част от публикуваното предложение на екипа за промяна в DSM. Ако го прочетете внимателно, освен че можете да си извадите изводи за причините за предложението, можете и да си помислите къде е вашето дете. Аз направих и двете.

Тежест на нарушенията от аутистичния спектър
Ниво на тежест 3 -  Изискващо много съществено подпомагане
•   Социално комуникиране - Тежките дефицити във вербалните и невербалните умения за социално общуване водят до тежко нарушение на функционирането. Много ограничено иницииране на социално взаимодействие  и минимален отговор на опитите за това от страна на другите.
•   Ограниченост на интересите & репетитивни поведенчески прояви - Обсебеност, фиксирани ритуали и/или репетитивни поведенчески прояви пречат силно на функционирането във всички сфери. Силно разстройване при попречване на ритуалите или рутините. Много трудно пренасочване на фиксираните интереси или бързо връщане към тях.

Ниво на тежест 2 -  Изискващо съществено подпомагане
•      Социално комуникиране - Изразени дефицити във вербалните и невербалните умения за социално общуване; Нарушението в общуването е очевидно дори, когато има подкрепа.  Ограничено иницииране на социално взаимодействие и редуциран или абнормен отговор на опитите за това от страна на другите.
•   Ограниченост на интересите & репетитивни поведенчески прояви - РРП и/или обсебванията или фиксираните интереси са достатъчно чести, за да се очевидни  за случайния наблюдател и да пречат на функционирането в различни ситуации. Разстройването или отчаянието са видни при прекъсване на РРП. Трудно пренасочване на фиксираните интереси или бързо връщане към тях.

Ниво на тежест 1 -  Изискващо подпомагане
•   Социално комуникиране - Дефицитите в социалното общуване  водят до забележимо нарушение, когато липсва подкрепа. Трудно иницииране на социално взаимодействие и ясно  изразен нетипичен или неуспешен отговор  на опитите за това от страна на другите.  Може да изглежда, че има намален интерес за социално взаимодействие..
•   Ограниченост на интересите & репетитивни поведенчески прояви - Ритуалните и репетитивни поведенчески прояви (РПП) водят до значително нарушение на функционирането в една или повече сфери. Съпротивляват се на на опитите на другите да попречат на РРП или да пренасочат интересите им.
Мами,
Опитах се да ви пусна таблица за тежестта на нарушенията от аутистичния спектър, но не става. Ще опитам да оформя данните по друг начин. Ето още нещо. Надявам се да ви е интересно.

Какво е различното?

(1) Създава се една обща категория “Нарушение от аутистичния спектър”, в която влизат класическият аутизъм, синдромът на Аспергер, детско дезинтегративно разстройство и ГРР, неопределено по друг начин.

Рационалното в това (според предлагащия промените екип) е, че:

•   Отдиференцирането на нарушенията от аутистичния спектър от типичното развитие и други нарушения извън аутистичния спектър е надеждно и  достоверно, докато разграничаването на отделните нарушения може да крие противоречия по отношение на това, за кое точно се касае и които често са свързани с тежестта, нивото на развитие на езика или интелигентността
•   Въвеждането на една единствена диагностична категория е по-добро, защото при всички тези нарушения има общ набор от поведенчески прояви. Адаптирането й индивидуалните клинични прояви става чрез включване на клинични особености (напр. тежест, говорни спосособности и др.) и характеристики (напр. известни генетични нарушения, епилепсия, интелектуален дефицит и т.н.).  Това отразява по-добре нивото на познанията ни за патологията и клиничното манифестиране отколкото сегашните критерии, които са като “да лепиш месо върху ставите”. (според мен,с това искат да кажат, че известното засега – ставата е общото за всички нарушения, които правим различни като добавяме неща към общото)

(2) Сегашните три области на нарушения сега са само две:
1)     Социални/комуникативни дефицити
2)     Фиксирани интереси и репетитивни поведенчески прояви

Причини:
•   Дефицитите в комуникирането (общуването) и социалните прояви са неделими и се  определят по-точно като се използва един и същи набор от симптоми и се определят специфичните особености, свързани с контекста и средата.  
•   Забавянето на речта не е уникално, нито касае всички индивиди с  ASD (нарушения от аутистичния спектър) и е фактор, който по-скоро влияе върху клиничните симптоми на  ASD, отколкото върху хпоставянето на диагноза ASD
•   Изискването да бъдат изпълнени напълно двата критерия подобрява специфичността на диагнодзата, без да влия върху чувствителността й.
•   Определянето на подобласти за съответните възрасти и нива на развитието на говор повишава чувствителността на диагнозата по отношение на степента на тежестта от по-лека  към по-тежка, запазвайки специфичността на двете области на нарушения.
•   Предложението за промяна е основано на обзор на литературните данни и обсъждания в работни групи, като основателността му е потвърдена от повторен анализ на данните от  CPEA и STAART, University of Michigan, Simons Simplex Collection databases

Изискването за наличие на два симптома на репетитивно поведение и фиксираност на интересите подобрява специфичността на този критерий, без да намалява съществено чувствителността.  
Въвеждането на подобласти внася по-голяма яснота, подобрява специфичността чрез предоставяне на примери от различния възрастов обхват и речеви нива, запазвайки адекватна  за диагнозата чувствителност.

Включването на прояви, свързани с необичайна сензитивност, както и на стеореотипните двигателни и речеви прояви, както и разширяването на типовете проявления в тази област  са особено важни за диагностиката при малките деца.  

ASD е разстройство в развитието на нервната система, което трябва да е налице в кърмаческата възраст и ранното детство, но може да бъде открито и по-късно поради малките социални изисквания и подкрепата на родителите през ранните години от живота.  Simple Smile


Последна редакция: пн, 21 яну 2013, 19:43 от констанца

# 433
  • Мнения: 126
  Чудя се ,къде гледат модераторите !
   Това е недопустимо направо !
  

Детето ти на коня махаше с ръчички като типичен аутист - същото махане го
виждах много често като ходех в Макдоналдс, когато сина ми не беше тръгнал
на Киндергартен и му търсех компания и ходех често в Макдоналдс за да се
социлизираме. Мъчно ми беше за пърхащите с ръце американчета, но още
по-мъчно ми е за българчетата. Това лято казах и на едно момиче
какво мисля за детето и - недиагностициран Аспергер изкарал до нинам си
кой клас в българско училище с голяма толерантност от страна на учителката
и тя малко ми се разсърди, но когато си заминах и се чухме по- късно ми
каза: - "Балагодаря ти, ти ми отвори очите, че детето ми има проблем!"
След това ми се похвали, че му е дала малко пробиотици, магнезий и
витамини от В-групата и мултивитамини за деца (Thorne Research)
и детето само за 6 месеца престанало да тича на ляво - на дясно
като излизат и стояло до нея като голям човек.
А първо ми викаше: - "Ееее, ти ще го изкараш едва ли не ...!"

Такива работи ooooh! ooooh! ooooh!

Човек рискува много като си дава мнението без да му го искат ...
ама аз съм "корава глава".










Последна редакция: пн, 21 яну 2013, 19:43 от svinia007

# 434
  • София
  • Мнения: 2 351
Дорка, не съм ти чела писанията в Дира, а ми стана интересно какво стана с твоето дете???Последно си спомням, че му бяха открили високи нива на антифриз  Thinking

В общи линии, ще се създаде  една обща категория “Нарушение от аутистичния спектър”, в която влизат класическият аутизъм, синдромът на Аспергер, детско дезинтегративно разстройство, ГРР и неопределени развитийни разстройства.
 

Какво значи ще се създаде??? Имаш някаква вътрешна информация за реформа в диагностиката ли? Тази реформа засяга ли българския стандарт за диагностика и кога ще влезе в сила, ако е така???

Общи условия

Активация на акаунт