Отговори
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
Ние, ‘‘Веселите чугунки и чугуни‘‘ от темата за най-добрите (и безвредни) съдове за готвене,

след като умувахме дълго и достатъчно дали, и какви точно чугунени съдове да си купим, почувствувахме необходимост за споделяне на готварските ни творения и опит с новите придобивки.

Всички, които вече въртят тежкия тиган или пълнят голямата тенджера, са добре дошли да разкажат за своите гозби, радости и (понякога) неволи! Хубаво ще е и гости  да идват сред нас, за да се наслаждаваме заедно на вкусното и здравословно ядене, приготвено в чугунени съдове.



Кое прави чугуна идеален за приготвяне на яхния, каша или печене на тиган на пиле и зеленчуци?

Скрит текст:
‘‘Основното предимство на чугуна е, че той има много висока топлинна вместимост, което означава, че след като той се затопли, си остава топъл.

А това е жизненоважно за обгарянето на месо. За да нагорещите равномерно чугунен тиган, поставете го върху печката и го оставете да се разгрее поне 10 минути, въртейки го от време на време.

Като алтернатива, затоплете го в нагорещена фурна за 20-30 минути (но не забравяйте да използвате ръкохватка или кърпа за съдове!)

Другото предимство на чугуна е неговата висока емисивност - тенденцията да отделя много топлинна енергия от повърхността под формата на излъчване. Неръждаемата стомана има емисивност около 0.07.

Дори когато е изключително гореща, може да поставите ръката си близо до нея и да не почувствате нищо. Само храната, която е в пряк контакт с нея, се нагрява по някакъв начин.

Чугунът, от друга страна, има емисивност 0.64, което означава, че когато готвите върху него, не само готвите повърхността, която е в контакт с метала, но и доста от храната над нея.‘‘

Източник:
https://goodlife.bg/article/39-Istinata-za-chugunenite-tigani
Една от най-полезните страници, във връзка с тънкостите и особеностите при готвене в чугун.

Тук : https://www.youtube.com/watch?v=8gI3cSxmdzc
съветват суровия чугун да се сезонира (изпече) с ленено олио.
Мога да потвърдя, че това е много добър вариант. С ленено олио сезонирането става при малко по-ниски температури. Имам усещането, че така получената патина е по-издържлива, в сравнение с тази от друг вид мазнини.

Полезно видео за почистване на ръжда и след това сезонирането на суров чугун.
https://www.youtube.com/watch?v=KLGSLCaksdY


По отношение на ЗА или ПРОТИВ използуването на веро за измиване на съдовете може  доста да се пише.
Скрит текст:
Лично аз смятам, че гореща вода със сода и пластмасова четка са достатъчни за доброто измиване.
Ако някой път по чугунен тиган след печене има доста залепнало от храната, е възможно при миенето това залепнало да се трансформира в мазен, гъст, залепващ слой, който изобщо не се маха от обикновено търкане с четка и гореща вода от чешмата. Тогава препоръчвам да се загрее тиганът с вода, докато заври.
Така мазнината се разтваря във врящата вода, без никакъв препарат. Тази вода се изхвърля и се долива отново топла* вода, която отново да заври. В тази вода вече има много по-малко разтворена мазнина и мръсотия. Вземаме пластмасовата четка и хубаво стържем с нея загорялото по дъното, докато водата леко ври. Хвърляме и тази вода. При третия път може да сложим лъжица сода във врящата вода и пак да чистим с четката. Накрая изплакваме с гореща вода и слагаме обратно на котлона да се изсуши хубаво. Намазваме с олио (много тънък слой) и прибираме след пълното изстиване в шкафа.

*Никога студена вода в горещ чугунен съд! Също така никога студена вода в горещ съд. Опасност от спукване!
След готвенето, докато е съдът горещ, не бива да се слага студена вода за накисване. Най-добре е гореща или поне топла.


Ако имате загоряло, което не се е махнало при горната процедура опитайте следното:
Скрит текст:
Налейте гореща вода около 70° (не 100) и сипете една супена лъжица сода, която разбъркайте във водата. Оставете да действува за 12 до 24 часа, след което опитайте да махнете загорялото с четка или специална пластмасова шпатула за чугунени тигани.  

Ако не всичко е изчистено, може да повторите процедурата отново.

________________________________________________

Съдове на Le Creuset

Често задавани въпроси
Скрит текст:
Често задавани въпроси
Превод на немската версия на  страницата на Le Creuset .    https://www.lecreuset.de/ratgeber-gusseisen


Могат ли чугунните продукти да се почистват в съдомиялната машина?

Всички продукти с вградена чугунена или фенолна дръжка са подходящи за съдомиялни машини. Въпреки това, за да се поддържа блясъка на емайла в дългосрочен план, ние препоръчваме почистване на ръка със съдомиялни четки или почистващи гъби. След почистване, съдовете от чугун трябва да бъдат добре изсушени, преди да бъдат поставени в шкафа.

До колко градуса са емайлираните продукти от чугун, устойчиви на топлина?

Продуктите с черни фенолни капаци са предназначени за употреба в пещи до 190 ° С. Продукти с  капак от неръждаема стомана, както и продукти с чугунени дръжки като тиганите за печене, пържене и сервиране може да се използват в конвенционална фурна при високи температури. Употреба върху скара също е възможна.

Каква е разликата между светлия и тъмния емайл?

Светлият емайл се използува предимно в тави и тенджери. Тези продукти са особено подходящи за приготвяне на ястия с леко запържване. Повърхността е много гладка, така че почистването е много лесно.
Черният емайл е малко по-груб от светлия емайл и е специално формулиран за хрупкаво запичане и запържване в тиган. С времето, от запичането на масла и мазнини се образува патина (защитен слой), който не трябва да се отстранява с  препарат. Патината подобрява свойствата на печене и гарантира незалепване на печеното.

Емайлът устойчив ли е на надраскване?

Емайлът на Le Creuset е устойчив на надраскване, но препоръчваме използването на дървени, пластмасови или силиконови прибори за готвене. За лесно почистване препоръчваме специалния препарат за почистване на чугун Le Creuset, предназначен специално за емайлирани съдове за готвене.

Ръждясват ли чугунените продукти?

Обикновено емайлираните съдове от чугун от Le Creuset са неръждаеми. Видимите места без емайл на капака и горния ръб са снабдени с тънък грунд. Тези области винаги трябва да се изсушават добре.

Как да изпека правилно моя чугунен тиган Le Creuset?

Изпичането вече не е необходимо поради оптимизираното емайлиране. Процесът на печене беше препоръчван преди това, за да се запечата много дебелата повърхност и по този начин да се получи по-гладка повърхност, подобна на днешния емайлинг.

Какво представлява патината?

Патината се създава от изгорените минерали на маслата и мазнините. Патината създава вид естествено незалепващо покритие и намалява връзката между храната и тигана. Рискът от залепване се намалява от патината.

Могат ли да се използват чугунени съдове за готвене на газ или въглища?

Нашите продукти можете също така да използвате и на вашата скара. Моля, имайте предвид, че цветът на кухненските съдове от чугун може да се повреди поради загорели остатъци и сажди.

Съвети за ползуване на чугунени съдове на Le Creuset
Скрит текст:

Кухненската посуда от чугун на Le Creuset може да се използва върху всички източници на топлина. Диаметърът на източника на топлина трябва да бъде подходящ за размерите на съдовете. Тъй като топлината се разпределя оптимално, няма проблем, ако топлинният източник е малко по-малък (0,5 до 1 см°) от диаметъра на продукта.

Повдигйте съдовете и не ги плъзгайте назад и напред - това може да доведе до драскотини по стъклокерамиката, ако например има частици сол, полепнали по дъното.

Затопляйте бавно  чугунените съдове при ниски или средни температури. Мазнината трябва да бъде в съда за готвене от началото на процеса на затопляне, тъй като продуктите от чугун не са подходящи за сухо готвене.°°

Дръжките от чугун и копчето за капака от неръждаема стомана се загряват при готвене. Следователно препоръчваме да ползувате предпазни средста като ръкавици или подобни аксесоари.

!След готвене, нагрятите продукти се охлаждат, преди да се сложат в гореща вода за накисване. Никога не потапяйте загряти съдове в студена вода или не ги пълнете със студена вода, ако са загрети. (Опасност от спукване)

След почистване изсушавайте много добре съдовете за чугун и ги поставете на сухо място.

°бел. на Мирела
°°така се напука емайлът на моята Крюзетка.

Оригиналът от тук
https://www.lecreuset.de/knuspriges-bauernbrot


Хрупкав селски хляб
рецепта от страницата на Le Creuset
Скрит текст:
За това ястие вземете кръглата тенджера за печене от 24 см.
СЪСТАВКИ
425 г лимец , (шпелта) (Тип 630)
1/4 ч. Л. Суха мая
1 1/2 чаени лъжици сол
100 мл лека бира
1 супена лъжица ябълков оцет или оцет от бяло вино
Брашно и масло за преработка

ПОДГОТОВКА
Предния ден  смесете брашното, маята и солта в купа. Добавете 200 ml хладка вода, бира и оцет и бъркайте бързо с лъжица за смесване (имайте предвид, че тестото е доста течно). Покрийте купата с прилепващо фолио и оставете тестото да втаса при стайна температура за около 18 часа.

На следващия ден "сгъвайте" мекото тесто на работна повърхност, т.е. от страна на страна и отгоре надолу. Повторете това около 10 - 15 пъти.

Лист пергаментова хартия (около 45 х 30 cm) застелете в една  кръгла форма след това се поставете в нея тестото.
Намажете найлоново фолио от едната страна с олио и покрийте с нея тестото.
Нека тестото втасва при стайна температура в продължение на 2 часа.
Формата за печене с капака поставете върху решетката на долната релса във фурната.
Загрейте фурната до 250 ° C на функция ‘‘топлина / долна топлина‘‘ (ниво на газ 5), не се препоръчва циркулиращ въздух.
Махнете фолиото от тестото и направете  напречно разрези с остър нож, поръсете леко с брашно и поставете тестото както е в хартията в горещата  тава. Затворете с капака и печете така в продължение на 30 минути.
Махнете капака от формата и печете хляба така открит  при 220 ° C (ниво на газ 3 - 4) в продължение на 15 - 18 минути. След това оставете хляба да се охлади на телена поставка.

Оригиналът от тук
https://www.lecreuset.de/knuspriges-bauernbrot

старата тема

Последна редакция: нд, 08 дек 2019, 20:19 от bubanka

# 1
  • Мнения: 910
От икея купих една такава овална, смятам че е много добра за сега , всичко готвя в нея, всякакви меса, зеленчуци и т.н

# 2
  • Мнения: 1 308
От chugun.bg биват ли тиганите като качество?

# 3
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Да, имам два от там и съм доволна.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 373
От chugun.bg биват ли тиганите като качество?
Нямат никакви сертификати за безопасна употреба с храни. Аз не бих ползвала такъв тиган. Как да знам какво има като примеси в чугуна и дали няма да се отделят канцерогенни вещества в храната?

# 5
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
след 1 год. употреба на такъв тиган все още съм жив... и с 1 год. по-възрастен.

# 6
  • Мнения: 3 659
Верно ли?!? Това доказва, че е напълно безвреден този тиган...

# 7
  • Варна
  • Мнения: 373
след 1 год. употреба на такъв тиган все още съм жив... и с 1 год. по-възрастен.

мхм ...и аз така говорех до скоро... докато не ми откриха рак. Сега изключително много внимавам каква храна ям и как е приготвена.

# 8
  • Мнения: 19
Здравейте,

Благодаря предварително за мненията ви! Това на пукнатина от термичен шок ли ви прилича?
 

# 9
  • Мнения: 3 659
На мен ми прилича на дефект.

# 10
  • Мнения: 430
Здравейте. Моля да ми препоръчате марка КАЧЕСТВЕНА тенджера с незалепващо покритие. Не мога да реша каква да си купя. Нека цената да не надхвърля 60-70 лв.

# 11
  • Мнения: 1 308
Е то незалепващото покритие не е ли тефлон, казано по заобиколен и не-стряскащ начин?

# 12
  • София
  • Мнения: 1 402
Здравейте, дами! Вчера сутринта станах, за да видя, че свекърва ми, която ни беше на гости, енергично търка с абразивна гъба и веро чугунената ми тенджера. Тази тенджера никога не е виждала вода и препарат от моя страна. Използвам я само за печене на хляб с квас. Няма нагар, ако има някакви саждички от препечено брашно, просто обирам с леко навлажнена кухненска хартия. Съдът и капакът му са емайлирани, но ръбовете, при които съдът и капакът имат контакт, не са - предполагам, че е, за да не се приплъзва капакът. Подсуших ги веднага, и съм ги оставила така отворени, но не знам има ли някакъв риск след като са били обилно накиснати и изтъркани. За какво да внимавам? При печене на хляб с квас температурата е 270 градуса, но съдът предварително се нагрява с фурната от студено състояние, така че не би трябвало да има риск от термичен шок, ако в някаква пукнатина на неемайлираната част имат микрони вода....

# 13
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Аз не разбрах какво ѝ търка, след като е емайлирана? Не се ли надра емайлът?

# 14
  • София
  • Мнения: 1 402
Не е надран, а за търкането - престарава се, не знам защо е решила, че като дойде и трябва да се хване веднага за парцала и мивката.

# 15
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Странно, енергично търкане и не е надрана, късметлийка сте. Не виждам тогава какво Ви притеснява.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 402
Добре, благодаря.

# 17
  • Мнения: 1 308
Какво е последното становище за Чугун.бг - някой спомена, че не били сертифицирани и т.н. Дали може да се разчита, че всичко им е наред с евентуалните примеси? И ако не - дайте някой по-надежден аналог, шведски, германски каквото има. Все пак да не са по 100-200евро тиганите им.

# 18
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Който го е страх от мечки не ходи в гората. Аз цял живот съм яла от несертифицирани руски чугунени тигани и не съм умряла все още. От чугун си купих украински и много повече му вярвам, от нам си кви европейски.

# 19
  • Мнения: 3 659
Е да, друго си е чугунен тиган от Чернобил.

# 20
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
то е като да вЕрваш на чугунен тиган/тенджера произведени от най-добрата фирма в света, но с украински чугун.
тогава Чернобил бледнее. Smiley

# 21
  • Мнения: 910
Не се карайте хора, от ИКЕА се оказа доста добра чугунката, а сигурно е чайна мейд, друго което се сещам по разните руски сайтове има добри и евтини, но не знам как ще ги доставят ако се поръча от там

# 22
  • София
  • Мнения: 1 402
От Русия вносът със сигурност минава ДДС и допълнително мито, като първо се начислява митото върху стоката, след това се добавя транспорта и върху цялата сума ДДС. По принцип за ДДС имаше някакъв праг, но не си спомням какъв беше точно. Имайки предвид, че чугунът тежи, обаче, не бих рискувала да поръчвам от държава, с която вносът е обмитен. Иначе освобождаването от поща при митница вече може да стане и дистанционно, като си изпращате непбходимите документи за вноса на мейла на пощите, те правят всичко вместо вас, получавате си стоката на локалния пощенски клон, където заплащате всички такси, включително и тази към пощите за митническо представителство.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 758
Здравейте, чугунки и чугуни Simple Smile
Бях ви написала дълъг ферман, но съдбата се смили над вас Grinning
Сега накратко.
Използвах тиган от суров чугун (за пържоли, кюфтета, зеленчуци, царевичен хляб) около два месеца и се влюбих
Колебаех се между този Лодж и тази преоценена тенджера, но попаднах на това предложение.
В момента за тези пари тук може да се вземе само тенджерата

Проблемът ми е, че пише, че тиганите са с еднослоен емайл, а никъде не намирам какво означава това - до суровия чугун ли е по-близо, или до дву и трислойните Thinking

# 24
  • Мнения: 353
Здравейте, чугунки и чугуни Simple Smile
Бях ви написала дълъг ферман, но съдбата се смили над вас Grinning
Сега накратко.
Използвах тиган от суров чугун (за пържоли, кюфтета, зеленчуци, царевичен хляб) около два месеца и се влюбих
Колебаех се между този Лодж и тази преоценена тенджера, но попаднах на това предложение.
В момента за тези пари тук може да се вземе само тенджерата

Проблемът ми е, че пише, че тиганите са с еднослоен емайл, а никъде не намирам какво означава това - до суровия чугун ли е по-близо, или до дву и трислойните Thinking

имам такъв тиган, мия го миялна ,нищо му няма. В сайта Лава БГ пише ,че е двуслоен емайл. Предложението в турската Лава е чудесно, но от там не можем да пазаруваме от тук. те винаги имат много добри намаления. Тук няма такива. Който маже да пазарува от там е добре. Ние само мажем да гледаме и съжаляваме.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 758
Благодаря за бързия отговор.
Аз щях да ползвам помощ от приятел с роднини и познати в Турция, но наистина исках да е суров чугун. Щом имат редовни намаления ще дебна да намалят само тенджерата.

# 26
  • Мнения: 2 050
Здравейте, някой ползва ли от плитките тенджери на Le Creuset с капак, те такава:
Скрит текст:
Мога да я взема на сравнително добра цена, а на живо това синьо просто така ме плени. Чудя се дали 30 или 26см, разликата в цената всъщност е минимална, но голямата тежи 6 кила 🙈 Обаче пък директно си става и за тава, аз обичано долу-горе в такъв размер тава готвя, за да ядем 1.5-2 пъти. И дали ми трябва се чудя тоз златен чугун, ама то там не пита 😂

# 27
  • Варна
  • Мнения: 373
Списание, посветено на хляба. Вътре е описано подробно как се пече хляб в чугунена тенджера. Безплатно сваляне, след абонамент.

https://magazine.goodlife.bg/?fbclid=IwAR00y_9z4KJSDYH5Gj7LPobXo … Caxago5Yoi4KxoC7k

# 28
  • София
  • Мнения: 1 402
Във Фейсбук има много групи, международни и български, които са посветени на печенето на хляб с квас, захващането на квас и други печива с него. Няма нужда от абонамент Simple Smile

# 29
  • Мнения: 353
Искам да си купя Лодж. Не зная кой да избера с две къси дръжки или този с една по дълга. Какви са плюсоеите и минусите на двата вида. Кой да избера. Моля помогнете.

# 30
  • Мнения: 9 209
аз имам този с дълга и къса ,  исках да си взема с 2 къси дръжки,  година по късно да ти кажа ми е без значение чисто твое решение

# 31
  • Мнения: 313
Какъв тиган използвате за палачинки? Имам емайлирания чугунен на ИКЕА и, как ли не пробвах (на силен, на слаб, на среден огън, с повече мазнина, с по-малко...), все залепват и буквално се налага да ги изстъргвам...

# 32
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Здравейте,

реших да вляза в отбора на Веселите чугунки като започна с един тиган, не грил обаче. Чета в момента старата тема, но сърце готварско не трае. Колебая се между лава и лодж, предпочитам сякаш суров чугун, но пък лава са с 25 години гаранция, явно са добри, какво мислите? Гледам, че и икеа са пуснали чугунени тигани, някой има ли от тях?

# 33
  • Мнения: 10 909
Какъв тиган използвате за палачинки? Имам емайлирания чугунен на ИКЕА и, как ли не пробвах (на силен, на слаб, на среден огън, с повече мазнина, с по-малко...), все залепват и буквално се налага да ги изстъргвам...
В Лодж. Загрявам много добре на 8-ма степен от 9, правя 1-2 на тази температура и намалявам на 7.

Нямам опит с емайлиран чугун, но добре ли е нагрят преди да започнеш с палачинките? Ама наистина много добре нагрят.

# 34
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Има ли смисъл да се купуват силиконови ръкохватки или става и с обикновените домакински?

# 35
  • Мнения: 9 209
имам на Лава грил тиган...много съм доволна
имам на Лодж 26см. тиган пак много съм доволна
имам и един малък китайски 10см. тиган от него съм най доволна
купих си силиконови дръжки обуващи се Wink от Амазон 7 за 12лева!!! екстра са , но и с обикновени ръкохватки е ок , стига да не забравяш да ги ползваш , че аз понякога като бързах и нали си е дръжка ..посягам и после ...пищя

# 36
  • Мнения: 10 909
Има ли смисъл да се купуват силиконови ръкохватки или става и с обикновените домакински?
Обикновени, домакински ръкохватки стават.
Силиконови съм пробвала с други съдове за готвене, не с чугуна, но така и не им станах фен.

# 37
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Днес очаквам да ми доставят първия ми чугунен тиган и естествено, че искам да го изпробвам довечера. В тази връзка имам въпрос, четох в инструкциите за Лодж, че тиганът трябва да се нагрява постепенно, т.е. ако моят контлон е с 9 степени, първо го пускам на 3, после на 6 и така до макс и като се нагрее добре тигана намалявам степените, така ли е?

# 38
  • Варна
  • Мнения: 373
Днес очаквам да ми доставят първия ми чугунен тиган и естествено, че искам да го изпробвам довечера. В тази връзка имам въпрос, четох в инструкциите за Лодж, че тиганът трябва да се нагрява постепенно, т.е. ако моят контлон е с 9 степени, първо го пускам на 3, после на 6 и така до макс и като се нагрее добре тигана намалявам степените, така ли е?

Така го пише и на сайта им - https://www.lodgemfg.com/cast-iron-101/cooking-with-cast-iron

# 39
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Първата проба бе успешна - свински вратни пържоли 6 броя. Направих ги на 2 пъти, първите 3 ги допеках във фурната, а другите само в тигана, е те определено бяха по-сочни. Накрая сложих и 3 филии домашен хляб с орехи за да обера мазнината, мммм:)

# 40
  • Мнения: 313
Какъв тиган използвате за палачинки? Имам емайлирания чугунен на ИКЕА и, как ли не пробвах (на силен, на слаб, на среден огън, с повече мазнина, с по-малко...), все залепват и буквално се налага да ги изстъргвам...
В Лодж. Загрявам много добре на 8-ма степен от 9, правя 1-2 на тази температура и намалявам на 7.

Нямам опит с емайлиран чугун, но добре ли е нагрят преди да започнеш с палачинките? Ама наистина много добре нагрят.
Еми да, нагрявам на 6 от 6, защото самият ми котлон нагрява бавно, после намалям на 5 и така правя. Мажа с мазнина. Веднага залепват и после няма махане. Сякаш мазнината попива в емайла и се пекат на суха. Буквално ги изстъргвам. После, вече обърнати, не се залепят. Не знам, да сезонирам ли и емайлирания? Така може и да се оправи...

# 41
  • Мнения: 10 909
Не знам дали би имало смисъл да омазняваш емайлирания, но защо пък да не пробваш.
Аз загравям докато започне да пуши леко тиганът и тогава слагам маслото.

# 42
  • Мнения: 1 881
Здравейте, харесах ей този бюджетен тиган, може ли да ме ориентирате дали става?
https://www.emag.bg/tigan-biol-28-sm-razglobjaema-dryzhka-chugun … earch-Action=view

# 43
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Здравейте, харесах ей този бюджетен тиган, може ли да ме ориентирате дали става?
https://www.emag.bg/tigan-biol-28-sm-razglobjaema-dryzhka-chugun … earch-Action=view
Имам го същия, доволна съм.

# 44
  • Мнения: 10 909
Тези ли бяха украинските с неясен произход на чугуна?
Ето този лодж е малко по-малък и малко по-скъп. Аз бих избрала него.
https://shop.lavabg.eu/plosk-tigan/520-o-2604cm-chugunen-tigan-l … 3-0075536300.html

# 45
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Но неясно няма в произхода, не се втелявайте.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 163
Здравейте,мъжът ми донесе чугунен сач, закупен от Метро. Китайски.Нямам друг чугунен съд. Пишело  на етикета че, е омаслен.  Какво ще рече това,че мога да го ползвам директно ли  и да не се занимавам с предварителна обработка?

# 47
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Здравейте,мъжът ми донесе чугунен сач, закупен от Метро. Китайски.Нямам друг чугунен съд. Пишело  на етикета че, е омаслен.  Какво ще рече това,че мога да го ползвам директно ли  и да не се занимавам с предварителна обработка?
Да

# 48
  • Мнения: 2 147
Току-що открих темата и ще се цитирам от една друга, ще съм ви много благодарна, ако можете да дадете мнение и да ме посъветвате!
В Метро продават подозрително (според мен) евтини чугунени тигани Лава за 30 лв. в промо 2 за 1: https://catalogues.metro.bg/nonfood-2017/page/10-11?_ga=2.901450 … 095656.1594111763. Имате ли някаква представа дали това са някакви фалшификати, някой от вас купувал ли е такива? Не съм навътре в нещата с хубавите съдове за готвене никак и ми се иска да се информирам... Благодаря предварително!

# 49
  • Мнения: 7 856
Имам точно от тези тигани от няколко години, пак бяха 2 за 30 лв. Пекат много добре, само доста трудно се измиват след това. Преди това имах лъскав фирмен от нераждавейка, за нищо не ставаше.

# 50
  • Мнения: 2 147
Имам точно от тези тигани от няколко години, пак бяха 2 за 30 лв. Пекат много добре, само доста трудно се измиват след това. Преди това имах лъскав фирмен от нераждавейка, за нищо не ставаше.

Благодаря ти, Недоволна! А може ли да те помоля да напишеш и малко по-подробно защо е трудно измиването (залепва храна ли?) и как се справяш ти с почистването им.

# 51
  • Мнения: 500
Здравейте, днес си получих тигана от Lava: https://shop.lavabg.eu/gril-tigan/162-o-30cm-chugunen-lava-gril- … eco-gt-30-t5.html
От прочететното до сега разбрах, че ще трябва да го изпека преди употреба.
Диаметъра му е по-голям от моите керамични кръгове на котлона.
Това дали ще е проблем?

# 52
  • Мнения: 3 659
Kremm за тигана няма проблем. Евентуално ако имаш защита от прегряване на котлона и слагаш тигана близо до електрониката, то тогава котлонът непрекъснато ще се изключва.

# 53
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
Здравейте, днес си получих тигана от Lava: https://shop.lavabg.eu/gril-tigan/162-o-30cm-chugunen-lava-gril- … eco-gt-30-t5.html
От прочететното до сега разбрах, че ще трябва да го изпека преди употреба.
Диаметъра му е по-голям от моите керамични кръгове на котлона.
Това дали ще е проблем?
мястото за печене е във фурната Smiley

# 54
  • Мнения: 500
Ммм да, явно ще е във фурната. Има защита на плочата, а даже  няколко пъти имах проблем с колоните, няма да рискувам. Искаше ми се и на котлона да се ползва, но....Може ли 1-2 рецепти за грил тиган и месо със зеленчуци на фурна, изпробвани от вас с линк, или както е удобно Simple Smile

# 55
  • Мнения: 3 659
kremm спокойно използвай тигана на този кръг, който е по-отдалечен от електрониката. Според мен тиган не е много удачен за фурна, защото ще пръска.

# 56
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
Ммм да, явно ще е във фурната. Има защита на плочата, а даже  няколко пъти имах проблем с колоните, няма да рискувам. Искаше ми се и на котлона да се ползва, но....Може ли 1-2 рецепти за грил тиган и месо със зеленчуци на фурна, изпробвани от вас с линк, или както е удобно Simple Smile
ти за ползване ли питаш или за сезониране ?
за ползване може навсякъде. даже го пише в линка, който си посочила.

# 57
  • Мнения: 500
Пoпитах и за 2-те неща, защото съм тотално нов потребител на чугун. Исках да е грил тиган, защото имам такъв тефлонов, който не искам да използвам. Ще се окаже, че съм си купила неподходящ размер Sad. Доста е по-голям от големия кръг на керамичния ми котлон. В сайта на Лава Б-я пише, че може и на керамични котлони да се ползва, но за диаметъра дали трябва да съвпада и ако е по-голям не видях, инфо, а в началото на тази тема за Le Creuset пише, че ако топлинният източник е малко по-малък (0,5 до 1 см°) от диаметъра на продукта няма проблем. Та затова май ще трябва да го ползвам във фурната.

# 58
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
пробвай го на котлона и ще видиш резултата.
аз моя го използвам на газово котлонче.

# 59
  • Мнения: 3 659
Проблем би имало, ако е обратното, кръгът на  котлона да е по-голям от тигана. В случая единственото притеснение е дали ще се изпече равномерно храната. Но имайки предвид, че това е чугун и той разпределя топлината, не би трябвало да е проблем. Нищо не пречи да се пробва.
Иначе сезонирането трябва да се направи във фурната в случая. Но има и тигани от суров чугун с дървени дръжки и тогава това се прави на котлон.

# 60
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
дървените дръжки не са едно цяло с чугуна.  т.е. могат да се свалят. аз съм с такъв тиган.

# 61
  • Мнения: 3 659
Досега не съм намерила начин да сваля дървената дръжка на моя тиган, в упътването на който пише да не се слага във фурна, но Бонго най-добре знае.

# 62
# 63
  • Мнения: 3 659
Е и? Това какво доказва? Нима това са единствените тигани от чугун? Ползвай си го със здраве:)

# 64
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
това доказва и показва казаното от мен малко по-горе.
ако искаш покажи твоя тиган. Smiley

# 65
  • Мнения: 1 881
Здравейте. Изгубих му края с предишните теми и питам тук за препоръка. Искам да купя чугунен тиган, но въпросите ми са:
- може ли да се използва за готвене с кокосово масло и зехтин?
- по-дълго време ли се готви с такъв тиган
-някакви препоръки за конкретен тиган (обикновен, не уок)? До 50 лв например.
Утре ще прегледам цялата тема, предполагам са обсъждани въпросите.

Едит: ориентирах се за този от лава шоп:
https://shop.lavabg.eu/plosk-tigan/520-o-2604cm-chugunen-tigan-l … 3-0075536300.html

Отговаря на диаметъра на нашите котлони, които са на ток, а не индукционни. Имате ли отзиви за този тиган?

Последна редакция: нд, 30 авг 2020, 02:58 от bethefirst

# 66
  • Мнения: 10 909
Да, може да се готви и с кокосово масло и със зехтин.
Не, не се готви по-дълго.
Показаният лодж е много добър избор.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 373
Същото като Ули.
Още един глас за Лоджа. Само да добавя, че тиганите Лодж не трябва да се оставят мокри. След миене задължително се подсушават, защото ще започне да се появява ръжда.

# 68
  • Мнения: 1 881
Много благодаря. Значи го поръчвам

# 69
  • Мнения: leet
Момичета темата е страхотна и се радвам,че я открих.
Получих подарък тиган Крюзет, и след първите пържоли стана нагар,които малко трудно падна, но видях и едни светли точици, не знам дали ще се видят.
Какво да направя за да ги оправя. Моля за помощ, че ще трябват проби,ще трябват, но дано не го съсипя до тогава.
Иначе усилено търся тенджера.

п.с. не мога да сложа снимките в скрит текст.

# 70
  • Мнения: 3 659
Тиганът е чугунен, като гледам?

# 71
  • Мнения: leet
Да, но дали е суров чугун, не знам.

Последна редакция: нд, 30 авг 2020, 19:31 от Fireche

# 72
  • Мнения: 3 659
Не е суров чугун, емайлиран е. Питах дали е чугун, защото в първия момент реших, че е от тези тигани  на Крюзе с незалепващо покритие. Нищо му няма на тигана, със сода за хляб ще падне загорялото, белите точици не знам от какво са, според мен са нормални. Може и да паднат със содата.

# 73
  • Мнения: 3 659
Само да добавя, че няма опасност да съсипеш тигана, разбира се ако не го изпуснеш или не се получи  температурен шок. Иначе моите емайлирани тигани на Крюзе ги търкам с твърдото на гъбата, черният емайл е здрав, не е като светлия.

# 74
  • Мнения: leet
Момичета много благодаря, със сода и твърдото на гъбата търках.
Реших,че съм изтъркала от покритието.
А имате ли представа защо пържолата ми стана като варена, а не печена. Затоплих постепенно, пекох на 6-7ма степен на котлона, но имах марината, която потече в тигана и явно от това не станаха хрупкави, не знам дали ме разбрахте.

Последна редакция: пн, 31 авг 2020, 08:01 от Fireche

# 75
  • Варна
  • Мнения: 373
Fireche,  първо загряваш тигана с малко мазнина, после слагаш пържолата. Не пипаш докато не си направи запечена коричка, т.е. докато започне да се отделя лесно от тигана. Иначе ще се сдобиеш със залепнали остатъци по дъното. Обръщаш за още минута- 2, като поливаш с отделения сос. И имаш перфектната пържола.

# 76
  • Мнения: leet
Тита благодаря ти, толкова клипчета изгледах и пак беше провал със загар по тигана и дим в целия апартамент и входа на етажа.
Втори опит ме чака утре сигурно.

# 77
  • Мнения: 500
Смених тигана на Лава с друг на Лодж, вчера го изпробвах, доволна съм. Ако се овкуси месото със соев сос, ще нарани ли повърхността на чугуна(четох, че не всички сосове трябва да се използват)? Дайте ми практичен съвет, след използване, измиване и омазняване къде прибирате тиганите? Като е мазен, увивате ли го в нещо?

# 78
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Смених тигана на Лава с друг на Лодж, вчера го изпробвах, доволна съм. Ако се овкуси месото със соев сос, ще нарани ли повърхността на чугуна(четох, че не всички сосове трябва да се използват)? Дайте ми практичен съвет, след използване, измиване и омазняване къде прибирате тиганите? Като е мазен, увивате ли го в нещо?
Имам Лодж, не съм го мила досега, само забърсвам, ако има залепнало нещо го изстъргвам със силиконовите шпатули за почистване. Последните ги взех пак от магазина на Лава. Намерих си един изостанал капак, който ми пасва и го държа в шкафа с него. Иначе съм си взела от Лидъл едни подложки за съхранение на тигани, но и кухненска хартия ако сложиш между тиганите пак ще стане.

# 79
  • Мнения: 313
Дайте ми практичен съвет, след използване, измиване и омазняване къде прибирате тиганите? Като е мазен, увивате ли го в нещо?
Аз използвам корковите подложки на IKEA и когато са горещи тиганите, и за съхранение в шкафа.

# 80
  • София
  • Мнения: 1 588
От няколко дни обикалям сайта на Лава и те лично ми препоръчаха чугунен тиган с троен емайл, тези които са цветни и отвътре и отвън за стъклокерамика. Били най-подходящи и най-трудно ще ми съсипят плота. Но пък говорих с една дама, която има с нормално покритие отдолу, не е най-гладкия и тя със стъклокерамичен плот и каза, че не е имала проблеми. Явно зависи и как го ползваш. Вие какво ще ми препоръчате?

# 81
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
От няколко дни обикалям сайта на Лава и те лично ми препоръчаха чугунен тиган с троен емайл, тези които са цветни и отвътре и отвън за стъклокерамика. Били най-подходящи и най-трудно ще ми съсипят плота. Но пък говорих с една дама, която има с нормално покритие отдолу, не е най-гладкия и тя със стъклокерамичен плот и каза, че не е имала проблеми. Явно зависи и как го ползваш. Вие какво ще ми препоръчате?

Аз съм със стъклокерамика и само трябва да се внимава да не се дърпа тигана по котлоните иначе не виждам проблем. Преди да си купя доста четох и в крайна сметка заложих на суров чугун, не съжалявам. Нямам емайлиран за да направя база за сравнение:)

# 82
  • София
  • Мнения: 1 588
Благодаря. Ще отида на място да ги видя колко пък да са груби  отдолу. Че още на първия ден един смотан тефлонов тиган ми надра леко плота и щях да откача. Оттогава го пазя като очите си Grinning

# 83
  • Мнения: 1 881
Благодаря. Ще отида на място да ги видя колко пък да са груби  отдолу. Че още на първия ден един смотан тефлонов тиган ми надра леко плота и щях да откача. Оттогава го пазя като очите си Grinning

Къде на място имате предвид?

Преди малко видях в каталога на Метро (Варна) чугунени тигани. Само се чудя дали да купя, ако не е емайлиран. Може ли някой да поясни каква е разликата и как се използва в двата случая?

# 84
  • Мнения: 758
bethefirst приличат ми на суров чугун

# 85
  • София
  • Мнения: 1 588
Благодаря. Ще отида на място да ги видя колко пък да са груби  отдолу. Че още на първия ден един смотан тефлонов тиган ми надра леко плота и щях да откача. Оттогава го пазя като очите си Grinning

Къде на място имате предвид?

Преди малко видях в каталога на Метро (Варна) чугунени тигани. Само се чудя дали да купя, ако не е емайлиран. Може ли някой да поясни каква е разликата и как се използва в двата случая?

Прилича на суров чугун, но предпочитам от тези на Лава, имат 25г гаранция. Утрее ги видя, ще ходя до Метро. Иначе физическия магазин на Лава е близо до нас. До там ще отида.

# 86
  • Мнения: 1 881
Благодаря. Ще отида на място да ги видя колко пък да са груби  отдолу. Че още на първия ден един смотан тефлонов тиган ми надра леко плота и щях да откача. Оттогава го пазя като очите си Grinning

Къде на място имате предвид?

Преди малко видях в каталога на Метро (Варна) чугунени тигани. Само се чудя дали да купя, ако не е емайлиран. Може ли някой да поясни каква е разликата и как се използва в двата случая?

Прилича на суров чугун, но предпочитам от тези на Лава, имат 25г гаранция. Утрее ги видя, ще ходя до Метро. Иначе физическия магазин на Лава е близо до нас. До там ще отида.

В София ли е този магазин? Дали може да проверите за 22/24 см обикновен тиган емайлиран? Не грил, не уок, просто дълбок тиган с рози размер. В сайта нямат и затова питам.

# 87
  • София
  • Мнения: 1 588
Да, в София е. Разбира се, аз търся същото и това, което те самите ми предложиха като вариант, с уговорката да не драска плота, беше това (търсех същото като вас) :



А аз пък гледах ето това:





Но никъде не пише емайлиран ли е, не е ли, суров чугун ли е и затова реших да отида на място и око да види, ръка да пипне както се казва Grinning

# 88
  • Мнения: 9 209
Имам показания на Лодж - уникален е!
суров чугун пристигна Сезониран!

# 89
  • Мнения: 10 909
Лоджът не е емайлиран, готов за употреба е, за над 10 години ползване, не ми се е налагало истинско омасляване във фурната на ниска температура.
Не съм имала проблем с надраскване също.

# 90
  • Мнения: 1 881
А след готвене как се почиства? И първо как се приготвя преди първото използване? Ще прочета назад в страниците, сигурно го има изяснено.
Дали долната част на тигана е 26 см която се поставя на плота или горната широка част?

# 91
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
Дали долната част на тигана е 26 см която се поставя на плота или горната широка част?
аз знам, че посоченият размер е за долната част за да може да се съобрази с големината на котлона.
размера на горната част е за капака, който може и да не е в комплект с тигана.

# 92
  • София
  • Мнения: 1 588
Диаметъра, който са изписали, е за долната част. Изрично ги питах на лично съобщение във фейсбук, казаха, че това е дъното. Днес сутринта рано рано бях в Метро. Оказа се, че продават тигани от Лава. Видях същия като този кръгли 26см,но беше оребрен. Това, ако халосам мъжа ми като не слуша и съм го приключила Grinning Не успях да видя тези, които са на промоция. Не ги намерих.

# 93
  • София
  • Мнения: 48
Най-вероятно след първото ползване на тигана ще сте разочаровани. Но всичко си идва с времето, колкото повече ползвате чугуна, толкова по-добро става неговото покритие и нещата спират да залепват.
Важно е продуктите за пържене да се слагат в горещ тиган.
Лично аз след ползване ако има загорели неща, като поизстине го пълня с вода и така стои докато ядем. После го измивам с вода без миещ препарат и пластмасова тел ако трябва. Ако е много загоряло сипвам вода и я кипвам на котлона и пак същото.
След което го оставям да изсъхне и го мажа с няколко капки мазнина. Да не е дебел слой, че може да замирише на старо ако не се  ползва дълго време.
Иначе ако няма загоряло изплаквам с вода и забърсвам мазнината до блясък.
Успех с чугуна!

# 94
  • София
  • Мнения: 1 588
За почистване и поддръжка аз четох и гледах това: https://www.lavabg.eu/%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BA … 0%B6%D0%B0-logde/ Много добре е написано и показано. А и честно казано това четох, че масово не ги мият с вето само вода, кърпа и по-твърда четка.

# 95
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
аз почиствам с комбинирана четка+шпакла.

малко инфо за почиктването - https://bukvarche.com/2017/09/09/%D1%87%D1%83%D0%B3%D1%83%D0%BD% … %B0-%D0%B7%D0%B0/

# 96
  • София
  • Мнения: 1 588
https://youtu.be/ZC0umL0WJQQ

Като видях как започна да стърже тигана върху плота и без майтап, цялата се свих, стана ми жал. Стига съм спамила, като си купя тиган, ще се похваля.

# 97
  • Мнения: 1 881
Аз купих 2-та от Метро, ще изчета инфото за употреба и утре ще го пробваме. Много са тежки...

# 98
  • София
  • Мнения: 1 588
Аз купих 2-та от Метро, ще изчета инфото за употреба и утре ще го пробваме. Много са тежки...

Чакам с нетърпение да кажеш как са

# 99
  • Мнения: 10 909
Ако има загоряло деглазирам с вино и мия с топла, течаща вода, след това слагам на все още топлия котлон да изсъхне, ако преценя слагам малко мазнина, полуомазняване Simple Smile. Не оставям мокър в никакъв случай.
Вода използвам за деглазиране в краен случай, ако съм останала без вино. Но оставям за малко само, изтърквам дъното с шпатула като заври водата и измивам по същия начин.
Като цяло при неемайлирания чугун е важно да не се оставя мокър в никакъв случай и да се ползват препарати за миене на чинии. Вода и четка/гъба.

# 100
  • Варна
  • Мнения: 373
Тези от Метро нямат гаранция, защото не са внос на LAVA България. Само техните имат 25 годишна гаранция и всякакъв друг съпорт, ако е необходим.

# 101
  • Мнения: 1 416
Моля за съвет за това какъв тиган / тенджера да взимам: емайлиран или не? Какви са предимствата и недостатъците? Спряла съм се на Лава. Но не мига да реша това за емайла. Искам по лесна подръжка, както и по добро качество

# 102
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Моля за съвет за това какъв тиган / тенджера да взимам: емайлиран или не? Какви са предимствата и недостатъците? Спряла съм се на Лава. Но не мига да реша това за емайла. Искам по лесна подръжка, както и по добро качество

За какво ще го ползвате тигана? Ще правите ли сосове или не? Ако е първото, избирате емайлиран, ако ли не - суров.

# 103
  • Мнения: 1 416
Моля за съвет за това какъв тиган / тенджера да взимам: емайлиран или не? Какви са предимствата и недостатъците? Спряла съм се на Лава. Но не мига да реша това за емайла. Искам по лесна подръжка, както и по добро качество

За какво ще го ползвате тигана? Ще правите ли сосове или не? Ако е първото, избирате емайлиран, ако ли не - суров.

Сосове няма да правя, обикновено ще готвя обикновените български ястия. Чудя се за тоЗи мултифункционален тиган, по дълбокото от тигана и по плиткото от тенджера. 
Емайлирания по трудно ли се поддържа? Предполагам заради по крехкото покритие

# 104
  • Мнения: 7 856
Моля за съвет за това какъв тиган / тенджера да взимам: емайлиран или не? Какви са предимствата и недостатъците? Спряла съм се на Лава. Но не мига да реша това за емайла. Искам по лесна подръжка, както и по добро качество

За какво ще го ползвате тигана? Ще правите ли сосове или не? Ако е първото, избирате емайлиран, ако ли не - суров.

Сосове няма да правя, обикновено ще готвя обикновените български ястия. Чудя се за тоЗи мултифункционален тиган, по дълбокото от тигана и по плиткото от тенджера. 
Емайлирания по трудно ли се поддържа? Предполагам заради по крехкото покритие
Суровият чугун не понася нищо кисело, включително домати! А много от нашенските яденето са с домати.

# 105
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Моля за съвет за това какъв тиган / тенджера да взимам: емайлиран или не? Какви са предимствата и недостатъците? Спряла съм се на Лава. Но не мига да реша това за емайла. Искам по лесна подръжка, както и по добро качество

За какво ще го ползвате тигана? Ще правите ли сосове или не? Ако е първото, избирате емайлиран, ако ли не - суров.

Сосове няма да правя, обикновено ще готвя обикновените български ястия. Чудя се за тоЗи мултифункционален тиган, по дълбокото от тигана и по плиткото от тенджера. 
Емайлирания по трудно ли се поддържа? Предполагам заради по крехкото покритие

Всичко, което къкри, вари се в сос, не е ок за суров чугун. Аз моят суров го ползвам за палачинки, катми, хачапури, пържоли, кюфтета, тиквички. Все още не съм го пробвала за яйца, все ми се струва, че не е натрупал достатъчно патина:)

# 106
  • Мнения: 1 881
Аз взех за проба двата промоционални тигана от Метро. Днес подготвих единия както пише отзад на кутията и сега мятам една пържола да изпека. Ще пиша да кажа как е.

Проверих в първия пост на темата за почистването, там пише за някакви пластмасови четки-какви са тези четки? Аз имам обикновена гъба и Медикс за миене на съдове, както и телче за тефлонови съдове. ДОколкото разбрах след като приключа с готвенето трябва да го измия само с топла вода и сапун, но аз не използвам сапун, така че какво да използвам?


П.С. Месото стана ЧУДНО! Крехко, ароматно и много вкусно. Боже, как съм използвала тефлонов тиган?? Днес преди да го използвам го сезонирах 3 пъти със зехтин, но ще взема и олио, че скъпичко Grinning
Не съм го пекла във фурната,защото не пишеше, че е необходимо. Сега ще хапна и го чакам да изстине, след това ще го мия и подсушавам.

Последна редакция: сб, 12 сеп 2020, 23:41 от bethefirst

# 107
  • София
  • Мнения: 1 402
Здравейте, дами. Единственият чугунен съд, който имам е емайлиран на Бергхоф - овална тенджера с капак, в която единствено и само пека хляб. Наясно сте, че съдовете от чугун са тежки, а тенджерите с капаци - още повече. Понеже при печенето предварително нагрявам съда на 270 градуса, вадя, слагам хляба, по средата на печенето пак вадя, за да махна капака и пъхам обратно на 230 градуса. Заради обема и тежестта при всяко слагане го приплъзгвам по решетката на фурната - няма как с две ръце просто да го сложа/махна - не се побира на ширина и на диагонал влиза. Притеснението ми е да не повредя решетката до счупване. Някой има ли опит/наблюдения/чел/чувал за подобни случки?

# 108
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Здравейте, дами. Единственият чугунен съд, който имам е емайлиран на Бергхоф - овална тенджера с капак, в която единствено и само пека хляб. Наясно сте, че съдовете от чугун са тежки, а тенджерите с капаци - още повече. Понеже при печенето предварително нагрявам съда на 270 градуса, вадя, слагам хляба, по средата на печенето пак вадя, за да махна капака и пъхам обратно на 230 градуса. Заради обема и тежестта при всяко слагане го приплъзгвам по решетката на фурната - няма как с две ръце просто да го сложа/махна - не се побира на ширина и на диагонал влиза. Притеснението ми е да не повредя решетката до счупване. Някой има ли опит/наблюдения/чел/чувал за подобни случки?

Няма как да се счупи решетката, това с приплъзването по котлоните не се препоръчва за да не ги надраска или пукне. Аз имам въпрос, тъй като пека хляб и винаги съм се чудела, нали чугунът трябва да се пази от температурен шок, вие тестото с каква температура го слагате в загрятата тенджера? Защото аз най-често вадя от хладилника и пека и това ме е спирало да си взема чугунена тенджера за хляба, пека в обикновена.

# 109
  • Мнения: 1 881


Това се получи след измиването. Изгоряло ли е?? 😭 Тиганът е подсушен и намазан със зехтин след това

# 110
  • София
  • Мнения: 1 402
Здравейте, дами. Единственият чугунен съд, който имам е емайлиран на Бергхоф - овална тенджера с капак, в която единствено и само пека хляб. Наясно сте, че съдовете от чугун са тежки, а тенджерите с капаци - още повече. Понеже при печенето предварително нагрявам съда на 270 градуса, вадя, слагам хляба, по средата на печенето пак вадя, за да махна капака и пъхам обратно на 230 градуса. Заради обема и тежестта при всяко слагане го приплъзгвам по решетката на фурната - няма как с две ръце просто да го сложа/махна - не се побира на ширина и на диагонал влиза. Притеснението ми е да не повредя решетката до счупване. Някой има ли опит/наблюдения/чел/чувал за подобни случки?

Няма как да се счупи решетката, това с приплъзването по котлоните не се препоръчва за да не ги надраска или пукне. Аз имам въпрос, тъй като пека хляб и винаги съм се чудела, нали чугунът трябва да се пази от температурен шок, вие тестото с каква температура го слагате в загрятата тенджера? Защото аз най-често вадя от хладилника и пека и това ме е спирало да си взема чугунена тенджера за хляба, пека в обикновена.

Аз приплъзгвам по решетката, не котлоните разбира се, нали пека във фурната:) Именно заради това стъргане п време на високите температури 2 пъти при всяко печене се притеснявам.

Няма проблеми с чугуна и печенето на хляб направо от хладилник. Преди пекох така и в йена с капак и то много време - отново с хляб изваден от хладилника, който е на 3 градуса.

# 111
  • Варна
  • Мнения: 373


Това се получи след измиването. Изгоряло ли е?? 😭 Тиганът е подсушен и намазан със зехтин след това

Нищо му няма. Перфектен е. Simple Smile

# 112
  • Мнения: 1 881


Това се получи след измиването. Изгоряло ли е?? 😭 Тиганът е подсушен и намазан със зехтин след това

Нищо му няма. Перфектен е. Simple Smile

И аз така мисля, но за всеки случай викам да питам и да знам, ако нещо не е наред. Пускам ви едно видео, в което много добре е обяснено как да се грижим за такива тигани. Разтърсих се и гледах доста клипчета, така че дано и на вас да ви е полезно.
https://youtu.be/PDTCgxvmShc

# 113
  • Мнения: 1 416
Аз все още избирам какво да взема с или без гланц и кактв размер Simple Smile. Чугуна може да се ползва на газ нали?
Гледам в турската съраница имат намаление но не знам как става поръчката и до къде, че 138 лири ще са около 35 лв. Цената е чудна, ако трябва чв отскоча до Одрин Simple Smile. https://www.lavashops.com/kizartma-tavalari/Lava-Dokum-Yuvarlak- … al-Sapli-Cap-30cm
Ф 28 или ф 30 ще е по добре ? Не мога нещо да си представя като големина. Иначе за мнигофункционалната тенджера все още се чудя как да бъде, заради доматите които се ползват в традиционните ястия

# 114
  • София
  • Мнения: 2 298
Аз имам въпрос, тъй като пека хляб и винаги съм се чудела, нали чугунът трябва да се пази от температурен шок, вие тестото с каква температура го слагате в загрятата тенджера? Защото аз най-често вадя от хладилника и пека и това ме е спирало да си взема чугунена тенджера за хляба, пека в обикновена.
Студено тесто от хладилника няма да предизвика температурен шок, веднага ще поеме от топлината на тенджерата, така, че спокойно. И аз пека понякога с тесто от хладилника.
Температурен шок може да стане в доста по-екстремни условия, напр. силно нагорещена тенджера да се потопи в ледено студена вода ...

# 115
  • Мнения: 353
Минавам само да се похваля, днес си купих и лидълския тиган. Не можах да му устоят. Дано не ме разочарова.

# 116
  • Мнения: 1 308
Имаше някаква шведска марка чугунени тигани - как беше, че изгубих линкове? В chugun.bg има добри модели, но са все украински, което нещо не ми допада като идея.

# 117
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 450
Имаше някаква шведска марка чугунени тигани - как беше, че изгубих линкове? В chugun.bg има добри модели, но са все украински, което нещо не ми допада като идея.

Skeppshult ли е?

# 118
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Здравейте, момичета Simple Smile
Минавам само да кажа, че имам тенджера на Лава, тиган на Лодж и сега си поръчах една мултифункционална тенджера на Лава и една грил плоча пак на Лава. Някой ползвал ли е такава грил плоча? Хубави ли са?

# 119
  • Мнения: 353
Честити да са ти и  със здраве да си ги ползваш.

# 120
  • София
  • Мнения: 2 298
Здравейте. Искам да сложа телешко задушено - само месо, шол - в чугунена тенджера във фурната на бавно готвене. Да речем 135 гр. Моля да ме ориентирате приблизително колко часа са необходими, месото е 1 кг. и ще се нареже на парчета-хапки.

# 121
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
135 грама... не е ли малко това месо?

# 122
  • Мнения: 1 231
От Лидл купих месо свински гулаш. Чудя се какво да го правя.

# 123
  • София
  • Мнения: 2 298
135 грама... не е ли малко това месо?
Написала съм, че месото е 1 кг. Това са 135 градуса, на които да го готвя.

# 124
  • Мнения: 10 909
Здравейте. Искам да сложа телешко задушено - само месо, шол - в чугунена тенджера във фурната на бавно готвене. Да речем 135 гр. Моля да ме ориентирате приблизително колко часа са необходими, месото е 1 кг. и ще се нареже на парчета-хапки.
За цяла нощ бих го сложила аз.

# 125
  • Мнения: 1 881
Здравейте. Наскоро взех 2 сурови чугунени тигана от метро, Mulher май беше производителя. Супер е чугунът, но малко капризен. Започна да залепва и искам да го изпека както трябва. Мога ли да го изпека с олио или зехтин, каква е процедурата?

# 126
  • Мнения: 454
Видяхте ли видеото на 1ва страница и съвета, суровият чугун  да се сезонира с ленено олио?

# 127
  • Мнения: 10 909
Аз мажа със зехтин, по-рядко с кокосово масло.

https://www.lodgecastiron.com/discover/cleaning-and-care/cast-ir … l-about-seasoning

# 128
  • Мнения: 6 624
В дилема или по-скоро ТРИлема ,кой от трите да избера :
https://shop.lavabg.eu/gril-tigan/528-2667cm-chugunen-gril-tigan … -75536335506.html  - LODGE
https://shop.lavabg.eu/gril-tigan/471-o-26cm-chugunen-lava-gril- … -y-sgt-26-k3.html --Емайлиран чугунен тиган - трислоен емайл
https://shop.lavabg.eu/gril-tigan/61-o-26cm-chugunen-lava-eco-gr … -gt-26-t5-k3.html -LAVA Емайлиран чугунен тиган - двуслоен емайл

# 129
  • Варна
  • Мнения: 373
Илиана, ако ще ползвате тигана предимно като грил, то капак не ви е нужен.

# 130
  • Мнения: 6 624
Мда права си, просто изглежда по-красив така ☺️
Трислойния емайл е за по-голяма защита предполагам?

# 131
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
Мда права си, просто изглежда по-красив така ☺️
Трислойния емайл е за по-голяма защита предполагам?
красотата е на заден план. важното е да върши работа Smiley
а пък и не е задължително да се използва капак след като е включен в цената.
аз моя никога не съм го използвал до сега.

# 132
  • Мнения: 313
Пекли ли сте содена питка в чугунена тенджера? Може ли рецепта? Извинявам се, ако не е тук мястото на въпроса.

# 133
  • Мнения: 1 747
Пекли ли сте содена питка в чугунена тенджера? Може ли рецепта? Извинявам се, ако не е тук мястото на въпроса.
Късно виждам питането Ви, но да, и аз си задавах следния въпрос, докато не рискувах тази година и я изпекох в чугунената тенджера. Стана страхотна.
По следната рецепта:
https://www.google.com/amp/s/boutiquedekristina.com/2018/12/06/% … BA%25D0%25B0/amp/

# 134
  • Мнения: 313
Пекли ли сте содена питка в чугунена тенджера? Може ли рецепта? Извинявам се, ако не е тук мястото на въпроса.
Късно виждам питането Ви, но да, и аз си задавах следния въпрос, докато не рискувах тази година и я изпекох в чугунената тенджера. Стана страхотна.
По следната рецепта:
https://www.google.com/amp/s/boutiquedekristina.com/2018/12/06/% … BA%25D0%25B0/amp/
И аз направих с подобна рецепта, но без бакпулвер и вместо оцет сложих лимон, а вместо напитка сода си направих вода със сода бикарбонат и малко лимонов сок в нея. Стана пухкава отвътре с коричка отгоре. Пекох на 230 градуса 25 мин. и после без капак допекох 5 мин. Зачудих се, понеже е емайлирана моята чугунка, дали не се поврежда емайлът, докато се загрява на сухо. Имате ли наблюдения?

# 135
  • Мнения: 1 747
Пекли ли сте содена питка в чугунена тенджера? Може ли рецепта? Извинявам се, ако не е тук мястото на въпроса.
Късно виждам питането Ви, но да, и аз си задавах следния въпрос, докато не рискувах тази година и я изпекох в чугунената тенджера. Стана страхотна.
По следната рецепта:
https://www.google.com/amp/s/boutiquedekristina.com/2018/12/06/% … BA%25D0%25B0/amp/
И аз направих с подобна рецепта, но без бакпулвер и вместо оцет сложих лимон, а вместо напитка сода си направих вода със сода бикарбонат и малко лимонов сок в нея. Стана пухкава отвътре с коричка отгоре. Пекох на 230 градуса 25 мин. и после без капак допекох 5 мин. Зачудих се, понеже е емайлирана моята чугунка, дали не се поврежда емайлът, докато се загрява на сухо. Имате ли наблюдения?
Аз не загрявам предварително тенджерата, слагам директно в загрята фурна. И други видове хляб правя така, не съм имала проблем с емайла досега.

# 136
  • Мнения: 6 624
Здравейте, тъжна съм. Взех си чугунена тенджера и след няколко ползвания ето какво се получи
Скрит текст:

Тази е https://berlingerhaus.bg/produkt/%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b6% … -30-%d1%81%d0%bc/
От какво е това и дали мога да  спася ?

# 137
  • Мнения: 10 909
Омазнете я.

# 138
  • Мнения: 6 624
Изтърках с четка и сапун ,подсуших омазних и сложих във фурната да се пече .Да видим .

# 139
  • Мнения: 10 909
Следващия път без сапун, само с гореща вода.

# 140
  • Мнения: 31 966
Здравейте,
Отскоро съм с чугунени тигани.
Днес прочетох за новия който поръчах, че трябва със сапун да го мия.
С веро не може ли?
И след всяко ползване ли трябва да го нагрявам и мажа с олио?
Може ли да не го мажа?

# 141
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Здравейте,
Отскоро съм с чугунени тигани.
Днес прочетох за новия който поръчах, че трябва със сапун да го мия.
С веро не може ли?
И след всяко ползване ли трябва да го нагрявам и мажа с олио?
Може ли да не го мажа?

Моят е от суров чугун и го измих с топла вода и препарат след разопаковането му, забърсах, нагрях и леко намазах. Оттогава не съм го мила. След ползване, ако има нужда, остъргвам със силиконовата шпатула, забърсвам с кухненска хартия и леко намаслявам.

# 142
  • Мнения: 10 909
Предполагам, че нямат предвид точно сапун, а препарат.
Не е нужно да се омазнявя всеки път. Аз обаче мия докато е горещ и после слагам на още топлия котлон и капвам мазнина. Почти като омазняване Simple Smile

# 143
  • Мнения: 31 966
Благодаря ви.
Мислех, че не трябва да се мие докато е горещ?

# 144
  • Мнения: 10 909
Благодаря ви.
Мислех, че не трябва да се мие докато е горещ?
Аз винаги го мия веднага след готвене или нагрят и деглазиран, ако ме е домързяло, с гореща вода. Когато го купувах и четох нямаше изискване да не е горещ и си карам така вече десетина години

# 145
  • Мнения: 18 542
Доста изписано има за чугунените тигани и съдове за готвене, но моят въпрос е за тези от въглеродна стомана. Имате ли такива и как са спрямо тези от чугун?

# 146
  • Мнения: 10 909
Не знам дали са от въглеродна стомана моите тигани, но са стоманени и залепват при всякакви обстоятелства, което никак не ме радва. Чугуненият не залепва.
Имам и стоманена тенджера, в която обаче правя основно супи и от която съм много доволна.

# 147
  • Мнения: 18 542
Гледах доста видеа за метода на "подправяне", с който стават незалепващи. Чугунените са доста тежки, а четох добри отзиви за тези от въглеродна та за това питам.

# 148
  • Мнения: 6 911
Класическите емайлирани тенджери и тигани са от въглеродна стомана и по всяка вероятност си ползвала такъв. По-бързо и по-равномерно се нагряват от чугуна, но излъчват по-малко инфра червени лъчи и няма да пекат така добре в дълбочина. Гледай на тях като на междинен вариант между чугунените и алуминиевите.

# 149
  • софия
  • Мнения: 25 605
Тази седмица в Лидл за пореден път има чугунен съд за готвене с емайлирано покритие отвътре и отвън.
Скрит текст:
От доста дълго обмислям да купя и в момента съм много поблазнена - като форма и обем тенджерата ми е точно. Дори и знам какво ще сготвя първо още днес, ако я взема. НО се чудя къде е уловката и защо цената е около 3 пъти по-ниска в сравнение с Le Creuset/LAVA? Идеята ми е да мога да я ползвам и във фурната (за хляб, запичане на яхнийка, печене на пиле), а с това покритие не мога да преценя дали ще може и в описанието пише, че е подходяща за "всички видове котлони", фурна няма.

Мнението на опитна чугунка би ми било полезен. Благодаря за отделеното време да отговорите.

Събуждам темата Simple Smile Coffee

# 150
  • Мнения: 9 209
zvаnche
веднага ти отговарям - купувай и действай смело

имам такава куче марка /разбирай не лава или крюзет-ка, Wink  разликата в парите т.е. плащаш за Марка
пека хляб в нея става идеален и всичко останало за което се сетиш във фурната под капака
цяло пиле с ориз/картофи с пържоли / капама,  гювеч,  абе всичко . Става мозък и е бързо 40мин до час ...хляба става за 20мин.

# 151
  • Мнения: 5 175
Имам на Kitchen aid емайлирана, голяма, стои си във фурната без никакви притеснения. Изкарах си ангелите като за първи път я сложихме и си смени цвета от червен на черен, но като изстина се върна обратно Simple Smile

# 152
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 450
Звънче, аз имам една на Чибо (Tschibo), купих я преди шест години за 40 евро и си я ползвам още, много съм доволна, имам и една черна на IKEA (не я намирам сега в асортимента), беше от върнатите продукти и я взех за 20 евро. Много са ми удобни и редовно ги ползвам.
В Лидл и лесно може да върнеш, ако има дефект/проблем.

# 153
  • Мнения: 6 624
Взех си предния път голямата и най малката от Лидъл, нямам оплаквания. Вземай 😊
И са доста по-удобни за почистване заради емайла отвътре
На Тигана ми на Staub емайла отдолу леко се нацепи пък не е евтин

# 154
  • София
  • Мнения: 813
Аз имам също като тази от лидъл, червената, ама купуване на първото пускане, ще рече 2 3 4 години време, не помня кога точно, готвя на котлона, пека във фурната, само мия на ръка, че ръбчето не е емайл и не смея да въртя в миялната.

# 155
  • софия
  • Мнения: 25 605
Чудни сте, чугунки! Все се надявах някой да каже нещо негативно и да се откажа, защото не знам къде ще я прибирам. До момента това ме спираше, но обемът на сегашната ми е точно, сутринта я огледах и ще я взема.
Сега ще започна да се образовам как да я ползвам.
Благодаря Simple Smile

# 156
  • Мнения: 482
Здравейте, от около месец и аз се сдобих с чугунен грил тиган на Лава. Взех го съвсем случайно при едно от ходенията ни до Турция. Видях ги в един магазин и ми харесаха на външен вид, а тъкмо стария грил тиган ми се беше изкривил и си търсех нов. Цената беше съвсем приемлива - около 40 лв. Като се прибрахме в България и се зачетох в листовката видях, че е чугун. Сега редовно го ползвам и мога да твърдя, че месото печено в него има съвсем друг вкус, все едно е на барбекю правено. Питането ми е относно поддръжката. Тук четох, че след употреба и измиване се намазва с тънък слой олио и така се прибира. Аз досега такова нещо не съм правила. Въпросът ми е дали съм го прецакала нещо като не съм го мазала и трябва ли да започна да го правя?

# 157
  • Мнения: 7 856
Не е ли емайлиран тигана? Аз имам квадратен такъв на същата фирма, емайлиран е, цветът е черен.
Много рядко го ползвам, защото трудно се почиства, а и опушва всичко в бокса. Но активно се ползва в топлата част на годината за пускане на люти чушлета, за да не съсипвам зоните на печката.

# 158
  • Мнения: 31 966
Имам чугунен тиган, не го ползвам много често. Бързам и не мога после веднага да се погрижа и подсуша.
Обаче се замислих нещо. Всеки път като го мия някаква чернилка излиза. А това като се готви вредно ли е за храната и нас. Все пак като съм готвила не виждам да ми се почерня манджата. Ама все пак нещо да не би да се отделя вредно?

# 159
  • Мнения: 6 911
Питането ми е относно поддръжката. Тук четох, че след употреба и измиване се намазва с тънък слой олио и така се прибира. Аз досега такова нещо не съм правила. Въпросът ми е дали съм го прецакала нещо като не съм го мазала и трябва ли да започна да го правя?
Ако е неемайлиран и не е мазан единственото, което може да стане е да ръждяса, което пък се оправя лесно.

# 160
  • Мнения: 482
Забравих да питам още нещо. Миете ли вашите чугунени съдове в съдомиялна? На моя пише, че може, но не смея? Дали би могло да му стане нещо?

# 161
  • Мнения: 6 911
Значи е емайлиран.

# 162
  • Мнения: 7 856
Забравих да питам още нещо. Миете ли вашите чугунени съдове в съдомиялна? На моя пише, че може, но не смея? Дали би могло да му стане нещо?
Със сигурност тогава е емайлиран, въпреки че не се вижда. И е емайлиран навсякъде (както е и моя грил тиган) , за разлика от красивите емайлирани тенджери, при които ръбовете на тенджерите и капаците не са емайлирани и не трябва да се мият в машина.

# 163
  • Мнения: 482
Ами сигурно е емайлиран, щом казвате. Не разбирам много. Отвън е червен гладък такъв, а отвътре си е груб. като плоча. Ако е емайлиран да разбирам, че мога да го пусна в миялната?

# 164
  • Мнения: 5 175
Снимай го Simple Smile Ако е груб сиво-черен по-скоро не. Емайл-покритието е гладко и лъскаво.

# 165
  • Мнения: 7 856
Моя емайлиран грил тиган на Лава изобщо не е гладък ако емайлираните ми тенджери. За да не спорим излишно, ето линк към българския сайт на Лава. Жената да си познае тигана и ще разбере всичко за него.
https://shop.lavabg.eu/20-gril-tigan

# 166
  • Мнения: 454
Хейййй, чугунки и чугуни, за много години!
Колко се радвам, че ни се раздвижи темичката- и да не е спамене само, аз си взех лидълските тенджерка и тиган, емайлирани са, но още не съм ги пускала в миялната. Ноо, не смятам неемайлираното им ръбче за проблем, ако омаслява се веднага след измиване.

# 167
  • Мнения: 6 911
Можеш ли да го снимаш и да го покажеш това неемайлирано ръбче?

# 168
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 450
А няма ли да изкривят кошницата на съдомиялната? Аз и емайлираната я мия на ръка.

# 169
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Можеш ли да го снимаш и да го покажеш това неемайлирано ръбче?
Ето това са ръбчетата на капака и тенджерата.

# 170
  • Мнения: 454
Можеш ли да го снимаш и да го покажеш това неемайлирано ръбче?
Да, ето ръба на тенджерата и капака

# 171
  • UK
  • Мнения: 2 846
Искам да ви питам, правите ли палачинки на чугунен тиган?

# 172
  • Мнения: 10 909
Да, само на чугунен правя. Нагрявам много добре и чак тогава почвам и изчаквам преди да сваля температурата.

# 173
  • Мнения: 6 911
Не мога да преценя много добре от снимките, но според мен на Джема ръбът изглежда неемайлиран, обаче на Ния е емайлиран.

# 174
  • Мнения: 482
ето го тигана ми

Кажете сега емайлиран ли е и какда го поддържам?

# 175
  • UK
  • Мнения: 2 846
Да, само на чугунен правя. Нагрявам много добре и чак тогава почвам и изчаквам преди да сваля температурата.
Благодаря! Четох много различни мнения за палачинките. Имам оребрен чугунен и вече така хубаво се е "изпекал", че е удоволствие да го ползваш. Сега се замислям за тиган с гладко дъно за яйца, палачинки, гъби. Обмислям купуването на стоманен за сосовете за спагети и ще съм готова да заменя всички тигани в къщи.

# 176
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Аз също правя палачинки, обикновени, американски, дебели родопски, в чугунения тиган. Купих един стоманен за сосове. Остава ми само един оребрен чугунен да взема и приключвам с тиганите у дома.

# 177
  • Мнения: 6 911
Кажете сега емайлиран ли е и какда го поддържам?
Емайлиран е и не се нуждае от специална поддръжка. Според мен е този, нали?
https://shop.lavabg.eu/gril-tigan/351-o-28cm-chugunen-lava-eco-g … -y-gt-28-knk.html

# 178
  • Мнения: 482
Кажете сега емайлиран ли е и какда го поддържам?
Емайлиран е и не се нуждае от специална поддръжка. Според мен е този, нали?
https://shop.lavabg.eu/gril-tigan/351-o-28cm-chugunen-lava-eco-g … -y-gt-28-knk.html
Този е, да! само, че моят отвън е червен и лъскав. Благодаря

# 179
  • Мнения: 353


новите ми придобивки, да се похваля. Пък може да се събуди темата.Flowers Hibiscus

# 180
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 450
Да готвиш в тях вкусни неща Simple Smile
Със светъл емайл ли са отвътре или тъмен?

Последна редакция: чт, 17 ное 2022, 15:51 от colibri

# 181
  • Мнения: 353
Тъмен, на Лава Турция са.

# 182
  • Мнения: 7 856
Ако някой се интересува, следващата седмица в Лидл ще има много изгоден емайлиран овален чугунен съд, вътре би трябвало да е светъл емайл, има и в червено.

# 183
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 450
Стела, какви са цените на Лава? Ще чакам отзиви, защото искам да си купя и друг размер тенджера. Купих една с тъмен емайл на ЛаКруизет, но са доста скъпи и не ми се дават пак толкова много Sad

# 184
  • Мнения: 7 856
Съдовете на Лава са доста скъпи:
https://shop.lavabg.eu/
Аз имам от тях само емайлиран грил правоъгълен грил тиган, който вече се изкриви и не приляга плътно на керамични плот. Но откакто имам фрайер го използвам само за пукане на люти чушки.
В Лидл периодично пускат чугунени емайлирани съдове с добро качество за смешни пари. Аз имам такава малка от литър, червена от вън и бяла от вътре. Големите са ми много тежки за скапаните ми ръце. Отделно ми прави впечатление, че много бавно загряват (чугунът не е добър проводник на топлина). А токът само ще поскъпва, няма да става по-евтин. Най-изгодни в това отношение са качествените съдове от неръждавейка, с достатъчно дебели стени и специално топлопроводимо дъно. Неръждавейката също е лош проводник на топлина, но дъното бързо загрява това, което е в тенджерата.

# 185
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 450
Аз дадох 200евро за моята тенджера1 26см с тъмен емайл (5.5л).
Имам една евтина на Чибо купувана преди седем години и белия емайл се оцвети, но пък струваше скромните 35евро тогава. За това си търся нещо следно между двете и хубав чугунен тиган, че моя е от най-бюджетните и имам усещането, че дере плота (вече го слагам върху кухненска хартия).

# 186
  • Мнения: 6 911
Съдовете на Лава са доста скъпи:
https://shop.lavabg.eu/
Аз имам от тях само емайлиран грил правоъгълен грил тиган, който вече се изкриви и не приляга плътно на керамични плот. Но откакто имам фрайер го използвам само за пукане на люти чушки.
В Лидл периодично пускат чугунени емайлирани съдове с добро качество за смешни пари. Аз имам такава малка от литър, червена от вън и бяла от вътре. Големите са ми много тежки за скапаните ми ръце. Отделно ми прави впечатление, че много бавно загряват (чугунът не е добър проводник на топлина). А токът само ще поскъпва, няма да става по-евтин. Най-изгодни в това отношение са качествените съдове от неръждавейка, с достатъчно дебели стени и специално топлопроводимо дъно. Неръждавейката също е лош проводник на топлина, но дъното бързо загрява това, което е в тенджерата.
Бавно загряват когато се нагряват чрез контактуване в случая на керамичен котлон. Заради топлопроводимостта, дъното на съда контактува с нагретият котлон и топлината бавно прониква в дълбочина на чугуна. При индукционните не е така, там нагряването е едновременно в цялата дебелина на дъното, лошото там е, че дъното се нагрява бързо докато страните остават студени и има риск от спукване заради различното топлинно разширение.
Иначе лошата топлопроводимост на чугуна в е недостатък ако трябва нещо набързо да се направи, но пък е предимство при печене на разни неща или при готвене на ястия с по-гъст сос. Заради лошата топлопроводимост енергията от нагретия чугун се отдава чрез инфрачервено излъчване и по този начин нещата се изпичат в дълбочина. Когато има добра топлопроводимост топлинната енергия се отдава чрез контактуване и тогава най-много се нагряват това, което контактува с дъното на съда, по-лесно може да загори и по-неравномерно се готвят нещата. Просто за едни неща е по-подходящ чугуна, а за други стомана или алуминий.

# 187
  • Мнения: 5 175
Този в Лидл го гледах, но не пише да е чугунен, ще трябва да се вдигне, за да се разбере Grinning Там пускат чугунени, но пускат и такива, които само изглеждат чугунени, пък не са Simple Smile

# 188
  • Мнения: 353
купих ги от турския сайт с доставка до офис на еконт.  Двете за 214 лева. Тук едната е 248. Следях промоциите и така.   
Стела, какви са цените на Лава? Ще чакам отзиви, защото искам да си купя и друг размер тенджера. Купих една с тъмен емайл на ЛаКруизет, но са доста скъпи и не ми се дават пак толкова много Sad

# 189
  • Мнения: 6 911
Този в Лидл го гледах, но не пише да е чугунен, ще трябва да се вдигне, за да се разбере Grinning Там пускат чугунени, но пускат и такива, които само изглеждат чугунени, пък не са Simple Smile
Сигурно е чугунен. По формата му личи, че е лят. След като е лят е или от алуминий или от чугун. Обаче пише, че е емайлиран, което изключва алуминия.

# 190
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 450
Благодаря много, Стела! Лятото ще се организирам задължително при такива цени.

# 191
  • Мнения: 5 175
The_Third, не споря, само казвам, че може и да не е. Точно в Лидл съм гледала 1:1 с чугунен, ама не е. А толкова пъти са си превеждали сакато брошурите, че няма на къде и после са поправяли, когато пуснат продуктите Simple Smile ще разберем другата седмица, аз съм го набелязала за подарък, ако е читав Blush

# 192
  • Мнения: 353

Благодаря много, Стела! Лятото ще се организирам задължително при такива цени.
в момента има много добри цени. Във фейсбук има група за доставки. Аз там поръчах. Доволна съм много коректна дама. Ако имаш интерес пиши. Ще ти кажа повече

# 193
  • Мнения: 6 624

Благодаря много, Стела! Лятото ще се организирам задължително при такива цени.
в момента има много добри цени. Във фейсбук има група за доставки. Аз там поръчах. Доволна съм много коректна дама. Ако имаш интерес пиши. Ще ти кажа повече
Би ли ми пратила линк към групата ?

# 194
  • Мнения: 353

Благодаря много, Стела! Лятото ще се организирам задължително при такива цени.
в момента има много добри цени. Във фейсбук има група за доставки. Аз там поръчах. Доволна съм много коректна дама. Ако имаш интерес пиши. Ще ти кажа повече
Би ли ми пратила линк към групата ?
групата се казва пазаруване от турски сайтове.затворена е. Трябва да се присъедините. Административен е Гюлизар Ахмед

# 195
# 196
  • Мнения: 353
Съдовете на Лава са доста скъпи:
https://shop.lavabg.eu/
Аз имам от тях само емайлиран грил правоъгълен грил тиган, който вече се изкриви и не приляга плътно на керамични плот. Но откакто имам фрайер го използвам само за пукане на люти чушки.
В Лидл периодично пускат чугунени емайлирани съдове с добро качество за смешни пари. Аз имам такава малка от литър, червена от вън и бяла от вътре. Големите са ми много тежки за скапаните ми ръце. Отделно ми прави впечатление, че много бавно загряват (чугунът не е добър проводник на топлина). А токът само ще поскъпва, няма да става по-евтин. Най-изгодни в това отношение са качествените съдове от неръждавейка, с достатъчно дебели стени и специално топлопроводимо дъно. Неръждавейката също е лош проводник на топлина, но дъното бързо загрява това, което е в тенджерата.
Бавно загряват когато се нагряват чрез контактуване в случая на керамичен котлон. Заради топлопроводимостта, дъното на съда контактува с нагретият котлон и топлината бавно прониква в дълбочина на чугуна. При индукционните не е така, там нагряването е едновременно в цялата дебелина на дъното, лошото там е, че дъното се нагрява бързо докато страните остават студени и има риск от спукване заради различното топлинно разширение.
Иначе лошата топлопроводимост на чугуна в е недостатък ако трябва нещо набързо да се направи, но пък е предимство при печене на разни неща или при готвене на ястия с по-гъст сос. Заради лошата топлопроводимост енергията от нагретия чугун се отдава чрез инфрачервено излъчване и по този начин нещата се изпичат в дълбочина. Когато има добра топлопроводимост топлинната енергия се отдава чрез контактуване и тогава най-много се нагряват това, което контактува с дъното на съда, по-лесно може да загори и по-неравномерно се готвят нещата. Просто за едни неща е по-подходящ чугуна, а за други стомана или алуминий.

може ли да ми обясниш малко повече за ползване на чугун на индукционни котлони. Опасност от спукване на кое ,на котлона или тенджерата /тигана. Това не го разбрах. Благодаря ти за споделеното.

# 197
  • Мнения: 6 911
Чугуна не е еластичен като стоманата и при големи температурни разлики в различните части на съда има риск да се спука. Нали знаеш, че материалите се разширяват при нагряване и съответно се свиват при охлаждане? Нагрятата част се е разширила, а не нагрятата не и възниква напрежение между двете, което може да доведе до спукване. Същото важи даже в по-голяма степен при охлаждане. Например ако сипеш студена вода в празна нагрята тенджера. Сипвай вряла! Ако изпуснеш чугунен съд на пода пак може да се спука. Горе-долу като стъклен съд го третирай. Е не е чак толкова крехък като стъклото, но си е крехък. Индукционните нагряват много бързо и затова не го нагрявай с голяма мощност от самото начало, а му дай минутка на по-ниска мощност и след това го усили, особено ако е изваден от хладилника. Ако има течност в студения съд това не важи, течността ще отнема топлината от дъното и то няма да се нагрее бързо.

# 198
  • Мнения: 7
Здравейте, обмислям закупуването на Lodge - https://shop.lavabg.eu/plosk-chugunen-tigan/520-chugunen-tigan-l … 604cm-l-8sk3.html

Как стоят нещата с яйцата ? Всеки ден хапвам пържени яйца или омлет ? Възможно ли е ? Още от първия ден ? Изпичането (seasoning) Само еднократно ли се прави или през някакъв период от време ?

# 199
  • Мнения: 6 911
Имам същия и няма проблем. Яйца се пържат с мазнина и без да го нагряваш много за разлика от печенето на пържоли където трябва да го нагрееш хубаво и няма нужда от мазнина. Идва си идва с покритието и няма нужда от обработка отначало. Само го измиваш без да ползваш препарат.Изпичането се прави когато видиш че покритието е паднало. Пада ако го търкаш усърдно с миещи препарати или го стържеш с нещо абразивно.

# 200
  • Мнения: 7
Имам същия и няма проблем. Яйца се пържат с мазнина и без да го нагряваш много за разлика от печенето на пържоли където трябва да го нагрееш хубаво и няма нужда от мазнина. Идва си идва с покритието и няма нужда от обработка отначало. Само го измиваш без да ползваш препарат.Изпичането се прави когато видиш че покритието е паднало. Пада ако го търкаш усърдно с миещи препарати или го стържеш с нещо абразивно.

Ти миеш ли го или само го забърсваш?

# 201
  • Мнения: 6 911
Аз на него основно пека мръвки. Кокато се пекат пържоли от тях изтичат сокове, които загарят върху тигана. Това загорялото го изтърквам с една проста четка. Останалото го измивам с вода. Понякога ако има незагоряла мазнина с малко препарат за миене на чинии и мекото на гъбата го измивам, но без да търкам много за да не сваля незалепващия слой.

# 202
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Моя Lodge бе измит само веднъж, по погрешка от сина ми. Освен меса, в него пека и зеленчуци, яйца на очи или бъркани, морски дарове, палачинки правя дори. Изтърквам хубаво с едни силиконови шпатули, след като изстине и прибирам.

# 203
  • Мнения: 7
Моя Lodge бе измит само веднъж, по погрешка от сина ми. Освен меса, в него пека и зеленчуци, яйца на очи или бъркани, морски дарове, палачинки правя дори. Изтърквам хубаво с едни силиконови шпатули, след като изстине и прибирам.

Вашият емайлиран ли е ?

# 204
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Моя Lodge бе измит само веднъж, по погрешка от сина ми. Освен меса, в него пека и зеленчуци, яйца на очи или бъркани, морски дарове, палачинки правя дори. Изтърквам хубаво с едни силиконови шпатули, след като изстине и прибирам.

Вашият емайлиран ли е ?

Не, Lodge са само суров чугун, само предварително е сезониран.

# 205
  • Мнения: 7
Какво олио ползвате за изпичането (seasoning) и след измиване и подсушаване мажете ли ги пак с олио ?

# 206
  • Мнения: 6 911
Аз ленено и не го мажа след миене и подсушаване.

# 207
  • Мнения: 323
Здравейте! Чакам си новата кухня за село и съм решила да ползвам главно чугунени съдове. Особено искам тенджера, която ще ползвам на индукционни котлони, но и за печене на хляб във фурна и други неща неща, пак във фурна. Може ли да ми препоръчате марка( ако е с линкове, ще съм много благодарна). Тиган също ще взема, заглеждам този от линка по-горе. Падам си минималист и най-вероятно ще имам по само още един брой тенджера и тигани.
Та...има ли нещо, което не може и не правите в чугуна?
Благодаря!

# 208
  • Мнения: 4 765
Какво олио ползвате за изпичането (seasoning) и след измиване и подсушаване мажете ли ги пак с олио ?
използвам зехтин екстра върджин. Почти след всяко измиване мажа тигана.
Имам го вече 5 г. https://www.vivre.bg/p-813435/tigan-casta-high-24-sm?review=add
Имам и по-малък. https://www.vivre.bg/p-3135547/chugunen-tigan-krug-20cm?review=add
Отначало си мислех, че ще е прекалено малък, но върши добра работа.

# 209
  • Мнения: 2 558
Чакам тези тигани: https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B07V3HZJW4?ref=ppx_pt2_mob_b_prod_image Бяха намалени на 20 паунда...

# 210
  • Мнения: 323
Хора, помагайте.
Емайлиран или не емайлиран чугун за тенджера и като цяло и каква е разликата?
https://moemax.bg/product-47504060048 Това ок ли е?

Последна редакция: чт, 22 юни 2023, 16:03 от DivaOrhideq

# 211
  • Мнения: 6 911
За тенджера е по-добре емайлирана. Разликата е, че емайла не позволява течността да контактува с чугуна. Така няма риск да ръждяса тенджерата. Тази според мен е неемайлирана.

# 212
  • Мнения: 5 904
Здравейте, някой ползва ли от плитките тенджери на Le Creuset с капак, те такава:
Скрит текст:
Мога да я взема на сравнително добра цена, а на живо това синьо просто така ме плени. Чудя се дали 30 или 26см, разликата в цената всъщност е минимална, но голямата тежи 6 кила 🙈 Обаче пък директно си става и за тава, аз обичано долу-горе в такъв размер тава готвя, за да ядем 1.5-2 пъти. И дали ми трябва се чудя тоз златен чугун, ама то там не пита 😂
Аз използвам тенджерите на le creuset. Плитката ми тенджера е 26 см. и съжалявам, че сглупих да не взема по-голямата.

# 213
  • София
  • Мнения: 408
Да попитам, взех един тиган за палачинки от чугун.
С олио от авокадо ОК ли да се изпече и на каква температура?
Пуснах го на 220, ама се получи нещо лепкаво, защото явно бях прекалил с количеството олио?

# 214
  • Мнения: 6 911
Аз на около 200 градуса го правя с ленено масло. Обаче се слага много малко, намазва се и след това се забърсва със салфетка да се обере излишното.

# 215
  • Мнения: 1
Здравейте,
изчетох всичко изписано, но не можах да намеря отговор на моя въпрос, който е причина за колебанията ми на какъв съд да се спра. Суровият чугун ли прави храната по-вкусна или и имайлирания? Защо повечето предпочитат суровия?
Ако може някой с опит да напише плюсовете и минусите на суровия и емайлирания чугун.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Понеже ни се прецака стария тиган с каменно покритие реших да закупя нов уок тиган. Понеже съпругата ми готви доста сосове в него явно ще трябва да взема емайлиран. Спрях се на два варианта. Някой има ли опит с тях?
https://shop.lavabg.eu/plosk-chugunen-tigan/350-o28cm-chugunen-t … tv-28.html#qnaTab
https://hosse-kitchen.bg/product/emajlyran-chugunen-tygan-hosse-bamboo-f28sm

За тиган за палачинки мисля да взема от суров чугун, но все пак зависи от отговора на първия ми въпрос.
Благодаря предварително. Успешен ден.

# 216
  • Мнения: 6 911
Все едно е за вкуса дали е емайлиран или не. Незалепващото покритие, което се създава върху неемайлирания прави съда една идея по-незалепващ от емайлирания. И това незалепващо покритие може да се възстановява до безкрайност. Емайлираните са подходящи за контакт с киселините от сосовете, но пък повече залепват и другото е, че емайла има някакъв малък риск да се прецака и да започне да се напуква и люпи.

# 217
  • Мнения: 4
Здравейте,
изчетох всичко изписано, но не можах да намеря отговор на моя въпрос, който е причина за колебанията ми на какъв съд да се спра. Суровият чугун ли прави храната по-вкусна или и имайлирания? Защо повечето предпочитат суровия?
Ако може някой с опит да напише плюсовете и минусите на суровия и емайлирания чугун.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Понеже ни се прецака стария тиган с каменно покритие реших да закупя нов уок тиган. Понеже съпругата ми готви доста сосове в него явно ще трябва да взема емайлиран. Спрях се на два варианта. Някой има ли опит с тях?
https://shop.lavabg.eu/plosk-chugunen-tigan/350-o28cm-chugunen-t … tv-28.html#qnaTab
https://hosse-kitchen.bg/product/emajlyran-chugunen-tygan-hosse-bamboo-f28sm

За тиган за палачинки мисля да взема от суров чугун, но все пак зависи от отговора на първия ми въпрос.
Благодаря предварително. Успешен ден.

За печене на месо ти трябва тиган от суров чугун. Той придава на мръвките вкусът на скара, който при емайлирания няма как да се получи. Вземи си оребрен и гладък. В оребрения можеш да печеш всякакви филенца , пържолки, кюфтенца и т.н, а  гладкия е идеален за яйца, палачинки, рибай стек
За сосове е пълна дивотия да се ползва чугунен тиган, няма никакъв смисъл, при положение, че имаме неръждаемата стомана за целта, която нито е толкова тежка, нито толкова капризна.
Емайлираният чугун още се чудя за какво изобщо съм го купила, а имам куп тенджери и тигани, които вече години събират паяжини. Пробвах ги отначало за разни манджи, но никаква разлика няма във вкусовите качества на храната сготвена в емайлирана чугунена тенджера, и в такава от стомана. Само дето в чугуна изстива по-бавно, друга разлика няма.
Ако сега тепърва си купувах чугунени съдове, бих си купила само един оребрен и един гладък тиган от суров чугун и един голям гювеч от емайлиран чугун, колкото да сложа коледна капама в него или някое агнешко бутче. Нищо друго не бих взела. За сосове, манджи и супи, стоманата си е най-добре

# 218
  • Мнения: 6 911
За печене на месо ти трябва тиган от суров чугун. Той придава на мръвките вкусът на скара, който при емайлирания няма как да се получи.
Това не е вярно! Вкусът на скара идва от две неща. Едното е, че жарта е основно въглерод и когато тлее тя има силно инфрачервено излъчване, което изпича мръвките в дълбочина без да ги изсушава както би се случило при алуминиев тиган. Чугунените тигани наподобяват ето това нещо. Заради високото си съдържание на въглерод те имат лоша толпопроводимост и отделят топлината чрез инфрачервено излъчване както жарта и изпичат по подобен начин мръвките. И емайлирания и неемайлирания излъчват по абсолютно еднакъв начин и съответно ще изпекат мръвките еднакво. Другото, което придава вкуса на скарата е пушека от жарта, което и двата тигана няма как да дадат.

# 219
  • Бургас
  • Мнения: 439
Здравейте чугуни и чугунки! Вчера ми харизаха тази
Скрит текст:
чугунена оребрена скара от ЛИДЛ (скоро ги бяха пуснали в магазините) и сега не знам какво и как да го правя. Беше чисто нова, вчера я ползвахме за първи път на огнището. След като изстина я накиснах с веро за известно време и я почистих. Голямо търкане беше докато паднат всички остатъци от храна, но успях да ги отстраня. В инструкциите пишеше да се почиства с веро и гъба или четка, да се остави добре да изсъхне и после да се намазнява леко. Да не се използва тел за почистване на съдове. Сега обаче като ви чета и се притесних, че съм я търкала толкова много време и киснала с верото. Дали ще и се отрази на бъдещото ползване и пропуснала ли съм нещо, което трябва да направя? Надявам се да не сме я съсипали още на първо ползване.

Последна редакция: сб, 09 сеп 2023, 13:53 от kojo

# 220
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
няма му нищо на тигана. мажеш с олио и загряваш за да може чугуна да го поеме.
аз лично не бих чистил след всяко ползване. което го и правя де.
пускам празен тиган в/у газов котлон и всичко изгаря. след това със салфетка  почиствам. накрая омазнявам.

# 221
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 254
Здравейте, чугунчета мои Simple Smile. Интересува ме дали е удачно дъното на чугунения тиган да е с малко по-голям размер от колелото на печката. Прочитайки темите за чугуните и безвредните съдове за готвене установих, че се нуждая от поне 3 нови тигана, а исках само един, за да заменя изхвърления тефалски боклук.Laughing

# 222
  • Мнения: 6 911
Общо взето няма проблем, ама колко е малко по-голям и какви са котлоните?

# 223
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 254
Електрически, най-обикновени. Но са силни, на първа степен (от 4) супа в стоманена тенджера ври яко. Въпреки всичко ще си взема чугунен тиган, много ми е мерак. Имаме емайлирани чугунени съдинки от бабата на мъжа ми. Години използвам едно малко само да пека няколко чушки за Бъдни вечер и го слагам в гореща фурна; никога не съм знаела как се ползва чугунен съд. Ами нищо не му се случи, здраво е. Тази година ще го ползвам по правилата Simple Smile Впрочем намерих твоя публикация за чугунени сачове
https://www.bg-mamma.com/?topic=1138173.7995
 Имаме някои от тях.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0b/Bolindermuse … ytor%2C_2014a.jpg

Последна редакция: нд, 10 сеп 2023, 17:31 от Котьо

# 224
  • Мнения: 6 911
Не е важно колко са силни, а колко бързо нагряват. Ако са от старите класически котлони няма никакъв проблем, те се загряват бавно. Горещата фурна не е проблем за чугунените съдове. Дори и от хладилника да го извадиш студен като го сложиш във фурната тя ще започне да го нагрява едновременно от всички страни и топлинното разширение ще е равномерно. Проблем е върху котлон ако дъното се нагрява бързо, а стените още са студени, тогава възниква напрежение и може да се спука.

# 225
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 254
Силни са и на 1 степен, сменихме ги и хич не ми харесват. Ето сега мъжът ми се прибра от вилата  с подарък - тиган с гранитно покритие, лошо ми стана. Нали вече съм експерт по различните видове тигани Laughing

# 226
  • Мнения: 6 911
ОК нака да са си силни. Чугуна не се плаши от високи температури, не случайно на печките на въглища доста от детайлите им бяха от чугун, а те се нагряваха до червено. Проблем за чугуна са неравномерно нагряване и шокови температурни промени.

# 227
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 254
Ами май ще си остана без чугун - диаметърът на котлона ми е 18 см, а не намирам такъв размер нито тиган, нито тенджера поне. По-голяма нужда имам от тиган. И какво да правя сега?

# 228
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
къде си търсила чугунен тиган ?

# 229
  • Мнения: 6 911
Нещо ми убягва. Какво като котлона е 18 см.? Защо търсиш тиган/тенжера с дози диаметър? Какво ти пречи ако бъде с по-голям?

# 230
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 254
къде си търсила чугунен тиган ?
В нета. Магазин Берлингер на "Графа" е само за такива съдове. Трябва да отида на място. За пръв път търся чугун и просто не знам къде.

Нещо ми убягва. Какво като котлона е 18 см.? Защо търсиш тиган/тенжера с дози диаметър? Какво ти пречи ако бъде с по-голям?
Ами четох, че ако дъното е по-голямо от котлона топлината не се разпределяла равномерно. Това не ми пречи  естествено, но нали съм неограмотена по чугунените въпроси...
Вие какво ще ме посъветвате? Харесах си един от суров чугун на Lodge. Трябва да приключвам с тази епопея, че ще ми е подарък и кандидат подаряващите напират да направя бързо избора.

# 231
  • Мнения: 6 911
Да, на дъното на тенжерата ще има една част, която е по-нагрята, но това не е проблем.
Аз имам 26 см тиган на Lodge, използвам го основно на газ и там диаметъра на горелката е даже по-малък, сигурно около десетина см.

# 232
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 254
Благодаря. Давам зелена светлина значи.

# 233
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
къде си търсила чугунен тиган ?
В нета. Магазин Берлингер на "Графа" е само за такива съдове. Трябва да отида на място. За пръв път търся чугун и просто не знам къде.

Нещо ми убягва. Какво като котлона е 18 см.? Защо търсиш тиган/тенжера с дози диаметър? Какво ти пречи ако бъде с по-голям?
Ами четох, че ако дъното е по-голямо от котлона топлината не се разпределяла равномерно. Това не ми пречи  естествено, но нали съм неограмотена по чугунените въпроси...
Вие какво ще ме посъветвате? Харесах си един от суров чугун на Lodge. Трябва да приключвам с тази епопея, че ще ми е подарък и кандидат подаряващите напират да направя бързо избора.
диаметъра, който се дава за тиганите е за горната му част. дъното е с по-малък диаметър.
в характеристиките на тиганите някой фирми дават и двата диаметъра, други само единия.
за твоите 18 см на котлона спокойно можеш да вземеш тиган с 22-24 см диаметър, но в горната част.

# 234
  • Мнения: 1 747
Здравейте,
Някой да има впечатления от тези чугунена съдове Spice&soul, които се предлагат сега в Кауфланд? Аз има чугунена касерола от Лидл и съм много доволна.

# 235
  • Русия
  • Мнения: 862
Това бялото вътре в тенджерите също ли е чугун? Малко ми е странно.

# 236
  • Мнения: 1 747
Това е емайл. 😊Какво странно има? Le Creuset също са емайлирани с бял емайл. Lava също, но са в черно. На мен лично емайлираните чугунени съдове са ми по-удобни. Не ми се налага да им слугувам, да ги мажа и изпичам. 😊Между другото си купих от "Кауфланд", след като питах тук и вече е в употреба, и съм супер доволна.
 

Това бялото вътре в тенджерите също ли е чугун? Малко ми е странно.

Последна редакция: сб, 07 окт 2023, 20:38 от bubastet

# 237
  • Русия
  • Мнения: 862
Просто никога не съм виждала такива. Нещо ми се губи смисълът на закупуване на емайлирана тенджера, която е и чугунена. Нали смисълът на чугунката е точно в това, че не ти трябва никакво допълнително покритие за да не пригаря.

# 238
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
Просто никога не съм виждала такива. Нещо ми се губи смисълът на закупуване на емайлирана тенджера, която е и чугунена. Нали смисълът на чугунката е точно в това, че не ти трябва никакво допълнително покритие за да не пригаря.
тенджерите от едно време бяха такива - чугунени и емайлирани.
така не се налага да омазняваш чугуна.
не разбрах за пригарянето. кое те притеснява?

# 239
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 254
Моят чугун дойде, обаче! С нащърбен ръб, дупчици по външната страна. Върнах го. Затова мразя пазаруването по интернет. Сега ще ходя до магазин - око да види, ръка да пипне!

# 240
  • Мнения: 6 911
Просто никога не съм виждала такива. Нещо ми се губи смисълът на закупуване на емайлирана тенджера, която е и чугунена. Нали смисълът на чугунката е точно в това, че не ти трябва никакво допълнително покритие за да не пригаря.
Не е в това смисълът, тоест незалепващите свойства на неемайлирания чугун са предимство естествено, но главното предимство на чугуна е как разпределя топлината и как я излъчва. Поначало нещата в чугунени съдове загарят по-трудно отколкото в алуминиеви и стоманени. Те се нагряват бавно и отделят поетата топлина бавно и голяма част от нея я отделят чрез инфрачервено излъчване. Инфрачервеното излъчване прониква в дълбочина на нещата, които готвиш. Алуминиевите се нагряват бързо и предават топлината бързо, но основно в точката на контакт, демек там където готвеното контактува с дъното и се получава така, че точно там в зоната на контакт става прегарянето при алуминиевите. Накратко чугунените емайлирани тенджери са най-подходящи да готвиш неща на бавен огън с по-гъст сос, който има склонност към загаряне. За по-течливи неща като супи няма смисъл, не че не може, но няма да усетиш разлика с тенджера от неръждавейка или алуминий. А неемайлирания чугун е подходящ за тигани в които печеш мръвки. Ако пък искаш да запържиш повърхността на някакви неща тогава са подходящи съдове, които предават топлината главно точката на контакт като алуминиеви, медни или тези с тънките дъна от въглеродна стомана.

# 241
  • Русия
  • Мнения: 862
Аз имах един чугунен тиган останал от баба ми. Опитвах се да готвя в него и всичко полепваше, та го запилях някъде. Вътре нямаше емайл.
Ползвам алуминиеви с дебели стени и дъно, много ми харесват, но за тях има информация, че са токсични.
Чугунените в Русия доста ги има, но с емайл не срещах. Май трябва да потърся такива. Ако не полепва, е идеален уред за готвене на газ.

# 242
  • Мнения: 6 911
Не може да няма с емайл. Като казваме, че нещата не залепва по чугуна недей да очакваш, че ще бъде толкова незалепващ като тефлона и прочие незалепващите покрития, не е чак толкова незалепващ. Иначе някои неща като пържоли като ги сложиш върху нагорещения тиган в първия момент залепват, но след някоя и друга минута се отлепват сами.

# 243
  • Русия
  • Мнения: 862
Потърсих. Наистина има. Не е често срещано и три до пет пъти по-скъпо от тенджерите без емайл.
Даже и чайник намерих от чугун. Сигурно чаят в него задълго остава горещ. Май ще си го купя.

# 244
  • Мнения: 10 559
Имам чугунен оребрен Лава - тиган ли, плоча ли е...  няма миене това чудо. Ползвам го на газ. Омазнен е, всичко както трябва. Обаче ми мина мерака и го отсвирих заради миенето.
Имаме и голяма чугунена плоча - там, щото няма ребра ли, нещата изглеждат доста по-добре.

# 245
  • Русе
  • Мнения: 625
Здравейте,
Наскоро си поръчах тази тенджера https://duka.bg/tendzhera-ovalna-duka-bjorn-5000-ml-cheren с цел да пека хляб в нея. Необходимо ли е да я омаслявам и пека във фурната 3 пъти по 1 час преди първото използване? Капака също ли се нуждае от тази процедура? Омасляването от всички страни - от вътре и отвън ли да бъде?

# 246
  • Мнения: 1 747
Lodgе имат без емайл и трябва да се сезонират. Има и украински марки чугунени съдове, и те са без емайл. Аз лично предпочитам емайлирани, че иначе голяма разправия. 😊

Не може да няма с емайл. Като казваме, че нещата не залепва по чугуна недей да очакваш, че ще бъде толкова незалепващ като тефлона и прочие незалепващите покрития, не е чак толкова незалепващ. Иначе някои неща като пържоли като ги сложиш върху нагорещения тиган в първия момент залепват, но след някоя и друга минута се отлепват сами.

# 247
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 450
Здравейте,
Наскоро си поръчах тази тенджера https://duka.bg/tendzhera-ovalna-duka-bjorn-5000-ml-cheren с цел да пека хляб в нея. Необходимо ли е да я омаслявам и пека във фурната 3 пъти по 1 час преди първото използване? Капака също ли се нуждае от тази процедура? Омасляването от всички страни - от вътре и отвън ли да бъде?

От описанието към тенджерата става ясно, че не е емайлирана и трябва да я омаслите предварително, но само отвътре!

# 248
  • Мнения: 20 182
Между другото си купих от "Кауфланд", след като питах тук и вече е в употреба, и съм супер доволна.
 
Имате ли представа колко горе долу тежи?

# 249
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
Здравейте,
Наскоро си поръчах тази тенджера https://duka.bg/tendzhera-ovalna-duka-bjorn-5000-ml-cheren с цел да пека хляб в нея. Необходимо ли е да я омаслявам и пека във фурната 3 пъти по 1 час преди първото използване? Капака също ли се нуждае от тази процедура? Омасляването от всички страни - от вътре и отвън ли да бъде?
в предвид, че е чисто нова аз бих я измил хубаво и веднага да се подсуши във фурната.
след като изсъхне ще видиш нуждае ли се от омазняване. нищо не пречи да го направиш един път преди употреба.

# 250
  • Мнения: 1 747
Да, теглих го с везната у дома,
почти 5 кг. с капака 😊.
Дописвам се, сега го претеглих наново - точно 4,5 кг.

Между другото си купих от "Кауфланд", след като питах тук и вече е в употреба, и съм супер доволна.
 
Имате ли представа колко горе долу тежи?

Последна редакция: пн, 09 окт 2023, 22:40 от bubastet

# 251
  • Мнения: 20 182
Много благодаря! За жалост не бях в София миналата седмица, вчера специално ходих да търся този съд дали не е останал, но нямаше.

# 252
  • Мнения: 1 416
Много благодаря! За жалост не бях в София миналата седмица, вчера специално ходих да търся този съд дали не е останал, но нямаше.

Аз същият съд в червено купих миналата година от Емаг

# 253
  • Мнения: 1 747
Проверете в някой по-малко оборотен Кауфланд може да са останали. То аз исках червен, че другите ми чугуни са червени, но като отидохме в събота в Кауфланд, където традиционно си пазарим, бяха останали само 2 и то черни. Държах обаче на точно този вид и затова го взех😊, а и цената си заслужаваше.

Много благодаря! За жалост не бях в София миналата седмица, вчера специално ходих да търся този съд дали не е останал, но нямаше.

Последна редакция: вт, 10 окт 2023, 15:26 от bubastet

# 254
  • Мнения: 12
Здравейте Simple Smile
Бихте ли ми препоръчали тиган за палачинки и омлети/яйца?
Четох доста преди, четох и днес, но така и не мога да се ориентирам кое е суров чугун и кое емайлиран, нито как да избера, така че ще съм много благодарна, ако ми посочите какъв точно да си купя Innocent

# 255
  • Мнения: 6 911
Суровият чугун винаги е черен и стои леко зърнист и груб. Има емайлиран, който отвътре е черен, например на Лава, но той отвън е гладък и лъскав, разни цветове. За палачинки, омлети и яйца бих взел суров.

# 256
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Моят тиган за палачинки, омлети и яйца е точно от суров чугун. Марката е Lodge, купих го от онлайн магазина на Lava.

# 257
  • София
  • Мнения: 813
Моят тиган за палачинки, омлети и яйца е точно от суров чугун. Марката е Lodge, купих го от онлайн магазина на Lava.
И моят е такъв, но от Амазон. Освен палачинки, омлет, яйца, пека гюзлемета, пърленки, бърза вечеря патешко/пуешко/пилешко филе със зеленчуци, сьомга и телешки стек пека и какво ли още не. Имам емайлирана тенджера, но ми е по удобно със суровия чугун, нищо не залепва.

# 258
  • Мнения: 77
Здравейте! Подариха ми чугунен тиган за палачинки на Lodge, няма емайл, но пише seasoned и искам да попитам - преди да го ползвам какво да направя? Измиването е ясно, но добре ли ще е да го изсуша на котлона и да го прибера в шкафа да е готов за ползване? Трябва ли да се омасли, въпреки че пише seasoned?
Вие с какво олио омаслявате?

# 259
  • Мнения: 6 911
Да, измий го само с вода и го изсуши на котлона. Няма нужда да го мажеш. Аз използвам ленено масло.

# 260
  • Мнения: 77
Да, измий го само с вода и го изсуши на котлона. Няма нужда да го мажеш. Аз използвам ленено масло.
Много благодаря!

# 261
  • Варна
  • Мнения: 55
Вие с какво олио омаслявате?
Лененото масло пуши повече и има аромат на риба. Ако се ползва с тази цел, трябва да е при по-ниска от температурата на сезониране  при другите олиа. Ползвал съм този вид мазнина в началото, когато се интересувах и на места я препоръчваха, а на други я отричаха. Като довод едните изтъкваха неприятният аромат и по-нетрайното покритие. Какъвто и вид мазнина да е, трябва да се нанася тънък слой на сух и горещ тиган. При лененото масло, ако не се забърше предварително, за да се отстрани излишната мазнина, по-лесно се излющва сезониращият слой.
Лененото масло го съхранявайте в хладилник, за да забавите процесът на окисляване. Най-добре го приемайте към храната си сурово, за да имате здравословни ползи. Ако само за сезониране ще го ползвате, може и да не го държите в хладилник, но ще  граняса по-бързо.  За жените е полезно, за мъжете една идея по-малко.
Слънчогледовото олио е може би най-достъпен вариант. Има го във всеки дом. Цената е в пъти по-ниска. Периодично правя палачинки на плоския чугунен тиган и задължително намазнявам с хартийка, натопена в олио преди всяка нова доза с черпака. Палачинките са най-вкусният за поддържане на плоските чугунени тигани в добър вид.
Препоръчват и рапично олио като добър вариант на омасляване и изпичане, но този вид масло е с по-лоши показатели като Омега 6 и не е добре да се ползва за готвене и пържене. Затова се губи смисъл да се купува единствено за омасляване, тъй-като разходната норма е твърде ниска и ще ви граняса в един момент.
Голям кеф е да се ползват чугунени съдове въпреки тежестта им. Имам неемайлирани плосък и грил тиган на Lodge, две емайлирани тенджери с различна вместимост от други марки. Комбинирам силиконовите ръкохватки и силиконовите стъргалки. Голямо облекчение са и си заслужават инвестицията. Силиконовата стъргалка за грил тигана на практика е задължително пособие. Значително облекчава почистването. Ако по-нататък решите да вземете чугунен грил тиган (препоръчвам ви го), то се ориентирайте към кръгла вместо квадратна форма. Удобството е, че може да поставяте капак, който да пасва по-добре и да ограничите пушекът, парата и мазните пръски. С поставен капак готвите по-бързо и пестите енергия, месото се готви и от горната страна и също се запечатва. Пробвах със стъклени капаци за тенджера, но не пасваха добре. От Метро преди време по други причини взех стоманени тигани и допълнително стоманени капаци към тях от същата серия, но предлагани за закупуване отделно. Единият капак направо заспа на чугунените тигани и преоткрих ползите от ползването им. Включително яйцата стават по-добри и въздушни. Винаги ползвам капак и за грил тигана. Намалявам и температурата в този случай. Резултатът е винаги сочно месо.  Независимо какъв е тиганът ви като форма, помагат онези кръгли цедки срещу пръски за тиган и тенджери. Голямо облекчение са за по-чист готварски плот.

# 262
  • Мнения: 776
Здравейте! Взех си чугенен тиган на Lodge, ,но забелязах тази малка дупчица колкото топлийка. Да го връщам ли или е нещо нормално?

# 263
  • Мнения: 6 911
Не е изцяло пробит, а е като трапчинка?

# 264
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 300
имаш право да го върнеш ако е в гаранция. възползвай се.

# 265
  • Мнения: 776
Да, като трапчинка е. Съвсем плитка е

# 266
  • Мнения: 6 911
Не е проблем.

Общи условия

Активация на акаунт