Вродена липса на яйчник

  • 2 604
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте! Ще карам по същество - днес ме изписаха от болница, след лапароскопска операция на ендометриозна киста на яйчника. Дотук нищо странно, НО! Идвайки да ми даде инфо за това как е протекла операцията докторът ме стаписва с твърдението си, че съм нямала десен яйчник и тръба по рождение?!!! Стана ми ужасно чудно как така през годините нито един гинеколог не ми е казвал нищо такова! Дори самият той - първоначално ми бе казал, че мисли че кистата е на десния яйчник, а изведнъж след операцията се оказва на левия и че десен изобщо нямам.. и то по рождение. Само да уточня, че съм на 37г и имам син на 16г. Та питанено ми е имате ли представа и/или личен опит с подобни лекарски открития?! Просто не проумявам как така никой досега не е забелязал тази липса, а през годините съм ходила при доста гинеколози?!

# 1
  • Мнения: 2 755
Според мен не е възможно.  Да не е премахнал погрешен яйчник и да измисля истории за оправдаване?

# 2
  • Мнения: 17
Нямам представа.., преди операцията каза, че няма да премахва яйчника, а само кистата. А след като ми съобщи новината за липсата и видя моята почуда, каза, че можел да ми покаже на запис, как при първоначалното влизане с камерата, се вижда че "вдясно няма нищо"!

# 3
  • Мнения: 324
Ако си пазиш някакви стари амбулаторни листове от АГ прегледи, виж там какво пише. Обикновено се описва състоянието на яйчниците, макар и да си отишла за друго. Още по-добре ще бъде, ако пазиш документи именно от преглед при него. И бих те посъветвала, когато се възстановиш, да отидеш на преглед при друг лекар да видиш дали той ще види нещо нередно. Също може да си вземеш записа, макар той да може да се манипулира лесно и да не е особено доказателство.

# 4
  • Мнения: 17
Dahlia_Divin ще изпълня всичко, което ме посъветвахте.., макар че се отчайвам само при мисълта, че може да се окаже лекарска грешка и че каквото и да направя нито ще си върна яйчника, нито пък ще бъде наказан лекаря.. Confused

# 5
  • София
  • Мнения: 13 483
При изписване след такава операция обикновено ти дават записа.
Яйчниците се виждат при стандартен ехографки преглед и би трябвало отдавна да знаеш за подобна липса.
При прегледите преди операцията би трябвало да ти е показвал кистата и яйчниците.
В епикризата ти какво пише?
Дори и да не са ти правени специализирани прегледи по-рано, най-малкото в картона ти от бременността и раждането трябва да има информация.
Пазиш ли си някакви стари ехографии?

# 6
  • Мнения: 17
Между другото, понеже си направих регистрацията във форума, непосредствено преди да задам въпроса си, не съм сигурна дали тези, които вече сте писали коментари по моя въпрос виждате отговорите, които ви връщам! В смисъл не съм на ясно дали получавате уведомление, че съм върнала отговор или за целта трябва да изписвам името ви, когато ви отговарям.., нова съм и не ми е много ясно как се процедира! А сега отново по темата искам да направя още малко уточнения, които не знам дали са от значение, но все пак.. И така - освен описаното досега, отдавна са ми казали, че съм и с обърната и смъкната матка.. това вече не знам дали е по рождение или вследствие на раждането! Та относно въпросната киста поне трима лекари ми казваха, че тя се намира зад матката и не е много сигурно на кой яйчник е точно! Аз го разбирам така, че явно и яйчниците са били извити зад матката и не са се виждали.., знам ли! И понеже са ми установени и други"аномалии", които били по рождение, отначало се замислих, че има вероятност и този случай да е такъв. Въпросните аномалии са: липса на сливици(не са ми вадени), обърната в обратна посока кост на шията и др., но няма да изброявам всичко.., изобщо през годините ме изкараха извънземно.., дефектна отвсякъде.. и все по рождение! Та така.., ще ходя пак при друг гинеколог и ако още веднага ми каже, че липсва десния яйчник, нещата ще станат подозрителни, защото ако досега яйчниците ми са били скрити зад матката и не са ги виждали би трябвало и сега да е така и просто да ми кажат, че нямам киста, но да не коментират липси или наличности на яйчници, за които уж няма видимост.., ох не знам, ще търся вариант да разбера истината и пак ще пиша.., въпреки че ако се установи лекарска грешка, няма какво да се направи, няма да си върна яйчника.. Cry

# 7
  • Мнения: 6 622
Намери си някои стари документи от преглед. Там обикновено пише десен яйчник размер, ляв яйчник размер. Няма как да описват нещо, което не съществува. Цялата история ми е много съмнителна.

# 8
  • Мнения: 17
Относно стари изследвания и документи от АГ прегледи, които ме съветвате да потърся - не би ли следвало и самият доктор, извършил операцията да се досети, че ще си направя такова проучване и може сам да си вкара автогол с такива твърдения! Още повече, че в интерес на истината, преди да си избера доктор за операцията, прерових интернет за отзиви за добри гинекалози, извършващи лапароскопии и този, който избрах беше най-хваления и препоръчвания! Засега няма да споменавам името му, за да няма пристрастия в коментарите, но по натам ще ви разкрия името му.

# 9
  • Мнения: 6 622
Щом явно имаш съмнение, погледни си стари изследвания. Така най-лесно и бързо ще разбереш основателни ли са съмненията ти или не.

# 10
  • Мнения: 17
И още нещо да добавя. Преди да задам въпроса си във форума потърсих за други случаи като моя и попаднах на дискусия в БГ мама от 2011г., в която една жена е описала същото като мен.., понеже дискусията е стара не знам дали мога да я попитам при кой доктор се е оперирала.., дали случайно не е същият! Ще се опитам да прикача скрийншот на изказването ѝ.., дано успея, че както казах съм нова и боравенето със сайта ми е малко трудно! Ето снимката:

# 11
  • Мнения: 2 494
Аз съм с един яйчник. Отстранен ми е оперативно преди години. Понякога, когато съм ходила при нов доктор не съм казвала, че ми е отстранен. При ехографията винаги са виждали, че липсва. Та много ми е странно как така за толкова години никой няма да забележи, че липсва.

# 12
  • Мнения: 17
Ами да ви кажа, направо не знам на какви лекари съм попадала досега, та не са забелязали липсата, като се има предвид, че дори въпросната киста, която при откриването ѝ беше над 5см., от трима лекари само един я видя! А яйчниците са къде, къде по-малки! А и кистата сега ми се казва, че съм си я носила с години!!! Та те 5 сантиметрова киста не виждаха и не напипваха, какво остава за яйчник! Изобщо цялата работа е - хвани единия, утрепай другия!!!!!

# 13
  • Мнения: 13 872
Потърсоих инфо на руски на български, не знам какво да кажа. Не можах да намеря някъде да пише , че няма как да липсват симптоми и да остане незабележимо.
 ето статия на бг

https://medpedia.framar.bg/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8F% … D0%BD%D0%B8%D0%BA

# 14
  • Мнения: 17
И аз попаднах на тази статия като се ровех в интернет за повече инфо.. и също не знам какво да кажа! Там всъщност става ясно, че доста изразена симптоматика има при липса и на двата яйчника. Както и да е - като се пооправя ще ходя при друг гинеколог да видя каква шокираща новина ще ми съобщи и той! И пак да кажа: Не мога да проумея ако е станала някаква грешка при операцията, защо точно това нелепо обяснение се дава! Не знам - от една страна колкото и нелепо да звучи предпочитам варианта с липсата по рождение, отколкото погрешно отстранен здрав орган! Като между другото преди операцията се говореше за отстраняване на кистата и запазване на яйчника. Та дори и да тръгнеш да махаш киста от грешния яйчник, като видиш че там няма такава, се прехвърляш на другия да го огледаш егати.., направо не разбирам как е възможно Confused

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 23:16 от Saniela

Общи условия

Активация на акаунт