Струва ли си по-скъпото?

  • 13 263
  • 320
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 35 115
Строим къщи, що?

# 46
  • Мнения: X
Малки примери от мен.
1.Преди купувах евтино, като пример ще дам боти и ботуши от Тенденз, Паоло Бот. И др. Носих ги по седмица и се разлепяха, пропускаха, вмирисаха ми краката. Приятелят ми ме убеди да си купя Тимбърленд за 300 лв. Направо ми се плачеше, но ето, че три зими вече съм само с тях и са като чисто нови! Това, погледното в по-дълъг план, ми спести много пари. Преди това зимата си купувах по 2-4 чифта по 30, 40 лв, а в края на сезона пак оставах боса.
2.Преди си купувах анцузи от пазара, теранова и т.н. 10-15 лв. След второто пране им излизаха папулки, а след 10тото обличане се разшиваха -ту кант, ту връзка. Реших да си купя 2 долнища на Найк за по 100 лв., ами втора година не са мръднали. Единствено ме е яд, че брутално си изцапах единия и така и не  се изпра. Вече го нося из къщи, дори за риба не ходя с него.
3.Родителите ми купиха 2 гардероба от виденов за по 150-250 лв. След 2-3 месеца започнаха да падат стърготинки, шкафчетата им пропадат и т.н. В същото време, родителите на приятеля ми преди около вече 7-8 години са купили гардероб за 800 лв., препълнен с дрехи, обувки, сакове и уреди- не е мръднал! Изглежда абсолютно чисто нов.
4. Парочистачка-  или скъпа, или никаква. Тези рекламните 10 в 1 за нищо не стават. По-добре хубава без допълнителни екстри.
5. Телефон- за последните 3 години смених 3 телефона и все модел, излязъл през съответната година. Брат ми е с Айфон от старите модели и не е мръднал вече 6 години. Аз все избягвам Айфона заради цената, но може би ако си бях взела, нямаше за сменям телефони всяка година. В момента съм със самсунг модел юни 2020, а камерата на Айфон 5с снима 10 пъти по-добре.
Все пак като за финал искам да кажа, че не винаги скъпото излиза по-евтино. Имам кецове на Адидас за 150 лв, които на 3тото излизане с тях се скъсаха от вътрешната страна на петата и се вижда и отвън и е много грозно.
Подариха ми пръстен на Пандора за 120лв, който на другия ден стана на петна, а имам пръстен за 15 лв. сребърен, който не съм сваляла от 10 години.

Относително е! 💐

# 47
  • Мнения: 19 028
Ами да, като ти трябва официален анцуг, да ходиш някъде с него, ще си купиш скъп. Иначе за 10 лева не знам, ама за двайсетина, тип лидълски, си издържат спокойно 1-2 години, без да им се разшие нищо и не им трепериш и не рониш сълзи, ако случайно ги лекьосаш. Обувки също между 20 и 300 лева има голям ценови диапазон с достатъчно избор, и аз лично бих се придържала към цена, която ми е достатъчно във възможностите, че да не се налага да нося един и същ чифт обувки постоянно, все едно съм войник в казарма.

# 48
  • София
  • Мнения: 19 249
Тенденц и П. Ботичели са китайски, макар и оттам да съм имала попадения. Но по 3-4 чифта на сезон от тях - не.
Има съвсем читави обувки за по 100-тина лв.
Да не сравняваме кокошка с кон, а кон с....магаре или катър.

А и кукумицинка е права - поне аз лично не ходя с едни обувки и ботуши, имам на ток и равни. Още не мога напълно да осмисля и приема настоящото ходене с кецове по всякакъв повод, дори и с официална рокля. Отделно - няма начин обувки, носени в сняг 3 години да са като нови (всъщност, предвид последните зими - може и да може)

Последна редакция: вт, 11 май 2021, 15:25 от Cuckoo

# 49
  • Мнения: 3 589
абсолютно👍

# 50
  • Мнения: 14 862
На мен и рокля от Лидл за 20 лв, и на МЕТ за 150 лв ми станаха на топчета от чантата - за еднакъв период.
Опях за маратонките на Найк - баба ми доизносва едни мои 15годишни китайчета за 10 лв. Струва ми се, че едно време нещата по 10 кинта бяха по-качествени от сегашните на същата цена.

# 51
  • Мнения: 19 028
Когато си купувах обувки за 10 лева, за 5 лева успявах да си купя хляб, буркан евтина лютеница и малка пръчка салам в найлонова опаковка, че и цигари май. И 200 лева беше нормална заплата. Имаха по-висока покупателна способност парите, вероятно разходите по обувките от производство, та до крайния етап в търговската мрежа, включително материали, ток, заплати, са били по-ниски и би трябвало наистина 10 лева да осигурят по-високо качество тогава.

# 52
  • София
  • Мнения: 19 249
Днес в една група една дама твърдеше, че купила от Германия от официален магазин Найки еър макс и камерите се спукали на втория месец. А всъщност групата е за скрити линкове за реплики на известни марки в Алиекспрес.

Последна редакция: вт, 11 май 2021, 15:29 от Cuckoo

# 53
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 340
Културата в онлайн пазаруването е друг въпрос. Няма абсолютно никакъв шанс да си купя нещо от група във ФБ. После що попадаме на реплики и ментета, ами затова.

# 54
  • София
  • Мнения: 19 249
Пак прочети 1. за какво е групата 2 .откъде се пазарува.

Просто дамата сподели това, което цитирах, като предупреждение за конкретния модел.

# 55
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 340
Както е написано, трудно се разбира, но ок. Горното ми мнение е съвсем по темата- малко хора имат култура на онлайн пазаруване. И после се чудят защо купуват парцали на цени за скъпи маркови стоки.

# 56
  • Мнения: 14 862
На мен понятието 'маркова стока' ми е странно - нали Тенденз също е марка.
Бих дала повече пари за стока, произведена в бяла страна. Това за западните стандарти в китайските и бангладешките цехове е мит. Плюс това вече често чета, че скъпарските колекции копират евтини модели и ги поръчват в същия евтин цех. Не знам градска легенда ли е, или публична тайна. Помня как ни беше пристигнала новата колекция Райфъл в магазина преди години - колежка разпечата пликовете с дънките , огледа и рече 'ама тука няма R на джобовете, хората как ще разберат, че е Райфъл?' По етикет е произведено в или в Пакистан, или в Тунис, вече не помня.

# 57
  • София
  • Мнения: 19 249
В бяла страна такова пипкаво производство като шиенето? Местните няма да искат, като могат да живеят на социални помощи, и пак ще започнат да заминават източноевропейци или азиатци.

Последна редакция: вт, 11 май 2021, 16:24 от Cuckoo

# 58
  • Мнения: 11 098
Бих дала повече пари за стока, произведена в бяла страна. Това за западните стандарти в китайските и бангладешките цехове е мит. Плюс това вече често чета, че скъпарските колекции копират евтини модели и ги поръчват в същия евтин цех.

"Маркова стока" е комплексарско понятие от ранните години на демокрацията, когато модата беше по базари и сергии, но цеховете да били мит... добре Grinning То Епъл и Тесла се произвеждат в Китай, та парцали ли няма. Евентуално България и Румъния могат да бъдат "бялата" алтернатива, като условията на труд в шивашкия бизнес не са много по-добри. Етичното производство, доколкото изобщо съществува, е само при малки фирми със съвсем различна политика.

П.П. Иначе съм притежавала преди 20 години лаптоп, made in USA (от японската марка Sony, ако това е от значение). По-калпав компютър през живота си не съм виждала Simple Smile

# 59
  • Мнения: 14 862
Параход, не знам ти ли не ме разбра за цеховете, или аз теб. Мит е, че западна марка шие в Бангладеш със западен стандарт на изработка и материал и затова не трябвало да се стискаме за дънки Райфъл , произведени в Бангладеш - качеството било пак като за италиански Райфъл. Ами не, не е същото. Поне не и в България, за в Италия не знам.

Общи условия

Активация на акаунт