Захранване - въпроси и отговори - тема 12

  • 30 623
  • 844
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
В началото давах морков 3-4 дни после картоф 2дни, морков и картоф 2 дни, после тиква 2 дни, тиква и морков 1-2 дни, тиква и картоф 1-2 дни и редувах. После вкарваш, смесваш и така. Не правих почивка между едния и другия зеленчук. Не е добре, като почнеш захранването да спираш.

# 31
  • Мнения: 538
И аз давах всеки нов зеленчук по 3 дни. Не съм правила почивка между тях.

# 32
  • Мнения: 488
Каква може да е причината малката на 8 месеца изведнъж да откаже да яде пюре? До преди 2 дни си хапваше пюре за обяд и каша следобяд, а сега стиска уста и не иска дори една лъжичка да опита?

# 33
  • Мнения: 8 585
Каква може да е причината малката на 8 месеца изведнъж да откаже да яде пюре? До преди 2 дни си хапваше пюре за обяд и каша следобяд, а сега стиска уста и не иска дори една лъжичка да опита?
Не е гладна. 4 до 5 хранения дневно- не повече.

# 34
  • Мнения: 1 489
Или не е гладна, или зъби.

За захранването- аз вкарвам всеки нов зеленчук/плод по около седмица, т.е. първо картоф, след 7 дни- тиква и т.н.
И не е вярно, че не се спира захранването. Ако детето е болно, не се предлага нова храна до оздравяване му. Дават се само познатите вече храни.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 422
Не съм правила почивка при захранване. Само първият зеленчук (тиква) давах 5-6 дни, останалите по 2 дни като комбинирах разхлабващ и запичащ. Единствено около ваксина ден-два преди нея не давах нова храна. За болното и захранване само съм чувала, че не е препоръчително тогава да се въвеждат нови неща, но това не значи все пак да не се дават въведените (личен опит нямам, детето не се е разболявало по време на захранването).

Бибонс, зъби може би. В такива моменти съм му давала да хапва finger food, а не готвено като манджа (на 8м вече не ядеше пюрета и каши).

# 36
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 018
Педиатърката ми каза, че при ваксиниране около 7-10 дни не трябва да въвеждам нова храна.С голямото дете нямам такъв спомен.Даже май го захраних същият ден, в който му биха ваксините на 4 месеца...Благодаря за споделените мнения.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 367
Зъби. И моя така прави три дни отказваше всякаква храна освен мляко. Избиха зъбчетата и се върна апетита;)


Каква може да е причината малката на 8 месеца изведнъж да откаже да яде пюре? До преди 2 дни си хапваше пюре за обяд и каша следобяд, а сега стиска уста и не иска дори една лъжичка да опита?

# 38
  • Мнения: 5 546
И моята на 8+ м. отказва храна от няколко дни, 5-6 лъжички и стиска устата и си иска млякото... Виждам, че под венеца са набъбнали вече зъбите в готовност да излизат, та да видим колко време ще продължи тази сага...

# 39
  • Мнения: 124
Здравейте, бебчето ми е на 5 месеца и 10 дни. Точно на 5 месеца почнах захранвате, тъй като гледа много жадно, докато ние се храним и примлясва. Изцяло на кърма е и е вече над 8 кг. Почнах 3 дни със сладък картоф и 3 дни с тиквичка с идеята да въведа разхлабващи зеленчуци за начало. Хапваше си с желание. Запече се за 2 дни и доста се притесних, защото той си ходи по 2-3 пъти на ден. Разбирам, че е очаквано да има нужда от настройка стомахчето. Спряхме и си се кърмим сега. Сега съжалявам, че почнахме рано, но и ми е кофти, че той има вече желание за твърда храна. А и се притеснявам от пустата желязодефицитна анемия, ако се бавим 🤷🏻♀

Не знам, дали да изчакам до 6 месец и да предложа разхлабващи плодове или да продължа със зеленчуци.

Има ли някой, който да е спирал така захранването? Как бихте ме посъветвали?

# 40
  • Мнения: 1 976
Децата в началото не усвояват почти нищо от храната, така че ако само притеснението за анемия ви кара да захранвате, не е основателно.
Няма проблем да спрете, няма проблем и да продължите, решете спрямо признаците за готовност на детето.

# 41
  • Мнения: 1 725
Здравейте, за първи път пиша в темата. Имам няколко въпроса, като уточнявам, че бебето ми е на 5м и 1с. От 4.5м се захранваме и има въведени 7 зеленчука. С какво да продължа. Кашата кога се дава и колко мл. трябва да яде за обяда без да се дохранва с мляко. Давам 120, но бързо огляднява. Не издържа 3 часа. Отделно каква мазнина да слагам, като бебето има и непоносимост към белтъка на млякото. Мазнината в зеленчуковите пюрета слага ли се, защото аз не съм слагала до сега, освен готовите, които си имт рапично масло.
В някой зеленчукови пюрета има грах, кога се дава той?

Последна редакция: ср, 16 фев 2022, 12:23 от Петя Танева 604618

# 42
  • Мнения: 488
Мами, как правите попара? Педиатърката каза да въведа глутена на малката с попара и ми каза да й слагам вътре 1 кафена лъжичка кафява захар, което малко ме озадачи за бебе на 8 месец Thinking Вие как я приготвяте и не е ли по-удачно да въведа глутена с овесена каша например?

# 43
  • Мнения: 5 546
Аз въведох глутена с овесена каша преди 2 седмици, точно на 8 мес. Овесена към бананова в отношение първо 1:3, после 2:3, сега след 2 седмици е 1:1 отношението, а след около седмица ще дам цяла порция овесена каша. Четох някаква схема, която беше подобна. Според мен по-добре първо така, отколкото директно пшеница със сухар - тя е с най-високо съдържание на глутен. А чиста захар не бих слагала на тази възраст. Единствено слагам бисквитки на Плазмон 1 мерителна лъжичка дневно в плодовото пюре, за да не киселее.

# 44
  • Мнения: 538

И аз не бих въвела глутена директно със сухар. Аз го дадох по следния ред: овес, ръж, пшеница.
Захар не бих сложила.

Общи условия

Активация на акаунт