Захранване - въпроси и отговори - тема 12

  • 30 622
  • 844
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 745
Не слагам захар, това според мен е останал тертип от преди. Аз започнах с овесена каша, после лимец, но при гостуване при моите родители баща ми бе така "добър" да и дава хляб, та май доста бързо преминахме към пшеницата. За сега няма проблем.

# 46
  • Мнения: 789
Здравейте, възнамерявам да въвеждам някои ядки и съм взела орехов тахан като за начало. Подходящ ли е да дам 1чаена лъжичка в следобедната закуска на сина ми, който е на 1,2 месеца?

# 47
  • Мнения: 8 585
Здравейте, възнамерявам да въвеждам някои ядки и съм взела орехов тахан като за начало. Подходящ ли е да дам 1чаена лъжичка в следобедната закуска на сина ми, който е на 1,2 месеца?
Не е нужно с тези неща да си създавате проблеми, които нямате.
Нито тахан, нито ядки са нещо важно за 1г и 2м.
След като навърши 2-3 г ще му дойде и на това времето.

# 48
  • Мнения: 5 546
Момичета, аз пък да се оплача, моята девойка заради зъбите ли или друго, но не иска да яде с лъжичка вече... Принуждавам се да й разреждам обедното пюре с вода, за да стане по-рядко и го давам от шише със срязан биберон в полулегнало състояние, иначе няма шанс да го пробутам, ама никакъв... Grinning Дано да е само период заради зъбите...

# 49
  • София
  • Мнения: 3 422
Алиса, мисли друг вариант, този е най-лошия. Така бързичко ще свикне, че после ще се чудиш как да яде парчета, а дъвкането е много важно за преговаря проговарянето по-нататък.

От както е на 1г яде различни тахани (и гладки, и с парченца crunchy). Или намазани на филия с мед и банан, или в овесените ядки с мед и кисело мляко му добавям. И на палачинки се е случвало да намазвам.

# 50
  • Мнения: 5 546
Jay, близо цяла седмица не яде никаква твърда храна, просто 3 лъжички изяждаше и край - стискане на устата, въртене като пумпал, за да избяга от лъжицата и рев... Зъбите много я мъчат... Та се принудих да пристъпя към този вариант, за да яде все пак... Ако не дам през шише пюрето, си иска само млякото, а на 8+ месеца не може да е само на мляко... Не знам какво да правя вече...

# 51
  • Мнения: 488
Jay, близо цяла седмица не яде никаква твърда храна, просто 3 лъжички изяждаше и край - стискане на устата, въртене като пумпал, за да избяга от лъжицата и рев... Зъбите много я мъчат... Та се принудих да пристъпя към този вариант, за да яде все пак... Ако не дам през шише пюрето, си иска само млякото, а на 8+ месеца не може да е само на мляко... Не знам какво да правя вече...

И при нас е абсолютно същото положение на 8 месеца и от 3-4 дни не иска и да вкуси пюре или каша, като види лъжицата и стиска устата и не знам какво да правя. Педиатъра каза, че било от зъбите и след няколко дни щяла пак да започне да яде, да си й предлагам... и си караме само на мляко и ме хваща страх, че не яде достатъчно Cry Моля ви, кажете, че пак ще прояде някога Confused

# 52
  • Мнения: 5 546
Бибонс, успокоявам се с факта, че никой не е останал на мляко до абитуриентския си бал Grinning, така че все ще избият тия проклети зъби и ще ни се успокоят дечицата. Hug За храненето просто реших,че цяла седмица без твърда храна е дълго време и затова предлагам пюрето вече от шише, след като ми го откаже категорично с лъжица... Знам, че не е хубаво, но за друго не се сещам на този етап, важно е да се хапва и зарзават, и месо, и жълтък все пак. Ако имате други идеи, казвайте.Kissing Heart

# 53
  • Мнения: 434
Моето дете така стискаше устата на около 7-8 месеца. Съветът на педиатърката беше да не му давам да суче при отказ на пюре, а да пробвам пак след половин-един час. Проработи.

# 54
  • Мнения: 5 546
Моето дете така стискаше устата на около 7-8 месеца. Съветът на педиатърката беше да не му давам да суче при отказ на пюре, а да пробвам пак след половин-един час. Проработи.
При мен не проработи. И след един час отказа пюре. Легна си гладна и дори заспа... Пропуснахме едно ядене и реших,че повече така не може и без значение какъв е методът, е важно все пак да яде...

# 55
  • Мнения: 8 585
Моето дете така стискаше устата на около 7-8 месеца. Съветът на педиатърката беше да не му давам да суче при отказ на пюре, а да пробвам пак след половин-един час. Проработи.
При мен не проработи. И след един час отказа пюре. Легна си гладна и дори заспа... Пропуснахме едно ядене и реших,че повече така не може и без значение какъв е методът, е важно все пак да яде...
Има деца, които хапват на циклични интервали- 5-6 дена нищо- 5-6 дена превъзходно.
Други деца пък не хапват добре, защото ги прехранват. Затова е и правилото- до 12м само две външни хранения. Но много не слушат... смисълът в това е че, само богатото обедно хранене (обем и вид) предлага нужното- дребни хапвания, "на често"- нищо не дават.
Освен това, някои бебета, и буквално, се хранят цял ден, непрекъснато- всеки, който не го мързи в обкръжението, бута на бебчо нещо, за занимавка... и бебето гризне едно, второ, хапне тук-там нещо... и после, щом идва час за хранене- ни напред, ни назад. Абсолютно всекидневна картина е, да видите големи бебета по улиците в колички, дъвчещи храна, или играещи си с нея, търкайки венци/зъбки.
Последно- има голяма група деца, абсолютно злоядни. С години... това се дължи най-вече на непрекъснати борби с майката. Както и на факта, че тези деца са били захранвани с храни, които не са им били вкусни (например, ако почват със зеленчуци захранването, а не с плодове). Което води до принуда... и до лоши рефлекси.
Също, много майки пълнят много лъжичките, и така детето, няма никакво вкусово усещане, какво яде. Освен че се затрудняват в цялата "процедура" и давят тук-там. Което пак води до принуда.
Внимание- много бебета не се хранят добре, защото имат нужда по средата на храненето да изпият малко вода/ АМ- дайте им логично количество- 30-40 мл, и ще си доядат всичко. Без да пият? няма да продължат с храненето си >> принуда >> писъци и рев >> нерви >> лоши детски рефлекси >> майката става не в състояние да храни детето >> щом бебето я вижда, почва стачка.
Друга причина са хранения в колички, и извън реда за деня.
Друга причина са водички и сокчета- Бг бич. Особено "водички за изплакване" и подобно.
Навремето бабите казваха- "пие вода, значи не е гладно".

Много деца не ядат, защото не участват активно в процеса. Имайте пред вид- по-добре обезопасете наоколо и оставяйте детето да участва. Винаги дава по-добър резултат.

Бройте дневно калории, и балансирайте на база калории- ако има ден, когато не сме "приятели с храненето" подсилете с нещо, по-калорично на грам продукт. Така ще запазите дневният калориен баланс, и няма да спадате на тегло.
Дете на над  15-19 м, няма нужда от повече от 4 до 5 дневни хранения (тоест, две външни + две мляко). Имайте пред вид. Въпреки че е индивидуално.

Злоупотребата с прясно мляко / АМ/ кисело мляко- води до тотално безапетитие! На деца с проблемен апетит- НЕ ДАВАЙТЕ ИЗОБЩО кисело мляко. Ако искате да имате дори и минимален напредък в храненето.

Консистенцията на домашно приготвената храна е най-важният фактор за успех при бебета до 12м възраст. И тук, предпочитанията са крайно индивидуални!. Крайно течното се взема за "мляко", и поради разлики във вкуса / консистенцията на очакваното- се плюе. 10-15% от бебетата обаче, не се влияят от никаква "консистенция". Имайте пред вид.

За по-големи деца:
* хранене всички заедно
* краката да опират на твърдо, а да не се реят във въздуха,
* хранене с други деца
* хранене НЕ от майката много помага понякога.

МИТОВЕ
Моля да отбележите, прясно мляко/ АМ/ кисело мляко , след 12м възраст, не е "жизнено-важна храна". А просто- храна, както всички останали. Всякаква злоупотреба с количества от тези 3 вида храни- ВОДИ ДО ЗАПЕК И ТОТАЛНО БЕЗАПЕТИТИЕ- С МЕСЕЦИ. Плюс- и до анемия от липса на желязо- която ПРАВИ БЕЗАПЕТИТИТЕТО ВИ ХРОНИЧНО, УПОРИТО. И, без орален приемна желязо, е невъзможно да коригирате този вид липса на апетит.
"Запекът" при деца е тясно свързан с липсата на апетит- основна причина за запек при деца над 12м възраст е или свръхпиене на прясно мляко, или лошо качествено АМ, или лошо качествено прясно мляко. СПИРАНЕТО НА ТОВА прясно мляко решава въпроса със запека до 3-4 дена.
Друга, най-важна причина за запек при деца от около 14-17м възраст, е употребата на макарони / фиде/ паста - тоест "Барила" вид продукти, като вид храна << всичките. Дават тежък, жесток запек.  СПИРАНЕТО НА ТОВА решава въпроса със запека до 3-4 дена.


* солта не е забранена. Забранено е силното солене. Може да слагате кристалчета сол с цел блудкавото да придобие малко повече ящен вкус. Където се налага... .Това, че леко посоляване било "крайно вредно за бебета"- е мит. Също мит е че, "бъбреците на бебетата не издържали минимални количества сол в едно хранене"- много естествени храни са естествено по-солени от други. И БЕЗ външна сол.
* вредни са за бебета силно подсоляване, даване на консервирани храни на база солни саламури. Както и осолена риба- която, дори и след правилно обезсоляване съдържа много остатъчна сол.
* всичко е с нитрати, всичко е зле- обективно и реално- не е така. Има и добри магазини, и добри продукти.
* от бурканчета, и от опит, личен, 28г, само гербер/нестле никога не са ми създавали проблеми. Също- бг бурканчета, ако са запазили качеството си- бяха извънредно качествен продукт.
* пасираното си е ок. До която възраст иска детето,
* децата не ядат всичко- имат си определени вкусови предпочитания. Следователно, е важно, още с началото на захранването, да заложите на вкуса и вкусовите усещания като "промоция" на храните.
* няма за къде да бързате с не пасирана храна. Предлагате не пасирана... не иска? ок. Пасираната храна е много "нежна" за стомахчето, И ОПРЕДЕЛЕНО, дългото хранене с пасирана храна, има особено благоприятно въздействие върху храносмилането.
* Това че детето предпочита пасирана храна, и само по себе си- НИЩО НЕ ЗНАЧИ- и паники не са нужни.
* някои деца хапват превъзходно бурканчета и никаква домашна храна. Въпреки че домашната е със същата консистенция. Избирате възможното...
* никое дете не яде несолена, блудкава, храна- направете си нужните изводи.

Децата са изключително лесно пристрастяеми към сладко, силно солено, пикантно, люто. Тоест, към крайни вкусове. Избягвайте, за да нямате проблеми- до 2г не предлагайте силно сладки неща- баклави, пасти,, шоколад, мъфини, домашно сладкарство от сиропирани сладки (реване, например)...
Моля да правите разлика, "естествено сладко" от "шоколад / баклава сладко".

По-големите и злоядни деца, може лесно да им засилите апетита, ако на всяко основно хранене им предлагате ордьовър, в малки количества- дори и една краставичка туршия може да отвори голям апетит. Какво да говорим за специални ордьоври-тук се включва всичко- дори и рокфор сирена.
Големите деца, над 15-17м, обичат сосове, и да топят- имайте пред вид. Всичко което е "манджичка" , ще е по-лесно.
Понякога, децата не ядат изобщо месо ако не им го накълцате много добре- изберете кюфтенца, кайма, топчета, фрикасе, а не "тупнато парче месо"- което нито могат да сдъвчат, нито могат да вкусят. Месото винаги го пържете първо на силен огън а после варете- може да пържете в краве масло... така месото се "запечатва", не изтича сок, и когато го варите после, става много меко.
Деца не ядат храна от чиния, в която няма сос... в 80-90% от случаите, особено деца под 5-6г. И пюре от картофи- но със сос отгоре.


 За мазнини:

* качествен, сладък, зехтин е най-добрият избор.
* Олио- кошмар. Ако толкова искате да давате олио- само реномирани марки.
* Царевичното олио е добър избор също.
* краве масло не се дава до 11-12м възраст защото е пълноценен млечен продукт. И не се въвежда преди да сте въвели прясното мляко.
* Холестериновата теория на атеросклерозата е теория с много съмнителна научна стойност, и е с огромни научни дупки. Призовавам ви да не бъдете крайните и последователи. Употребата на рафинирана захар е с пъти по-вредно. НО, това е голяма тема. И естествено, сланината не е храна за хора. Изобщо.
* "Само зеленчуци, фибри овесени ядки" е също крайност.
* вегетарианството е въпрос на личен избор. Крайните вегетарианци са хора с психологични отклонения, в повечето случаи...защото само такъв тип / вид индивид може съзнателно да си вреди. Детето може да избере да бъде вегетарианец, вярващ, и подобно- само ако може да направи съзнателен избор. Тоест, в късна възраст.
* "Балансираното хранене" е мит. Защото храненето е въпрос на "национални навици". Освен че е въпрос на пари, на много пари.
* пържени, пушени храни, както и обработени, опаковани, меса ( луканки, кренвирши и подобно) определено са карциногенни храни. Тук спада особено пърженето в многократно употребявано масло (най-често? ... долнокачествено олио).
* заведенията за "бързо хранене" са вашият най-голям враг. Имайте пред вид, че популярни места, широко използват промишлени мазнини, деривати на промишлени масла.

Последна редакция: чт, 17 фев 2022, 19:52 от Birdie

# 56
  • Мнения: 546
Jay, близо цяла седмица не яде никаква твърда храна, просто 3 лъжички изяждаше и край - стискане на устата, въртене като пумпал, за да избяга от лъжицата и рев... Зъбите много я мъчат... Та се принудих да пристъпя към този вариант, за да яде все пак... Ако не дам през шише пюрето, си иска само млякото, а на 8+ месеца не може да е само на мляко... Не знам какво да правя вече...

Давайте храна на парчета, да взима и да се храни само. Това с шишето не знам как да го коментирам… наистина ще ви върне доста назад. Не е голяма загуба, че не иска да яде сега, нормално е заради зъбите, ще отмине. Ако трябва давайте само кърма/АМ. Но както ви казах храна, която може да взима само и да яде е доста по-добре.
Идва период, в който децата искат да се хранят сами. Така опознават храната, играят, научават се как да се хранят сами, развива се и фината моторика.
Знайте, че това е период и ще отмине, но е абсурдно да давате храна от шише с биберон…

# 57
  • Мнения: 5 546
Благодаря за съвета. Цяла седмица опитвах, накрая реших, че все пак по-важно е да хапне, а не начинът на ядене, сигурно не съм права. Да се храни сама няма никакъв шанс на този етап, тя се дави от троха жълтък понякога, какво остава за друго. Децата са различни, всяко се развива със свое темпо. Simple Smile

# 58
  • Мнения: 546
Благодаря за съвета. Цяла седмица опитвах, накрая реших, че все пак по-важно е да хапне, а не начинът на ядене, сигурно не съм права. Да се храни сама няма никакъв шанс на този етап, тя се дави от троха жълтък понякога, какво остава за друго. Децата са различни, всяко се развива със свое темпо. Simple Smile

Ами ето, замислете се, щом се дави от троха жълтък, сега ще стане още по-зле. Добре е да се опитвате да приучите лека полека към хранене с по едри частици, ако давате пюрета и ги приготвяте вие, може да намачквате с вилица вместо да пасирате.
Така иначе как ще се научи да дъвче? Вие преценете според ситуацията, но според мен ако ще давате от шише си давайте мляко, нищо няма да му стане 1-2 седмици само на мляко и без това е основната храна за момента. Евентуално проблем е, че може да не се засища само от мляко/кърма и ще трябва по-често хранене.

# 59
  • Мнения: 80
Според мен всичко е наред. Пюре в шише или не - все едно. Ще мине периода и пак ще се храни с лъжица. Няма да му спре развитието на речта с 3 години заради 1 седмица пюре от шише. Добре си направила. Давай любими пюрета с лъжица и ако не става - пак давай с шише. Ще мине и това и ще си проговори и ще се научи да дъвче и всичко ще бъде наред. Сама знаеш като боли зъб как нищо не ти се яде... гадно си е. Като няма болка бързо ще се върнете към нормалния ритъм. Успех Simple Smile
Благодаря за съвета. Цяла седмица опитвах, накрая реших, че все пак по-важно е да хапне, а не начинът на ядене, сигурно не съм права. Да се храни сама няма никакъв шанс на този етап, тя се дави от троха жълтък понякога, какво остава за друго. Децата са различни, всяко се развива със свое темпо. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт