За ползата и вредата от клизмата преди раждане

  • 41 868
  • 214
  •   1
Отговори
# 150
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: dodo_dodo
И аз да кажа ! Преди пак да са заключили темата Mr. Green
И при двете ми секциа ми правиха клизма. Нито е неприятно усещането, нито пък болезнено. Нито пък съм приела тази манипулация като накърняване правото ми на избор.
След като постъпваш в дадена болница или където и да отиваш - съобразяваш се с правилата и установените порядки. Не винаги всичко може да ни се харесва, но в края на краищата не сме там за кеф нали ?
Намирам клизмата за необходима. Това, че някакъв минимален процент са се наакали независимо, че им е била направена клизма не доказва в никакъв случай тезата, че тя е излишна. Изключения винаги от всичко има. Но те идват само за да докажат правилото. Laughing
По въпроса за обезкосмяването - задължително е според мене.
Въпрос на хигиена по принцип, а да не говорим за по време на раждане.
За статистиката : пи първото секцио ми обръснаха и шкембето. При второто - не. Макар, че се предполага че след едно бръсене е по-космато Twisted Evil
Явно въпрос на политика на самото здравно заведение.


 Arrow присъединявам се 100%. Същото се случи и с мен!
П.П:аз съм била и 2-та пъти в МА, но не знам защо 1-я път ми обръснаха корема, а 2-ят - не!

# 151
  • Мнения: 46 594
Цитат на: dodo_dodo
................. Това, че някакъв минимален процент са се наакали независимо, че им е била направена клизма не доказва в никакъв случай тезата, че тя е излишна. Изключения винаги от всичко има. Но те идват само за да докажат правилото. Laughing .............


Не става въпрос за минимален процент наакали за или изключения. Процентите са почти равни, резултата до момента е 84% неизпуснали се с клизма и 81% неизпуснали се без клизма. Т.е. взияе нещо друго, но не и клизмата.

# 152
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Аз лично не мога да разбера как може да сте сигурни, че не е станал някой гаф, независимо дали сте били с клизма или без?! Аз лично бях с клизма и силно се НАДЯВАМ да не е станало нищо, но пък не мога да съм сто процента сигурна... Усещането като излиза бебето е толкова силно, че е абсурд да разбереш какво друго си свършил в същия този момент!  Embarassed
Абсолютно ЗА клизмата, не знам дали е станало нещо, но по-скоро не, защото ходих до кенефа поне три пъти преди раждането и след клизмата, така че шансът е нищожен...
Апропо, по Коледа бях в Бургас, понеже съм от там и умирах от страх най-вече да не ми започне преждевременно раждане в седмия месец там, на такива съм се наслушала...  Imp

# 153
  • Мнения: 3 153
Цитат на: nikol78
Цитат на: dodo_dodo
................. Това, че някакъв минимален процент са се наакали независимо, че им е била направена клизма не доказва в никакъв случай тезата, че тя е излишна. Изключения винаги от всичко има. Но те идват само за да докажат правилото. Laughing .............


Не става въпрос за минимален процент наакали за или изключения. Процентите са почти равни, резултата до момента е 84% неизпуснали се с клизма и 81% неизпуснали се без клизма. Т.е. взияе нещо друго, но не и клизмата.

А дали ти минава така леко през акъла, че може да пропускаш нещо или ти се смятат %-ти само? Не мислиш ли, че изпусналите се след клизма е възможно (както бях свидетел на голям брой от мамите в болницата) да не са спазили напътствията на акушерките и след клизмата да са се забили веднага в WC-то и да не са постигнали ефекта, който се търси, а именно да се изчака максимално или поне 10-12 мин. преди да се затичат да.......сещаш се!

# 154
  • Мнения: 1 533
Цитат на: nikol78

 81% неизпуснали се без клизма. Т.е. взияе нещо друго, но не и клизмата.


Nikol,
ако се замислиш ще видиш че този процент е абсолютно нереален! По-скоро 81% или не са разбрали, че са се изпуснали или им е неудобно да признаят дори пред себе си, че се е случило.
Просто е невъзможно в такъв момент да контролираш каквото и да било на изхода. Нито бебето можеш да върнеш назад, нито, хм...каквото и да било друго.

# 155
  • Мнения: 46 594
Цитат на: _kalina_k
Цитат на: nikol78

 81% неизпуснали се без клизма. Т.е. взияе нещо друго, но не и клизмата.


Nikol,
ако се замислиш ще видиш че този процент е абсолютно нереален! По-скоро 81% или не са разбрали, че са се изпуснали или им е неудобно да признаят дори пред себе си, че се е случило.
Просто е невъзможно в такъв момент да контролираш каквото и да било на изхода. Нито бебето можеш да върнеш назад, нито, хм...каквото и да било друго.


Искаш да кажеш, че процента на тези, на които е правена клизма е реален, а на другите не?

# 156
  • Мнения: 6 243
Цитат на: Зъхи
Аз лично не мога да разбера как може да сте сигурни, че не е станал някой гаф, независимо дали сте били с клизма или без?! Аз лично бях с клизма и силно се НАДЯВАМ да не е станало нищо, но пък не мога да съм сто процента сигурна... Усещането като излиза бебето е толкова силно, че е абсурд да разбереш какво друго си свършил в същия този момент!  Embarassed
Абсолютно ЗА клизмата, не знам дали е станало нещо, но по-скоро не, защото ходих до кенефа поне три пъти преди раждането и след клизмата, така че шансът е нищожен...


  202uu

Напълно съм съгласна и с Додо, че след като политиката на здравното заведение е такава, пациента трябва да се съобразява с нея. Като не ти харесва - ходи другаде. С малките градове е по-деликатно, ама пък точно от познати в малки градове знам, че те сами предпочитат да раждат в централни градове и болници, защото условията и лекарите там са по-добри, така че пак имат избор къде. (казанлъчани и радневци масово идват в СтЗ, напр.)

Лошото е не че те бръснат и ти правят клизма, а КАК те бръснат и ти правят клизма. Щото тоя маркуч, дето ми го показаха, не го извадиха от съд със стерилен спирт, а от джоб на замърсена престилка... Айде да не разправям, че сигурно и бременни четат.  #Silly

# 157
  • Мнения: 1 072
Здравейте,
да си дам и аз мнението, че вчера темата беше заключена.
Аз съм по принцип ЗА клизмата, но тук не се прави такава. На мен са ми правили клизма по друг повод (друга операция) и не мога да кажа, че беше нещо супер неприятно.
Във всеки случай, специално питах акушерката дали не се прави и тя каза "Не, защото е МНОГО по-неприятно ако излезе малко диариа отколкото нещо друго, мирише много по-зле. А иначе няма нищо по-нормално от това да се случи нещо такова по време на раждане, то си идва от напъните". Така че започвам да си мисля, че само ние сме тези, които наистина се притесняват от такъв "фал", но то си идва и от отношението на докторите, като четох как ти се карат в болницата направо лошо ми стана. Ако това е естествен процес, не разбирам какъв е проблема, ако ти се случи. В края на крайщата, всички ходим до тоалетна, нали? В това няма нищо срамно? Това си е мое мнение, естествено.
И, не, не се притеснявам мъжа ми да е до мен докато раждам. Ще ми е неприятно, ако се случи "нещо", но съм абсолютно сигурна, че за него е много по-важно това, че му се ражда дете, отколкото факта, че съм направила нещо, което всеки нормален човек върши всеки ден (и той включително!).
Поздрави, Сара

# 158
  • Мнения: 46 594
Цитат на: Petinka
.............А дали ти минава така леко през акъла, че може да пропускаш нещо или ти се смятат %-ти само? Не мислиш ли, че изпусналите се след клизма е възможно (както бях свидетел на голям брой от мамите в болницата) да не са спазили напътствията на акушерките и след клизмата да са се забили веднага в WC-то и да не са постигнали ефекта, който се търси, а именно да се изчака максимално или поне 10-12 мин. преди да се затичат да.......сещаш се!


"А на теб да ти минава леко през акъла", че ако клизма=неизпускане, щяха ли 8 жени, които бяхме секцио, ей така с лека ръка да ни пропуснат? И що, да не би да им се чисти след нас или да си намират работа? Нямам никаква представа защо не ни направиха клизма, защо не ни бръснаха коремите, но след като не са го направили, значи не е от никакво значение за раждането. Иренка каза, че в същата болница, за секцио, на нея са й правили клизма????? Не знам каква е логиката, но не мисля, че някой би рискувал да чисти омазана операционна с лайна, при положение, че чакат още една камара жени по спешност????

# 159
  • Мнения: 3 153
Цитат на: nikol78
Цитат на: Petinka
.............А дали ти минава така леко през акъла, че може да пропускаш нещо или ти се смятат %-ти само? Не мислиш ли, че изпусналите се след клизма е възможно (както бях свидетел на голям брой от мамите в болницата) да не са спазили напътствията на акушерките и след клизмата да са се забили веднага в WC-то и да не са постигнали ефекта, който се търси, а именно да се изчака максимално или поне 10-12 мин. преди да се затичат да.......сещаш се!


"А на теб да ти минава леко през акъла", че ако клизма=неизпускане, щяха ли 8 жени, които бяхме секцио, ей така с лека ръка да ни пропуснат? И що, да не би да им се чисти след нас или да си намират работа? Нямам никаква представа защо не ни направиха клизма, защо не ни бръснаха коремите, но след като не са го направили, значи не е от никакво значение за раждането. Иренка каза, че в същата болница, за секцио, на нея са й правили клизма????? Не знам каква е логиката, но не мисля, че някой би рискувал да чисти омазана операционна с лайна, при положение, че чакат още една камара жени по спешност????


Нямам никаква идея защо не са ти направили клизма, но друга не познавам без клизма (в моя кръг от познати), независимо от вида на раждането! Нали не си мислиш пък ти, че акушерките умират от кеф да им се гъзиш и да завират некъв маркуч, ей така за спорта, ако можеха и да не го направят?!

# 160
  • Мнения: 2 489
Резултатите от тази анкета не показват абсолютно НИЩО!
Не знаем какво би се случило, ако не е била направена клизма на толкова много жени, нали?
По-важното в случая е, че мнозинството предпочита и са ЗА клизмата!

# 161
  • Мнения: 1 586
Додо, не обобщавай обезкосмяването на половите органи като въпрос на хигиена, моля ти се. В учебниците по хигиена пише, че миенето с алкален сапун, душирането, парфюмирането, ексфолирането и епилирането в тази зона са вредни. Не, че аз съм ги чела, но имаше скоро такава тема в клуб медицина в дира.
И нека не се заяждаме за неща, които са въпрос на лично мнение и виждане. Ясно е, че с тази анкета няма да секне общоприетата практика в Бг, интересни ми бяха практическите резултати - оказаха се според очакванията ми. Който иска да ги тълкува по друг начин - нека го направи. Всеки е свободен да си вади изводи от анкетата, аз моите си ги извадих вече Simple Smile
Благодаря на всички за мненията.
Желая ви приятен ден!

# 162
  • Мнения: 46 594
Цитат на: Petinka
Нямам никаква идея защо не са ти направили клизма, но друга не познавам без клизма (в моя кръг от познати), независимо от вида на раждането! Нали не си мислиш пък ти, че акушерките умират от кеф да им се гъзиш и да завират некъв маркуч, ей така за спорта, ако можеха и да не го направят?!


Ами не съм ги питала дали им е кеф, защото ме интересува!
А аз вече имам много познати БЕЗ клизма около моето раждане. Включително и една мама с нормално раждане, която беше отишла вече като се показвала главата.

# 163
  • Мнения: 46 594
Цитат на: sunny_zt
Резултатите от тази анкета не показват абсолютно НИЩО!
Не знаем какво би се случило, ако не е била направена клизма на толкова много жени, нали?
По-важното в случая е, че мнозинството предпочита и са ЗА клизмата!


Ами питай родилите в чужбина, там определено раждат "толкова много жени", дано те задоволи цифрата или ти повече вярваш на българките, че то нали раждаемостта ни е една висоооока.

# 164
  • Sofia
  • Мнения: 4 229
Цитат на: nikol78
Цитат на: Petinka
.............А дали ти минава така леко през акъла, че може да пропускаш нещо или ти се смятат %-ти само? Не мислиш ли, че изпусналите се след клизма е възможно (както бях свидетел на голям брой от мамите в болницата) да не са спазили напътствията на акушерките и след клизмата да са се забили веднага в WC-то и да не са постигнали ефекта, който се търси, а именно да се изчака максимално или поне 10-12 мин. преди да се затичат да.......сещаш се!


"А на теб да ти минава леко през акъла", че ако клизма=неизпускане, щяха ли 8 жени, които бяхме секцио, ей така с лека ръка да ни пропуснат? И що, да не би да им се чисти след нас или да си намират работа? Нямам никаква представа защо не ни направиха клизма, защо не ни бръснаха коремите, но след като не са го направили, значи не е от никакво значение за раждането. Иренка каза, че в същата болница, за секцио, на нея са й правили клизма????? Не знам каква е логиката, но не мисля, че някой би рискувал да чисти омазана операционна с лайна, при положение, че чакат още една камара жени по спешност????


Веднага ще ти кажа защо не са ти направили клизмата и бръсненето !
Щото ги е домързяло Twisted Evil
Това е единственото логично и нормално обяснение на ситуацията и напълно реално за географсите ширини в които живеем - всеки гледа да се скатае и ако може да пропусне някое от професионалните си задължения Wink
Не търси някакви дълбоки, глобални  причини, които да дават отговор на философският въпрос "Нужна ли е клизмата ?", просто обикновен санитарен пропуск. Съжалявам миличка Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт