Имам проблем- синът ми заспива много късно вечер

  • 7 784
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 645
Режим, режим , но децата по  - някога го променят.
И моят син си лягаше в 21.30 - 22.00 , и ставаше в 8ч, но ...................
Вече не е така.
Сега ляга към 23.00 , а по някога и по - късно, а става не по късно от 7.00.
Късното заспиване мен хич не ме устройва,но ако го сложа по рано сигурно ще се събуди в 5.00,а и той едвали ще заспи.
За това пък си наваксва в следобедният сън - тогава спи по 2часа и половина,а понякога и по 3часа.

# 31
  • Мнения: 4 806
Да се наредя и аз за доматите...
Моята дъщеря от два месеца започна да си променя режима и сега е на следния вариант: ставане между 10:30 до 12:00, лягане около 24:00, като най-често е без следобеден сън.
Дебело искам да подчертая, че всички около са с много ранно ставане и ранно лягане и тази промяна никак не се поощрява. Но това е НЕЙНИЯТ режим. Да, не ходи на детска градина. Няма си други ангажименти. И аз настоявам това й предпочитание, докато е възможно да се спазва. Защо ли? Едни деца започват да ходят на 10 месеца, други на 1г 3 месеца и това приемаме за нормално, нали? Мисля си, че колкото са различни за прохождане, проговаряне, толкова са различни и по отношение на дневния режим. И аз сутрин съм половин човек, докато вечерта е доста по - активна част на деня. И, ей Бога ми, ако ми се налага да правя промени в този ритъм, все едно съм болна. Защо да причинявам същото на дъщеря си? Ако тя иска да ляга късно и да става късно, нейна воля. Ако за едни деца са нужни 14 часа сън на ден, на други и 10 може да са достатъчни.

# 32
  • София
  • Мнения: 6 798
Добре де, моето дете ли единствено спи по 8-9 часа вечер? Заспива след 23 и се събужда между 7:30 и 8:30. И ходи на ялса. Но това не и промени режима, пак заспива около 23:30 и се събужда сама към 8, +/- половин час, независимо дали е понеделник и неделя. Следобяд спи около 2 часа. Никога не е била поспалива, дори като бебе спеше много по-малко от останалите си връстничета. Дори да има начин да я накарам да си легне по-рано, ще се събуди максимум в 6 часа, а това не ми се струва нормално.

# 33
  • Мнения: 236
Ще се опитам да ти помогна с малко
информация, която е медицински "проверена".
От 2 до 4 г. възраст децата обикновено имат нужда от 12-14
часа сън, като в почечето случаи е в разпределение 1-2 часа дневен
и 11-12 часа нощен сън.

Това явно го писал човек, чието дете спи по толкова и си мисли, че всички така трябва да правят.


Това е статистика! Пишат го немски педиатри (д-р Моргенрот), американси (проф. Фербер) и др.
Моето дете в тоя смисъл не прави изключение - средностатистическо е и спи наистина
по толкова. Важното уточнение в случая е, че при нас не стана от самосебеси, а доста се потрудихме за това!

Nadine,  на мен ми е интересно. Много гузна се чувствам, а не мога да се справя.

http://www.babycenter.com/refcap/7755.html

Тук има интересна статия, но е на английски.
Принципът най-общо казано е да се буди детенце сутрин по-рано
(с което автоматично се измества следобедния по-рано) и между следобедния
и нощния сън да има по-голяма часова разлика, отколкото между сутрешния и следобедния.
Друг "трик" е да не се оставя детето да спи следобед повече от два часа,
защото така му се дава възможност да влезе във фазата на т.нар. дълбок сън,
а това трябва да става нощем.

Извинявам се, че отнех толкова пространство в темата.   Wink

# 34
  • София
  • Мнения: 2 958
БУБА, Реза най-добре ти  е  отговорила. Simple Smile
Наистина всичко ще си дойде на мястото, когато тръгне на детска градина.

Нашия проблем е подобен и аз честно да си кажа незнам как да постъпвам вече.
Моят син става сутрин най-късно в 8,00 ч. , със голям зор заспива най-рано в 14,00 ч, а понякога и към 16,00 Rolling Eyes , а вечер го слагам в 21,00ч -заспива към 23,00ч.
И всичко това с много молби ,увещания и т.н.
Ето как постъпвам аз:
От една седмица съм се принудила да лежа до него докато заспи,иначе става да играе.
Да не се изморява,разбирам, ама той играе , скача ,тича и въпреки това , трудно поддържам режима.
Явно има доста енергия. Wink
А при вас късното ставане сутрин ,предполага и късно лягане вечер/както вече са ти писали по-горе/.

# 35
  • София
  • Мнения: 6 798
Добре де, не е 100% сигурно, че като тръгне на градина ще се "оправят" нещата. И аз с нетърпение чаках да тръгне на ясли, за да си смени режима, но не го направи. Пак не се изморява по-рано от 23 часа.

# 36
  • София
  • Мнения: 270
И моята дъщеря щеше да е с подобен режим, ако я слагах за следобеден сън след 14ч. Ако до тогава не е заспала изобщо не я мъча. Знам, че към 17ч. ще й се приспи много и ще замрънка, обаче предпочитам да я занимавам до към 19ч. и тогава да я сложа направо за нощен сън. Тя спи по 12 часа, така, че и да се събуди в 7, 7.30 е добре. А ако сутрин стане след 8.30ч., дори и не пробвам да я слагам за следобеден. Много се изнервях, че не мога да създам твърд режим, но  режима на малките се променя периодично. А щом твоето синче преди не е имало проблем със заспиването, вероятно този период ще отмине.   bouquet

# 37
  • Мнения: 3 367
Прави ми впечатление, че чужбинските майки са много по- дисциплинирани родители от нас  Rolling Eyes
тези к работят-да,определено и има много просто обяснение за това-ние самите живеем под доста стриктен режим и като няма абсол.никои к да помага се налага да има ред защото иначе нещата стават неприятно без-контролни..
аз си лягам в 10.30 по часовник,за да мога да стана в 6 и да съм пьлноценен професионалист на другия ден-и да искат не могат децата ни да играят до полунощ защото лампите са отдавна засасени и сме по леглата..
режим и навици се градят,няма генетично обусловено заспиване в полунощ,пък при деца съвсем Simple Smile

# 38
  • Мнения: 119
и при нас беше подобна ситуацията.и аз спазвах нейния режим.лягахме и ставахме с нея.но си бяхме в къщи.не спеше на обяд.само ако я повозя в колата около 1 час и после я чаках да поспи около час....сега ходи на детска градина и става в 6.30,не спи на обяд и си ляга в 20.30-21.00.не се самообвинявайте ,че спите до по-късно с децата!по-добре така ,отколкото дете,което си е легнало в 20.00 часа ,майка която си е легнала в 24:00 и  на другия ден да имаме jaдно за игри дете и недоспала,неадекватна,да не казвам и вечно нервна майка.т.е. неполезна на своето дете. #Cussing outи аз се обвинявах ,че не спи,че не пие мляко,че не яде супички,че не оцветява правилно книжките и т.н.

# 39
  • Мнения: 509
И моята дъщеря заспива много късно,само че на мен не ми е проблем.Даже напротив.Много ни е добре и на мен,и на нея.Събуждаме се към 11 ч.сутрин,следобед не спи много отдавна.

# 40
  • Мнения: 5 622
 Абе не мога да разбера притеснянията на някои, че ще бъдат "замеряни" и нам си кво....Я споко! Никой тук не може да ви съди, нито вас, нито който и да било!  Peace

Сега да кажа на тези, които се опитват да "замерят" и мен  Crazy- аз не искам да променям коренно режима, просто питам дали това би повлияло по някакъв негативен начин на психиката на детето. По принцип  винаги съм била против всякакви режими- от рождението му още се ръководя единствено и само от детето- кога да спи, кога да яде...кога какво да прави. Той диктува, аз се съобразявам с него, стига това да не му вреди по някакъв начин.

Така е и сега  Wink

И да, на нас също ни е по-добре така, от колкото да става в 7-8 часа  Stop Предпочитам да си поспиваме(макар, че за мен спане до 9-9.30 не е поспиване..) Но както казах, дори и да става по-рано, да ляга също по-рано той пак си става около 9 часа. Много рядко е ставал по-рано. По-често даже става и по-късно от 9.30...(ще ми се да беше още по-често даже, но уви....)

Жизнен си е, весел, кипи от енергия и по нощите...Почвам да се замислям, дали това не е и до някъде генетично обусловено(нощните птици, каквито сме ние с баща му)

Както казах абсурд е да го слагам да спи по време, което аз реша (щото видите ли, така трябвало  Stop) Ако детето не иска да спи, аз не искам да му насаждам неприятни чувства към заспиването, понеже това било времето, в което Е РЕДНО да си ляга или пък сутрин да го будя насила, щото пък трябвало вече да е станал....

Айде, няма нужда..

Благодаря на отговорилите по темата, видях това, което ми трябваше- има и други такива дечица и явно за една част от децата това си е съвсем нормално  Peace

# 41
  • Мнения: 2 757
Искам само да добавя, че тук в Дания  в детските градини няма режим нито за спане нито за хранене. Имат си спалня децата където итват да спят когато си поискат и ако искат. Ядат каквото са си донесли от вкъщи когато оглагнеят. По час слагат само яслата да спят, защото са малки и не мкгат сами , а и леглата им са навън и ги връзват да не скочат така че не става. Виждала съм ги на обяд как спят - половината изобщо не спяха а си лежат кротко и си гледкат. Не знам как става този номер, сигурно им дават опияти  Crazy Wink

# 42
  • Мнения: X
Ти си си отговорила сама - теб те устройва да става след 9 - 9:30, което автоматично изключва ранното лягане.

Моята дъщеря от раждането си е на ясленски режим. Става в 7:30, ляга в 20:30. На обед спи 13 - 15ч. Никога не съм имала проблеми с режима, но и никога не съм го подлагала на обсъждане, освен това и беше много лесно да свикне с режима в яслата. Е, и на мен не ми се става в събота в 7:30, но няма как - всяко нещо си има минуси, но предпочитам така и вечер да имам 2 - 3 часа само за мен и баща и, отколкото да ставам и лягам с нея Naughty
Освен това за мен е непонятно малко дете да си ляга след 22ч. при каквито и да е обстоятелства.

Ако тръгне на ясла/градина ще си оправи режима, няма как.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Бубе, хората ти го написаха! Питай който искаш педиатър кога е полезно да се спи- преди дванадесет при всички случеи и колкото повече, толкова по-добре. Това, че на теб не ти се разваля собственото удовлетворение от съня и твоите навици, говори само за едно- искаш детето да се съобразява с теб, а не обратното, както твърдиш! Съжелявам, че съм рязка, но аз това видях- на мен ми се спи до десет- нали не е вредно за детето да ляга късно за да си спим двамата Tired?

И ще ме извините, ама едно дете на две години не може да знае кога му се спи и да се съобразяваш с него. Като спи до девет и половина, естествено, че ще заспива в дванадесет.

# 44
  • Мнения: 6 461
В къщи съм създала ред и дисциплина ....... Sunglasses
В 21,30 всичко живо е по леглата (имам предвид за децата)и към22,00 вече спят...... Mr. Green
Сутрин стават към7,00часа към 12,30 заспива Пламен,а Тошко е на градинка.
..... Mr. Green
Общо взето не мога да се оплача..... Whistling

Общи условия

Активация на акаунт