Колко е семейния ви бюджет?

  • 16 930
  • 368
  •   1
Отговори
# 330
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 410
О, и аз съм катерица! Щом взимаш прясно мляко, отделяй каймака в кутия във фризера и като стане прилично количество си прави масло. Вероятно си квасиш мляко. Аз мисля тази зима д са ми опитам да си правя извара. И да спра да са ми купувам сирене.

# 331
  • Мнения: X
Оо, с къщите е друга работа.

Иначе моя мъж на супа всичко яде, защото не знае какво има и не мрънка.

# 332
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 410
Най- умното ми решение е, преди 5г да напуснем града и апартамента и да се преместим в къща с двор. И до днес много мои приятели не могат да повярват промяната ми. Не съм мислила, че ще се занимавам с градини, кокошки, буркани. Сега приятели събират буркани с винт и ми пращат колети, че и те нови са си сума. На село дори само коприва да расте, пак става за ядене. Който не го мързи, гладен няма да остане. Мъжът ми като американец се научи що е то сезонна храна и спря да купува краставици и домати зимата, а яде туршии, цвекло и зеле. Откри, че булгурът е много вкусен, и лещата. Общо взето до края на октомври аз правя храна за година напред и много продукти си гледам сама.

# 333
  • Мнения: X
Браво, Доня Дафина. Със сигурност имате възможност да се храните доста по-добре от нас, които сме в града. Обожавам коприва и нямам търпение да дойде пролет, за да хапна.

Замразила съм си нарязани джоджен и магданоз. На всяка зелена подправка се радвам като дете на сладкарница.

Но пък не съм от хората, мечтаещи за живот на село. За уикенд - да, за постоянно - не. Изперколясвам без градската среда и удобства. И без приятелите си.

# 334
  • Мнения: 4 195
Аз леща и булгур обожавам и често купувам, това са едни от най-евтините, вкусни и полезни продукти.
Но без месо и най-вече сирене просто няма как да минем. Аз мога и по-дълго да изкарам като веган, но мъжът ми абсурд.

# 335
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 410
И ние сме силно месоядни. Особено с мъж 2м и момче в пубертета. Например вчера готвих свинско със зеле за вечеря, има и днес за обяд. За вечеря ще е постно. Утре за обяд яйца, за вечеря постно от което ще остане за обяд вдругиден, а тогава за вечеря ще е месо. Така ги въртя. Забраних всичко сладко от магазина, който иска десерт - сезонни плодове, кисело мляко със домашно сладко, компот. Веднъж седмично, обикновено в петък правя кекс, курабии или нещо такова, което се яде 3 дни. Научих се да правя домашна паста и дори ми е приятно.
Такива дребни неща.

# 336
  • Мнения: X
Ооо, домашната паста е толкова по-добра! Следя един канал Pasta Grannies. Там разни италиански баби на по  80-90 години правят традиционна за региона им паста. Такова разнообразие!

# 337
  • Мнения: 537
И моя мъж не ядеше друго освен бялото месо. Но направих супа и накъсах месото на ситно, яде и ушите си облиза. То пък най постното е точно бялото месо. Аз дълго се дърпам да не гледам бройлери, ама май догодина ще купя пиленца и ще си отгледам. Освен във фризера, може да се направят и буркани, като едно време. Тъй като аз имам два хладилника и фризера, реших че е в камерата на единият хладилник ще замразя кашкавал в торбички по 300 гр, че прогнозите са да стигне 40 лв килото.
Ето за това говореше този финансист, дето някои коментираха че е смешно. Смешно смешно, ама скоро всичко ще е двойно и който може да инвестира в малко храна във фризера, все е нещо.

# 338
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 410
О, из го гледам! И една мацка италианка също. Освен това имам домашни яйца и правя пастата с тях - 1 яйце на 100 гр брашно е за един човек. Сос за спагети бъркам цяло лято.

# 339
  • Мнения: 1 412
Аз съм изненадана от бюджета за храна, който някои от вас споделят. Аз съм в София и съм маниачка на тема меню - всеки понеделник сядаме двамата с мъжа ми и планираме какво ще се яде през цялата седмица. Месо ядем всеки ден, посещавам месарница 2 пъти месечно, миналата седмица напазарувахме за 90 лева точно 14 хранения за двама - пилешко филе, свинско контрафиле и пилешки дробчета. Отделно ядем много яйца, зеленчуци, сирене и веднъж седмично риба. Откъдето и да го смятам, дори сега с по-високите цени харчим около 600 лева месечно за храна без да се ограничаваме. Гледаме да пазаруваме основно в Лидл, но следя промоциите във всички магазини, примерно наскоро купих от Фантастико 4 пакетчета френско масло на промоция 2 за 1. Излезнаха 20 лева и сега 2 месеца няма да го мисля, че ми се изправят косите с тези цени 35-40 лева на кило.

# 340
  • Мнения: X
600 лева месечно за храна за двама е възможно, ако ядат порции като за двегодишни.

# 341
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 410
Аз пък от Лидъл не пазарувам. Ужасен магазин, разхвърлян като битак. До ботуши и гащи има храна... Някои неща пазарувам от Кауфланд, други от Метро, трети от един пазар в село на 50км от нас където продават турски препарати, храни и лекарства. От там шише зехтин ми е 10 лв, а ако взема обикновено е в 5л туби и е по евтино. От там са ми ориз, нахут, леща, булгур, шампоани и др. От специализирани магазини за месо купувам свинското, си пилешкото, от мандрата кашкавал. Тъй като при мен картофи и лук не стават, купувам няколко чувала и повече не се занимавам до пролетта.
П.п мисля че съм писала, че в спалните нямаме на отопление, ако не се брои камината през деня. Нощем топлим леглата спим с на ел.одрала които харчат колкото крушка. Батериите ни са зареждащи на ток, правя си сама препарати за мебели, а със кофти домашна ракия или спирт прозорци и баня светват. Въобще съм се навила да започна ютуб канал за дом и градина, освен замислена книга.

# 342
  • Мнения: 1 412
Ами мъжът ми на едно примерно ядене изяжда едно кило дробчета, измерени в сурово състояние, а аз половинка.
С този коментар се сетих за заключението на една съфорумка преди време, че една жена трябвало да се наяжда с 1 яйце. Аз си хапвам по 4, та сега жена ли съм, двегодишно ли съм Grinning
Доня, то май много зависи в кой Лидл. Вчера ми се наложи да влезна в този на Джъмбо плаза и повече няма да стъпя там, наистина беше разхвърляно като битак.

# 343
  • Мнения: X
В такъв случай, как това се вмества в 600 лв месечно? Аз ям количества като теб, но определено разходите ми за храна са двойни. Не виждам как ще се вместя в 300 лв на човек. А, не се храня с чер хайвер и трюфели. И боб, и леща ядем.

# 344
  • Мнения: 1 412
Ние се храним доста еднообразно по общоприетия стандарт, хляб не купуваме, плодове почти не ядем, зърнени храни също, пакетирани храни от рода на сладко и солено много рядко. В месарницата дробчетата бяха 4 лева последно, а пилешкото филе 13. Зеленчуци ядем сезонни основно, лятото бъркаме салата краставици, домати и лук, тук-там някоя зеления, а зимата ядем доста ферментирали зеленчуци. Купувам чисто биволоско сирене от млекарницата на 16 лева килото, 2 скумрии са 10 лева. Сега като се замисля, хладилникът ни е полупразен за разлика от фризера Grinning Мъжът ми 2 пъти седмично обядва навън, аз вечерям веднъж седмично с приятелки. На ресторант ходим средно веднъж седмично, казвам средно, защото сега като захладнее, рязко спира да ми се излиза вечер.

Общи условия

Активация на акаунт