Как възпитавате децата си?

  • 5 499
  • 158
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 728
Процесът става равностоен (двупосочен) след доста години.

# 31
  • Мнения: 2 663
Май има нещо такова...Една приятелка,чиято майка е учителка, преди време ми се оплакваше как подканвала 7 годишния си син да си измие косата след подстригване, а майка й кряскала отстрани - остави го, той сам ще реши дали да се мие, ти питала ли си го дали иска да се стриже и мие????
Съжалявам,но аз съм от старото поколение, което смяташе, че децата трябва преди всичко " да слушат"... Смятам, всеки от нас знае какво съдържа израза " да слушат".

# 32
  • Мнения: 5 728
Да слушат, но нали говорим за правилните неща, а не изобщо да се слуша за всичко. Спрямо зрелостта на детето се дава право на избор. Но основни правила не са сред избираемите.

# 33
  • Мнения: 2 663
Не буквално да слушат и да се подчиняват безропотно, разбира се. Родителите създават правила според мирогледа си и ценностите, които смятат за правилни и съответно децата ги следват до известна възраст. Родителите водят, а детето следва, не обратното.

# 34
  • София
  • Мнения: 28 896
Процесът става равностоен (двупосочен) след доста години.
Не съм съгласна. Още с раждането си, детето те възпитава. Не съзнателно, разбира се, и не както възпитава възрастният, но процесът го има.


Отделно съм съгласна, че личният пример възпитава. Ако искам да уча детето си на уважение към мен, трябва да покажа такова към него.

# 35
  • Мнения: 5 728
Миленака, съгласна съм затова съм написала, каквото съм написала. Равностойно двупосочно става след много години. Преди това има малко от децата към родителите и основно от родителите към децата.

# 36
  • София
  • Мнения: 28 896
Ооо, не, никъде не съм споменавала за равностойно, то и няма как да е такова. Написах само двупосочно.

# 37
  • София
  • Мнения: 23 095
Моят син също е на година и половина и не дава ръка, за това сме още с количката. Ръце не дърпам, с каката два пъти сме били в Пирогов, заради подобно дърпане на ръце.
С нея оставихме количката на 1 г и 3 м, но тя даваше ръка и слушаше за разлика от брат си.
 Малкият понякога се заглежда, ако ние гледаме ТВ, но никакви детски не му пускам.  Ако не му се показва, че има такова нещо няма и да го иска.
Каката - на 6 г, се опитва да проявява характер, обаче хич не и се оставям, кажа ли нещо- край, трябва да се свърши и после ще получи това, което иска.
Не наказвам, поне на този етап. Баща и е по-строг от мен. Детски и игри на телефон рядко даваме. Скоро бяхме на един р.д имаше две, три деца на 6 г, които не оставиха телефоните и таблетите. Направо останах със зяпнала уста. Нищо не съм и забранила и сладко, и телевизия, и игри, но всичко е с мярка.
 Най-много се гордея с това, че успях да направя така, че  и двамата от бебета да заспиват сами и че не са ми лепнати за полата, макар че с баща им сами ги гледаме. В резултат на това и двамата влязоха в яслата и почнаха да играят веднага и останаха за цял ден от първия ден, без и една сълза да проронят. Реално нямаха нужда от адаптация.
Много ги обичам, гушкам ги, целувам ги, но както писа някой, като е "не" е "не".
 Със сигурност не съм перфектна, често си откривам грешки и ми се ще да съм постъпила по друг начин, ама такова е, идеални родители няма.

# 38
  • Мнения: 6 627
Това за яслата не е много за хвалба. Не се заяждам, обърнете внимание на връзката с децата Ви и дали отговаряте адекватно на емоционалните им нужди.

# 39
  • София
  • Мнения: 35 308
Задала съм граници и възпитавам автокорекция. Могат да се ширят колкото искат и както искат, без да ми шетат по нервите.
Свободно отглеждани кокошки.

# 40
  • Мнения: 92
Според мен децата са огледало на родителите си! Каквото видят от страна на мама и тате като държание, приказки и реакции това си остава като пример за тях.Възпитавайте себе си!

# 41
  • София
  • Мнения: 23 095
Хахаха, разсмяхте ме.
Връзката с децата ми е повече от прекрасна, благодаря за "загрижеността"...
Между другото смятам да ги науча и на нещо, което аз правя,а именно: да не се бъркам в живота на хората, камо ли такива, които не познавам и да им давам непоискани съвети. Simple Smile

# 42
  • Мнения: 1 202
Най-вероятно не са имали нужда от адаптация, защото са тръгнали на ясла като много малки. И нашето дете, когато за първи път се опитахме да го пуснем, нямаше нужда от такъв период. Вторият път, след няколко месеца, беше доста по-различно, но за няколко дни, след това започна много да му харесва.
Като по-малки разбират по-малко и затова някои неща са по-лесни.
Иначе и нашият не е залепен за нас и заспива сам от много малък. Много е общителен, но това си е неговият характер.
Прави изключително много бели и с баща му се молим след като навърши 2 да се промени малко. Не му позволяваме да си прави каквото иска.
Ръка ту дава, ту - не. Във втория случай в парка тичам след него, а по улиците заминава в количката, която много исках да съм прибрала до сега. Приходи на 11 месеца, но е много своенравен.
Виждаме се в чудо с храненето. Не сме измислили решение.

# 43
  • Мнения: 1 810
Интересен въпрос. Някъде между демокрацията и либералния консерватизъм май се намирам. Като средства използвам всичко, шамари много рядко е имало, там по дупето леко, всеки го е минал . Детето е на 5 и половина и просто има мек характер. Когато има криза, много гушкам, работи. И то на тази възраст си е голямо гушкане, знаете. Някой спомена дразнене. Да, много ме дразни, почти през ден. Но това не е от детето, от мен си е. И да, старая се да не показвам. Когато прекали, си и крещя. Знам, че звучи като лудница, но като цяло добре си живеем.

# 44
  • Мнения: 1 596
Процесът става равностоен (двупосочен) след доста години.


Тук не съм съгласна.
Откакто се е родила ме учи на търпение или по-добре формулирано - самовъзпитавам се на търпение.

Общи условия

Активация на акаунт