До майките-юристки: неизползван платен годишен отпуск

  • 1 404
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 050
http://www.vm-kompania.com/faqs59.html
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=17967

До колкото схванах от двете, можеш да използваш полагащия ти се платения годишен отпуск натрупан по време на отпуска по майчинство  след неговото приключване. Натрупаният годишен отпуск може да ти бъде изплатен обаче само в случай, че си подала молба за напускане и изрично си поискала той да ти бъде изплатен.

Лекси е права. Отпускът не се ограничава в календарната година или до средата на следващата. Това бе направено преди няколко години, еднократно и с цел да се изчистят всякакви изоставащи отпуски. Има един текст в КТ (не мога да ти цитирам точно, не е пред мен закона), който обаче се отнася до работодателя - той не може да ти спира отпуска след средата на следващата година. В случая това не те касае.

Взимаш си натрупаните дни, когато пожелаеш. Никой не може да те принуди да ги ползваш непосредствено след майчинството, но много дами така правят. Изплащането на неползвания платен отпуск става се само при напускане. Ако изрично си поискала изплащане, то следва да имаш изричното съгласие на работодателя (не е просто формална молба).


Хайде и аз да се намеся, че не съм много съгласна. Работодателят също, може по своя инициатива да пусне работник в платен отпуск, ако работника не е използвал полагаемия му се отпуск до края на календарната година. В такъв случай работодателя отправя покана до служителя да посочи време, през което ще ползва оставащия му отпуск. Ако служителя не отговори на поканата, работодателя може сам да нареди ползването на отпуска.

Така че, има начин работодателя да наложи ползването на отпуск, но това се отнася само за отпуск от предходни години. Полагащия се отпуск за текущата година не влиза тук. 

# 16
  • Мнения: 9 050
Колкото до изплащането на неползван отпуск, това може да стане само при прекратяване на трудовото правоотношение. Не се подава никаква молба за това. Работодателя е длъжен да сметне колко са ти неизползваните дни и да ти начисли заплащане за тях. В заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение следва да се посочи размера на дните и на обезщетението, които следва да ти се изплатят.

# 17
  • Мнения: 9 050
и аз имам един въпрос относно платената отпуска ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ДА СЕ ВЗЕМЕ ПЛАТЕНАТА ОТПУСКА НЕПОСРЕДСТВЕНО ПРЕДИ ИЗЛИЗАНЕТО НА ПЪРВИТЕ 45 ДНИ В БОЛНИЧНИ т.е. преди раждането....ако някой знае.....

Може естествено - подава се молба до работодателя и той разрешава  Peace

Моят работодател със сигурност не би разрешил Sad. В болнични съм от два месеца /поради кървенее/, а вече додоха да се разбере колко са недоволни от мен и ми орязоха коледната премия /отработена и запланувана още от миналата година/.
Ако може да използвам и аз темата да попитам /за което се извинявам/- някъде четох, че на бременни се полагат до 180 дни болнични, което прави 6 м + 1,5 м преди раждане - общо 7,5 м. А за останалите 1,5 месеца могат ли да се дадат болнични? Или с една дума възможно ли е през цялата бременност да съм в болнични без да ми се налага за целна например да влизам в болница?
В момента ми дават болнични за по един месец с комисия

Можете да използвате и повече от 180 дни болнични, но те се издават от ТЕЛК. По начина, по който ви ги издават в момента ( ЛКК от двама лекари ) можете да ползвате до 180 дни. След това ТЕЛК или обратно на работа Sad Имайте обаче предвид, че ако имате отпуск от предходната година, работодателя ви не може да ви я откаже след средата на годината. Т.е. ако сега за 2006-та имате отпуск, който не сте ползвала, след 30.06.2007 можете да ползвате този отпуск и без разрешение на работодателя. Само пускате едно уведомление, чеа от еди-коя си дата ще ползвате платения си отпуск.

# 18
  • Мнения: 4 978
Колкото до изплащането на неползван отпуск, това може да стане само при прекратяване на трудовото правоотношение. Не се подава никаква молба за това. Работодателя е длъжен да сметне колко са ти неизползваните дни и да ти начисли заплащане за тях. В заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение следва да се посочи размера на дните и на обезщетението, които следва да ти се изплатят.

Съгласно КТ - да, но ако се договориш с работодателя, можеш да пуснеш фиктивна молба за отпуск, да продължиш да си ходиш на работа, а работодателя да ти изплати отпуска, нали?

Всичко това неофициално...

# 19
  • Мнения: 9 050
Колкото до изплащането на неползван отпуск, това може да стане само при прекратяване на трудовото правоотношение. Не се подава никаква молба за това. Работодателя е длъжен да сметне колко са ти неизползваните дни и да ти начисли заплащане за тях. В заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение следва да се посочи размера на дните и на обезщетението, които следва да ти се изплатят.

Съгласно КТ - да, но ако се договориш с работодателя, можеш да пуснеш фиктивна молба за отпуск, да продължиш да си ходиш на работа, а работодателя да ти изплати отпуска, нали?

Всичко това неофициално...

Оооо, неофициални начини знам доста. Simple Smile Имахме служители с по над 100 дни отпуск. Все трябваше да я изчистим тази отпуска, а пък 100 дни са си 5 месеца. Как да го пуснеш 5 месеца в отпуск!

# 20
  • София
  • Мнения: 7 242
ZinaSt, благодаря ти за изчерпателния отговор  bouquet
За съжаление имам много малко отпуск от тази година. А тези болнични, които ми дават в момента с комисия са различни от отпусканите от ТЕЛК, нали?

# 21
  • Мнения: 9 050
Различни са, да. Тези са от ЛКК. Това е контролна комисия. Те имат право да издават болнични до 180 дни. След като изтекът тези дни е необходимо да отидеш на експертна комисия ( ТЕЛК ), откъдето могат да продължат да ти издават болнични докато излезеш в болничен за бременност и раждане, но може и да не го направят.

Общи условия

Активация на акаунт