Почиствате ли гърдите си преди и след кърмене?

  • 3 607
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 110
Здравейте!Аз преди и след кърмене почиствам гърдите си с преварена вода,понякога пропускам тази процедура,но когато сме навън няма как.Вие как постъпвате?Благодаря предварително за отговорите!

# 1
  • Мнения: 2 309
Почиствах ги в началото - около месец, после не! Чак пък с преварена вода, според мен няма смисъл да си усложняваш живота, а и така изсушаваш ненужно зърната!

# 2
  • Мнения: 851
така изсушаваш ненужно зърната!
Peace
Недей за да не си докараш рани! Достатъчно е да ги оставяш да изсъхнат на въздух. В слюнката на бебето и в кърмата, която остава по зърното има вещества, които предпазват от инфекции и даже не препоръчително да ги измиваш. Така, че не си усложнявай живота! Flutter

# 3
  • Мнения: 689
Почиствах ги в началото - около месец, после не! Чак пък с преварена вода, според мен няма смисъл да си усложняваш живота, а и така изсушаваш ненужно зърната!
Peace И аз така

# 4
  • Мнения: 110
Бяха ми казали ,че ако не ги почиствам има опасност от гъбички,но сега си мисля че може да си спестя тази процедура.Благодаря ви и ще очаквам още мнения!  newsm03

# 5
  • София
  • Мнения: 2 162
Само преди кърмене в началото съм ги миела, но без сапун. След кърмене не- слюнката на бебето и самата кърма са антибактериални.

# 6
  • до канала
  • Мнения: 518
така изсушаваш ненужно зърната!
Peace
Недей за да не си докараш рани! Достатъчно е да ги оставяш да изсъхнат на въздух. В слюнката на бебето и в кърмата, която остава по зърното има вещества, които предпазват от инфекции и даже не препоръчително да ги измиваш. Така, че не си усложнявай живота! Flutter
и аз така при ежедневна смяна на бельото не могат да се замърсят гърдите а относно гъбичките мисля че ако бебето има гъби тогава може да хванеш и ти

# 7
  • Мнения: 26
Първите 2 месеца ги миех със сапун и после ги дезинфекцирах със спирт. Зърната не ми изсъхнаха, нито пък се разраниха. Ама честно казано мисля, че малко се престаравах:) Просто последвах съвета на педиатърката

# 8
  • Мнения: 5 391
В началото и аз като грешен дявол се миех преди кърмене, но после прочетох че когато на ден поддържаш нужната хигиена и вземаш душ, това не е необходимо.
След кърмене никога не съм почиствала.

# 9
  • Мнения: 134
Миех ги докато се мажех с Гармастан, но беше неудобно и кожата се изсушаваше допълнително, сега сме на Лансинох, понеже ми е протъркана кожата се мажа непрекъснато, дори и преди кърмене, като се наяде бебка изглежда все едно че е изяла десет мазни кюфтета без ръце  Laughing, но е по-добре. Сега не ги мия специално, правя си коктейл от мазното лекарство, бебешка слюнка и кърма, дано така да се оправят по-бързо  Praynig

# 10
  • София
  • Мнения: 3 064
В началото ги миех, ама ми писна, той беше нон-стоп на цицата, а нощем да ставам... Confused

# 11
  • Мнения: 487
Не ги мия нито преди, нито след кърмене.

# 12
  • София
  • Мнения: 12 231
   Не  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 204
Преди кърмене ги мия, но само с вода. Нощем, обаче, не ставам. Но нали вечер пък взимам душ, така че това е достатъчно.

# 14
  • Мнения: 9 483
В началото и аз като грешен дявол се миех преди кърмене, но после прочетох че когато на ден поддържаш нужната хигиена и вземаш душ, това не е необходимо.
След кърмене никога не съм почиствала.

И аз бях същия грешен дявол Twisted Evil Mr. Green

# 15
  • Мнения: 1 341
Не,не ги почиствам.

# 16
  • Мнения: 1 896
И аз не.

# 17
  • Мнения: 1 432
Само в на4алото / около месец/ .Ама тогава се бях 6а6анала, като за пръв път  Crazy

# 18
  • Мнения: 32
миела съм само с вода от чешмата 1я месец преди кърмене, после оставах да изсъхнат 5 мин. след кърмене, защото млякото предпазва от изсушаване и рани. навсякъде пише с преварена вода, но си е престараване. след кърмене не мия. не ползвай сапун преди или след кърмене, защото ще се изсушат и вероятността да получиш пукнатини е голяма , а те са много болезнени.вечер да ги измиваш или душ е напълно достатъчно

# 19
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Само първите две-три седмици ги миех преди кърмене. После ми писна

# 20
  • София
  • Мнения: 6 258
Помня, че в родилното ги миех даже със сапун, после може би 1-2 седмици с вода в къщи и след това не.

# 21
  • Мнения: 865
Само преди кърмене в началото съм ги миела, но без сапун. След кърмене не- слюнката на бебето и самата кърма са антибактериални.
За преварена вода сега чувам!Не мисля,че е необходимо!

# 22
  • Мнения: 789
Измивам ги само с топла вода, преди и след кърмене. Чак пък преварена, айде айде Simple Smile

# 23
  • Мнения: 1 771
Само в началото, преди кърмене, ако съм ги мазала с нещо - задължително.

# 24
  • Мнения: 4 242
Не само, че не е нужно, но е и вредно миенето на гърдите повече от веднъж дневно. Кърмата има антибактериални свийства, отделно жлезите на Мотгомъри- малките пъпчици по ареолата, отделят секрет, който "смазва" (за да предпази от претриване)  и дезинфекцира зърното, а когато се мие майката, особено със сапун, отмива тези естествени секрети и изсушава кожата. Освен че може да се напукат зърната при изсушаването, когато нямат естествената защита която природата е отредила, са застрашени от инфекции и гъбички.
Един душ в денонощието и редовна смяна на бельото, са напълно достатъчна хигиена Peace

# 25
  • Мнения: 857
Пърбоначално преди кърмене и ако съм ги мазала с нещо задължително, но иначе не,и аз мисля,че е достатъчно всекидневната хигиена.

# 26
  • Мнения: 2 616
Така като чета повечето не ги миете, защото не е толкова страшно-БЕЗКРАЙНО съм щастлива, толкова досадно ми беше станало вече само в банята над мивката да вися  #Crazy

# 27
  • Мнения: 8 242
Никога не съм  Crazy

# 28
И аз само в началото (1 месец) и то слагах горещи кърпи преди кърменето за да слезе по бързо кърмата.И после спрях, защото четох че кърмата и слюнката която остава по гърдите предпазват от разраняване. ( и аз мразех тази процедура Blush)

# 29
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Не само, че не е нужно, но е и вредно миенето на гърдите повече от веднъж дневно. Кърмата има антибактериални свийства, отделно жлезите на Мотгомъри- малките пъпчици по ареолата, отделят секрет, който "смазва" (за да предпази от претриване)  и дезинфекцира зърното, а когато се мие майката, особено със сапун, отмива тези естествени секрети и изсушава кожата. Освен че може да се напукат зърната при изсушаването, когато нямат естествената защита която природата е отредила, са застрашени от инфекции и гъбички.
Един душ в денонощието и редовна смяна на бельото, са напълно достатъчна хигиена Peace

Вярно е!
Добре, че Мери ми спести писането  Flutter

# 30
  • Мнения: 753
В началото го правех - сега не.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 043
Не. Нито преди, нито след.

# 32
  • Мнения: 1 043
в родилното ползвах от кърпичките за гърди на чико , след това само по един душ дневно  Peace

# 33
  • Мнения: 133
Мнението е почти единодушно- няма нужда от допълнително миене, ежедневния душ е достатъчен. Сапуна и спирта  Shocked  Shocked Shocked   могат да ти навредят.

# 34
  • Мнения: 12
Не ги почиствам, защото като родих в болницата ми казаха,че гърдите един вид се самопочистват и аз не е нужно да го правя. Така сме вече седми месец и всичко си е окей.

# 35
  • Мнения: 1 174
Не, няма нужда да се мият.Кърмата ги предпазва от инфекции.

# 36
  • София
  • Мнения: 622
В началото ги миех и преди и след, но бебо сучеше почти непрекъснато и взе че ми втръсна  Embarassed Отдавна не ги мия толкова често и старателно.

# 37
  • Мнения: 2 829
Никога не съм ги мила (е, с изклюение на редките случаи когато взимам душ Joy Joy)

# 38
  • СОФИЯ
  • Мнения: 853
Един път на ден със сапун. В останалото време с вода съм ги миела.Ако един или два пъти не ги измиеш и го кърмиш навън не е толкова страшно. Но си е хубаво да си ги миеш. Това все пак си е хигиена!

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Само първите две-три седмици ги миех преди кърмене. После ми писна

# 40
  • Мнения: 394
аз ги миех само 2 седмици. смятам, че един душ на ден е достатъчен.

# 41
  • Мнения: 393
В началото ги миех, когато се мажех с Гармастан, но само с топла вода и толкоз. Откакто ми позагрубяха ареолите изобщо не си правя труда да мия, вадя цицата и в устенцата!  Simple Smile
Е, разбира се, веднъж на ден си вземам душ!  Mr. Green

# 42
  • Мнения: 2 381
В началото и аз като грешен дявол се миех преди кърмене, но после прочетох че когато на ден поддържаш нужната хигиена и вземаш душ, това не е необходимо.
След кърмене никога не съм почиствала.

И аз бях така.

# 43
  • Мнения: 1 290
И аз съм от НЕ почистващите.
Дневният душ им е достатъчен.

# 44
  • Мнения: 336
Да, преди кърмене, с много редки изключения. Случва ми се спонтанно протичане между кърменията, а и като се има предвид миризмата на засъхнала кърма плюс това колко добра почва е за развитието на микроби, се притеснявам да "сервирам" на бебка без преди това да съм се измила набързо само с вода или да съм почистила ареолите с преварена вода, каквато винаги имам подръка.

# 45
  • София
  • Мнения: 2 162
Иглика, изборът си е твой разбира се, но в случай че не си прочела цялата тема ти цитирам мнението на Мери.

Не само, че не е нужно, но е и вредно миенето на гърдите повече от веднъж дневно. Кърмата има антибактериални свийства, отделно жлезите на Мотгомъри- малките пъпчици по ареолата, отделят секрет, който "смазва" (за да предпази от претриване)  и дезинфекцира зърното, а когато се мие майката, особено със сапун, отмива тези естествени секрети и изсушава кожата. Освен че може да се напукат зърната при изсушаването, когато нямат естествената защита която природата е отредила, са застрашени от инфекции и гъбички.
Един душ в денонощието и редовна смяна на бельото, са напълно достатъчна хигиена Peace

# 46
  • Мнения: 1 691
Измих ги специално веднъж - преди най-първото кърмене в болницата. Сега ги мия, когато взимам душ, при това гледам да не попада много-много сапун по тях. А, да - и след секс обикновено ги мия.

# 47
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 529
Не Peace

# 48
# 49
  • Мнения: 888
И аз се миех преди кърмене през първия месец, но сега не Peace

# 50
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Не

# 51
  • Мнения: 2 567
Не. Мери е дала обяснение! Hug

# 52
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Ами, не! Нали детенцето трябва да си изгради и антитела, не живеем в бункер или стерилна камера.

# 53
  • Мнения: 147
Миех ги и продължавам да ги мия преди кърмене с преварена вода, макар че не знам дали все още е нужно, предвид това, че бебо е вече на 5 месеца... Но за мен не е проблем, а и не се вманиачавам ако пропусна някой път  Wink. Не съм имала проблеми с изсушаване на кожата, слава Богу и смятам, че е добре да се измиват! Но ако го приемаш като бреме или допълнителна грижа и т.н. - недей. Ти решаваш  Hug

# 54
  • Мнения: 1 353
Почиствах ги само в самото начало когато Имаше опасност Али да получи гъбички в устата, т.е. ~ месец-месец и половина.

# 55
  • Мнения: 3 886
Почиствах ги само в самото начало когато Имаше опасност Али да получи гъбички в устата, т.е. ~ месец-месец и половина.
И аз така правех Peace

# 56
  • Мнения: 108
Не ги мия нито преди, нито след кърмене.

И аз така  Peace! Нямала съм и нямам никакви проблеми.

# 57
  • Мнения: 8 917
Преди кърмене винаги съм ги почиствала с вода

# 58
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Не се миех преди кърмене задължително. След кърмене още по- малко  Grinning

# 59
  • Мнения: 819
АБСОЛЮТНО НИКОГА НЕ СЪМ СЕ МИЛА...

# 60
  • Мнения: X
Нормалната дневна хигиена е достатъчна(душ, вана).
Не е препоръчително да миеш гърдите СЛЕД кърмене. Кърмата трябва да изсъхне на зърното. Тя действа като един вид крем.

# 61
  • София
  • Мнения: 344
не ги мия, дори в болницата не бях много редовна Simple Smile
после само за да отмия дефламола, нямаме проблеми - нито с рани , нито с гъбички

# 62
  • Мнения: 87
В началото е препоръчително да се измиват с вода, без сапун, но след 1 мес, няма нужда при всяко кърмене да ги почистваш.Почистването става когато си вземаш душ. А това със спирта е убийствено. Възмутена съм какви тъпи педиатри има.

# 63
  • Мнения: 2 818
Не ги мия от самото начало, освен ежедневния душ, след който обикновено се намазвам с крема за зърна на Авент.

# 64
# 65
  • Мнения: 263
В самото начало, около месец да е било... Честно казано ми тежеше, от друга страна имаше все баби край мен и се притеснявах да не ми правят забележка, но после прочетох че е излишно, а и кофти за зърната и спрях. Ест. поддържа се нормалната ежедневна хигиена. И така, нямах проблеми със зърната! Но свекърва ми ми разправя как преди 30 и кусур години в родилното преди да им носят бебетата!!! за кърмене, минавали и им раздавали тампон със спирт за зърната! Shocked

# 66
  • Мнения: 119
Нищо специално,нормална ежедневна хигиена

# 67
  • Мнения: 258
Преди всяко кърмене се миех със бебешки сапун за да отмия Гермастана,а за нощното хранене ползвах кърпичките на Чико.

Общи условия

Активация на акаунт